Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arroiidis- sement Zierihzee. 1886. No. 47. Zaterdag 26 Juni. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEN9IAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 25 Juni 1 8 8 6. De Algemeene Vergadering der Zeeuwsche Maat schappij voor Landbouw met de daaraan verbonden tentoonstelling, zoomede de bij die gelegenheid gegeven feesten der Sociëteit »Tot Nut en Genoegen", hebber, op 22, 23 en 24 dezer plaats gehad, en zijn, dank zij het gunstige weder, tot aller genoegen afgeloopen. De eerste dag, Dinsdag, was bestemd voor den wedstrijd van ploegen en eggen op het ploegveld van den heer D. Bevelander. Door den grooten toevoer der aan den wedstrijd deelnemende werktuigen, kon men daarmede dien dag niet gereed komen en werd daaraan nog een gedeelte van den volgenden morgen besteed. De volgende bekroningen zijn toegekend aan de achter elk vermelde heeren: WEDSTRIJD VOOR PLOEGEN. 4. Ondiep-ploegen (tot 40 centimeter) voor zandgrond. 4e prijs f 75 L. ZE. Kortman en Co. te Rotterdam. 2e pr. f 25 J. M. van den Bout te Zonnemaire. 2. Ondiep-ploegen (tot 40 centimeter) voor kleigrond. 4e pr. f 75 C. R. Kouveld te Amsterdam. 2e pr. f 25 C. Kok te Poortugael. 3. Ploegen voor diepere bewerking (tot 25 centi meter) voor kleigrond. 4e pr. f 400 Kouveld a. v. 2e pr. f 25 Van den Bout a, v. 4. Diep-ploegen (boven 25 centimeter) voor kleigrond. 4e pr. f 400 Van den Bout. 2e pr. f 50 wed. J. C. Massee en Zoon te Goes. 5. Tvvee-scharige ploegen. Ie pr. f 75 Kouveld. 2e pr. f 25 Van den Bout. WEDSTRIJD VOOR EGGEN. 4. Eggen voor grondverkruimeling. 4e pr. f 50 J. de Vlieger te Noordgouwe. 2e pr. f 25 P. de Kok te De Lier. 2, Eggen voor vernietiging van onkruid. 4e pr. f 50 en 2e pr. f 25. Deze zijn niet toegekend, doch in plaats daarvan werden drie bestuursprijzen, ieder ad f 25, geschonken aan J. Lantenga te Stedum, Kortman a. v. en de wed. J. C. Massee en Zoon. Evenmin zijn toegekend: de sub 3 uitgeloofde prijzen van f 50 en f 25 voor rijeggen. In plaats daarvan werd geschonken een bestuursprijs aan Van den Bout voor een Saxs wiedploeg. Bovendien zijn toegekend twee bestuursprijzen voor drie-scharige ploegen, de eerste ad f 30 aan J. M. j van den Bout en de tweede aan Kouveld. 4. Ketting-Eggen. 4e pr, f 50. Gedeeld tusschen Kortman en Massee. 2e pr. f 25 wed. J. C. Massee en Zoon. Aan de in deze wedstrijden met den eersten prijs bekroonden werd bovendien een getuigschrift uitgereikt. HAND WERKTUIGEN. De volledigste verzameling van de nieuwste verbeterde kleine werktuigen voor landbouwgebruik, een prijs van f 400. Niet toegekend. Woensdagmiddag van 4 tot 3 ure gaf het muziek gezelschap «Kunst en Eer" eene matinée op het tentoonstellings-terrein, die door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. Jammer, vooral voor de jeugd, dat door den harden wind de aangekondigde oplating van een luchtballon niet kon plaats hebben. Te 5 ure werd een rijtoer gemaakt door een gedeelte van Schouwen, waara&n velen deelnamen. 's Avonds 8 uur had in Parklust met omliggend terrein het aangekondigde Concert plaats, waarin zich opnieuw ons muziekgezelschap «Kunst en Eer" gunstig liet hooren. Het geheele terrein was smaakvol versierd en goed verlicht, terwijl een talrijk publiek dit Concert bijwoonde. Donderdag, de dag der Tentoonstelling zelve, was de gewichtigste dag. Reeds vroeg in den morgen werd een aanvang gemaakt met het aanvoeren van vee; de werktuigen waren meest allen reeds in de vorige dagen aangevoerd. Toen dan ook om elf uur de Tentoonstelling werd geopend, overtrof verre de werkelijkheid de verwachting van ieder. Een overgroot aantal vee was aangevoerd, waaronder verscheidene prachtige dieren. De uitslag der bekroningen laten wij hieronder volgen. PAARDEN. Voor gemengd landbouwgebruik. Hengsten, geb. voor 4 Juli '1883. 4e pr. f 75 Vereeniging. tot veredeling van het 'paardenras in Schouwen en Duiveland. 2e pr. f 25 J. Geluk te Noordgouwe. Merriepaarden, geb. tusschen 4 Juni 4879 en 4 Juni 4883. 4 e pr. f 30 C. Berrevoet te Serooskerke. 2e pr. f 20 TI. Bolle te Haamstede. (Beide prijzen waren uitgeloofd door den algemeenen voorzitter der maatschappij, den heer mr. J. Moolen- burgh.) Merriepaarden, geb. in 4884. 4 e pr. f 45 C. Klompe te Dreischor. 2e pr. 40 R. G. de Kater te Noordgouwe. (Beide prijzen waren uitgeloofd door de Sociëteit Landbouw en Handel te Zierikzee.) Merriepaarden, geb. in 4885. 4 e pr. f 40 wed. J. Giljam Ouwerkerk. (Uitgeloofd door den algemeenen secretaris der maatschappij den heer J. TI. Snijders.) 2e pr. f 5 M. Stouten te Nieuwerkerk. Ruinpaarden, geb. tusschen 4 Juni '1880 en '1 Juni 4882. 4e pr. f 40 B. Giljam te Ouwerkerk. 2e pr. f 5 Jan de Vlieger te Noordgouwe. Het beste span werkpaarden, geb. tusschen 4 Juni 4879 en 4 Juni 4882. 4e pr. f 30 J. J. Bouman te Ouwerkerk. 2e pr. f 20 (Niet toegekend). (Beide prijzen uitgeloofd door de Sociëteit Landbouw en Handel). Het beste merriepaard met haar veulen. 4e pr. f 20 wed. J. Giljam a. v. 2e pr. f 45 J. Bevelander te Nieuwerkerk. RUNDVEE. Stieren van Hollandsch en van Zeeuwsch ras. 4e pr. 20 C. Janse te Nieuw- en St. Joosland. 2e pr. 40 J. M. Klompe te Dreischor. Stieren van Engelsch korthoorn ras. 4e pr. f 40 B. Giljam a. v. 2e pr. f 40 C. Berrevoet a. v. Stieren van gekruist Engelsch of Hollandsch ras een prijs van f 40, uitgeloofd door den algemeenen penningmeester der maatschappij, den heer M. Volkrijk Liebert, J. Romeijn te Ouwerkerk. MELKKOEIEN. (Onverschillig van welk ras). De schoonste en beste vijf stuks melkkoeien van één eigenaar. 4e pr. f 30 B. Giljam a. v. 2e pr. f 20 P. J. van der Cingel te Kerkwerve. (Beide prijzen waren uitgeloofd door den heer J. J. van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal). De schoonste en beste drie stuks melkkoeien van één eigenaar. 4e pr. f 25 wed. J. Giljam a. v. 2e pr. f 45 J, M. Klompe te Dreischor. De schoonste en beste twee stuks melkkoeien van één eigenaar. 4 e pr. f 20 B. G. van der Have te Ouwerkerk. 2e pr. f 40 Job van der TIave te Nieuwerkerk. De schoonste en beste melkkoe. 4e pr. f 45 Jan de Vlieger te Noordgouwe. 2e pr. f '10 Joh. Romeijn te Ouwerkerk. (Beide prijzen waren uitgeloofd door den voorzitter der afdeeling Zierikzee, den heer B. G. van der Have.) VAARZEN. Vaarzen, geb. in 4884. 4e pr. 40 Joh. Romeijn a. v. 2e pr. f 5 B. Giljam a. v. Vaarzen, geb. in 4885, een prijs van f 5. SCHAPEN. (Onverschillig van welk ras). Rammen niet ouder dan 4 jaren. 4 e pr. f 40 G. J. 'v. d. Bosch te Wilhelminadorp. 2e pr. f 5 C. Koopman te Nieuwerkerk. De drie beste ooien (geschoren, behalve een flinke vlok wol, die aan een der voorbouten moet blijven). 4e pr. 40 F. van den Bout Azn. te Noordgouwe. 2e pr. f 5 J. Klomp Jr. te Serooskerke. De twee beste ram lammeren van één eigenaar een prijs van f 5 (uitgeloofd door den heer J. TI. C. Heijse, lid dei' Gedeputeerde Staten van Zeeland). (Niet ingezonden). De drie beste wolvliezen. Ie pr. f 7,50 M. Hoogenboom te Noordwelle. 2e pr. f 2,50. (Niet toegekend). VARKENS. (Van vreemd ras.) Beeren. 4e pr. f 7,50 A. van der Have te Oosterland. 2e pr. f 2,50 M. Hoogenboom a. v. Zeugen. 4e pr. f 7,50 Dezelfde. 2e pr. f 2,50 A. van der Have a. v. (Van inlandsch ras.) Beeren. 4e pr. f 7,50 N. Beije te Renesse. 2e pr. f 2,50 P. M. van der Bijl te Zonnemaire. Zeugen. 4e pr. f 7,50 W. Boot Pzn. te Serooskerke. 2e pr. f 2,50. (Niet toegekend.) (Van gekruist ras.) De beste zeug met een toom biggen, een prijs van f 40, uitgeloofd door den heer J. H. C. Heijse, A. van der Have te Oosterland. PLUIMGEDIERTE. De schoonste en volledigste verzameling pluimgedierte (in te zenden in behoorlijke manden of kooien), een prijs van f 40, uitgeloofd door den secretaris der afd. Zierikzee, den heer H. G. Mulock Houwer, Job van der Have te Nieuwerkerk. KAAS. (In Zeeland vervaardigd). De beste Goudsche kaas (2 stuks), een prijs van f 5. De beste Leidsche kaas (2 stuks) een prijs van f 5. De beste Edammer kaas (2 stuks), een prijs van f 5. Voor alle soorten bekroond Locker de Bruijne en Hoogenboom, beide Noord welle. (Deze drie prijzen w aren uitgeloofd door den penning meester der afd. Zierikzee, den heer M. C. de Crane.) PAARDENTUIGEN. Het netste en in verhouding tot den prijs sterkste span gareelen met achtertuigen en toornen, voor land-

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1