voor liet arrondts- juëtK sement Zierifezee. 1886. No. 46. Woensdag 23 Juni. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD OFF. AAI zooals Rem- Zierikzee» zIëMzeesche courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 22 Juni 1 88 6. De vacature, in de Staten van Zeeland ontstaan, doordien de heer J. A. de Wolff, notaris te Vlissingen, de op hem uitgebrachte benoeming niet heeft aange nomen, maakte eene nieuwe verkiezing noodig, binnen veertien dagen na de ontvangst van het bericht der niet-aanneming. De kiezers van Walcheren zijn der halve tegen 30 Juni weder opgeroepen. Als candidaat wordt genoemd de heer W. A. graaf van Lynden, die onlangs bij de periodieke verkiezing niet herkozen werd. Men leest in het Wetehsch. Bijblad van het Album der natuur. De inentingen tegen hondsdolheid hebben terecht de algemeene aandacht getrokken, en de resultaten er van waren tot dusver van dien aard, dat de geestdrift, die zij bij velen opwekte, alleszins gerechtvaardigd schijnt. Desniettemin moet men wel in het oog houden 1°. dat er toch eenigen der door dr. Grancher onder leiding van Pasteur behandelden overleden zijn 2°. dat het ten aanzien van eenige der behandelden niet zeker was, of de hond, die hen gebeten had, wel waarlijk dol was geweest; en 3°. dat slechts een gedeelte van de door werkelijk dolle honden gebetenen de vreeselijke gevolgen van zulk een beet ondervindt, volgens de statistiek van Leblanc in het Seine- departement een op 6y3, zoodat bij ieder door Pasteur met aanvankelijk goed gevolg ingeënt persoon kan gevraagd worden, of hij óók niet gezond zou gebleven zijn, wanneer hij eens niet ware ingeënt geworden. Ik voeg er nog bij, dat, ofschoon in den regel de verschijnselen der lyssa tusschen den 40en en 60en dag na den beet te voorschijn komen, de ziekte zich somtijds nog later ontwikkelt, zoodat, al is een ingeënte 60 a 70 dagen na de inenting gezond gebleven, daaruit nog niet met volle zekerheid kan worden besloten, dat hij niets meer te vreezen heeft. Deze bedenkingen kunnen de bij sommigen bestaande geest drift wel wat doen bekoelen, doch aan den anderen kant zijn de door Pasteur verkregen uitkomsten zóó gunstig en loopen over zoo groote getallen, dat het ten hoogste geraden is de proefnemingen op de grootst mogelijke schaal voort te zetten, en zoover dat ge schieden kan, alle door dolle dieren gebetenen daaraan te ontwei'pen, daar de inenting zelve geheel onschadelijk schijnt te zijn. Op een verzoek van Gedep. Staten in Limburg, om voor die provincie een eigen wapenvlag te mogen voeren, heeft de minister van justitie, blijkens het jaarverslag over 4885, geantwoord, dat hij geen be zwaar zou vinden om op een adres, aan Z. M. den Koning gericht, tot invoering van het oude wapen van het hertogdom Limburg, gunstig te adviseeren. Hij is echter minder gestemd voor het verlangen tot goedkeuring van eene eigen vlag voor die provincie. Immers, zegt de minister in zijn antwoord, geene provincie des rijks, en als zoodanig is volgens de grondwet Nederlandsch-Limburg te beschouwen, mag als onderdeel van het rijk een andere vlag voeren dan de Nederlandsche Rijksvlag. Een verzoek van die strekking zou z. i. niet voor inwilliging vatbaar zijn. In het nieuwe tarief voor telegrammen, dat thans in voorbereiding is, zal voor dagblad-telegrammen geen reductie boven 40 woorden worden toegestaan, hoewel aanvankelijk voorstellen daartoe gedaan waren. Bij de nieuwe regeling wenscht de regeering stads- telegrammen in te voeren tegen 45 cents per 40 woorden en een hooger tarief voor elk woord daar boven. In een artikel, getiteld «Een slagschaduw", brengt de heer J. A. Levy in de N. R. Ct. bij een terugblik op de verkiezingen eene warme hulde aan jhr. mr. J. Röell. Welke noodlottige waan, zegt hij, de kiezers der grijze veste er toe gebracht heeft, dien man van ongerept karakter en veelzijdig talent te vervangen, is niet te verklaren, niet te gissen zelfs. Dit feit stemt tot ernstig nadenken en diepen weemoed. Het schetst den toeleg der kerkelijke partijen beter dan eene breede ontvouwing bij machte is te doen. Juist daarom echter wekt het diepe bekommering over de toekomst, die het lieve vaderland van die zijde wordt bereid. Vooral zal de heer Röell worden gemist bij de be handeling der onderwerpen, die een veelomvattend onderzoek behoeven. En, zegt de heer Levy, over zoovele beproefde en deugdelijke krachten beschikt ons vaderland niet, dan dat moedwillige arbeidsverstoring niet onveranderlijke roekeloosheid zijn zou. Wie hooger eerzucht heeft dan de goê-gemeente door den klink klank der beeldspraak of de wiegeling der ijle rhetoriek te begoochelen, heeft aan den eigen gezichteinder meer dan genoeg. Daar moet gewerkt worden op wetgevend gebied, gewerkt met onverffauwden ijver, gewerkt om den stoffe meester te worden, die niet altoos en voor ieder even aantrekkelijk is. Een door zicht en talent, eene toewijding en lust als het deel zijn van Röell, te versmaden, ware in ieder parlement ongerijmd. «De jubelzang der kerkelijken bij den val van dien man", zegt de heer L. ten slotte, »moet ieder, wiens 's lands zaak ter harte gaat, door de ziel vlijmen en schrijnen. De aard van hun niets en niemand ontziend bedrijf wordt daardoor gekenmerkt. Hoelang nog? is de vraag, die met diepen ernst zich stelt. En die vraag hebben allen, wien het aangaat, aan dachtig te overwegen. Waar men vreugdevuren ontsteekt bij de parlementaire uitvaart van mannen als Röell, daar geldt des dichters woord: «There is something rotten in the State." Zeloten zijn voor overtuiging noch overreding vatbaar. Te veel gezonde zin echter huist er in ons bedachtzaam volk, dan dat dit vraagstuk niet in zijne al grooter afmeting zou worden erkend. Waar en zoodra mogelijk, is het plicht Röell opnieuw te zenden ter plaatse, waar, meer dan hij, niemand behoort. Maar plicht is het tevens, eene doemwaardige ketterjacht te brandmerken, die voor niets terugdeinst. Tot zelfs niet, het rampzalige citaat teekent voor het «ten verderve voeren des vaderlands." U. D. Men leest in de Tijd: «Door verschillende bladen worden zeer uiteenloopende cijfers medegedeeld be treffende het aantal stemmen, uitgebracht op candi- daten der onderscheiden richtingen. Hoe daarbij somtijds te werk wordt gegaan, kan blijken uit het voorbeeld van De Standaard. Dit blad berekent, dat op anti revolutionaire candidaten werden uitgebracht ruim 40,000 meerop roomsche candidaten ruim 3000 stemmen minder dan in 4884. Om dit verbazend resultaat te verkrijgen, wordt dr. Schaepman een voudig tot de anti-revolutionairen gerekend; dat de gekozen anti-revolutionairen ook veel duizenden stemmen van katholieken verkregen, ja grootendeels door katho lieken in de Kamer werden gebracht, wordt voorts zorgvuldig verzwegen. Wij gelooven, dat wij De Standaard geen dienst zouden bewijzen, indien wij het blad eens voorrekenden, hoe groot, of liever hoe bitter klein, in de meeste districten het aantal stemmen, op anti-revolutionairen uitgebracht, zou geweest zijn, indien de roomschen niet geholpen hadden." Het Centrum zegt «uit zekere bron" te vernemen, dat de «krijgskas" der liberalen te 's Gravenhage" vóór de afgeloopen verkiezingen gevuld was met ƒ40,000 en dat zij thans tot den bodem geledigd is. Van de 430,545 kiezers (volgens de officieele lijsten van 1885) hebben bij de laatste verkiezing 402,298 een geldige stem uitgebracht, dus ruim 78 percent. Bij de verkiezing na de vorige Kamerontbinding op 24 October '1884 kwamen van de'127,405 (volgens de officieele lijsten van 4883) 88,484 kiezers op, dus ruim 69 percent. Bij de laatste Kamerverkiezingen zijn uitgebracht op: Candidaten der Roomsch Katholieken 22,473 stemmen. Candidaten der Anti-Revolutionairen en Roomsch Katholieken 32,487 stemmen. Candidaten der Conservatieven en Roomsch Katholieken 4343 stemmen. Candidaten der Anti-Revolutionairen 5422 stemmen. Candidaten der Liberalen 47,333. Gekozen zijn: 4 Conservatief, 46 Anti-Revolutionairen, 47 Roomsch Katholieken en 46 liberalen. Het Doet. Weekblad schrijft onder meer: «Laat dr. Kuyper maar voortgaan en spoedig is er geen geloovig protestant meer in de kamer talloos vele broeders van elkander verwijderdons Christelijk gezind volk gedemoraliseerdtal van Christelijke scholen vernietigdde Hervormde kerk verwoest." Tn de te Amsterdam gehouden jaarlijksche vergade ring der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging is een gunstig verslag uitgebracht over de werkzaam heden in het afgeloopen jaar. Tot directeuren van het studiefonds werden benoemd mr. H. A. L. van Hamel, prof. Sprayt en prof. J. W. Gunning. Op financieel en moreel gebied werd zooveel mogelijk steun verleend, alsmede bemiddeling voor eene leening van 5 ton tusschen de regeering der Zuid-Afrikaansche republiek en de firma Labouchère en Oyens. Met de uitgifte van een Hollandsch rekenboek voor Transvaalsch schoolgebruik is een begin gemaakt. Andere schooi en geschiedenisboeken zullen volgen. Aan professor Spruyt werd een crediet verleend voor de aanvulling van de schoolbibliotheek te Petroria. Op de uitnoodiging aan de hh. Warmelo te Heidelberg, Postma en Louis te Petroria, en Brill te Bloemfontein, om het corres pondentschap te aanvaarden, wordt een gunstig ant woord tegemoet gezien. Het ledental vermeerderde met 29 en bedraagt nu ruim 300, die meest allen 3 's jaars bijdragen. Nu de Vereeniging, zoowel wat den aard, als wat den uitslag der werkzaamheden betreft, vooruitgaat, is vermeerdering van het getal leden zeer ge wenscht. De heer en mevrouw S. uit Vianen, den 4 Juni naar Parijs vertrokken om zich onder behandeling van Pasteur te stellen, daar zij vermoedelijk door een dollen hond gebeten waren, zijn, na een behandeling van 40 dagen, Zondag teruggekeerd. De vaccinatie geschiedde in de zijde en was zonder pijn. Het inenten zelf geschiedt kosteloos. Na 4 4 weken in de gevangenis te Arnhem te hebben doorgebracht, is J. B. te Reenen, beschuldigd van kindermoord, door het gerechtshof vrijgesproken en op vrije voeten gesteld. Als een zeldzaamheid kan vermeld worden, dat de heer J. W. Oosterbaan, die nu, bij de viering van het 250-jarig bestaan der Utrechtsche universiteit, in de feest-cantate medezingt, ook deel genomen heeft aan het zingen der feest-cantate bij de viering van het 200-jarig bestaan dier instelling. De Veenlaan te 's Gravenhage, waar de gevierde romancière mevr. Bosboom-Toussaint laatstelijk woonde, zal, te harer gedachtenis, voortaan den naam Tous- saintlaan dragen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1