Buitenland. e.k. in functie hoopt te treden2°. van een schrijven van Mej. M. Keiler, gewezen onderwijzeres aan de openbare brei- en naaischool, houdende dankbetuiging voor de haar verleende jaarlijksche gratificatie. Tot leden der Commissie voor de intekomen reclames tegen het kohier van den hoofdei ijken omslag voor 1886, werden benoemd de heeren van Manen, S. J. Ochtman en Six. Voorts werd nog besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de gemeente-begrooting voor 1885. Aan de N. R. Ct. is de opmerking gemaakt, dat de uitdrukking «kerkelijke partijen" hier en daar onder eenvoudige menschen aanleiding geeft tot de misvatting, als ware wat daartegenover staat vijandig aan kerk en godsdienst. Van deze misvatting wordt in ruime mate misbruik gemaakt, en vele kiezers, die anders aan onze zijde zouden staan, worden tegen de liberalen opgezet, door hun in te blazen, dat de liberalen de onkerkelijken zijn, wier hoogste streven is het geloof uit de haiten der menschen uit te roeien. Tegen deze vervalsching van den strijd waarschuwt de iV. R. Ct. met ernst en nadruk. Het woord «kerkelijke partijen" heeft eene andere beteekenis. In politieken zin beteekent het, dat men te doen heeft met partijen, die kerkelijke begrippen overbrengen op het gebied van den Staat, den gods dienst bezigen als middel om een politiek doel te be reiken, den Staat willen regeeren met kerkelijke leer stellingen. Dat alleen bij die partijen godsdienst gevonden wordt, dat alleen in die handen het geloof veilig zou zijn, is eene onwaarheid. Men dient den godsdienst niet door hem te maken tot een middel van volks opruiing, noch bevordert het belang der kerk door haar te betrekken in de staatkundige twisten. Overal en ten allen tijde zijn het de clericale partijen geweest, die godsdienst en kerk hebben benadeeld. Niet de liberalen zijn het, die tegenover godsdienst en kerk vijandig staan. Onder hunne hoede zijn de gods dienstige belangen volkomen veilig. Dat in 's lands grondwet de vrijheid van godsdienst is gewaarborgd, en aan elk kerkgenootschap de volkomen vrije beweging op eigen terrein is verzekerd, is hun werk. Zij hebben in een langen en zwaren strijd die vrijheden veroverd en gehandhaafd, juist tegenover hen, die thans de liberalen durven beschuldigen van vijandschap tegen kerk en godsdienst. En wanneer de liberalen in deze dagen zoo fel bestookt worden door de partijen, die onder kerkelijke leuzen den politieken strijd voeren, dan is het juist omdat zij hun heilloos streven in den weg staan, om den dén te doen heerschen over geweten en godsdienstige overtuiging van den ander. Neen, de strijd is niet een strijd tusschen kerkelijken en onkerkelijken, niet een strijd tusschen geloof en ongeloof. Tegenover de «kerkelijke partijen" staan duizenden en duizenden in het gelid, die aan hun godsdienst en hunne kerk gehecht zijn, maar niet dulden willen, dat kerkelijke en staatkundige belangen worden verward, dat Staat en Maatschappij worden opgeofferd aan kerkelijke partijschappen. U. Dbl. In het district Zutfen zal het er spannen. Reeds de vorige week werden door beide partijen de kiezers «bewerkt", hetzij door persoonlijke bezoeken of door strooibiljetten enz. Politieke voordrachten werden reeds te Groenloo en Terborg door dr. Schaepman gehouden en in laatstgenoemde plaats was de toeloop zoo groot, dat velen geen toegang konden krijgen en entree kaartjes van ƒ20,30, recht gevende op een zitplaats, zelfs voor 2 a 2,50 werden verkocht. Deze week werden te Varsseveld, Keppel en Ruurloo politieke voordrachten gehouden door mr. Goeman Borgesius. De besturen van sommige kiesvereenigingen in het district zijn voornemens, elders wonende kiezers voor rekening dier vereeniging te doen overkomen, en men mompelt zelfs, dan enkele liberalen in liet district van plan zijn, in enkele uitgebreide plattelandsgemeenten de kiezers uit de buurtschappen per wagen naar de stembus te brengen. De Christelijk-Historische Bond «Marnix" heeft be sloten om zich betrekkelijk de Kamerverkiezingen op 15 Juni a.s. te onthouden, niet uit traagheid of moede loosheid, doch omdat de Bond met geen enkele der toongevende partijen kan meegaan. Vanwege het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging tot bevordering van Zondagsrust is een adres verzonden aan den minister van binnenlandsche zaken. Het hoofdbestuur had zich de vraag gesteld of wel licht van staatswege nu en dan aanleiding wordt ge geven tot het bij voorkeur reizen op den Zondag, en daardoor werd als van zelf het oog gevestigd op de bepalingen nopens aanvang en einde der vacantiën bij verschillende rijks-instellingen, als daar zijn: de rijks kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen, de rijks-landbouwschool, rijks-veeartsenijschool, de rijks kweekscholen voor vroedvrouwen, enz. Het hoofdbestuur wenscht, dat telkens, wanneer de gelegenheid zich voordoet om tot herziening van bestaande voorschriften of tot vaststelling van nieuwe reglementen op het stuk der meer bedoelde vacantiën te geraken, rekening worde gehouden met de wenschelijkheid, dat de lessen niet bij voorkeur op Zaterdag eindigen, of op Maandag aanvangen. De minister heeft daarop geantwoord, dat bij even- tueele nieuwe regeling der vacantiën aan de bedoelde rijksinstellingen op het verzoek zooveel mogelijk zal worden gelet. Blijkens de door den algeiueenen secretaris der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen overgelegde lijst en bescheiden, is door 116 departementen der Maatschappij tot Nut van 'L Algemeen, te zamen uitbrengende 417 stemmen, aan de verkiezing deelgenomen met den navolgenden uitslag: In de vacature-Böhringer werden op den heer A. C. Wertheim te Amsterdam uitgebracht 381 en op mr. A. J. Roijaard te Amsterdam 36 stemmenin de vacature-Boot werden op mr. B. Mees te Rotterdam uitgebracht 359 en op mr. A. Bloembergen Ezn. te Leeuwarden 58 stemmen. Dientengevolge zijn tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren A. C. Wertheim en mr. B. Mees. Voor de door 's Hertogenbosch uitgeschreven geld- leening van '100,000, rentende 4 pCt., is voor f 637,700 ingeschreven. Gegund zijn de inschrijvingen van 103 tot en met '102y4 ten honderd. Op het adres van de afdeeling «Dokkum" van 't Nederlandsch Werkliedenverbond «Patrimonium", om de kermis af te schaffen, heeft de Raad van Dokkum afwijzend beschikt. Uit het statistiek overzicht van den generaal-majoor Van Hees, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, voorkomende in de Geneeslt. Ct., blijkt dat in '1885 in de militaire hospitalen werden opge nomen 25666 zieke militairen. In de groote garnizoenen werden behandeld in de hospitalen 's Gravenhage, 3984 man sterk, 2579 zieken, waarvan '14 overledenUtrecht, 2496 man sterk, 1904 zieken, waarvan '10 overleden; Amsterdam, 2075 man sterk, 2393 zieken, waarvan 23 overleden; Breda, 1936 man sterk, 2437 zieken, waarvan 2 overleden. Spanje. De beweging onder de industrieelen in Catalonië, zoo meldt men uit Madrid aan de Parijsche Débats breidt zich meer en meer uit. Men begint te vreezen, zegt de berichtgever, dat de Carlisten en Zorillanen van de ontevredenheid in dit deel des lands, waar de federalistische denkbeelden snelle vorderingen schijnen te maken, zouden kunnen partij trekken. Aan den anderen kant schijnen de eigenlijke conservatieven, die eerst niet voornemens waren zich sterk tegen de handels overeenkomst met Engeland te verzetten, haar thans ter dege willen bestrijden, onder voorwendsel, dat de laatste met Engeland gemaakte schikkingen voor Spanje minder gunstig zijn dan het oude ontwerp van den heer Elduayen. Naar men zegt, is deze verandering in hunne houding veroorzaakt juist dooi' de beweging in Catolonië, daar zij ongaarne allen invloed zouden verliezen in een gewest, waar de oud-minister Romero Robledo groote populariteit heeft verworven door te verklaren, dat hij de industrieelen verdedigen zou. B e 1 g' i e. Voor de liberalen in Belgie is het Dinsdag een ongelukkige dag geweest. Op dien dag hadden de partieele verkiezingen voor de Kamer van Volksver tegenwoordiging plaats, waarvan de uitslag is, dat de liberalen 11 zetels hebben verloren en wel te Gent 8, te Waremme 2 en te Charleroi '1. Te Verviers moeten twee herstemmingen plaats hebben, en ingeval deze herstemmingen uitvallen ten gunste der liberalen, zal de Kamer bestaan uit 97 clericalen en 41 liberalen. Zij bestond uit 86 clericalen en 52 liberalen. Het gevoeligst is de nederlaag, welke de liberale partij te Gent heeft geleden. De acht liberale afgevaardigden van daar zijn door acht clericale afgevaardigden ver vangen, zoodat thans de beide provinciën Vlaanderen, Antwerpen en Limburg door geen enkelen liberalen afgevaardigde in de Kamer meer vertegenwoordigd worden. Te Gent was het Dinsdagavond erg onrustig. De politie en de burgerwacht waren onder de wapenen en bewaakten de Katholieke sociëteiten en inrichtingen. Tegen 8 uur moest de gewapende macht een charge doen. Engeland. De laatste discussie over de home rule bill is luid ruchtig genoeg geëindigd. Toen de verwerping was bekend gemaakt werden op voorstel van den Ier O'Connor drie hoera's ter eere van Gladstone aange heven, waaraan vele toehoorders op de gaanderijen medededen, maar van den kant der conservatieven werd gesist en gefloten, dat hooren en zien verging. In de gangen van het Huis was het onbeschrijfelijk levendigvoor en tegenstanders werden bijna handgemeen. Buiten het Parlementsgebouw was het niet minder onstuimig. Hoewel het reeds twee uren na middernacht was, toen Gladstone het gebouw in een open rijtuig verliet, stond eene groote menigte hem op te wachten, en een oorverdoovend gejuich ging op, toen men hem gewaar werd; sommigen schenen aanstalten te maken om de paarden van het rijtuig te spannen. Maar er waren er ook, die door allerlei geluiden hunne tevreden heid over de nederlaag van den Premier te kennen gaven. Slechts door het beleidvol optreden der politie werden botsingen voorkomen. Van de discussie verdient vermelding de rede van den heer Parnell. Hij betoogde, dat de aangeboden wet geen gevaar voor het Britsche oppergezag kon opleveren. De Ieren, zeide hij, begrijpen zeer goed, dat het Parlement te Dublin slechts eene ondergeschikte rol kan spelen. Het is in 't belang dei- Ieren zeiven, geen misbruik te maken van de rechten, welke het ontwerp hun toekent. In elk geval kan de hooge regeering toch altijd bij overschrijding der afge bakende grenzen tusschen beiden komen. Indien de tories bij de laatste verkiezingen de overwinning hadden behaald, zouden zij aan Ierland een parlement hebben gegeven met de noodige volmacht toegerust; zij zouden de quaestie van het grondbezit geregeld hebben op nog breeder grondslag dan door den heer Gladstone is voorgesteld. Deze laatste verklaring van den Ierschen volksmenner maakte veel indruk en Sir Michael Hicks Beacht de leider der oppositie, kwam onmiddellijk daartegen op, en zeide, dat, indien een lid van het .kabinet-Salisbury zulk eene belofte aan den heer Parnell had gedaan, dit zonder de toestemming en buiten medeweten van zijne ambtgenooten was geschied. Frankrij li, In de Kamer werd de regeering geïnterpelleerd over het door Engeland uitgevaardigd verbod tegen den invoer van vet slachtvee. De minister van land bouw verklaarde het mogelijke te zullen doen om de opheffing van het verbod te verkrijgen en hij vleide zich met de hoop, dat Engeland wel zal toegeven, omdat het klauwzeer, de oorzaak van het verbod, uit Frankrijk is geweken. De interpellant stelde een motie voor, houdende goedkeuring van de verklaring der regeering, onder tekennengeving, dat de Kamer rekent op haar bemoeiingen ten behoeve der her opneming van de Engelsche markt. De heer De Salsy ondersteunde deze motie, om aan de regeering daar door zedelijken steun te geven en in overleg met den minister werd de motie daarop met algemeene stemmen aangenomen. De Kamer heeft zich ook bezig gehouden met de verlenging van den termijn voor den surtaxe en de toepassing daarvan op alle vreemde suikers. De heer Sans-Leroy, rapporteur, vroeg de urgentie. De heer Ray nay achtte rijpe overweging noodig. Het geldt hier de vraag of men de lasten, die door de wet van 29 Juli '1884 op de schatkist drukken, nog ver meerderen zal. Men zou daardoor allicht tot een tekort van 100 millioen op de begrooting komen. Spreker meent, dat het voorloopig voldoende is den termijn voor den surtaxe van 7 fr., die den 31 Augustus eindigt, te verlengen. De heer Méline, voorzitter der commissie, verklaarde zich voor de urgentie. Door de wet van 1884 is de invoer van Duitsche suiker wel met 40,000 ton verminderd, maar daarentegen is de markt met 60,000 ton Java-suiker toegenomen. Vandaar eene opeenhooping van den voorraad en eene daling in den prijs. Er moet dus spoedig eene beslissing worden genomen. De heer Lockroy, minister van koophandel, zeide. dat, aangezien men nu ook over de vreemde koloniale suiker wil handelen, de regeering de wet in haar geheel in beraadslaging wenscht ge bracht te zien. Die zaak toch hangt nauw samen met het verlies, dat de schatkist geleden heeft en dat nog grooter dreigt te worden. De Kamer verklaarde zich daarop met 334 stemmen tegen 192 voor de urgentie. De heer Delisse verklaarde nu, dat de inlandsche beet- wortelsuikerfabrikanten bij den tegenwoordigen lagen stand der prijzen niet kunnen voortgaan te werken. Men moet dus de mededinging van het buitenland keeren, vooral omdat in sommige staten eene premie op den uitvoer gesteld is. De voorraad van suiker in 'Frankrijk is nu 1,347,000 zakken, tegen 935,000 in 1884. De heer Maurice meende, dat het hier geen quaestie van vrijhandel of bescherming was, maar een quaestie van verdediging tegen het buitenland. Evenmin als in militaire zaken, kan Frankrijk zich ontwapenen als zijne tegenstanders gewapend blijven. De verlenging van den termijn voor de surtaxe zal nutteloos zijn, indien de Java-suiker voortgaat de Duitsche op de Fransche markt te vervangen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2