Z1ERIKZEESCHE COIKAYI. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1886. No. 42. Zaterdag 5 Juni. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 4 Juni 4 88 6. Woensdagavond had de aangekondigde vijfde Zierik- zeesche Paardenloterij van wege de Sociëteit »Tot Nut en Genoegen" plaats in het lokaal van den heer Vermunt in de Poststraat. Zij werd bijgewoond door een overgroot aantal belangstellenden, terwijl het Harmonie-Gezelschap »Kunst en Eer", door het uit voeren van eenige muziekstukken, de avond opluisterde. Jammer dat de regen oorzaak was dat in het begin allen zich een plaats in de zaal moesten verschaffen, hetgeen niet altijd even gemakkelijk ging. Later in den avond helderde het weer op en verdeelde de menigte zich meer in den tuin, terwijl alstoen ook de muziek haar aangewezen plaats aldaar innam. Alvorens tot de verloting werd overgegaan, schetste de heer de Looze, Voorzitter der Sociëteit, met een enkel woord de toenemende sympathie, die deze paarden loterij algemeen verwierf; immers werden in het 4ste jaar 2000 loten geplaatst; zoo is dit getal telken jare geklommen, daar in het 2de jaar 2500, in het 3de jaar 3000, in het 4de jaar 3500 en thans in het 5de jaar is het getal reeds geklommen tot 4000 loten. Ten gevolge daarvan was het Bestuur dan ook in de gelegenheid voor deze loterij aan te koopen 5 schoone paarden, benevens nog 105 grootere en kleinere prijzen. Hij eindigde door namens het Bestuur der Sociëteit dank te zeggen voor de blijken van sympathie, die zij mochten ondervinden. De verloting had daarna plaats, waarvan de uitslag hierachter onder de advertentiën wordt medegedeeld. Onvermeld mogen wij ook niet laten de surprise, die aan de laatst uitgekomen prijs ten deel viel in den vorm (niet in natura) van een vet varken als premie, bij welke premie eenige toepasselijke dicht regelen, dooi' een der leden van het Bestuur voor die gelegenheid expresselijk vervaardigd, werden ten beste gegeven. De avond liep verder genoegelijk en in de beste orde af, terwijl men lang gezellig bijeenbleef en menige toost op het welzijn en den bloei der Sociëteit, maar vooral op het voortdurend welslagen der Zierik- zeesche Paardenloterij werd uitgesproken. Wij achten het niet ongepast met een enkel woord dank te zeggen aan het Bestuur der Sociëteit »Tot Nut en Genoegenen vooral aan haren ijverigen Voorzitter, voor de vele moeiten en zorgen door hen besteed aan het welslagen dezer loterij, die zoozeer en terecht aller steun en belangstelling verdient. Op de voordracht als rechter in de arrond.-rechtbank te Dordrecht, ter vervanging van Mr. J. J. de Reus, thans president der rechtbank, zijn in alphabetische volgorde geplaatst: mrs. T. G. Kool, subst.-griffier bij de rechtbank te Almeloo; M. H. C. van Oosterzee, advocaat en procureur bij den raad van justitie te Samarang, en A. J. J. baron van Styrum, rechter in de arrond.-rechtbank te Zierikzee. De Maatschappij «Zeeland" te Vlissingen zal, evenals verleden jaar, 6 percent dividend uitbetalen. In de Maandag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Stoomvaart-Maatsch. Insulinde werden balans en rekening goedgekeurd. De liquidatie had nog weinig succes. Wel waren vele nieuwsgierigen, maar weinige serieuse koopers voor de 5 stoombooten opgekomen. De Directie vernam van eene combinatie, doch officieel hoorde zij niets daarvan. De booten zullen nu eerstdaags in Engeland publiek worden verkocht, als er een redelijke prijs voor te maken is, De Koninklijke Stoomboot-Maatsch. had geen gunstig jaar, door den gedrukten toestand en de scherpe con currentie en de cholera in de Levant. Eene proef met de exploitatie van eene lijn Ter NeuzenLonden mislukte. Met 22 booten werd bevaren 2,434,444, tegen 2,567,009 in 4884. Groot verlies werd geleden door het vergaan der »IIecla" op 5 December op de Jutlandsche kust, waarbij 41 der 15 opvarenden om kwamen. De rekening wijst een saldo aan van 761,272, maar na afschrijving blijft slechts 302 over, op nieuwe rekening gebracht. Het saldoverlies van de maatschappij »De Atlas," fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, vermeerderde jn het afgeloopen boekjaar met ruim 9000, waardoor het totaal-ver lies tot 59,414,48 ya gestegen is. Met algemeene stemmen is besloten te blijven doorwerken, met het oog op de bemoedigende vooruitzichten, welke het begin van het ingetreden jaar aanbood. Op 29 Mei had de jaarlijksche vergadering plaats van aandeelhouders der Nederlandsche Algemeene Maat schappij van Levensverzekering »Conservatrix" te Amsterdam. De rekening en verantwoording over het boekjaar 4885, door Commissarissen en de Commissie van onderzoek goedgekeurd, werd zonder bemerking aange nomen en de Commissarissen en de Directie gedechar geerd. Uit een vergelijkend overzicht bleek, dat de maatschappij in 1885 bevredigend heeft geopereerd. Ter verzekering waren ingekomen 14569 aanvragen met 1.033,804 kapitaal. Dertig aanvragen met 6240 kapitaal werden geweigerd en 14539 verzekeringen met 1,027,594 werden afgesloten. Ultimo Dec. 1885 waren van kracht 38,531 verzeke ringen, waarvan 38,220 verzekeringen van kapitaal bij overlijden met f 2.558,326.23 kapitaal, ƒ78,556.70 jaarlijksche premie en '1,760.50 koopsom; 306 verzeke ringen van toekomstig kapitaal, tot een bedrag van 112,655.77 met 6.361.72ya jaarlijksche premie en 3,983,48 koopsom2 verzekeringen van over- levingsrente en 3 verzekeringen van loopende en toekomstige lijfrente, tot een bedrag van 8350 met 455.86 jaarlijksche premie en f 3300 koopsom. In 1885 werd uitbetaald wegens sterfgevallen 25,421.21, wegens lijfrente en afloop van polissen 731.33% en wegens afkoop van contracten 992.47ya. Vier uitkeeringen tot een gezamenlijk bedrag van 310 werden geweigerd. Op '1000 verzekerden stierven in 1885 12.3 personen. Totaal werd uitbetaald sedert de oprichting ƒ132,568.72. Het reservefonds bedraagt, volgens de wiskundige berekening, 80,4 58,4-5 ya. Benoemd werd tot directeur de heer dr. L. W. van der Sluijs, tot wiskundig adviseur de heer dr. W. Gleuns. De heeren A. B. Barkey en F. A. van Geijtenbeek, aftredende commissarissen, werden met algemeene stemmen herkozen, terwijl de heeren G. J. F. Tijdeman, aftredend directeur a. i. en dr. C. de Rooij, gekozen werden als commissarissen en deze benoeming aannamen. Naar men meldt, is de firma P. Regout Co. te Maastricht, welke dit jaar het 50-jarig bestaan van haar groote glas- en aardewerkfabriek herdenkt, voornemens om dan ten behoeve der werklieden een philanthropische inrichting in 't leven te roepen. Blijkens bericht van den consul der Nederlanden te Gibraltar, worden aldaar vaartuigen, komende van Italiaansche havens aan de Adriatische Zee, aan eene waarnemings-quarantaine van vijf dagen onderworpen. Schepen, aan boord waarvan cholera lieerscht, worden niet toegelaten. Inhoud van No. 6 van den Zesden Jaargang van het Maandblad van de Vereenigvng tegen de Kwak zalverij Hoofdartikel: Nog iets over de herziening van de Geneeskundige Wetten. Berichten: Het proces-Masoin. Het adres der Vereeniging aan de Tweede Kamer. Het Boertje van Nieuw-Buinen voor den Hoogen Raad. Waar schuwing van het Ministerie van B. Z. in Pruissen. Grootere ArtikelenDe veroordeeling van ,T. T. Anderegg te Rosmalen. Scheiding van genees- en artsenijbereidkunst. Roches Embrocation. Kwak zalverij en hondsdolheid. Boekbeoordeeling. Ingezonden stukken. Varia. Correspondentie. Herhaalde waarschuwingen: Hypophosphiten van Churchill. Het huwelijk van den heer Sprenger van Eyk, minister van koloniën, met mej. T. de Neve, is Woensdag te 's Hage gesloten. De kerkelijke inzegening had plaats te 1 uur, in de Remonstrantsche kerk, door ds. M. J. Mees, predikant te Haarlem. Men deelt aan de h. R. Ct, mede, dat bij den Raad van State aanhangig is een voorstel tot ver hooging van het tarief der binnenlandsche telegrammen. Het zou n.l. worden bepaald op 3 cent per 2 woorden, met een grondtaks van 10 cent en een minimum van 25 cent. Voor dagblad-telegrammen zou hetzelfde tarief gelden, doch boven 40 woorden zou slechts één cent per woord worden gerekend. .Het is niet te hopen, voegt zij er bij, dat dit bericht juist is. Verhooging van het tarief voor tele grammen zou wel eens ten gevolge kunnen hebben, dat er van de telegraaf minder gebruik werd gemaakt, en alzoo het doel van den reactionairen maatregel, namelijk aan de schatkist eene ruimere opbrengst te verzekeren, werd gemist. Het belang van het publiek zou dan zijn benadeeld, zonder dat er eenig voordeel tegenover stond. Wat meer bepaald de dagblad-telegrammen betreft, zou een verlaagd tarief voor zulke telegrammen, zooals in het buitenland bestaat, zeer zeker beter getuigen van verstandig inzicht in hetgeen het publiek belang eischt. Of moet dan tegenwoordig hier te lande alles aan het belang der schatkist worden opgeofferd? vraagt het blad. Binnen eenige dagen brengt de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij een rijtuig le en 2e klasse van een geheel nieuw type in het internationaal verkeer. Ontworpen en gemaakt in de werkplaatsen der Maat schappij zelve, is het een voorbeeld van comfort en goeden smaak. De wagen is 46ya meter lang en rust op vier assen, zoodat bijna geen schommeling wordt gevoeld. Hij is verdeeld in zes compartimenten, waarvan elk van een toiletkamertje is voorzien. De eerste klasse afdeelingen zijn zóó ingericht, dat men, wanneer men er met drie personen inzit, in kan slapen. Prof. Lecomte te Delft versierde hem met bevallige zoldering-schilderingen. De ongemakken van het reizen worden door dergelijke reismiddelen tot een minimum beperkt. IIbl. De eerste nieuwe Hollandsche haring is te 's Hage reeds aangekomen en rondgezonden. Een zestal afdeelingen van den »Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht" (Wolvega, Westhoek, Weststel lingwerf, Blesse, Heerenveen, SteenwijkerwoM en Gor- redijk), hebben besloten, geen afgevaardigden naar de buitengewone algemeene vergadering op 6 Juni a.s. te zenden.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1