helm-cultuur toe te leggen, in de verwachting een afzet van het product in de papier-fabrieken te krijgen. Hij zou zich dan echter eene groote teleurstelling berokkenen. »Alfa" is eene Arabische uitdrukking, waardoor een aantal grassoorten, wier vezels voor industrieele doel einden geschikt zijn, aangeduid worden. In het bijzonder wordt die uitdrukking gebruikt voor het esparto-gras, waarvan de botanische naam is Macrochloa (Stipa L.) tenacissima Kunth. Dit is eene geheel andere grassoort dan onze helm, Ammophila arenaria. Het esparto-gras groeit vooral bij Murcia, Valencia en in Algiers, en is ongetwijfeld voor cultuur in ons land ongeschikt. Voor onze industrie, en daardoor voor onzen handel, kan volgens den schr. het esparto-gras beteeken is verkrijgen; in onzen landbouw zal het zich echter geene plaats verwerven. Kunst, Wetenschap en Letteren. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal haar 57e gewone algemeene vergadering houden te Dordrecht op 5 Juni a.s. onder voorzitterschap van den heer J. A. Böhringer. Bij die gelegenheid zal een huishoudelijk muziekfeest en kunstenaars-concert gehouden worden op Zaterdag 5 en Zondag G Juni. De heer W. Kes zal feestdirecteur zijn. Als solisten treden daarbij op: Mejuffr. M. Fillunger, sopraan, Frankfort a/M. mejuffr. Corn, van Zanten, alt, Hamburg; de heer J. J. Rogmans, Tenor, Amsterdam; de heer Joh. M. Messchaert, bas, Amsterdamde heer Henri Bosmans, violoncel, Amsterdam. Het programma bevat voor den lsten dag: Beckers Groote mis in B. mol en Beethovens 9e Symfonie. Voor Zondag 6 Juni bevat het: Handel's Anthem, 8 stemmig koor, liederen voor Alt, een violoncel-concert van Kes, Wagner's Vorspiel und Isolde's Liebes tod, uit Tristan und Isolde, en Brahm's Triumphlied Ie koor. Onder de op de vergadering te behandelen voor stellen is er een van het hoofdbestuur, om de contributie j in verhouding tot den leeftijd te doen klimmen in verband met de aanspraken op de uitkeering uit het kunstenaarsfonds. Ook wordt voorgesteld een plan tot oprichting van een muziekaal tijdschrift, overeenkomstig een programma van jhr. mr. J. C. M. van Riemsdijk. De afdeeling Amersfoort vraagt een renteloos voor- schot van f 800 uit de middelen van het onderwijsfonds j voor eene door haar in den loop van dit jaar opge- j richfce school voor muziekonderwijs. Het hoofdbestuur ondersteunt die aanvrage. De afdeeling Utrecht wenscht in het jaar 1887 een tweedaagsch muziekfeest te geven. Zij verzoekt daartoe een crediet van f 2800 ter beschikking van het hoofd bestuur te stellen en dit te machtigen de voorwaarden en het programma van het feest in overleg met het afdeelingsbestuur te regelen. Kapitein John Strachan zal eerlang een onderzoekings- reis in het Nederlandsch gedeelte van Nieuw-Guinea beginnen. Aan hem is concessie verleend tot het exploiteeren van eenige duizenden bunders land. De ververschingszaal in de benedenverdieping van het noordelijk paviljoen in 't Rijksmuseum te Amster dam is voor 't publiek toegankelijk gesteld, hoewel het decoratief schilderwerk nog met eenige figuren verrijkt zal worden. Deze figuren, naar kartons van prof. Sturm, zullen voorstellen: 4°. eene Friezin, die wafelen aanbiedt; 2°. een Markensche vrouw met visschen; 3°. de Hollandsche boerin met boter en kaas 4°. de Zeelandsche schoone die bier brengt. Den toegang vindt men door de zalen, voor de kunstnijverheid bestemd, en door het prentenkabinet, waar men zich de glazen deur doet ontsluiten en langs de buitendeur de trappen afgaat. De lokalen hebben naar twee zijden uitzicht in den tuin van het Museum. De decoratie met eenige toepasselijke voorstellingen, als een fries met jacht door eenige kaboutermannetjes op hazen gevoerd, en vier nationale vrouwentypen tusschen de vensters (nog niet voltooid), is overigens vroolijk maar sober gehouden, in over eenstemming met de geringe hoogteafmetingen der lokalen. De stille harmonieerende tonen moeten tot rust stemmen. De meermalen besproken diamant van 457 karaat, is na een arbeid van 14 maanden onder leiding van den heer Jac. S. Metz, in diens slijperij door den heer M. B. Barends, te Amsterdam, tot een der grootste en schoonste brillanten hervormd. De steen weegt nu 180 karaat en is nu buitengewoon helder en zuiver. Door de kunde van den slijper is de aan vankelijke waarde aanzienlijk verhoogd, en onze bloeiende diamant-industrie mag dus weder op een nieuw werkstuk wijzen, dat wellicht eenmaal een vorstenkroon zal sieren. De heer Richard IIoll heeft medegedeeld, dat hij de benoeming tot organist der St.-Bavokerk te Haarlem niet aanneemt. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Onze consul te Palermo, de heer J. Hofmann, is volgens de Figaro plotseling krankzinnig geworden. In den nacht van 19 op 20 dezer stond hij op, trok zijn uniform aan en begon in zijn kamer alles te vernielen. Zijn dienstbode kwam op het leven aan- loopen, waarop de krankzinnige zich op haar wierp en haar met een dolk verschillende wonden toebracht. Op haar hulpgeroep kwamen de buren haar ont zetten, maar reeds had zij de wonden, waaronder een zeer zware, bekomen. Daar de heer Hofmann een diplomatieke betrekking bekleedt, mocht de politie hem zonder speciale machtiging niet arresteeren. Zij bepaalde zich dus met hem te blijven bewaken. De ongelukkige ging weder naar bed en sliep weder rustig in. Den volgenden dag werd hij naar het krankzinnigengesticht overgebracht. Sedert eenigen tijd deed de politie te Berlijn vergeefsche moeite om een man in handen te krijgen, die zich schuldig had gemaakt aan het ontvreemden, aan het stelen neen, aan het afsnijden van het haar van een overgroot aantal jonge juffers. De meisjes, wier blonde lokken het hoofd omkransten of wien een zee van gitzwart haar op de schouders neerviel, mochten wel goed toezien, want de dief ging zoo snel te werk, zoo snel om kort te zijn, hij was de schrik te Berlijn. De vorige week Vrijdag kwam eene lGjarige schoone van de trappen van het huis No. 71, Ackerstrasse, toen eensklaps een man haar om het middel greep en eene schaar te voorschijn haalde. Geen twijfel, het was de haardief. Het meisje riep om hulp, en een man, die op eene hoogere verdieping woonde, kwam toegesneld. De dief, die eene buitengewone snelheid aan den dag legde, rolde als een wind van de trappen, en toen zijne vervolgers buiten kwamen, was hij spoorloos verdwenen. Te Decazeville is weer een poging gewaagd om de woning van een mijnwerker met een dynamietpatroon te vernielen, omdat men beweerde dat hij de hervatting van den arbeid bevorderde. De woning werd nog al beschadigd, maar niemand werd door de ontploffing gekwetst. Ook is te Combes een huis, waar soldaten waren gelegerd, afgebrand, waarbij aan moedwillige brandstichting wordt gedacht. In het geheel hebben nu 502 mijnwerkers en 305 andere werklieden den arbeid hervat. Buitenland. Spanje. Don Carlos heeft het volgende manifest uitgevaardigd »Spanjaarden, De overweldiging, die bij den dood van koning Ferdinand VII werd gepleegd, wordt opnieuw bevestigd door de uitroeping van den zoon van mijnen neef Alfonso tot koning van Spanje. Mijne voorouders hebben geprotesteerd tegen de eerste schending onzer rechten en tegen al de opvolgende manifestaties, zooals ik het zelf deed tegen den aanslag van Sagunto. Ik was toen door uwe kloeke armen en door uwe moedige harten ondersteund. Ik ben ten volle overtuigd, dat de wetten geene duurzaamheid en de instellingen geene veiligheid vinden dan in het wettig koningschap, en daarom 'neb ik gestreden voor mijne rechten, die de waarborg van uwen voorspoed zijn, totdat al de stoffelijke hulpmiddelen waren uitgeput. Ik vernieuw van daag dat protest, niet met de wapens in de hand, maar voorzeker met eene kracht, die niet min groot is. Ik bevestig uitdrukkelijker dan vroeger, indien zulks mogelijk is, dat ik vast en onveranderlijk besloten heb, met de hulp van God, al mijne rechten on geschonden staande te houden, en nooit toe te stemmen in eenigen afstand derzelve, noch in eene overeenkomst van welken aard zij ook weze. Mijne rechten, welke die van Spanje zijn, zijn evenzeer onder de voeten getreden door de tegenwoordigheid op den troon van eenen prins of eene prinses, onwillige werktuigen der revolutie, als door de proclamatie der republiek. Om mijne rechten op de doelmatigste wijze te doen gelden, zal ik altijd zonder aarzelen handelen en de middelen kiezen, welke de plicht mij zal aanwijzen. Spanjaarden, tien jaren, ver van u in al de bitterheid der verbanning doorgebracht, doch gedurende welke mijn hart altijd heeft geleefd in de streken, die onsterfelijk geworden zijn door uwe heldendaden en diegenen uwer voor vaderen, hebben mij al het schoone van uwe ver kleefdheid doen waardeeren. Ik kan op de hartroerende betuigingen van getrouwheid, welke gij mij onop houdelijk doet toekomen, niet beter antwoorden dan ntat opnieuw, door het tegenwoordige protest, de onverbreekbare banden te bezegelen, die ons aan elkander hechten en dat tot den laatsten adem, het leven van uw wettigen koning u geheel zal toebehooren. Carlos. Luzern, den 20 Mei 188G." B e 1 g- i e. De zitting der Kamers is met een koninklijke boodschap gesloten. In de laatste zitting van den Senaat vroeg de senator Montefiore de regeering, oi er plan bestond tot het converteeren der 4 pCt. leening in een 31/, pCt. fonds. De minister van financiën I Beernaert verklaarde, dat de regeering deze vraag I niet kon beantwoorden. De Revue industrielle van Charleroi zegt: De fabrikanten van Amerikaansch vensterglas hadden, tengevolge der crisis en de weigering der werklieden om de overeengekomen salarissen te verminderen, plan, dit jaar de fabrikatie te staken van 30 Maart tot 30 Juni. Maar de grève in België heeft hen in staat gesteld, hun voorraad op te ruimen en andere overeenkomsten aan te gaan, weshalve zij nader besloten, tot 30 Juni door te werken. Daar hun maandelijksche productie 250,000 kisten bedraagt, maakt dit een hoeveelheid van ongeveer een millioen kisten van 50 voet, welke de grèvisten van Charleroi hen in staat hebben gesteld meer te produceeren, dan zij van plan waren. Zoo gaat een som van 2,750,000 fr. aan salarissen uit de zakken der Belgische werklieden over in die van hun Amerikaansche, Engelsche, Duitsche en Fransche concurrenten. Dit is voorts een verlies van 3 millioen fr. voor de leveranciers van de Belgische glasblazerijen en hun werklieden; alzoo een verlies van 6 millioen fr. voor België, en misschien nog wel meer. Dat is de zegen der gewelddadige werkstakingen. Te Charleroi is de houding der werklieden minder geruststellend. Bijna dagelijks worden er meetings ge houden, zelfs tegen het verbod der burgemeesters. Dit gebeurde onder anderen te Chatelineau, waar de citoyen Volders eene groep toehoorders om zich schaarde en op een openbaar plein het woord voerde. Ook te Monceau, Gilly en Marcinelle werden vergaderingen gehouden. Te Dampremy voerde Volders het woord voor ongeveer 500 toehoorders. Hij besprak den 13 Juni, het algemeen stemrecht en protesteerde tegen de aanhouding van Falleur. Hij beweerde, dat de manifestatie van 13 Juni de vreedzaamste zal zijn, die men ooit in België gezien heeft! De volksmenner Pahaut is te Luik geweest. Aan het hoofd der zijnen was hij te 4 ure 's morgens van Sprimont vertrokken. De weg van vijf uren werd in eenen zwaren slagregen afgelegd. Pahaut was op een reusachtig werkpaard gezeten. Een muziekcorps vergezelde de troep, en tusschen eene dubbele haag politie-agenten en nieuwsgierigen trokken zij door de stad. De bescherming der politie was door Pahaut zelf aangevraagd. Voor het paleis van den gouverneur schaarden de werklieden zich in 't gelid. Pahaut steeg van zijn paard en ging met twee en dertig afgevaar digden naar binnen. Hij zeide den gouverneur, dat de quaestie der winkels, tengevolge van onderhandelingen met de patroons, bijna opgelost is en dat de mani- festeerders wenschten, dat de werkloonen om de veertien dagen in plaats van per maand betaald werdendat het loon per uur berekend werd en dat de werkdagen niet meer dan 12 uren bedragen. Ten einde den zwaren arbeid te doen beoordeelen toonde Pahaut eenen hamer, zooals de werklieden der steengroeven gebruiken, en welke den gouverneur, die tamelijk sterk is, niet kon opheffen. De gouverneur, na de werklieden voor hunne kalme houding bedankt te hebben, zeide te zullen doen, wat mogelijk is, om tot de gewenschte oplossing te komen. Na dit vriendschappelijk onderhoud vertrokken de afgevaardigden uit het paleis na den heer Pety de Thozée verzocht te hebben zich aan de werklieden te vertoonen. De gouverneur voldeed aan dit verzoek én onder het spelen der Brabangonne defileerden de werklieden met de pet in de hand voorbij het balkon. RoependVive Pahautkeerden de werk lieden terug naar Sprimont. Italië. Dinsdag wordt uit Catania gemeldDe uitbarsting van de Etna wordt weder ergerin den vorigen nacht werd meermalen onderaardsche donder gehoord. De door de gezamenlijke kraters gevormde kegel heeft eene hoogte van 200 M.de doorsnede van den krater is 250 M. De lava is nog slechts 5 km. van woningen verwijderd. Tot nog toe is de schade niet groot. Prankrij k. Te Parijs is door de anarchisten den ondergang der Commune 23 Mei 1871 herdacht. Op Père-la-Chaise brachten zij kransen op de graven der gesneuvelden en hielden redevoeringen. Een compagnie der republikeinsche garde was op het kerkhof, terwijl een escadron te paard op het plein van de gevangenis La Roquette stond. Alle toegangen tot het kerkhof waren gesloten, behalve de groote poort, aan den boulevard Ménilmontant. De commissarissen van politie hadden last ontvangen, om het ontplooien van roode vlaggen, van welken aard ook, te verbieden en bij

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2