ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Mhzee. 1886. No. 40. Zaterdag 29 Mei. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PK IJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Bij deze Courant bekoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 28 Mei 1 8 8 6. Het totaal aan prijzen, uitgeloofd bij gelegenheid der door de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij op 23 en 24 Juni a.s. te Zierikzee te houden tentoon stellingen van vee, pluimgedierte, kaas, werktuigen, enz. is f 1630. Ten vorigen jare, toen de Landbouw- Maatschappij hare algemeene vergadering met tentoon stelling te Tholen hield, beliep dit totaal slechts f 612. Toen waren de hoogste prijzen f 25, terwijl er ditmaal van 50, f 75 en f 100 uitgeloofd worden. De liberale kiesvereeniging te Goes heeft tot candi- daten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren J. C. L. Pompe van Meerdervoort te Bergen-op-Zoom en L. A. Bijbau, burgemeester van Colijnsplaat. Van liberale zijde wordt in het kiesdistrict Zeven bergen als candidaat voor de Tweede Kamer aanbevolen de heer J. Van der Minne, burgemeester aldaar. Het Nederlandsch Landbouw-comitc zal op 1 Juni a.s. te Arnhem zijn vierde vergadering houden, ter behandeling o. a. van1 een verzoek tot onder steuning van het adres voor subsidieering van een proefstation te Groningen, aangehouden op de ver gadering van 24 Febr. j.l.2°. rapporten van com- missiën: a. over den dubbelen standaard, b. over landbouwci-ediefc, c. over een enquête3°. voorste1 om te bevorderen dat maandbladen, die door land- bouw-maatschappijen worden uitgegeven, mede aan het halve-cents-port worden onderworpen. Omgeven door elf kardinalen en verscheiden bis schoppen, heeft de Paus Zaterdag de 200 Nederlandsche bedevaartgangers ontvangen. Een adres in het Latijn en twee andere in het Fransch werden voorg&lezen, waarop de Paus met een rede antwoordde. Leo XIII droeg het borstkruis, hem onlangs dooi den Keizer van Duitschland geschonken. Door het Departement van Koloniën is aan »De Schelde" den bouw opgedragen van een stoomschip, ten behoeve van de Indische militaire marine. Voor het dagelijksch toezicht over de werkzaamheden, die in die fabriek voor de Departementen van Marine en Koloniën is uit te voeren, is aangewezen de heer II. J. Van Ewijk, machinist le kl. bij de marine, thans non-actief. Te Koliumerzwaag heeft men een bijzondere manier toegepast om iemand, die weigerde op den verhuisdag zijn huis te verlaten, daartoe te dwingen. Den ge rechtelijken wég wilde men, om de kosten, niet gaarne volgen en de poging om accoord te treffen mislukte. Boeren en burgers gaven nu den man die verver van beroep is, in persoon kennis, dat, wanneer hij niet binnen een bepaalden tijd de woning ontruimd had, hij nooit van hen weer eenig werk zou hebben. Dit werkte uitstekendde met boycotting bedreigde baas verver verliet omiddellijk de woning. De Stand, oppert een denkbeeld, dat inderdaad niet kwaad is, doch aan welks verwezenlijking wij sterk twijfelen. Het blad doet opmerken, dat in Juni, Juli en Augustus stellig een 5000 kiezers voor de Tweede Kamer een uitstapje buitenslands maken en stelt voor, dat bedoelde kiezers hun reisplannen tot 16 Juni uit stellen, als zij zich van hun kiezersplicht gekweten hebben. Zooals onze lezers weten is tegen Domela Nieuwenhuis een rechtsvervolging ingesteld. Volgenderwijze brengt hij de lezers van zijn blad daarmee in kennis »De hoogste boom is niet hoog genoeg om u op te hangen, als zij u kunnen krijgen zoo zei nog niet lang geleden iemand tegen mij, die geenszins ons beginselis toegedaan. Nu, ze hebben mij, althans ze denken mij te hebben. Wij zullen nu moeten zien, hoe ze het met mij maken zullen." Met 1 October a.s. is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroed vrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. De leerlingen genieten van het Rijk huisvesting, voeding, verpleging en onderwijs gedurende twee jaren, ten ware zij zich door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw, een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 15 Juli e.k. schriftelijk kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie, waarin zij haar woonplaats hebben. Voor Noord-Brabant en Limburg, dr. A. F. J, Ingenhousz te Bredavoor Gelderland en Utrecht, H. L. Verspijck te Utrecht; voor Zuid-Holland, dr. L. J. Egeling te 's Gravenhagevoor Noord-Holland, dr. J. P. Dozy te Amsterdamvoor Zeeland, dr. B. Carsten te 's Gravenhage; voor Friesland en Groningen, dr. L. Ali Cohen te Groningen; voor Overijsel en Drente, Dr. D. Lubach, te Kampen. (Zie overigens St.-Ct, No. '123.) De heer J. P. T. van Nunen betoogt in De Tijd op grond van zijne ervaring van Atjeh, dat het thans een geschikt oogenblik is om tot de herstelling van het sultanaat, d. i. tot de beëindiging van den Atjeh- oorlog te geraken. Wil men een sultan, dan kan men er ook niets tegen hebben, hem zijn aloud verblijf den kraton terug te geven. Indien men dan verder den sultan al zijne oude inkomsten teruggeeft en den voornaamsten hoofden eene toelage uit 's lands schatkist verzekert, dan zullen wij in hoofdzaak tevreden mogen zijn met de erkenning onzer souvereiniteit. Le mieux est Vennemi du bien, dit geldt vooral in deze zaak. Wij moeten onze krachten niet uitputten, ter wille van een onbereikbaar ideaalde volledige inlijving van Atjeh bij ons gebied. Hebben de jonge sultan en de oorlogspartij te Kemala eenmaal volmondig toegestemd in de erkenning onzer souvereiniteit, dan kunnen wij buiten den kraton ons eene vestiging kiezen, en dan zou Atjeh een gewest worden, waarover wij wel zouden hebben te waken (met eene betrekkelijk geringe macht), maar dat niet langer een zeer groot deel onzer krijgsmacht ter bewaking zou vorderen. Het overgeven van het bestuur over Atjeh aan den sultan zou z. i. in zedelijken zin niet gelijk staan met het verlaten van dat land. Immers, de volkeren van den Indischen Archipel weten zeer goed, dat het ons aanvankelijk slechts te doen was om de souvereiniteit over Atjeh te erlangen. Dit doel zullen wij o. a. indelijk hebben bereikt. De maatschappij tot opvoeding van Weezen in 't Huisgezin houdt heden te Amsterdam haar 12de jaarvergadering. Op de agenda komen o. a. voor: 1. Verslagen; 2. Benoeming van een lid van het bestuur (aftredend lid: de heer J. H. A. A. Kalff); 3. Gedachtenwisseling over hetgeen in het belang der wezen verzorging ge- wenscht is. Dezer dagen reisden eenige kooplieden uit Friesland, waaronder er ook enkele waren uit bet district Sneek, met den trein. Ook had in dienzelfden wagen een bedaard en bejaard heer plaats genomen. Het gesprek liep al spoedig over de a.s. verkiezing. Door een paar der heeren werd opgemerkt, dat de heer Wybenga een zeer verdienstelijk Kamerlid was, maar dat men om zijne hooge jaren hem moeielijk meer kon afvaar digen. Hiermede stemde men in. Ook de vreemdeling sprak een enkel woordje mee en zei o.a.»dat hij op zijne jaren, wanneer hij de capaciteiten maar bezat, zich nog wel verkiesbaar durfde stellen." »Geen wonder!" werd hem dadelijk tegengeworpen, »een zestiger als u, dat is ook wat anders." Het gesprek liep daarna over verschillende zaken. Bij het verlaten van den trein kon de zestiger" niet nalaten, den medereizigers mede te deelen, dat hij zelf mr. Wybenga, aftredend Kamerlid, was. Tot koster en voorlezer in de hervormde kerk in zekere gemeente van Groningen zoo verhaalt de N. Gr. Ct. werd onlangs iemand aangesteld onder de verplichting om de eerste vijf dagen der week dagelijks gedurende twee uren onderwijs te geven in de vakken, noodig ter opleiding voor de Rijks hoogere- burgerscholen aan kinderen, die zich daartoe bij hem aanmeldden en wonende in de kerkelijke gemeente en wel tegen een schoolgeld van niet hooger dan f 3 per kwartaal, en volgens een leerplan door kerkvoogden goed te keuren. Geeft de overheid hierdoor bewijs van hare verlichte vrijzinnige gevoelens en steekt zij daarin zeer gunstig af bij vele andere kerkeraden, bevreemding wekt het daarentegen, dat in de instructie van den koster bepaald is, dat iedere aanvraag van zijn kant om verhooging van bezoldiging, hoe ook genaamd, door kervoogden beschouwd zal worden als aanvraag om ontslag. Te Tietjerksteradeel doet zich het vreemde geval voor, dat een paar jongelui sedert maanden in ondertrouw staan, zonder tot trouwen te kunnen besluiten. De jongman wil onder den naam van zijn natuurlijken vader trouwen. Hij is in onecht geboren; zijn vader stierf, toen hij 7 weken oud was. Door zijns vaders broeder werd hij grootgebracht en de naam van dezen werd zijn tweede. Intusschen is den jongen man, naar aanleiding dat hij zich aan zijn wettigen vaders- naam hield, een erfenis uitgekeerd, en kan hij ten tweeden male weer erven, maar die erfenis vervalt, wanneer hij trouwt onder den naam zooals hij in ondertrouw werd opgenomen. Bovendien moet hij dan wellicht de reeds uitgekeerde erfenis terug betalen. Vandaar de onaangename positie, waarin ze geraakt zijn. ilss. Ct. Een ingezeten van Zwinderen heeft een buitenkansje gehad. Hij liet de steenen bevloering in de keuken zijner behuizing voor een houten verwisselen. De timmerman, die de steenen opbrak, ontdekte juist voor een bedstede een hard voorwerp, clat bij nader onderzoek een ijzeren pot met houten deksel bleek te zijn, gevuld met nog nieuwe, goed geconserveerde guldens en rijksdaalders, alle van omstreeks het jaar 1848, een en ander tot een waarde van 4000 gulden. Waarschijnlijk was de schat daar dooi de moeder van den tegenwoordigen eigenaar van het huis, om welke reden is niet te gissen, verborgen. Omtrent Alfa of esparto-gras ontleende men dezer dagen eene mededeeling aan de N. R. Ct. volgens welke die grondstof geschikt zou zijn voor papier bereiding, terwijl daarbij het vermoeden geuit werd, dat zij niets anders zou zijn dan helm, de bekende grassoort welke dient tot bevestiging onzer duinen. In de N. R. Ct. wijst men er nu op, dat dit bericht allicht iemand zou kunnen verleiden om zich op de

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1