ZÏERlKZEESCHE COURANT. voor het arronis- sement Zierikzee. 1886. No. 39. Woensdag 26 Mei. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en RIJDAG-AYOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 40 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk eeu dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 25 Mei 4 88 6. Zondag ochtend van 3 tot 5 ure woedde boven deze stad en omstreken een allerhevigst onweer, dat gelukkig echter hier geene onheilen aanrichtte. Een gedeelte pannendak met gevel van de werkplaats aan den Oesterput aan de Val is door den bliksem afgerukt. Onder Noordgouwe werden een paar hoornen door den bliksem getroffen. Zwaar leed echter het huisgezin van J. van der Panne onder Ellemeet. Toen hij zijne beide zoons, die boven sliepen, ten gevolge het hevige onweer wilde wekken, ontdekte hij dat de oudste, Marinus, 22 jaar oud. door den bliksem was gedood en de andere mede was getroffen. De toestand van den laatste is niet hopeloos. De bliksem was binnengedrongen door een open staand zolderraampje en heeft zich verwijderd door den schoorsteen. Bij de op 22 Mei 4886 door het Bestuur van den Vier Bannen Polder in Duiveland gehouden aanbesteding van de vernieuwing, herstelling en het onderhoud tot 4 Mei 4887 der gewone aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiingwerken aan dien polder, volgens bestek van 22 April 1886, is aannemer geworden, Jacob van Strien te Zierikzee voor 4800, terwijl de uitdieping van de sluiskil der Scheldesluis is aangenomen door A. Vijverberg Cz. te Sirjansland voor f 455. Naar uit Harlingen aan de Leeuw. Ct. wordt ge meld, is het bericht, als zoude de heer P. F. Laging Tobias voor de candidatuur der Tweede Kamer hebben bedankt, onjuist. De candidatuur is den heer L. T. niet aangeboden, maar is hem eene aanbeveling in uitzicht gesteld en is hij daarover gepolst. De heer Tobias heeft niet bedankt maar bezwaren genoemd, terwijl hij bereid zal bevonden worden, indien deze bezwaren niet door de kiezers worden gedeeld, eene eventueele candidatuur aan te nemen. Door de liberale Centrale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaar zijn, na kennisneming van hun antwoord op de vraag der Vereeniging naar hunne meening over kiesbevoegdheid, candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de aftredende leden de heeren mr. J. L. De Bruyn Kops en mr. W. v. d. Kaay. Als candidaat der «Liberale Kiesvereeniging" voor de Tweede Kamer wordt in het kiesdistrict Maastricht genoemd mr. F. de Bieberstein, vice-president der arrondissements-rechtbank te Maastricht. Van bevoegde zijde is aan de Tijd medegedeeld, dat de candidatuur van mr. W. Wintgens door de R. K. Kiesvereeniging der residentie ter sprake is gebracht in haar laatste vergadering, doch in 't algemeen niet wenschelijk werd geoordeeld. Door de Dordrechtsche Vrijzinnige Kiesvereeniging zijn tot voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren Van der Linden en Van Ossen bruggen, aftredende leden. Ten gevolge van de jongste verkiezingen zullen de Prov. Staten van Friesland aldus zijn samengesteld district Leeuwarden, Heerenveen en Franeker ieder 40 liberale leden, Dockum 6 liberalen en 4 anti liberalen, Sneek 40 anti-liberalen, totaal 36 libe ralen en 14 anti-liberalen. Be Amstelbode wenscht eene Katholieke centrale kiesvereeniging voor Noord- en Zuid-Holland opgericht te zien, onder de leiding van mr. F. Westerwoudt. «Die centrale kiesvereeniging" zegt het blad «kan tot stand komen in den tijd van 44 dagen en, onder de leiding van het oudste lid der Gedeputeerde Staten, kan er gemeenschappelijk overleg plaats hebben tusschen alle Katholieke kiesvereenigingen, en dan ook met het centraal-comité der anti-revolutionairen. Nu is de ure gunstig, nu de Kamer is ontbonden en eenheid van handelen te noodiger is voor alle Katholieke kiesvereenigingen, die nu alle geïsoleerd staan als verstrooide regimenten. Zoo ooit dan nu zal eendracht ook macht zijn. Worde nu eendracht be reikt in den naam van God, tot heil van het Vaderland." Naar men aan de M. Ct. meldt, bestaat bij jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, lid der ontbonden Tweede Kamer, het plan om, op uitnoodiging der Zeeuwsche anti-revolutionaire kiesvereeniging «Luctor et Emergo", in de eerste week der maand Juni a.s. op verschillende plaatsen in Zeeland als spreker op te treden. De leening voor de Zuid-Afrikaansche republiek, groot f 600,000, is ruim voheekend. Inschrijvers voor kleinere bedragen ontvangen het volle bedrag hunner inschrijvingen, terwijl de grootere inschrijvingen gekort worden. Donderdagavond had in de Janskerk te Haarlem de jaarlijksche bijeenkomst plaats van leden en corres pondenten der aldaar gevestigde Vereeniging ter verpleging van lijders aan vallende ziekte. De vereeniging verpleegt thans in hare beide ge stichten, Bethesda en Meer-en-Bosch, te Haarlem en onder Heemstede, ongeveer zestig zoowel mannelijke als vrouwelijke patiënten, doch is wegens gebrek aan geldmiddelen en plaats in de onmogelijkheid, aan de talrijke en dringende aanvragen, die voortdurend tot haar komen, te voldoen, te meer daar vele dezer aanvragen geschieden door personen, niet in staat de verpleeggelden te betalen. De vereeniging vindt een onmisbaren steun bij de verpleging der lijders in het diaconessenhuis van jonkvrouwe Teding van Berkhout, wier inrichting, bij voorkomende ziekte gevallen, voor de verpleegden steeds liefderijk openstaat. In het begin der volgende maand zal een bazar te Haarlem worden gehouden ten voordeele der stichtingen. De bakkerij-tentoonstelling, welke te Amsterdam van 2 tot 15 Augustus a.s. in het Paleis voor Volksvlijt zal worden gehouden, belooft, volgens het Hbl.f hoogst belangwekkend te zullen zijn. Hoewel voor Frankrijk en Engeland de termijn van inschrijving nog niet is gesloten, heeft men reeds de verzekering, dat zeer samengestelde inzendingen de tentoonstelling aan trekkelijk zullen maken, o. a. zal er eene volledige inrichting eener Engelsche bakkerij zijn, en zal men twee volledige maalderijen in werking kunnen zien. De meel- en granen-afdeeling zal zeer uitgebreid zijn. Waarschijnlijk is het, dat het geheele Paleis voor Volksvlijt met zijne galerijen en zijn tuin door de tentoonstelling zal bezet worden. De algemeene vergadering van Volksonderwijs zal, in plaats van op 45 Juni, den voor de verkiezingen van de Tweede Kamer bepaalden dag, op 48 Juni gehouden worden. De knecht van den kleermaker A. O., te Gulpen, die de vorige week tengevolge van den schrik een naald doorslikte, is door zorgvuldige geneeskundige behandeling het gevaarlijk gezelschap thans kwijt geraakt. De heer van Mendel, algem. secret, der Lanbouw- Maatschappij in Oldenburg, heeft zijn oordeel mede gedeeld over het Nederlandsche paard, naar aanleiding der inzendingen op de internationale tentoonstelling te Amsterdam. Door de inlandsche paarden, op die tentoonstelling aanwezig, verkreeg hij al dadelijk den indruk, dat men in Nederland met een gezond, krachtig, maar in zijne ontwikkeling omstreeks drie eeuwen ten achter zijnd ras te doen heeft. De afbeeldingen uit vroegeren tijd, gelijk die o. a. voorkomen in het beroemd werk van Fuggert, hetwelk in 4 584 te Frankfort a/d. Main werd uitgegeven, en andere beelden en schetsen uit dien tijd, geven ons in hoofd, rug en halsvorm, in den hoogen draf met sterke kniebuiging enz., een trouw beeld van het hedendaagsch Hollandsch paard. De kleur is meerendeels zwart, de hals krachtig en goed naar boven gebogenzeer af te keuren echter en op het volhardingsvermogen schadelijk werkend zijn de korte en sterke schouders, de lange rug, de voor het lichaamsgewicht te dunne beenen, de weeke gewrichten en de dikwijls volle platte hoef. De Hol- landsche paarden doen zich door hunne sterke beweging en schoone halsvorming in den draf goed voor, doch zij kunnen op de medegedeelde gronden geen taaie loopers zijn, hetgeen trouwens de met zweet en schuim bedekte spannen in de renbaan van de tentoonstelling ook schenen te bewijzen. Holland heeft geen staats-stoeterijzelfs is er geen toezicht op de ontwikkeling van het ras, en de houders van de beste hengsten worden sedert 4864 niet meer gesubsidieerd. Het Hollandsch paard heeft niettemin een voortreffelijk gezonde kern in zich, welke het in het bijzonder voor het landbouwbedrijf geschikt maakt. Wordt dit paard op zaakkundige wijze, bij herhaling gekruist met zulke paardenrassen, welke door hunne lichaamsvorming (lange schuine schouders, korte rug, recht goed gevormd kruis, krachtige beenen en betere stelling van de achter-ledematen), de gebreken van het Hollandsch ras verbeteren, zonder deze in grootte en kracht afbreuk te doen, zoo kan daaruit een voor treffelijk gebruikspaard en ook een elegant, vurig en taai rijtuigpaard voortkomen. Gunstige resultaten van beproefde kruising met uit Oldenburg en Hannover afkomstige exemplaren waren trouwens reeds op de internationale tentoonstelling aanwezig. Een vooruitgang in deze zaak is van te meer gewicht, daar de paarden fokkerij in Nederland sterk wordt gedrevende statistiek leert toch, dat er 250,000 paarden worden gehouden, d. i. op de 400 inwoners ongeveer 7. Bij de pensioenvereeniging voor werklieden zijn naar de Verzekeringsbode verneemt verzekerd 496 mannen en '107 vrouwen, te zamen 303 personen. De verzekerde som bedraagt voor de mannen f 212,98 y2 wekelijksch pensioen en f 21,451,59 uitkeering bij overlijden, voor de vrouwen f 2 wekelijksch pensioen en f 6650 uitkeering bij overlijden. De verzekeringen, door werkgevers ten behoeve hunner werklieden gesloten, bedroegen ongeveer 2/3 van het totaal voor pensioen en ongeveer 3/3 van dat voor uitkeering bij overlijden verzekerd. Wat zijn wij toch een geduldig volkklaagt de Arnh. Ct. We bezoldigen inspecteurs, om na te gaan of er soms onwelriekende geurtjes opstijgen in de nabijheid van scholen, gestichten, arbeiderswoningen enz., in 't kort om daar op te treden, waar het volk onvoldoende voor zijne gezondheid waakt, en we laten alles onbeproefd, om voor goed een einde te maken aan de Jielken jare op gezette tijden terugkeerende heibrandlucht, welke geheel ons land verpest met haar ongezonden, verstikkenden walmde schrik niet alleen van alle borstlijden? en zwakken, maar ook van de gezonden.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1