Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIES. meester van Brussel, de meerderheid behaald. Zooals men weet was hij candidaat der verbonden liberalen, nadat bij de eerste verkiezing de heer Janson, do candidaat der radicalen, was geslagen, terwijl de heer Jacmart, de algemeene candidaat der anti-liberalen was. De heer Buis verkreeg van de '17.872 uitgebrachte geldige stemmen 9919. De heer Jacmart verkreeg bij de herstemming 7953 stemmen. Naar aanleiding van de verkiezing des lieeren Buis schrijft de Ré forme: De nederlaag van de clericale partij is de eenige zaak, welke ons bij deze verkiezing nog belang inboezemde. Wij hebben er krachtig toe medegewerkt en wij danken de liberale en demo cratische kiezers, die naar de stem van den heer Paul Janson hebben geluisterd en met zelfverloochening deze daad van zuivere politiek en koele redeneering hebben verricht. En nu deze plicht is volbracht, laten allen bedacht zijn op den strijd van morgen. Dat Brussel, aan de clericalen ontweldigd, niet ten gronde ga in den doctrinairen modderpoel. Vereenigde Staten. De socialist Ling, dien de politie te Chicago heeft gearresteerd, omdat hij een bom te midden van een detachement politie-agenten tijdens eene meeting ge worpen heeft, is een Duitsche letterzetter, uit de werkplaats van Spies, den uitgever der Arbeüer Ztg. Ilij is verraden door een zijner medeplichtigen, bij wien hij zich gedurende tien maanden in het maken van ontbrandbare stoffen geoefend had. Ling heeft den agent, die hem arresteerde, zoodanig in de hand gebeten, dat deze een vinger zal moeten verliezen. Op zijn borst vond men een groot mes verborgen. Thans zitten reeds vier socialisten gevangen, onder beschuldiging den eenigen bom, die uiteengebarsten is, geworpen te hebben. Engeland. In de Internationale Vereeniging voor Arbitrage en Vrede, die sedert eenige jaren te Londen is gevestigd, is eene scheuring ontstaan. De stichter zelf, de heer Appleton, heeft zich met de vele andere leden afge scheiden. Hij was van oordeel, dat deze Vereeniging tot nu toe steeds een verkeerden weg had bewandeld door b.v. in de Egyptische quaestie voor Arabi en den Mahdi, in de Transvaalsche steeds voor de Boeren, bij den Canadaschen opstand voor de opstande lingen partij te kiezenvoorts op eene conferentie te Bern eene poging te doen om een geschil tusschen Frankrijk en Duitschland over den Elzas en Lotharingen te doen ontstaan, en nu in deze dagen de Grieken in hunne houding te stijven. De nieuwe Vereeniging zal zich alleen ten doel stellen, de publieke opinie ten gunste van arbitrage en vrede te stemmen. Frankrij k, In een te Marseille gehouden vergadering van socia listen, waarin de afgevaardigden Boyer en Clovis Ilugues voor de zooveelste maal hetzelfde over de werkstaking te Decazeville herhaalden, is de volgende motie aangenomen: »De socialistische republikeinen, ten getale van 2500 vereenigd, brengen huldebetui gingen aan den afgevaardigde Basly, die te Decazeville dapper strijdt tot verdediging van onze sociale eischen en betuigen hun dank aan de burgers Boyer en Clovis Ilugues voor hun flinke en krachtige houding." - Louise Michel heeft buiten Parijs geen succes. Te Perreux, bij Joinville le Pont, werd zij door een groot deel harer toehoorders uitgesloten. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Men schrijft uit Parijs, d.d. 17 Mei: Gister hebben de groote lente-feesten een aanvang genomen, die elk jaar door de stad Parijs aan de burgerij aangeboden worden, en waarvan de opbrengst ten bate van de armen komt. Wij zullen zwijgen van het middagfeest in den tuin der Tuileriën, ofschoon ook dit een hoogst schilder achtig schouwspel opleverde. Voor wat al gelegenheden, om zich te vermaken, had men niet gezorgd? Groot en klein vond er zijne gading. De talrijke theaters, cafc-chantant'slandelijke spelende verschillende muziekcorpsen en het kinderbal, dat alles had de menigte in ontzaglijke massa hier heen gelokt. Het entrée-geld behoefde dan ook niemand terug te houden, want men had dit voor het middagfeest slechts op één franc, en voor het avondfeest op twee francs gesteld. Vooral dit laatste was eene zoo luttele uitgaaf ruimschoots waardzelden zagen wij eene zóó prachtige illuminatie, een zóó rijk vuurwerk en eene zóó smaak volle stoffeering als gisteravond in dat schoone lustoord der voormalige Fransche koningen. Gij zoudt u verbeeld hebben op eens in een toovertuin of in het park van eene feeën-koningin overgebracht te zijn. De lange reeksen van verlichte bogen in de heerlijke hoofd-allée, die duizenden en duizenden veelkleurige ballons in de kruinen der boomen en in de lieflijke boschkages opgehangen, die vurige banden rondom de geurende bloemperken en de frissche gazons, de electrische zonnen daarboven, die het geheel met een zacht, fantastisch licht overgoten, dat alles bracht een betooverenden indruk te weeg. Voeg hierbij dat kunstig nagebootste oude kasteel cles Pocherons, half in het groen ver scholen, dien schilderachtigen windmolen, tot restaurant ingericht, waar kellners in het achttiende-eeuwsche costuum bedienden, die rijk versierde balzalen," café- chantant's en kiosken, waar gij van alles koopen kondt, en gij zult gemakkelijk kunnen begrijpen, dat een ieder opgetogen was over de zorgen, aan dit feest besteed. Om half elf zweeg op eens de muziek, en hoorden wij niet meer het zachte geruisch van het opspringende water der fraai geïllumineerde fonteinen en het geklater waarmede het telkens in de marmeren bekkens terug viel alle geluid werd overstemd door dertig trommel slagers, die den fakkel-optocht vooraf gingen, welke op dit uur door den tuin trok. Om één uur rommelde op nieuw de trom, maar thans was het, om die vroolijke, opgewekte menigte er aan te herinneren, dat er tijd van komen, maar ook een tijd van gaan is. Gehoorzaam aan dezen wenk, verliet men, zij het dan ook noode, den tuin, waarvan de hekken daarop gesloten werden, die echter tot den laatsten Mei nog menigmaal voor het feestvierende publiek geopend zullen worden. Tot Juni toch zullen de lente-feesten duren en het afwisselend programma belooft ons, behalve eenige matinees in den genoemden tuin en verscheiden buiten gewone voorstellingen in het Hippodrome, de Opéra en de Comédie francaise, nog schitterende feesten in het Palais-Royal, het Trocadéro en het stadhuis, wedrennen in het Bois de Boulogne, carousselrijden der cavallerie en van twee escadrons Shaphi's (uit Algiers hiervoor opzettelijk overgekomen) op het Champ de Mars, en ten slotte eene herhaling van de Fêtes de nuit et de jour in de Tuileriën. Moge de opbrengst van al die festiviteiten even ruim zijn als die van het feest van gister, dat niet minder dan 135,000 francs opbracht. B. De advertentiekolommen der bladen worden over het algemeen niet als de meest onderhoudende lectuur beschouwd. Toch vindt men juist in die kolommen allervermakelijkste staaltjes. Onlangs bedankte een jongmensch per advertentie zijn meisje. Nu lezen wij een oproeping van personen, die genegen zijn een gedeelte van hun fortuin aan een of andere instelling van weldadigheid te vermaken, onder voorbehoud dat hun levenslang de rente daarvan worde uitgekeerd. De schoonste gelegenheid wordt hiertoe aangeboden. De noodige zekerheid voor rentebetaling kan verschaft worden." Wel vriendelijk! Een Fransch millionair, die door zijn familie in het gekkenhuis geplaatst is, om hem te beletten te her trouwen, zal weldra in de gelegenheid worden gesteld voor den rechter te bewijzen dat hij niet gek is. Zeven en veertig jaren lang heeft hij in het krank zinnigengesticht doorgebracht. »Foolscap" is de naam van een bijzonder soort en formaat van Engelsch papier, dat over de geheele wereld bekend is en waarin zeer lang als watermerk »a fool's cap", een narrenmuts, prijkte. Vroeger, vóór Cromwell's tijd, placht er een koninklijke kroon in te staan, doch na de onthoofding van Karei I deed Cromwell alles wat hij kon om de herinnering aan de monarchie uit te wisschen, en toen men hem vroeg wat in het officieele papier de kroon zou ver vangen, antwoordde hij verachtelijkeen narrenkap met bellen. Aldus geschiedde. Toen Karei II aan de regeering kwam, ontsnapte de muts geruimen tijd de officieele aandacht en later vond men het beter niet te veel herinneringen op te wekken, zoodat de «Foolscap" gehandhaafd bleef en nog als watermerk op bijna alle officieele stukken prijkt. Het meisje, dat een maand geleden in een open boot op de zee van Jersey wegdreef, is Zondag te New-Foundland aan land gekomen. De verdwijning van het meisje ging met verdachte omstandigheden gepaard. Zij voer uit met een jong Franschman, die in den nacht aan land zwom en vertelde, dat, terwijl hij een riem zwemmende wilde terughalen, de boot wegdreef. Hij werd gearresteerd op vermoeden van het meisje te hebben vermoord, doch was wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gelaten. Van den 8 Mei wordt bericht, dat 't zeven achter eenvolgende dagen had gesneeuwd in het zuidelijk gedeelte van Bosnië en in het sandjak van Novibazar. Op een hoogte, waarlangs de weg van Serajewo loopt, is de thermometer tot 10 gr. beneden nul gedaald. Van de vruchtboomen, die reeds in vollen bloei ston den, is al de bloesem vernield. Voor de beesten is er geen gras en de wintervoorraad is uitgeput. In den Krim daarentegen is 't buitengewoon fraai weer» Ook de winter is er zeer zacht geweestslechts een enkele maal daalde de thermometer beneden 4 gr. onder 0. Regen en sneeuw viel er in overvloed. Half Maart begonnen echter de boomen reeds uit te botten; zelfs de wijnstok begon reeds half April bladeren te dragen. Terwijl men in Nederland niet veel meer hoort van Volapük, begint men er in Frankrijk propaganda voor te maken. Dinsdag werd te Parijs aan 124 candidaat- leden voor de Fransche Volapük-vereeniging examen afgenomen. Allen slaagden en aan sommigen werd zelfs een eere-diploma (Doctor Volapük-cause) vereerd. Ook te Rouaan is men ijverig in de weer om sympa thie en adepten voor de nieuwe taal te winnen. Er werd daar een gastmaal gegeven, waaraan ook leden der Parijsche pers aanzaten, die, ingesloten in den uitnoodigingsbrief gedagteekend den 6en dag van de maand Lulul, een spijskaart hadden ontvangen, met de volgende gerechtnamen: jupalot ko fotavat (lams- boutjes met wildbraadsaus), magabagoks (roastbeef met bloemkool), pelotol en peilils flifik (doperwtjes). Een Amerikaansch geleerde heeft een aap, die vrij goed piano speelt. Volgens den man zijn vele apen geboren pianisten en behoort er slechts eenig geduld toe om hun talent te ontwikkelen. Wat doet men met oude schoenen? Men werpt ze weg, maar in Amerika verzamelt men ze, om ze in stukken te snijden, die in chloorzwavel gelegd, steenhard worden. Daarna afgewasschen, worden de harde stukken tot poeder gemalen; dit poeder wordt met een lijmsoort vermengd en van de alzoo verkregen pap worden kammen, knoopen, hechten van messen enz. vervaardigd. Een tijdschrift voor electrotechniek deelt bijzonder heden mede omtrent eene eigenaardige beschadiging van den telegraafkabel tusschen de eilandstad Grado in de golf van Triëst en het vasteland. Hier was een kabel neergelaten, waarbij men, voor de goed koopte, een stuk van een vroegeren kabel gebruikt had. Nu werd, zonderling genoeg, iederen dag, op hetzelfde oogenblik bijna, de gemeenschap gedurende eenige uren gestoord en herstelde zich daarna even regelmatig. Men vond met veel moeite het gebrek, het was op eene plek, waar de kabel een diep kanaal kruiste, van de haven van Grado naar de zee. De kabel lag daar niet geheel op den grond, zoodat eb en vloed hem een weinig heen en weer bewogen. Op het punt der doorbuiging was nu het omkleedsel beschadigd en eindelijk de kabel gebroken, maar telkens met het omkeeren van het getij werden de stukken weder zoo op elkaar gepast, dat de gebroken geleiddraden elkander weder aanraakten, en de ge meenschap hersteld werd. Voor de tentoonstelling van schoone kunsten op 20 Juni te Namen, voor die van brood- en koek- bakkerijen op 23 Juli te Antwerpen en van schilderijen en kunstvoorwerpen op 22 Aug. a.s. te Kortrijk te houden, heeft de directie der Ned. Rhijn-Spoorweg- Maatschappij vergunning verleend om de onverkochte en niet verloot zijnde voorwerpen vrachtvrij naar de plaats van herkomst terug te voeren, mits voorzien van een bewijs dat ze niet verloot ot verkocht zijn. K e i" k n i e u w s. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Ilerv. Gem. te Zierikzee, door ds. van der Kemp te Spankeren. Van 14—21 Mei 1886. Geboren: Een dochter van P. Kouwenberg en L. Kort. J. Mes en M. Evertse. d zoon J. C. van der Maas en A. van Lan- geraad. M. Matthijsse en J. W. Faasse. Gehuwd: A. Quist, 26 j., j.m. en C. Landman, 30 j., j.d. J. Rouw, 24 j.m. en M. van Wijk, 19 j., jd. Overleden: W. Buijse, 71 j., vrouw van J. Legemate. E. P. Leeghans, 63 j., vrouw van C. Blom. J. J. den Dekker, 6 m., z. G. van 't Noordende, 67 j., man van A. Waling. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoote CORNELIA SCHOT, betuig ik mijnen ltartelijKen dank. Zierikzee, E. W. MUS 21 Mei 1886. en Familie.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3