voor het arrondis- sement Zierikzee. ERiJ. 1886. No. 38. Zaterdag 22 Mei. 89ste jaargang. U, mrrËv h NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 1886. ERSü AAF, IE et Lotterwijl net. Groningen. onzer MODE- modellen van en. Alles met Wonen. Op patronen op Kt BESCHRIJ- franco ÏN mot BE- i'ïaal f.1,75, 'KHANDE- Groningen. Bterdam 3 3 4 2 3 4 5 2'/2 pCt. 7413/I6 n 90'/,, 101'/2 101'/, 103 l/a 5*,5/„ 47'/. 102 S9'/, 101"/16 94'3 88'/, 1321/i 67=/a 67'/a 673/a 93 693/a 193/, 1195/s 60'/,. 98'3/1c 9915/,, C0'5/16 136 NS. R. lars f 1,16 - 2,44i/j 8 8 6. ;ot vorige prijzen 6,80 a f 7,20 6,— a - 6,70 vraag, mindere 5,50 h f 5,75 5,b - 5,40 3,60 f 4,50 3,50 - 4,40 3,70 a 4,10 3,— - 3,60 8,— a f 8,25 7,50 - 7,90 9,— a f 10,25 6,— - 8,50 9,50 a f 10,50 7,50 - 9,25 ■aagd en moeie- 6,30 a f 6,50 6,— - 6,25 te Zierikzee. ziërikzeeschë courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1,-. Franco per post f I,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKESIHM. Binnenland. ZIERIKZEE, 21 Mei 1 8 8 0. Woensdag werd ten Raadhuize alhier aanbesteed het doen van eenige vernieuwingen aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente, met het gewoon onderhoud daarvan, verdeeld in acht perceelen. Aan nemers zijn geworden: lste perc. (De openbare gebouwen) de heer H. Besaans, voor f '1792; 2de pei'c. (De kaaimuren) de lieer M. Paasse, voor f 800; 3de perc. (De beschoeiingen en paalwerken) de heer A. Geers, voor f 793,50; 4de perc. (De bruggen) de heer F. T. Wisse, voor f 415; 5de perc. (Het sas en sashuisje) de heer II. Besaans, oor f 222 Gde perc. (De riolen, putten en waterleidingen) de heer H. C. v. d. Ende, voor f 514 7de perc. (De schoolgebouwen voor het Middelb. Onderw.) de heer N. Timmermans, voor f 833 8ste perc. (De schoolgebouwen voor het Lager- en meer uitgebreid Lager Onderw.) de heer M. Paasse, voor f G43. Het nieuwe sierlijke .badhuis op het duin, nabij Vlissingen. zal, naar de Midd. Ct. meldt, worden geëxploiteerd door den heer Jergen, van Antwerpen, die met de eigenaars een contract voor vijftien jaren sloot. Te Vlissingen loopt het gerucht, dat met het aan staande jaar bij de Stoomvaart-Maatschappij «Zeeland" een tweede directeur aangesteld zal worden en daarvoor mr. E. Bakker, thans chef bij de administratie van de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij te Amsterdam, verlangd wordt. Woensdag 19 Mei was het juist tien jaren geleden dat Groen van Prinsterer overleed. In het adres der Nederlandsche drogisten, waarbij aan de Volksvertegenwoordiging herstel der wet van 1818 betrekkelijk het verkoopen van medicinale droge rijen en chemicaliën en de instructie voor de drogisten wordt gevraagd, wordt verzocht den verkoop van genees middelen uitsluitend in apotheken en drogistwinkels toe te staan. Dit verzoek wordt thans, in zekeren zin, ook van de zijde dei' pharmaceuten ondersteund, daar de Arn- hemsctje apothekers in hun adres aan de Tweede Kamer er op wijzen, dat, ingeval de regeering den kleinhandel in eenvoudige geneesmiddelen en mineraal waters gedeeltelijk ook buiten de apotheken wil toe laten, de stelling der oude drogisten aanbeveling ver dient, daar zij gedeeltelijk bevoegd zijn en blijken van bekwaamheid hebben gegeven, en lu-achtens die be kwaamheid rechten kunnen erlangen. De Arnhemsche apothekers meenen overigens dat er geene enkele reden bestaat om den verkoop van al wat geneesmiddel is, uitsluitend tot de apotheken te beperken, en teekenen krachtig protest aan tegen de uitdrukking «privilegie der apothekers", door den Minister in zijne memorie van toelichting gebezigd. Het bereiden en afleveren van geneesmiddelen is geen privilegie, maar het recht van den door den Staat tot het doen van zware examens verplichten, door de wet op allerlei wijze in de uitoefening van zijn beroep belemmerden apotheker. Gedep. Staten van Noord-Brabant hebben geweigerd hunne goedkeuring te verleenen aan de begrooting der gemeente Bergen op Zoom voor 1886, wijl daarop niet voorkomen de ontvangsten en uitgaven voor de gemeentelijke gasfabriek, doch. enkel het saldo van de rekening dier fabriek. Te Bergen op Zoom is de prijs van het gas gebracht van '10 op 9 cent per M3., terwijl tevens eene korting van 7% pCt. is verleend aan groote gasverbruikers. De Noord-Brabantsche bond der Vereeniging «Het Metalen Kruis" heeft plannen gevormd om de 56ste verjaring van den tiendaagschen veldtocht dezen zomer te 's Hertogenbosch plechtig te doen vieren. Tot voorbereiding der feestelijkheden zal, naar het U. D. meldt, eerlang, onder het eere-voorzitterschap van den burgemeester, jhr. P. J. S. M. Van der Does de Willebois, een feestcommissie worden ingesteld. Naar het Vad. verneemt, zal met het einde dezer maand met de conversie der Nederlandsche Staats schuld een begin worden gemaakt. In het district Steenwijk zal bij de aanstaande verkiezing van leden der Tweede Kamer bij vele kiezers waarschijnlijk in aanmerking komen de heer H. W. J. Sannes, ontvanger der registratie en do meinen te Steenwijk. De vroeger herhaaldelijk aanbevolen candidaat mr. A. J. Dijckmeester te Deventer wenscht thans in Steenwijk niet in aanmerking te komen. Naar men aan de Ziu. Ct. uit het kiesdistrict Leeuwarden meldt, zou mr. A. Kerdijk de meeste kans hebben om daar van liberale zijde tot candidaat voor 't lidmaatschap der Tweede Kamer te worden geproclameerd. De Nijm. Ct. verneemt, dat de heer Laging Tobias, oud-gouverneur van Atjeh, door de kiesvereeniging «Vrijheid en Orde" te Harlingen tot haren candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer was gekozen, ter vervanging van den heer Hingsfc. De heer Laging Tobias heeft echter voor de candidatuur bedankt. Onder den titel «Paneelzagerij" herinnert De Tijd een geval, dat zich in 1848 heeft voorgedaan, tijdens de Grondwetsherziening van dat jaar in voorbereiding verkeerde. In Leiden had bet gemeentebestuur destijds een geschil met den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente over het Huiszittenhuis. De Kerkeraad wilde zich niet voegen naar een nieuw reglement, door den Gemeente raad vastgesteld, en op voorstel eener commissie uit zijn midden, bestaande uit de heeren Luzac, Thorbecke en Olivier, werd de handhaving van dit reglement doorgedreven, door de kerkeraadsleden met behulp der politie uit het gesticht te doen verwijderen. De zaak gaf toen heel wat opspraak, leidde tot processen en eindigde met een schikking, welke in '1853, kort vóór het aftreden van het eerste ministerie Thorbecke, door de Regeering werd goedgekeurd. Deze geschiedenis uitvoerig in De Bosch Kemper's «Geschiedenis van Nederland na '1830", deel V, be schreven haalt De Tijd aan om de liberalen in 't nauw te brengen, die de «paneelzagerij" aan den heer De Savornin Lohman zoo euvel hébben geduid. Gesteld dat de gevallen gelijk staan, dan blijkt nog niet, dat de liberalen in 1848 Thorbecke in dat opzicht gelijk hebben gegeven. En wat meer zegt, Thorbecke heeft zoovele aanspraken op de dankbare herinnering zijner landgenooten, dat men hem deze en andere zonden desnoods zou mogen vergeven. Maar waar zijn de aanspraken van den heer Loh man, die vooral bekend is door zijn onverzoenlijkheid in den schoolstrijd, «ofschoon die ons Jand ten verderve voert." Het comité, werkzaam in de provincie Groningen om veranderingen in het belasting-stelsel te verkrijgen' vergaderde dezer dagen in de hoofdstad dier provincie' Het belangrijkste punt op de agenda was de bespre king van de middelen, waardoor men eene rijks- inkomstenbelasting kan verkrijgen. Verder uitte men algemeen de meening, dat niet genoeg op het invoeren van bezuinigingen kon aangedrongen worden. Dat bezuiniging mogelijk is, daarvan werden sprekende bewijzen gegeven. Wij laten er hier een paar volgen men vestigt op dergelijke zaken nooit te dikwijls de aandacht. Een tolgaarder aan den rijksstraatweg naar de Friesche grenzen kreeg gelegenheid zijne schapen te bewaren in een stalletje van twaalf honderd guldenvoor een collega werd een paardenstal gebouwd van twee duizend gulden. Een brugwachter ge bruikte om zijn brug soms van onderen te teeren, een bootje van twee en dertig gulden. Dat bootje moest bewaard worden, en de beste plaats daaffijor was onder de brug. Onze rijksambtenaren begrepen dat echter andersvoor het bootje van twee en dertig gulden werd een loods gebouwd van acht honderd gulden. Het Wag. Weekblad geeft omtrent de verkiezing voor de Prov. Staten als zijn oordeel te kennen, dat die voor de rechterzijde niet de uitkomst hebben ge had, welke zij er van verwachtte. Natuurlijk wordt bonne mine gemaakt a mauvuis jen, maar toch toonen de feiten aan wat ten deze waarheid is. Vóór 1896 is er geen de minste kans, dat de Eerste Kamer omgaat, maar hoogst waarschijnlijk zal het, als het geschiedt, eerst in '99 plaats hebben. Eene ontbinding toch der Eerste Kamer kan ten deze luttele verandering aanbrengen, daar haar kiezers, de Prov. Staten, niet ontbonden kunnen worden. De Eerste Kamer blijft dus denkelijk, ook als in de Tweede Kamer de rechterzijde eene besliste meerder heid bekwam, tot in de volgende eeuw het bolwerk van 't liberalisme. En nu, onverschillig of gij u daarover verblijdt of er over bedroeft, reken in elk geval met dezen stand van zaken, waarin, tenzij in zeer buitengewone om standigheden, geen verandering kan komen. De oogst, die, volgens de Stand., op den provincialen akker voor 't grijpen lag, zal dus nog eenige jaren behoeven, eer ze de schuren kan worden binnengehaald. Verder merkt het Wag. Weekbl. op, dat de rechter zijde den heer Heemskerk voor zijne kamerontbinding wel dankbaar zijn mag. «Het is toch bekend, dat bij de loting over de beurt van aftreding, in '84 gehouden, de anti-liberalen ongelukkig zijn geweest. Ware er in Juni e.k. eene periodieke verkiezing geweest, dan zouden de kansen om te verliezen voor de anti-liberalen grooter geweest zijn dan die om te winnen. Dooi- de ontbinding is die loting nu komen te vervallen, wat voor hen geen gering voordeel is, «Desniettemin zijn we voor hen niet zonder on gerustheid. De uitslag der verkiezingen voor de Prov. Staten wettigen die vrees. Al schreef de Standaard nog zulke prikkelende artikelen, -toch was het in menig district merkbaar, dat de kerkelijke quaesties een verlammenden invloed uitoefenen en velen, die anders den anti-revolutionairen stroom volgen, thans heel bedaard aan den kant bleven staan, indien ze zelfs niet de andere zijde mee uitgingen. Vooral te Utrecht, Zutfen en allermeest te Middelburg zal het er spannen. Het spijt ons het te moeten zeggen, maar om meer dan ééne reden staan o. i. de kansen der linkerzijde beter dan die der rechterzijde." Utr. D. In de tweede zitting, op Donderdag '17 Juni, van het te Leeuwarden te houden XXXIXste Landhuis- houdkundig Congres, zal besproken worden de vraag Is de ontmunting van zilver voor den landbouw na-

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1