AANKONDIGING. '1 Het Panama-kanaal. ADVERTENTIEN. de Ligger met de Kaart in zijn geheel; Wie op rijperen leeftijd Het FRANSCH zonder MEESTER, Het DUITSCH zonder MEESTER, Het ENGELSCH zonder MEESTER, ge- h'OV. •ond dat een Ikkig oces- goed den imen en De aats- rcau eder, edert d hij Huldig bi hij lering oeder jar lier senen «etste eene ■fallen, repen. ;in een euwde nieten. n laat s jaar. anfc- Gij ft". heeft ïée du lering, rsonen doordat reeds ast het en tot getier nstand. 1 drong onder •pen en ag een viepten, stonden ngeland houden, een ge streden p Wales 11e wei- n muren esleurd. sneeuw le jaren Maar Frankrijk heeft zichzelf dat isolement te wijten. Duitschland heeft in de laatste jaren herhaaldelijk en grootmoedig getracht, den Franschen de hand der verzoening over de Vogezen toe te steken. Het heeft voor de Fransehe politiek op alle punten dei- wereld den weg gebaand, maar daarvoor geen dank geoogst en ten slotte zich derwaarts gewend, waar praktische politiek gevoerd wordt." Engeland. Een 130-tal liberale of radicale Kamerleden, die zich tegen het ïersche home rule-ontwerp hebben verklaard, zijn Vrijdag bij markies van Ilartington bijeengekomen en hebben een besluit genomen, houdende, dat de jongste rede van den heer Campbell-Bannerman in het Lagerhuis gehouden, in hun denkbeelden om trent de ïersche bill geenerlei verandering heeft gebracht. Van alle Australische koloniën heeft Victoria zich wel het sterkst tegen de annexatie der Nieuwe Hebriden door Frankrijk uitgelaten. De regeering dier kolonie heeft aan het Engelsche gouvernement een depêche gezonden, waarin wordt gezegd, dat de koloniën niet sterker, dan zij hebben gedaan, kunnen protesteeren tegen de annexatie. »Zeker", zoo gaat de depêche voort, moeten de belangen en wenschen der koloniën bij Engeland meer gelden, dan Frankrijks vergrooting. In de koloniën is men overtuigd, dat, indien Frankrijk of Duitschland met hunne onderdanen Australië hadden bevolkt, geen van beiden zou dulden, dat eene vreemde mogendheid de nabij gelegen eilanden en de Nieuwe Hebriden wel het allerminst in beslag nam. Wat baat het van een rijksfederatie te spreken, wanneer eene handeling veel sterker dan woorden kunnen doen, verachtelijke onverschilligheid voor onze wenschen en onze toekomst bewijst? Mocht de Engelsche regee ring toegeven en toelaten, dat de Nieuwe Hebriden worden genomen, dan zal Australië hen stellig terug nemen, zoodra het daartoe in staat is." Frankrijk. Het besluit tot verlaging van het port der telegrammen aan de dagbladen gericht met 50 pCt., licht tot onderteekening gereed en zal op 1 Juni in werking treden. Bij een ander besluit, tot aanvulling van het eerstgenoemde, wordt een bijzondere kaart ingevoerd, welke dienen moet om de indentiteit der dagblad correspondenten te bewijzen, wanneer deze van de verlaging partij willen trekken. De kaart wordt dooi den minister uitgegeven. De minister bereidt voorts een wetsontwerp voor, waarbij het port op de dagbladen verlaagd zal worden. Eindelijk zullen gesloten brief kaarten tegen 15 centimes worden uitgegeven, met behoud van de bestaande open briefkaarten van 10 centimes. Eenige fabrikanten zijn voornemens een nationaal syndicaat van uitvoerhandel op te richten en in het buitenland algemeene magazijnen van consignatie te vestigen. Zij zullen in Egypte beginnen en zij hebben aan de regeering verzocht hen te ondersteunen. De minister van buitenlandsche zaken heeft beloofd aan 's lands dienaren in Egypte de noodige instructiën te doen toekomen. Hij voegde er bij, dat de Fransehe handelaren en fabrikanten maar al te dikwijls in alge meene termen de bescherming der regeering inroepen, zonder kenbaar te maken, wat zij eigenlijk van de regeering verlangen. Het was hem dus een genoegen, dat deze deputatie dat terrein van algemeenheden verlaten heeft en de aandacht der regeering op bij zondere punten heeft gevestigd. Alleen op die wijze kan de regeering den belanghebbenden van nut zijn. In ons blad van 24 Maart 1.1. deelden wij een en ander mede omtrent een onderzoekingstocht naai den voortgang en de mogelijkheid der réussite van het geheele werk, ondernomen door den heer de Lesseps en zijn reisgenooten en op last der Fransehe regeering door eenige ingenieurs. De heer de Lesseps is thans teruggekeerd, natuurlijk de rooskleurigste berichten verspreidende omtrent de geheele onderneming. Het andere reisgezelschap, dat, zooals wij reeds meldden, de opdracht had de Amerikaansche havens in oogenschouw te nemen, is thans in de Vereenigde Staten. Dit gezelschap zal niet vóór Juni naar Frankrijk terugkeeren. In de tweede week van April is echter te New-York een ander Panama-bericht openbaar gemaakt, dat, evenals dat van het Fransehe regeerings-gezelschap te ver wachten zal zijn, als bepaald onpartijdig beschouwd kan worden. Het is dat van den heer John Bigelow, die de Panama-kanaalwerken, volgens opdracht der New- Yorksche kamer van koophandel, heeft bezichtigd en zijne beschouwingen daaromtrent uiteenzet. Hij gaat daarbij niet alleen zeer beredeneerd, maar tevens zeer voorzichtig te werk en spreekt geen oordeelen uit, voor welke hij geen genoegzame gronden heeft. Volgens hem heeft de ingenieur-kunst nimmer voor een zoo ingewikkeld, van zoovele onzekere factoren afhangend, probleem gestaan. Het terrein is in een vreemd land gelegen, staande onder eene zwakke, onstandvastige regeeringin de ongezondste streek van het geheele Amerikaansche vasteland, onderworpen aan menigvuldige aardbevingen en beschenen door eene tropische zon, die doodelijk is voor allen, die zulk klimaat niet gewend zijn; daarbij komt nog eene verdere moeielijkheid, n.l. dat alle voor het werk noodige gereedschappen, machines, arbeiderswoningen, ja de arbeiders zeiven en alles wat tot hun onderhoud noodig is, van zeer verre moet worden aangebracht, omdat het ongastvrije, niet-productieve land zelf zoo goed als niets voortbrengt. Het geheele werk is slechts als een groot experiment te beschouwen en van eene of andere juiste berekening of begrooting kan, zelfs van de zijde der meest bekwame deskundigen, geen sprake zijn. Wanneer het werk volgens den tot hiertoe ge volgden maatstaf zou worden voortgezet, zouden er voor de voltooiing van het kanaal nog tien of vijftien jaren noodig zijn, en dan moeten er geen onvoorziene moeielijkheden in den weg komen. Men zal thans door een grooter aantal arbeiders en betere machines sneller voort trachten te werken, maar men vergete niet, dat de laatste dertig meters der uitgraving uiterst moeilijk en kostbaar zullen zijn. Ook heeft men reeds de vrees te kennen gegeven, dat in dit stadium van het werk de zijwanden weggespoeld konden worden of in konden vallen, en daardoor het uitgegraven kanaal weder vullen of het leven der werklieden in gevaar brengen. Eene dergelijke gebeurtenis kon echter slechts het gevolg zijn eener grove nalatigheid of onkunde. Men hebbe rekening te houden met den zeer weelderigen plantengroei in deze streken, zoodat zich de zijwanden van het uit- gegravene in zeer korten tijd met een ryken plantengroei bedekken, die aan den bodem vastheid geeft en het zekerste middel is tegen dergelijke ongevallen. Aan de mogelijkheid om het kanaal te voltooien is niet te twijfelen, maar wat tijd en onkosten betreft, daaromtrent zal zich de heer de Lesseps ten zeerste vergissen. Omtrent kosten en rentabiliteit der onderneming geeft de heer Bigelow geene meening te kennenhij gebruikt echter de veelbeduidende uitdrukking, dat met voldoende middelen het kanaal ongetwijfeld te voltooien zal zijn. Om eene juiste begrooting te kunnen maken omtrent den noodigen tijd, zou men vooreerst juist moeten weten welke arbeid nog te doen is, hoeveel geld de maatschappij jaarlijks kan opbrengen en hoeveel werklieden en machines zij in 't werk stellen. Omtrent al die vragen is de maatschappij zelve in het onzekere. Zoo weet men ook niet hoe eigenlijk de hooggelegen wateren van den Chagresstroom afgeleid moeten wordenof men besluiten moet tot den vroeger voorgestelden bouw van zeer kostbare dammen, of dat men eene andere afleiding zal maken. Deze onzekerheid heerscht ook ten opzichte van de Culebra, die ook onnoemelijke bezwaren zal opleveren, evenals het uit den weg ruimen van reusachtige rotsmassa's, waarop men wellicht in de diepste uitgravingen stuiten zal. Die afleiding der bergstroomen, van de Culebra, waaruit 22 millioen kubieke yards aarde en steen moet worden weggeruimd, de buitenkeering van den Oceaan, van de Panamazijde, door middel van zeedijken, en ten slotte het aanbrengen van genoegzame werkkracht, zonder buitengewoon hooge loonen te betalen, ziedaar de grootste moeielijkheden der onderneming, door welke de voortgang onzeker schijnt. Niet minder onzeker is de financiëele toestand dei- maatschappij. Oorspronkelijk waren de kosten op 213 millioen dollars geraamd. Aan het einde van dit jaar zullen er 120 millioen dollars zijn uitgegeven. Men staat op het punt weder eene leening te sluiten van 120 millioen dollars. Wat men daarvoor te betalen zal hebben, staat te bezien, en dan wat misschien voor eene latere leening, want deze zal zeker niet de laatste zijn. Zoolang de plannen, zelfs ten opzichte der ge wichtigste punten, bijna dagelijks veranderingen onder gaan, en uit den aard der zaak is dit natuurlijk, is het onmogelijk tijd en kosten te beramen, noodig ter voltooiing. Verder meent de heer Bigelow, dat het kanaal, hetwelk thans reeds zulke aanzienlijke sommen heeft verzwolgen, in elk geval zal worden voltooid. Zelfs wanneer de maatschappij genoeg van de zaak zou hebben, of geene middelen meer zou kunnen bijbrengen, zouden zich de verschillende aannemers, die zulke groote vorderingen zouden hebben, zich aaneen sluiten om het werk te voltooien, ten einde zoodoende eenige winst uit hun werk te trekken. Ziedaar in hoofdzaak de mededeeling van Bigelow. Zij toont zeker geene vooringenomenheid tegen de onderneming, maar spreekt op eene eenigszins ver- schoonende wijze. "Wij hebben gemeend, er onze lezers ook mede in kennis te moeten stellen. U. JD. Cüemengtl Ruiteiüamlscli Nieuws. Te Berlijn willen de opperlieden het werk staken. Zij vragen loonsverhooging, ofschoon zij bij vele patroons reeds meer verdienen dan de metselaars, liet schijnt echter, dat zij betrekkelijk onmisbaar zijn. Zij dragen op klompen de steenen langs ladders vele verdiepingen hoog; dit is een levensgevaarlijk werk, dat vele metse laren hun niet uit de hand willen nemen. De pafci-oons dreigen echter met meer algemeene invoering van hijschtoestellen voor de steenen. De jonge bandiet Courbes, die in den laatsten tijd veel van zich deed spreken in het Zuiden van Frank rijk, door zijn rooverijen en diefstallen, is nu door het gerechtshof van Gard tot 20 jaren dwangarbeid ver oordeeld. Courbes werd gevat in Januari 1.1. toen hij, bij vergissing, was ingebroken bij een officier, die hem, met behulp van een oppasser, overmeesterde. De offi cier werd bij de worsteling met den woedenden inbreker gewond, maar niet gevaarlijk. De naam, waarin de veelbesproken gewezen Grieksche Minister Delyannis (eigenlijk Deli-Yannis) zich mag verheugen, heeft een zeer eigenaardige beteekenis. Die naam is niet zuiver Grieksch, maar samengesteld uit het Turksche woord Deli (gekke) en het Grieksche woord Yannis (Johan.) Dat is dus in het Ilollandsch «Malle Jan" of »gekke Hannes." Possart gaat niet naar Amerikamen verlangde van hem dat hij 22 maal in de maand zou optreden en dit weigerde hij. Ilij zal eene groote kunstreis door Europa maken. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 15 Mei. «Mayflower", kapt. Traser, van Liverpool. VERTROKKEN: kapt. Pitfield, naar Londen. Voor de vele hartelijke bewijzen van deel neming mij betoond bij het overlijden van mijn' geliefden Broeder, betuig ik mijnen oprechten dank. Zierikzee, 17 Mei 1886. A. HEG LAND. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Eikerzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat over eenkomstig 1 van art. 16 van het reglement op de wegen en voetpaden in ZeelandProvinciaal blad No. 85 van 1881gedurende veertien werkdagen en wel van 19 Mei tot en met 3 Juni 1886dagelijks op de werkuren andermaal ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt alsmede dat binnen dien tijd schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten, zoo door hen die gereclameerd hebben bij den Raad, als door die belanghebbenden, welke zich door wijziging, 't zij ambtshalve, 't zij naar aanleiding van door anderen ingediende reclames in hunne belangen benadeeld achten, Elkerzee, 17 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. v. d. BOUT Tz., Weth., l.° Burgemeester. C. J. BETHE, Secretaris. gemakkelijk vreemde talen wil leeren, schaffe zich aan Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Practise he methode om door zelfoefeningin korten tijd, Fransch, Duitsch en Engelsch te leeren lezenspreken en schrijven dooi- H. C. S p r u y t en E. Sc heffer, leeraren bij het Gymnasiaal en Middelbaar onderwijs. Uitgave van N00RDH0FF SMIT te Groningen. Men tee)ient in hij alle Boekhan delaren en (op plaatsen waar deze niet zijnook hij de Post kan tor en of tegen inzending van een Postwissel a f 12,50 voor elke taal bij de Uitgevers. Prospectus alom verkrijgbaar.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3