Buitenland. dragen en van hoog gewicht zijn voor de toekomst des lands. Wint het liberaal beginsel, dan is onzeker heid, die zooveel goeds tegenhoudt en kwaads uitwerkt, aan een eind; verliest het, de liberale partij zal de beslissing der kiezers eerbiedigen, zeker als ze is van den eindelijken triomf harer beginselen." U. D. Naar luid der berichten, welke uit de verte tot ons doordrongen, zou inderdaad tot tariefsverhooging van telegrammen zijn besloten, omdat de meeste van hen, die geroepen werden het wachtwoord: vermeerdering van inkomsten te beantwoorden", voorstellen in bedoelde richting zouden hebben ten beste gegeven. Zoodanige oplossing van het vraagstuk, langs welken weg de telegraphie meer zou rendeeren, blijft ons voorkomen te zijn in strijd met het algemeen belang. In vroegere opstellen hebben wij reeds getracht dit aan te toonen en, onzer roeping getrouw, wenschen wij ook nu nog in de hoop dat het niet te laat zij opnieuw eene poging aan te wenden, om te doen uitkomen, welke verderfelijke uitwerking de verhooging van liet telegram-tarief zou meebrengen. Het zal wel geen betoog behoeven, dat, om de instelling der telegrafen aan hare bestemming ten volle te doen beantwoorden, het gemeenschapsmiddel op ruimer schaal dan tot dusver onder het bereik van het algemeen dient te worden gebracht, althans wanneer het geene ijdele klanken zijn, dat, langs dien weg, handel en nijverheid worden bevorderd. Neemt men dit aan, dan ligt het voor de hand, dat mede de schatkist voordeel er van zou genieten, aangezien de baten, welke haar toevloeien, bij verhoogde weivaart zullen toenemen. Immers, de opbrengst van patent- en zegelbelasting, van hoofdelijken omslag en personeel enz. staat met die welvaart in nauw verband, ja draagt, bij behoud van denzelfden maatstaf, de mildere toe vloeiing der belastingen het onfeilbaar kenteeken in zich, dat de natie in welzijn vooruitgaat. De kosten aan de telegrafie besteed, zijn dan ook niet verspild de schatkist ontvangt die langs anderen weg in ruime mate terug, ten voordeele van het algemeen. Doch ook buiten deze indirecte tegemoetkoming gedijt menige nering en bedrijf, wanneer zij, die de onmiddellijke voordeelen der versnelde gemeenschapsmiddelen genieten, uitgebreider zaken doen. Met het oog op een en ander verdient dan ook o. i. geen maatregel aanbeveling, die bet zaken doen be lemmert, als hoedanig wij de opvoering van het tele gram-tarief meenen te moeten blijven beschouwen Rott. Nbl. Hoe meer men de westelijke grenzen der in oostelijk Drente gelegen veenderijen nadert, des te meer neemt het getal der oude boomstammen, dat daar in het veen ligt, toe. In de zoogenaamde binnenvenen, die in de nabijheid der dorpen liggen en een gedeelte van het uitgestrekte hooge veen uitmaken, vindt men deze stammen van buitengewone grootte, soms wel vier a vijf meter in omtrek. In de onder Odoorn en Emmen behoorende venen liggen ze soms zoo talrijk, dat men op zekere diepte in het veen na verwijdering der daarboven liggende veenlaag als het ware geen voet kan zetten, zonder op dit hout te trappen. Het zijn meest alle stammen, boomen vindt men slechts weinige, die alle in noordoostelijke en zuidwestelijke richting liggen, en door een zuidwestelijken storm schijnen te zijn omvergerukt. Blijkbaar hebben dus de wouden het dichtst gestaan in dit gedeelte der uitgestrekte veenderijen. Van eene geweldige revolutie in de natuur zijn orerigens aldaar nog sporen aanwezig, want dikwijls vindt men houtskolen in de nabijheid van of op de oude houtstammen. Ook treft men soms keisteenen in het veen aan. Het in de groote venen liggende hout is dennenhout, terwijl in de binnenvenen ook veel eiken- en beukenhout wordt aangetroffen. Ten aanzien van een onmisbaar artikel in de nijver heid en in de huishouding: het keukenzout, wacht ons waarschijnlijk binnenkort eene omwenteling. Dusver werd hier te lande algemeen gebruikt het zout uit zeewater gewonnen, en door Engelsche firma's in flesschen en pakjes ingevoerd. Thans is ook hier te lande, door bemiddeling van de handelsvennootschap onder de firma J. H. Van Hasselt Jr. te Groningen, verkrijgbaar gesteld keuken- of tafelzout, aangevoerd uit de Saksische berggroeven. Dit kristalheldere zout moet door fijnheid en droogheid uitmunten en ofschoon een cent duurder dan het dusver verkochte, moet het in werkelijkheid veel goedkooper zijn, daar het volgens onderzoekingen door deskundigen 10 percent sterker in gehalte is, zoodat het gebruik vooral aan de groote nijverheid: boterfabrikanten, slachterijen, bakkerijen, een groot voordeel zal kunnen opleveren. Het Bataviacisch Nieuwsblad heeft den 13 April het volgende bulletin uitgegeven Drukpers-delict. Heden deed de Raad van Justitie alhier uitspraak in de zaak van den heer Dr. J. L'Ange Huet, redacteur van het Alg. Dagbladverklaarde hem schuldig aan smaad jegens den persoon des Konings en jegens een lid van het Koninklijk huis, door middel van een door verkoop verspreid drukwerk, onder verzachtende omstandigheden, en veroordeelde hem deswege tot drie maanden gevangenisstraf. Omtrent het zoogenaamde »bo!jagen" schrijft men uit de Oldeouwer (Doniavverstal) aan de I-Ieerenv. Gt. Wat een leven en '"beweging heerscht hier thans in onze anders zoo stille plaats, zoowat afgesloten van de bedrijvige wereld! Vanwaar die drukte? De veenderij, die zich in den laatsten tijd alhier kolosaal heeft uitgebreid, is thans in vollen gang. Troepen werklieden, uit alle oorden van Friesland, soms wel 20 a 30 personen sterk, ziet men zoo 's Maandags morgens, gepakt en gezakt, naar hun werk gaan. Voorloopig hadden allen den arbeid opgevat volgens hetzelfde »accoord" van verleden jaar, totdat de vorige week opeens eenigen het hoofd opstaken en hooger werk loon eischten. Het zoogenaamde bol jagen" is dan begonnen. Troepen trekkers van 200 a 300 personen, gewapend met knuppels, ziet men den veenpolder doortrekken, iedereen uit het werk drijvende, die werkt. Verlaten ze de baggerpraam niet gewillig, dan wordt geweld gebruikt, waarbij het somtijds stokslagen op de arme werklieden regent. Zoo tusschenbeide vergadert de menigte bij de zoogenaamde witte paal", onder eenige boomen, eene vergadering, die dus veel overeen komst heeft met die onzer heidensche voorvaderen. Daar voert één hunner, de zoogenaamde appèlmeester, meestal een groote sterke kerel, het woord tot de omstanders. Is de redevoering geëindigd, dan trekken allen naar hunne respectieve tenten terug. Het is evenwel te wenschen, dat deze werkstaking een einde neme, want zoowel verveners als trekkers ondervinden daarvan de schade. Ook uit Weststellingwerf komen berichten van werk staking onder de veenwerkers. Men schrijft uit Munneke- burenReeds eenige dagen werd er gemompeld, dat de arbeiders in de venen het werk wilden staken, ten einde een hooger trekkersloon te bedingen. Hoewel men aan dat praatje geen geloof sloeg, omdat het werkvolk al zoo'n slechten winter achter den rug had, is dat praatje tot een werkelijkheid geworden, want Maandag is de bolle", zoo wordt de werkstaking genoemd, losgebroken, Groote troepen zwerven door de venen en noodzaken ieder, die werken wil, aan de werkstaking deel te nemen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Een Amsterdamsche vischventer trof 't j.l. Donderdag al heel ongelukkig. Hij werd in bewaring genomen wegens dronkenschap, zijn visch werd als bedorven verbeurd verklaard, en toen zijn naam werd vernomen, herinnerde de politie zich al dadelijk, dat hij nog een maand gevangenisstraf te goed heeft. De vele gevallen van winkelladenlichten te Amster dam werd aan een jongensbende geweten. Nu echter heeft men daar zulk een dief betrapt in de gedaante van een politie-agent. Gedurende de afwezigheid van de vrouw bij wie hij inwoonde, heeft hij zich aan dien diefstal schuldig gemaakt. Onmiddellijk is hij in arrest gesteld. De bijzonderheden over den cycloon, welke in Madrid en in de omstreken heeft gewoed, stellen de ver woestingen als ernstiger voor dan men aanvankelijk vermoedde. Men kan zich niet herinneren, dat nog immer zulk een natuurverschijnsel te Madrid is waar genomen. Regen en hagel vielen bij stroomen neder, vergezeld van donder en weerlicht en vreeselijken wind, welke de vensters der huizen stuksloeg, de schoorsteenen en dakpannen medesleepte, en zelfs rij tuigen deed omkantelen. De voetgangers zochten hun heil in de openstaande deuren der woningen, maar zij die daartoe geen gelegenheid hadden, werden tegen den grond geslingerd, zoodat volgens een telegram aan de Daily News uit Madrid van Donderdagmorgen 260 personen werden gekwetst en 70 gedood. Ver scheidene waschvrouwen, die aan den arbeid waren, werden in de rivier Manzenaris geworpen, en 28 harer verdronken. De toren van een der kerken werd omvergeworpen. Verscheidene huizen liepen door het opgezette water onder. De daken van sommige wasch- huizen stortten in en zeventien menschen werden onder de puinhoopen begraven. Alle boomen in de pascos zijn vernield. In bijna de helft der huizen, welke Madrid telt, zijn de vensters verbrijzeld. De gasthuizen zijn vol gekwetsten. Het aantal verongelukten is nog onbekend, want verscheidene ongelukkigen liggen onder de puinhoopen bedolven. Een der gasthuizen werd door den bliksem getroffen en een brand ontstond, welke echter spoedig kon gebluscht worden. De woningen der werkende klasse hebben het meest ge leden. Ook in de omstreken der stad is de schade ontzettend. De storm kwam na verscheidene dagen van buitengewone hitte opzetten. Naar aanleiding van de verkiezingen voor den ge meenteraad te Noorbeek (Limburg) en voor de Prov. Staten, ontstond aldaar de vorige week Dinsdagavond eene ernstige woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat het raadslid Vossen door zijne tegenpartij niet een revolverschot aan het hoofd werd verwond. Gelukkig is de wonde zonder gevaar. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. In de Deensche provincie Lolland is het landgoed »Saddingaard" een prooi der vlammen geworden alleen het heerenhuis werd behouden. Er kwamen 230 koeien en 50 paarden in de vlammen om, en verscheiden boerenplaatsen werden totaal vernield. De schade wordt op een millioen geschat. Een afdeelings-chef bij de administratie der Staats spoorwegen te Brussel, Arthur Carlier, is in zijn bureau in de Hertogstraat vermoord door zijn schoonbroeder, Frans. Verhaeren, een doorbrenger, die hem sedert lang om geld had lastig gevallen. Dit laatste deed hij verleden Woensdag weder, en de heer Carlier, ongeduldig geworden, zette hem de deur uit. Thans kwam hij zijn verzoek herhalen, en op eene nieuwe weigering haalde hij een revolver uit en schoot zijn schoonbroeder neer. Een klein half uur later blies de heer Carlier den adem uit. De kogel was boven het linker oor door de hersenen gedrongen, kwam onder het rechter oor uit, ketste tegen eene étagère en vloog door een gordijn en eene vensterruit, om ten slotte op straat neer te vallen, waar hij gevonden werd. De moordenaar werd door de beambten gegrepen. Hij is 26 jaar oud en heeft vroeger eenigen tijd in een krankzinnigengesticht doorgebracht. Hij zelf schreeuwde na de daad om hulp, en dit deed ieder toeschieten. Het schot had niemand gehoord. De heer Carlier werd in 1843 geboren en laat behalve zijne vrouw, twee zoontjes na van vijf en zes jaar. Toen hij over zijne daad ondervraagd werd, ant woordde Verhaeren: »De kerel verveelde mij. Gij begrijpt toch, dat het geduld zijne grenzen heeft". Naar de Neue Züricher Zeitung mededeelt, heeft aldaar weder eene demonstratie tegen »L'armée du salut" plaats gevonden. Bij eene avondvergadering, welke te 8 uur aanving, waren omstreeks 300 personen verzameldde deur van de zaal was afgesloten. Voordat de vergadering geopend werd, verzamelde zich reeds een hoop gemeen op eene open ruimte, naast het vergaderingslokaal gelegen. Spoedig ging men tot dadelijkheden over. Onder woest geschreeuw en getier werd de deur bestormd; zij bood evenwel tegenstand. Toen werden de vensters verbrijzeld, het gepeupel drong daardoor de zaal binnen, sloeg alles stuk, wat onder zijne handen kwam en kwetste door steenwerpen en stokslagen vele geloovigen. In 't westen van Schotland werd Donderdag een lichte aardbeving gevoeld. De gevels der huizen zwiepten, het keukengereedschap rinkelde, de klokken stonden stil en een dof gerommel liet zich hooren. In Engeland bleven Vrijdag storm en zware regens aanhouden. In Derbyshire had het reeds 70 uren achtereen ge regend. De Derwent is buiten hare oevers getreden en duizenden morgen land staan blank. Ook in Wales heeft het reeds 60 uren achtereen geregend. Alle wei en bouwlanden staan onder water. Boomen, tuinmuren en bruggen werden er door het water weggesleurd. Daarbij zijn bergruggen in Noord-Wales met sneeuw bedekt en de koude is vinniger dan sinds vele jaren om dezen tijd het geval was. Dx.iitsclila.iicl. De Kölnische Zeitung merkt op, omtrent Frankrijks politiek in het Oosten, dat de Fransche regeering, die te Athene de rol van vriend der Grieken wilde spelen, in Bulgarije tegen vorst Alexander optreedt. Gaat men nu na, dat Rusland, met Griekenland verbonden door dynastieke en godsdienstige belangen, zich in de Grieksche kwestie op den achtergrond gehouden heeft en den Grieken min of meer de hand boven het hoofd hield, terwijl het tegenover vorst Alexander en de Bulgaren zoo streng mogelijk te werk ging, dan ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat Frankrijk Rusland heeft getracht te be lieven en dat nog beoogt. De heer de Freycinet, Frankrijks tegenwoordige minister van buitenlandsche zaken, die den Czaar ontstemd heett door het terug roepen van generaal Appert als ambassadeur te Petersburg, tracht zijne gunst te herwinnen. Dat is te Athene ten deele mislukt door de schuld van den heer Delyannis; maar de heer de Freycinet laat zich niet afschrikken en herhaalt in Bulgarije dezelfde manoeuvre. De Duitsche staatslieden, zegt de Kölnische zullen »die pogingen van Frankrijk om uit zijn isolement te geraken, in het. oog moeten houden.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2