voor het arrondis- senieiit Zierikzee. 1886. No. 37. Woensdag 19 Mei. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD V ziinik/iiscin: COURANT. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en \RIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Por gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. ZIE RIK Z E E18 Mei 1 8 8 6. Onder de voorstellen ter behandeling in de 35e algemeene vergadering van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Pharmacie, die op 9 Juni a.s. te Dordrecht gehouden wordt, komen o. a. vooreen voorstel door het hoofdbestuur, dat de Maatschappij besluite tot het ontwerpen der statuten van een ondersteuningsfonds voor hulpbehoevende leden der Maatschappij, die door ouderdom, ziekte of ongeval, tot uitoefening van hun beroep ongeschikt zijn ge worden een voorstel, mede van het hoofdbestuur, om aan de Vereeniging tegen de kwakzalverij over 1886/87, een bijdrage van f 25 toe te staan. Een voorstel van het Departement Friesland, om aan de bevoegdheid van apothekersbediende de bepaling te verbinden, dat zij twee jaren in een apotheek zijn werkzaam geweest. Een voorstel van het Departement Noord-Holland, om te besluiten, aan alle practiseerende geneeskundigen in Nederland het verzoek te richten, zich voortaan tegenover hun patiënten te onthouden van willekeurige protectie van door hen met namen genoemde apothekers, waar daartoe geen zeer gegronde reden bestaat. Een voorstel van het Departement Rotterdam, om tot de Regeering het verzoek te richten, dat door haar ver boden wordt, het in couranten of vlugschriften ten verkoop aanprijzen van geheime geneesmiddelen, door het opnoemen van kwalen en ziekten en haar ver schijnselen, waartegen die geneesmiddelen dienstig zouden zijn. Een voorstel van het Departement Amster dam, over den al of niet geoorloofden verkoop van zoogenaamde spécialités door apothekers, en een voorstel van het Departement Noord-Brabant, om naar de samenstelling der meest gebruikelijke spécialités door een commissie een onderzoek le doen instellen. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Februari '1886, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners: te 's Her togenbosch 32.85; Arnhem 20.56; Dordrecht 24.06; 's Gravenhage 22.40 Rotterdam 29.24Amsterdam 28.34; Middelburg 24.61; Utrecht 30.53; Leeuwarden 32.40; Zwolle 27.60; Groningen 19.45; Maastricht 29.57; Assen 29.27. Naar de Delftsche Opmerker verneemt, zullen door de H. IJ. Sp. M. twee waggons worden voorzien van de inrichting, door den heer Lindo uitgevonden, om ongelukken bij het koppelen der wagens te voorkomen. Deze waggons zijn bestemd om door geheel Europa te worden gezonden, zoodat alle spoorwegmaatschap pijen met die voortreffelijke inrichting zullen kunnen kennis maken. Door den heer Van Konijnenburg is eenplan tot inrichting van een eenvoudige zuivelschool bij het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw ingediend. Voor de oprichting is f 2200 en voor de instandhouding jaarlijks f 3600 noodig. Eiken zomer i zullen er 4 cursussen van zes weken voor meisjes en des winters 1 cursus voor boerenzoons worden ge houden. Het hoofdbestuur heeft zich met dit plan vereenigd en besloten, aan eenige gemeentebesturen te vragen, of deze genegen zijn tot en, zoo ja, tot welke opoffering hunnerzijds om de oprichting van zulk een zuivelschool binnen hun gemeente te bevorderen. Verder zal bij circulaire aan de afdeelingen der maatschappij en aan particulieren, stichtingen en corporaties een subsidie voor vijf jaren worden ge vraagd, om zich daarna tot de Regeering en de Prov. Staten te wenden, ten einde ook van dezen bijdragen te erlangen. Thans is door de Regeering voorgesteld een wets ontwerp, om bedrog bij verkoop, niet alleen van boter, maar van alle levensmiddelen tegen te gaan, door, met eenige wijziging, de oorspronkelijke redactie van art. 329 van het nieuwe strafwetboek te herstellen, en één jaar straf te bedreigen tegen den verkooper die den kooper bedriegt; 1°. door hem opzettelijk te verkoopen of te leveren wat niet of slechts gedeeltelijk is, en uiterlijk gelijkt op hetgeen hij verlangde en meende te koopen of kocht; 2°. door hem, die een bepaald aangewezen voor werp kocht, opzettelijk iets anders daarvoor in de plaats te leveren 3°. ten opzichte van de hoedanigheid of de hoeveel heid van het geleverde door het aanwenden van listige kunstgrepen. De internationale Conferentie voor de bescherming van de onderzeesche telegraafkabels is te Parijs bijeen gekomen, onder leiding van den Franschen Minister van Buitenl. Zaken. Vier en twintig Staten zijn er, naar het Dagblad meldt, vertegenwoordigd. Na een welkomstwoord van den Minister heeft de Conferentie tot haar voorzitter gekozen den heer Félix Granet en tot haar onder-voorzitter den hoer D'Albareda. De secretarissen zijn de heer Lavallée, consul-generaal van Frankrijk, en Lorin, chef-de-bureau aan het Departe ment voor de Posterijen en de Telegrafen; de onder secretarissen, de hoofdambtenaren Weillet-Dufriche en Gérard. Nederland wordt in deze Conferentie vertegenwoor digd door ridder De Stuers, Zr. Ms. gezant te Parijs. Men weet, dat- de Conferentie voor de eerste maal in 1884 te Parijs bijeenkwam en dat toen de inter nationale overeenkomst van 11 Mei 1884 werd vast gesteld; later werd de inwerkingtreding tot 1 Jan. 1887 verschoven, maar vooraf moeten nog eenige vraagpunten worden uitgemaakt. De verschillende Staten (ook Nederland) hebben inmiddels hun wetgevingen in overeenstemming ge bracht met de Conferentie. Sommigen, waaronder Engeland, Zweden en Denemarken, hebben echter wetsbepalingen gemaakt, die niet geheel overeenstemmen met de conventie. Tot regeling van die punten komen de gedelegeerden nu bijeen. Duitschland heeft zich niet persoonlijk doen vertegenwoordigen, maar schriftelijk reeds bij voorbaat zijn adhaesie verleend aan de wijzigingen, welke, naar het gevoelen van Frankrijk, mochten noodig zijn in de overeenkomst van 11 Maart 1884. Bij ministerieel besluit is de heer Vermeire, voor malig directeur der provoost te Haarlem, die wege.ns de ontsnapping van den Bever wij ksclien commissionair in effecten, Visser, niet eervol was ontslagen, als volkomen onschuldig aan onachtzaamheid in deze ten volle gerehabiliteerd en benoemd tot tweeden commies bij het gevangeniswezen te Leeuwarden, een even eervolle als moeielijke taak, met behoud van eventueel vol pensioen. Met het zoeken naar kievits-eieren is in de maand April door menigeen op Tessel een flink daggeld ver diend. Sommige der bekwaamste zoekers verdienden met dat werk f 80 a f 90. De kievits-eieren, in dit jaar van genoemd eiland verzonden, beloopen van 15,000 tot 20,000 stuks. Naar matige berekening werd daarvoor ruim f 2000 ontvangen. Bij 't openen der stembussen voor de verkiezing van de Staten te Heerenveen vond men onder de stembriefjeseen ongequiteerde rekening. Bij de verkiezing te Aalten deed zich het volgende geval voor: Toen de uitslag ten gunste van de liberale candidaten bekend was, liet ds. Gangel, de bekende drijver der anti-revolutionairen, zich door zijn toorn zoover verleiden, dat hij den voorzitter van het stem bureau toevoegde: «Mijnheer de voorzitter! wilt u eens zien of er ook een dubbele bodem in de stembus is!" De voorzitter antwoordde doodbedaard: «Zoo de waard is, dominee, vertrouwt hij zijn gasten." Als eene bijzonderheid deelt men ons mede, dat op het buitenverblijf «Nooit gedacht" te Loosdrecht door een z.g. blauw paapje een nestje is gebouwd in het bovengedeelte van een vuurmond van een verwarmings toestel, en dat niettegenstaande in het ondergedeelte bij afwisseling nog wordt gestookt, bij welke gelegen heid de deur natuurlijk steeds moet worden geopend, wat evenmin als het vullen met brandstoffen, zonder gedruisch geschiedt. Als een bewijs, hoe rechtszaken soms lang aan hangig kunnen blijven, kan zeker dienen dat door een ingezetene van Utrecht bij de rechtbank te Amsterdam, in November 1884 tegen iemand, aldaar woonachtig, een vordering werd ingesteld, betreffende f 4000, welke vordering eerst Vrijdag j.l. in het openbaar is behandeld geworden. Welke beteekenis moet, zoo vraagt de Arnh. Ct., aan de aanstaande ontbindingsverkiezingen worden gegeven? en zij antwoordt: «Wij meenen geen andere dan eene zuivere politieke, de keuze tusschen een liberaal regeeringsbeleid of een anti-liberaal nihilisme, tusschen eene regeering en vertegenwoordiging, welke iets tot stand kunnen brengen, en eene overheersching van de clericale partijen, die door wederzijdsch natuurlijk wantrouwen gescheiden, schoon door een gemeenschap pelijk belang in hetzelfde gareel gespannen, zoolang eene der twee de andere niet verslonden heeft, alleen afbreken en negeeren kunnen. Wij ontkennen niet, dat de liberale partij uit een zuiver liberaal oogpunt in de laatste jaren veel fouten heeft begaan, en dus de gebleken ongunst of althans verminderde gunst dei- natie wel verdiend heeft, maar dit alles neemt niet weg, dat zij, hoe verdeeld ook nu en dan, op de groote beginselen steunt, die de grondslagen zijn onzer hedendaagsche maatschappij, dat zij de eenige partij is, in staat op die beginselen verder voort te bouwen tot ontwikkeling der natie. «Daarom behooren geene kleine, alledaagsche, onbe langrijke vragen de aanstaande algemeene verkiezingen te beheerschen. Van aftreding of handhaving van het ministerie-Heemskerk mag geen sprake zijn, van de thans aanhangige, weinig beduidende grond wets-her- ziening evenmin. Maar tegenover de reactie, die zich tegenwoordig alom voordoet, moet aan de natie de vraag voorgelegd worden: wilt gij terugkeeren tot een ander regeerings-stelsel, dat voorheen door u of uwe vaderen is beproefd en verworpen, als zijnde onvereenigbaar met den vooruitstrevenden geest onzer eeuw? of wilt gij blijven bewandelen den thans betreden weg, waarop gij in de laatste jaren, tengevolge van het onvruchtbaar gekibbel, meer nog van personen dan van partijen, veel te weinig stappen hebt kunnen doen? «Om een duidelijk antwoord op deze vraag te kunnen vernemen, moeten er van liberale zijde dan ook geen andere dan flinke, overtuigde liberale mannen candidaat worden gesteld. Alleen mannen, die werkelijk de dragers der groote grondbeginselen zijn, dus geen gelegenheids-candidaten, geen specialiteiten, geen Atjeh- candidaten of wie ook. En Vooral mag thans geen speculeeren op eene kunstmatige meerderheid plaats hebben door het ondersteunen van fatsoenlijke, eerlijke, bekwame, doch kleurlooze candidaten. «Wanneer de liberale partij, voor ditmaal eensgezind, dezen weg bewandelt, dan zullen de algemeene ver kiezingen van 15 Juni een ernstig politiek karakter

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1