Men meldt uit de Betuwe: Aan bijna alle steen fabrieken is het werk hervat, zeer ten voordeele van tal van arbeidersgezinnen, die den afgeloopen winter weinig of niets verdienden. Door de groote concurrentie blijven de steen prijzen bijzonder laag; in de laatste jaren was van alle concurrenten overproductie de grootste en tevens de oorzaak van den gedrukten toestand. Op verschillende fabrieken in Gelderland is in 1885 de productie met 25 a 30 pCt. verminderd. Terwijl voor onze steenfabrikanten de Belgische steen nog steeds een lastige mededinger blijft, doet thans de Duitsche steen gelukkig weinig nadeel meer aan het inlandsch fabrikaat. Een curieus candidaat heeft, volgens de Zutf. Ct., de centrale r. k. kiesvereeniging «Recht voor Allen", te Deventer in het district Markelo aanbevolen in den heer W. K. P. O. baron Bentinck van Middachten. «Deze persoon bestaat eenvoudig niet, schrijft de Z. Ct. Blijkbaar wordt echter bedoeld Willem Carel Phillippe Otto graaf van Aldenbuig Bentink, wiens wederhelft Maria Cornelia baronnesse van Heeckeren van Wassenaer eigenares is van het landgoed Weldam bij Goor. Is deze heer bedoeld, dan heeft «Recht voor Allen" nog een onmogelijk candidaat gesteld, want zoo meldt men ons genoemde graaf is geen Nederlander en mist dus het eerste radicaal, om tot lid der Prov. Staten te worden gekozen." Het Ned. Poland-China varkensstamboek, te Gro ningen opgericht, is thans ter perse. De vereeniging bestaat uit 23 leden; ingeschreven zijn 44 zeugen en '17 beeren. Op de te Rijnsburg gehouden bloembollen-veilingen van 5 en 7 Mei was de handel in tulpen en crocussen levendiger dan de beide voorafgaande jaren. Vele soorten gingen tegen redelijke, enkele zelfs tegen hooge prijzen van de hand, en niettegenstaande vele bollen in het najaar veel van den regen geleden hadden, en daardoor een minder gunstig aanzien vertoonden, worden de kweekers door de bedongen prijzen ruim schoots voor hunne moeite beloond. Als een bijzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat voor één koop Murrillo's meer dan 100 gulden besteed werd, een prijs, die bij dergelijke verkoopingen zelden wordt bedongen. Te Zalt-Bommel is aan den heer Heidenrijk en echtgenoote, op hun verzoek, ontslag verleend als binnenvader en moeder van het protestantsch weeshuis. In den toestand van den bekenden tooneeldirecteur en tooneelspeler D. van Ollefen, die in het krank zinnigengesticht te Zutfen verpleegd wordt, is, naar het D. v. Z.-li. verneemt, verbetering te bespeuren. De algemeene vergadering der Vereeniging Volks onderwijs zal worden gehouden te Amsterdam, op Dinsdag 15 Juni, o. a. ter benoeming van drie leden van het hoofdbestuur. Voorzien moet worden in de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. H. J. E. van Hoorn, terwijl volgens den rooster aftreden de heeren mr. H. Goeman Borgesius en G. van Milligen, laatstgenoemde niet terstond herkiesbaar. Door het hoofdbestuur worden in alphabetische orde aanbevolen de hh.jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, te Groningen; mr. H. Goeman Borgesius, te 'sGravenhage; II. Bouman, te Amsterdam jhr. mr. D. O. Engelen, te Leeuwarden; dr. W. B. J. van Eyk, te Rotterdam; L. Gerhardt, te Utrecht; mr. J. A. van Gilse, te Rotterdam; dr. H. A. van der Meulen, te Haastrecht mr. C. M. J. Willeumier, te Amsterdam. Door het hoofdbestuur wordt voorgesteld te besluiten, dat ook in 1887, ten behoeve der voort te zetten uit gave van het Volksblad, 3/4 der contributiën van f 1 en van 30 ct. door de afdeelingen in de algemeene kas zal worden gestort. De afdeeling Amsterdam stelt voor, de bemoeiingen der Vereeniging voortaan ook tot het middelbaar en hooger onderwijs uit te strekken. De afdeeling Groningen wenscht, dat de afdeelingen ieder in haren kring, waar mogelijk, het teeken-onder- wijs in de verordeningen als verplicht leervak voor de lagere school doen opnemen. De afdeeling 's Gravenhage deed verschillende voor stellen: 1. De vergadering spreke de wenschelijkheid uit, dat het onderwijs in cle geschiedenis, in de open bare volksschool, zich meer bewege in de richting der volksbeschaving. 2. Bij plaatsing van de kinderen op de schoolbanken ga een medisch onderzoek vooraf nopens de gehoor- en gezichts-organen der kinderen. 3. De vergadering dringe er bij de regeering op aan, dat, bij de aanstaande grondwetsherziening, de leerplicht in de wet worde opgenomen. 4. Van overheidswege worde voedsel verstrekt aan die kinderen der lagere school, die er behoefte aan hebben. 5. De vereeniging doe stappen tot het verkrijgen van een bij de wet geregelden arbeidsdag van 8 uren. (Ter aanbeveling van dit voorstel wordt aangevoerd, dat eerst hierdoor bij de volwassenen de gewenscbte vrucht van bet onderwijs te verwachten kan zijn, en de ouders in staat zullen worden gesteld om tegen verwaarloozing van hunne kinderen te waken.) Het hoofdbestuur is van oordeel, dat laatstgenoemd voorstel buiten den kring treedt der bemoeiingen van Volksonderwijs, en zal vooraf de vraag aan de orde stellenof de vergadering zich bevoegd en geroepen acht om het in behandeling te nemen. Het hoofdbestuur wenscht machtiging om stappen te doen ten einde voor (hulp-)onderwijzers de vroeger bestaande gunstige bepalingen aangaande hun te ver vullen militairen dienstplicht te herstellen. De afdeeling Sneek wil f 750 ter beschikking van het hoofdbestuur stellen, ten einde gevierde sprekers te doen optreden waar zulks noodig wordt geacht. Het hoofdbestuur stelt voor: De vergadering bespreke de vraag wat er van wege de Vereeniging kan gedaan worden, om te voorkomen dat het op de lagere school geleerde weer verloren ga, en te zorgen dat er voor hen, die geen of gebrekkig onderwijs hebben genoten, gelegenheid zij om nog zooveel mogelijk deze schade in te halen. Naar de Deli-Courant van 7 April mededeelt, is in Langkat de rust nog niet hersteld, en zelfs liep den 6 April te Medan het gerucht, dat een troep Atjehers zich in Boven-Deli verzamelde. Het blad bevat o. a. de volgende belangrijke mededeelingen De berichten, welke betreffende de Atjehers sinds Zaterdag 43 April tot ons kwamen, zijn verre van geruststellend. De troepen, 74 bajonnetten, welke dien middag van hier vertrokken, werden Zondagmorgen door majoor v. d. Pol en den asst.-resident tot Bindjei gevolgd. Intusschen kwam hier het bericht, dat de Atjehers de kampong Serapit geplunderd hadden, waarbij 4 geweren in hunne handen vielen, terwijl zij heffingen in geld uitschreven in naam van den sultan van Atjeh. Een zoon van den Pangoeloe van Serapit werd als ge vangene medegenomen. Ook door den heer R. Waller van plantage Djamboh Estate werd een brief ont vangen, waarin hem, uit naam van den Atjehschen sultan, geweren en 200 p. st. gevraagd werden. A la Leonidas moet het antwoord geweest zijn: «Komt ze halen!" De vrijwilligers werden Zaterdag door corftroleur Kroesen opgeroepen en waren des middags allen op plantage Brahrang Estate vereenigd. Als commandant deed de heer Von Oertzen dienst. Via Bekioeng, waar reeds een detachement van 20 man zich bij den hoofdtroep aansluit, zal heden de geheele colonne, sterk 95 bajonnetten, op Bohorog gedirigeerd worden. Voor het dragen der barang zijn 80 koelies aangewezen, waarvan 70 man door de estates geleverd zijn. Het is te hopen, dat het vermoeden, te Bohorog de Atjehers te zullen aantreffen, bewaarheid wordt. Wij betwijfelen het echter. Tusschen Zaterdag en Woensdag is onzes inziens een zeer kostbare tijd verloren gegaan, en na het plunderen van Serapit hebben de brandstichters gelegenheid te over gehad, om naar den linker Wampoh-oever te ontkomen. Bovendien, om Bonorog via Bekioeng te bereiken, gaat met groote zwarigheden gepaard. De weg via Sakoeda en Serapit naar de Wampoh ware, dunkt ons, gemakkelijker en korter geweest. Eene inlandsche patrouille met oppassers en onder Europeesch geleide had dan den weg over Bekioeng kunnen nemen. Het voornemen bestaat de troep den 'lOen weder op Bekioeng terug te doen keeren. Intusschen heeft de regeering aan de Battaks kennis gegeven, dat zij geldelijke belooningen zal toekennen voor de gevangenneming van Atjehers. Bekend met den gelddorst der Battaks, zou het ons niet verwon deren, dat door dien maatregel meer verkregen zal worden dan met het zenden van kleine troepjes sol daten. De kampong Serapit, waarvan hierboven sprake is, was een tamelijk groot en goed gebouwd Battadorp, welke bewoners tamelijk veel rijst en peper verbouwen. De Pangoeloe is een uiterst voorkomend hoofd, in wiens woning verschillende Europeanen dikwerf gast vrijheid genoten hebben. Gisteravond liepen te Medan wederom geruchten, dat een troep Atjehers zich in boven-Deli verzameld. Slechts onder groote reserve maken wij hiervan melding, en ofschoon wij iedereen aanraden op zijn qui-vive te zijn, meenen wij toch te moeten waarschuwen tegen al te groote goedgeloovigheid van inlandsche berichtgevers. Wil men een voorbeeld hoe geruchten worden ver spreid, zoo wijzen wij er slechts op, dat sinds Zondag in Medan reeds geruchten liepen, dat Kampong Min- takassi was afgebrand, toen dat Serapit dat lot onder ging, toen dat een bangsal in brand was gestoken, en ten slotte is er, behalve den rooftocht naar Serapit, nog niets geschied. Kunst, Wetenschap en Letteren. Aan de universiteit te Jena is door den heer Paul von Ritter, te Bazel, een legaat van 300,000 mark vermaakt, ter bevordering van de studie der ontwik- kelingsleer naar Darwin. Het bedrag moet steeds onder beheer worden gesteld van den hoogleeraar in de zoölogie, zijnde thans prof. Hackel. Deze is voornemens, uit een gedeelte der rente een buitengewoon professoraat in de zoölogie in te stellen en het overige te doen dienen voor wetenschappelijke reizen en wat er verder ter bevordering van het doel kan worden gedaan. Zondag 11. is uit den tuin der Tuiierieön te Parijs ten aanschouwe van een groot aantal belangstellenden en nieuwsgierigen, ingenieurs, luchtvaarders, journalisten enz., de heer Eugène Godard, vergezeld van zijn zoon en zijn «leerling" Pierre Crommelin, met een nieuwe ballon, de Dynamiteuse des airs gedoopt, opgestegen en spoedig daarna in de binnenplaats van een huis in de Boétiestraat neergedaald. Deze ballon, geheel van zijde, met verwarmde lucht gevuld, kan door middel van den verwarmingstoestel naar verkiezing rijzen of dalen. Hij is 27 meters hoog en heeft een inhoud van 5000 kubieke meter, een gewicht van 90 kilogram (den verwarmingstoestel daaronder begrepen), is omringd van een parachute van een omtrek van 78 meter en wordt beschreven als voor brand en vallen volkomen veilig, al wordt hij van allerlei kogels, bommen enz. doorboord. Eene verklaring van deze laatste merkwaar dige eigenschap behelzen de berichten niet. De vulling duurde een groot half uur. Het Panorama-Mesdag in de ^Zeestraat te Scheve- ningen is voor f 25,200 verkocht aan den heer W. Zahne. De tentoonstelling voor beeldende kunsten, die beurte lings te Antwerpen, te Brussel en te Gent wordt gehouden, zal dit jaar van 15 Augustus tot 24 October in laatstgenoemde stad plaats hebben. De inzendingen worden ingewacht vóór 15 Juli e.k. aan het adres van den heer F. Van der Haeghen, conservator der academische bibliotheek aldaar, door wien ook alle verlangde inlichtingen worden verstrekt. In de Mei-aflevering der Wetenschappelijke Bladen komt een artikel voor, over het leven en werken van Louis Pasteur, waarin ook gesproken wordt over de uitkomsten van zijn inentingen tegen de watervrees. Daaruit blijkt o.a. dat Pasteur sinds het laatst van het vorige jaar tot Maart 1886 drie honderd en vijftig personen behandelde, van wie slechts één enkele stierf. Omtrent deze zeide de heer Pasteur in de Academie van Wetenschappen te Parijs, dat hij in 't belang der wetenschap eigenlijk had moeten weigeren deze gewonde, een meisje van 10 jaar, te behandelen. Niet alleen toch kwam zij eerst 37 dagen na de verwonding bij hem aan, maar de wond was zoo diep en zag er zoo gevaarlijk uit, dat er van genezing wel geen sprake meer kon zijn. Maar het medelijden met de radelooze ouders deed Pasteur nog het uiterste beproeven. Tevergeefs echter, want binnen een maand was het meisje reeds overleden. In diezelfde zitting verklaarde Pasteur zeer verbaasd te zijn geweest over het bijzonder groot aantal menschen, dat door dolle honden was gebeten. Vermoedelijk ligt de reden hiervan in het feit, dat zoolang de watervrees beschouwd werd als een ongeneeslijke ziekte, men haar zooveel mogelijk geheim hield. Men ging zelfs zoover om als oorzaak van den dood met opzet hersen ziekte op te geven, al wist men zeer goed, dat zij watervrees was. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. In een heerenhuis op de Keizersgracht te Amster dam, waar men aan het verhuizen was en een fitter de gaskroonen had afgedraaid, heeft, toen een werk man met een brandende kaars in het vertrek kwam, een hevige gasontploffing plaats gehad. De man werd ernstig verwond. Niet alleen de heer C. Verhoef, pastoor te Hamer- veld, maar ook jhr. van Borsele, burgemeester van Eede, ontving een bedelbrief met bedreiging van den te Veenendaal gearresteerden Pieter Voorn. De man was onlangs uit de Ommerschans ontslagen, en zijn doel was alleen om in de gevangenis te geraken. Volgens te San Francisco ontvangen bericht, is een groot deel der Chineesche wijk te Honoloeloe (Sandwich eilanden) afgebrand. De schade wordt op lJ/2 millioen dollars geraamd, en 8000 menschen waren door de ramp van dak beroofd. Aan boord van een stoomboot der Cunard-lijn, de «Servia", die te Queenstown aankwam, is een ongeluk gebeurd. Vijf matrozen werden door een stortzee met zooveel kracht van de voorplecht op het dek geslingerd, dat een van hen dadelijk stierf en een ander zoodanig gewond werd, dat hij den volgenden dag een lijk was. De drie anderen werden ernstig gewond. Een concert, dat aan boord gegeven werd ten voordeele der betrek kingen, bracht 140 pd. st. op.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2