Z1ËRIKZEXSCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 36. Zaterdag 15 Mei. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 10 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukkeu, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. 1AKENMAIÏ. Bij deze Courant bekoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 14 Mei 1 8 8 6. Wij zullen onze lezers niet vermoeien met de op somming der namen van alle nieuwgekozen leden der Provinciale Staten in het geheele land. De uitslag der stemming is nog niet geheel bekendmaar zooveel kan wel reeds gezegd worden, dat schoon de verbonden macht der anti-liberale partijen tegen de hier en daar zelfs nog verdeelde liberalen een enkele overwinning behaald heeft, de uitkomst toch al zeer weinig aan hare verwachtingen zal beantwoorden, wijl van »om-" zetting der Provinciale Staten zelfs in de verste verte geen sprake is.' Zelfs in districten, waar men zeker van zijn zaak dacht te zijn als Utrecht b.v. - viel de stemming geheel tegen verwachting uit. Het geheele saldo van verlies of winst voor de liberale en de anti-liberale partij zal eerst na de herstemmingen, die hier en daar noodig zijn, vastgesteld kunnen worden. Naar men verneemt, hebben de inschrijvers op den tram van Iersekendam haar Kruiningen hunne biljetten terug ontvangen en heeft de commissie van uitvoering haar mandaat neergelegd. Beteekent dit, dat de aanleg van den tram van de baan is? Op een spiritistische séance te Goes manifesteerde" zich dezer dagen, volgens het getuigenis der aan wezigen, de geest van iemand, die zich in zijn leven aan misbruik van sterken drank had schuldig gemaakt. Dé »geest" moet daarbij zooveel walm van alcohol met zich gebracht hebben, dat alle aanwezigen be dwelmd werden. Er bestaat alle reden voor de vrees, dat eene hoogst belangwekkende instelling, waaraan jarenlang onafge broken de meeste zorg was besteed om haar te doen groeien tot wat zij geworden was, voor Den Haag en waarschijnlijk ook voor Nederland zal verloren gaan. Wij vernemen toch, dat Zaterdag besloten is tot ont binding van de vereeniging tot exploitatie van het Museum-Prins Hendrik en tot opheffing van dat museum. D. v. Z.-H. De directie der Nieuwe Afrikaansche Handelsven nootschap deelt aan de N. R. Ct. mede, dat over het afgeloopen jaar geen dividend kan worden uit gekeerd. Niettegenstaande op den handel reeds verlies te constateeren was, meent de directie, in overleg met de commissie van toezicht, niet te moeten afwijken van het systeem betreffende afschrijving op de be zittingen der kust. Dit is te meer noodig, omdat tengevolge van steeds grooter geworden concurrentie grootere uitgaven voor installatie en factorijen vereischt werden. Door een en ander bedraagt het verlies 400,000, waarmede werd voorgesteld de reserve rekening te verminderen. Behalve het volle kapitaal der vennootschap, groot twee millioen gulden, bedraagt de reserve nu nog 100,000 en is de assurantie-reserve tot ruim 120,000 geklommen. De heer E. R. baron van Weideren Rengers, hoofd commies aan het Departement van Waterstaat, zal optreden als secretaris bij de te 's Hage te houden conferentie over den verkoop van sterken drank in de Noordzee. De vertegenwoordigers van de Duitsche regeering op deze conferentie zullen, volgens het R. Nbl., zijn, de heeren kapt. Donner en Weijman. Door een aantal firma's, belang hebbende bij den handel in kinabast, is een adres gericht aan den Minister van Koloniën. Adressanten wijzen er op, dat de veertiendaagsche veilingen te Londen aan de Londensche markt een voordeel geven boven de Amster- damsche. Zij dringen er op aan, dat de regeering, als grootste importeur, elke zes weken eene veiling te Amsterdam zal houden op in den aanvang van elk jaar te bepalen dagen. Bij kon. besluit is aan alle officieren van gezond heid der zeemacht, zoowel artsen als niet-artsen, op voordracht van den Minister van Marine, vergunning verleend tot uitoefening der genees- en heelkunde bij niet-mililairen, behalve het verleenen van verloskundigen bijstand aan vrouwen van niet-militairen, tenzij die bijstand noodig is op een oogenblik, waarop hij door geen ander kan worden verleend. Officieren van gez., die niet met voldoenden ijver hunne plichten als offic. van gez. waarnemen, kan tijdelijk door den Minister van Marine het recht tot uitoefening der geneeskundige praktijk bij militairen worden ontzegd. Zoodra de zee-militie buitengewoon wordt opgeroepen, totdat de buitengewoon bijeengeroepen lichtingen huis waarts zijn gekeerd, is het aan alle offic. van gez. der zeemacht verboden, geneeskundige praktijk bij niet-militairen uit te oefenen. Het programma van het op 15, 16, 17 en 18 Juni e.k. te Leeuwarden te houden XXXIXe Nederlandsch Landhuishoudkundig congres is thans verschenen. Het bestuur is, naar er in medegedeeld wordt, samengesteld uit de heerenmr. B. P. baron Van Ilarinxma thoe Slooten, te Leeuwarden, eere-voorzitterP. Lycklama a Nyeholt, voorzitter; D. Fontein De Jong, te Mur- merwoude, vice-voorzitterjhr. mr. C. Van Eysinga, te Leeuwarden, J. Van Loon, mr. W. J. Van Weideren baron Rengers, id., A. H. Van Slooten, te Rauwen, J. Troelstra, te Leeuwarden, D. Van Konijnenburg, id., mr. H. W. De Blocq van Scheltinga, te Oranje woud, C. D. Van der Weg, te Dongjum, K. N. Kuperus, te Marssum, H. P. Smits, te Tietjerk, mr. C. A. Römer, te Leeuwarden, le secretaris, mr. W. KolfF, id., 2e secretaris. De algemeene regeling is: 15 Juni 's avonds 7 uur, ontvangst der leden op het stadhuis, vorming der afdeelingen en verkiezing van hare voorzitters en secre tarissen. 16 Juni, 's morgens 9 uur, vergadering der afdeelingen's namiddags 2 uur, eerste algemeene vergadering; 's avonds 7 uur, gecombineerde vergadering der afdeelingen. '17 Juni, 's morgens 9 uur, vergadering der afdeeling, 's namiddags 1 uur, tweede algemeene I vergadering. 18 Juni, 's morgens 9 uur, vergadering der afdeeling, 's namiddags 12% uur, derde algemeene j vergadering en sluiting van het congres. Volgens het feest-programma zal er de drie eerste avonden concert en '17 Juni matinee musicale in den Prinsentuin plaats j hebben, den laatsten avond concert en vuurwerk op het plein vóór het Paleis van Justitie en te ÏO1/^ uur bal in de Harmonie; voorts 16 Juni: kaatspartij met muziek 'op genoemd plein; 16 en '17 Juni vee-tentoon stelling op de veemarkt en telkens muziek-uitvoering. 18 Juni bezoek aan de veemarkt, de beurs en de boterwaag, harddraverij om de koningzweep enz., ge volgd door een gemeenschappelijken maaltijd; '19 Juni rijtoer. Voor het lidmaatschap van het congres wordt betaald 2.50. Mr. P. C. 't Hooft heeft zijn ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer (hoofdkiesdistrict Middelburg). In de vergadering van aandeelhouders der Holl. suikerraffinaderij te Amsterdam, zoowel als in die der Rotterdamsche suikerraffinaderij te Rotterdam, werd geklaagd over de groote bescherming, welke buiten- landsch geraffineerd geniet, en de daaruit voortvloeiende malaise. Intusschen kan eerstgenoemde onderneming nog 5 en de tweede G3/4 pet. dividend uitdeelen. De twaalfde jaarvergadering der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin zal worden gehouden op Vrijdag den 28 Mei e.k., des namiddags één uur, in het departements-gebouw der Maatschappij tot nut van 't algemeen achter het paleis te Amsterdam. De hond van den lieer E. in de Prinsenstraat te 's Hage vond de deur van het huis zijns meesters gesloten en kreeg op zijn langdurig gejank geen gehoor. Dit scheen het dier eindelijk te vervelen; hij drukte met den poot een ruit in en verschafte zich aldus toegang. Niemand te huis vindende, ging het dier langs denzelfden weg terug en de stad in om zijn meester op te sporen. De politie moest intusschen het huis bewaken. Een expediteurs-firma te Vlissingen, die zich tevens belast met het verkoopen van verschillende producten op de markten te Londen en andere steden in Engeland, heeft dezer dagen pogingen aangewend om de garnalen- visschers van Pernis te bewegen, hun domicilie der waarts over te brengen en zich aldaar op de garnalen- vangst toe te leggen, waarmede zij volgens beweren van die firma zich aanmerkelijk zouden bevoordeelen. Na rijp beraad hebben belanghebbende visschers, die aanvankelijk wel geneigd schenen gevolg te geven aan de voorstellen, hun door bedoelde firma gedaan, van de zaak afgezien, als reden daarvoor aangevende, dat hunne vaartuigjes niet zeewaardig genoeg zijn om daarmede in die streken hun beroep te kunnen uit oefenen. Een voorstel tot wijziging der gestichtenwet is bij den Raad van State. De invoering van het strafwetboek maakt wijziging noodzakelijk, daar de bijzondere straf gevangenissen voor personen die gevangenisstraf van meer dan vijf jaren moeten ondergaan, voor personen, die om leeftijd of andere redenen niet in de cel kunnen worden opgesloten, voor jongens en voor meisjes, door de gestichtenwet voorgeschreven, niet gebouwd zijn en tot overgangsbepaling in dat gemis voorziet. Is dus de strekking van het wetsvoorstel deze leemte weg te nemen, de Minister maakt van de gelegenheid gebruik om een vereenvoudiging in de wet te brengen. Zij schrijft namelijk voor, een gevangenis voor ver oordeelde jongens te Ommen en een voor veroordeelde meisjes te Amersfoort. In de plaats daarvan wordt nu voorgesteld de jongens te brengen naar 's Hertogen bosch, waar de gebouwen ruimte genoeg aanbieden om behalve de mannen die wegens leeftijd of gezond heidsredenen geen celstraf krijgen, ook hen te herbergen en de meisjes naar Montfoort, waar op het terrein, behoorende bij het rijksopvoedingsgesticht, de noodige lokalen kunnen worden gebouwd. HH. MM. de Koning en Koningin zullen aanstaanden Zaterdag, 15 dezer, met hun dochtertje van het Loo over Arolsen de reis aannemen naar de badplaats Wildungen. Z. M. zal incognito reizen onder den naam van graaf van Buren. Het koninklijk gezin denkt ruim ééne maand in het buitenland te verblijven. Z. M. zal in Bad-Wildungen de Villa Göcke" betrekken.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1