Z1ERIKZEËSCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 35. Woensdag 12 Mei. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N; Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men aiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, '11 Mei 1 88 6. In de Mei-aflevering van de Vragen des Tijds wordt door mr. A. Kerdijk de aandacht gevestigd op de Amerikaansche Labo r-B ureau 's. De schrijver eindigt zijn artikel niet het uitspreken van dezen wensch dat de behoefte niet langer onvervuld blijve, welke ten onzent bestaat aan een blijvende waarneming van verschijnselen in het leven der nijverheid en het bijeengaren van gegevens omtrent de nooden en be hoeften der werklieden. Het Hdb. zegt daarvanMet aandrang ondersteunen wij dien wensch. Onlangs werd door de Liberale Unie uitgegeven eene «Inleiding tot de behandeling van eenige vraag stukken van sociale wetgeving." 't Is een belangrijk advies, al ware 't alleen maar omdat er uit blijkt, dat ter voorziening in de leemte onzer sociale wet geving het niet noodig is op revolutionaire wijze te werk te gaan, maar integendeel voortbouwen op be staande grondslagen de aangewezen weg is. Tevens wordt er duidelijk uiteengezet, hoezeer aan zulk voort- werken inderdaad gvoote behoefte bestaat. Doch als het op de toepassing der algemeerie beginselen aan komt, stuit men telkens op groote moeielijkheden en dat wel vooral om deze reden, dat de sociale toestanden, waarin de wetgeving haren grond moet vinden, niet voldoende bekend zijn. De slotsom waartoe het bestuur der Liberale Unie kwam, was dan ook, dat behalve ten opzichte van enkele vraagstukken, waaromtrent reeds thans handelend optreden mogelijk wordt geacht in het algemeen een onderzoek naar den feitelijken toestand, eene «enquête van Staatswege" moet voorafgaan, zal een vruchtbaar op treden van den wetgever mogelijk worden. Die slotsom is treurig en beschamend. Maar is ze onjuist? Kan men op die vraag anders dan een ont kennend antwoord geven? Terecht wordt afgekeurd, dat sommige zoogenaamde vrienden .des volks wel oog hebben voor de behoeften en nooden van het volk, maar geen andere middelen weten aan te voeren dan het verkondigen van allerlei opwekking tot ontevredenheid en afgunst, ja, prediking van verzet en opstand tegen de overheid. Wie dat afkeuren, mogen zich evenwel niet bepalen tot het betoog, dat op die wijze het volk niet gediend wordt, maar op hen rust de plicht het volk op andere wijze beter te dienen. En deze plicht is niet uitsluitend een zedelijke, maar tevens een maatschappelijke plicht. De erkenning der eenheid van belangen tusschen allen die het staatsverbond vormen, is een eerste vereischte voor de algemeene welvaart. Daarom de hand aan den ploeg geslagen, maar vooraf zij het veld verkend. Hetgeen ons aan kennis der maatschappij ontbreekt, worde zooveel en zoo spoedig doenlijk aangevuld. Daartoe moet het door de Liberale Unie verlangde onderzoek dienen. Doch wij zijn het met den heer Kerdijk eens, zulk een eenmaal onderzoek is niet voldoende. Er moet een b 1 ij v e n d bureau worden gesticht, dat voortdurend de gegevens ver zamelt betreffende den feitelijken toestand des volks, de kennis bijeengaart welke noodig is voor den wet gever. Dan alleen kan deze de maatregelen treffen, die voor onze toestanden passen, en de werking der oude en nieuwe regelingen nagaan en beoordeelen. Het komt ons voor, dat een dergelijk Nederlandsch Labor-Bureau het best 'gevormd zou kunnen worden door uitbreiding te geven aan de afdeeling Handel en N ij v e r h e i d van het departement van Water staat, Handel en Nijverheid. Reeds behooren tot de werkzaamheden van deze afdeeling de nijverheids statistiek en de statistiek van de phil an tropische spaar en leenbanken. Het zou dus vormelijk niet veel anders zijn dan eene uitbreiding van den bestaanden werkkring aan een onzer ministeriëele bureau's, zoo aan dien wensch gevolg werd gegeven. Doch zal bij deze nieuwe arbeidzaamheden een bezielende geest voorzitten, door welken alleen een grootsch en werkelijk doel treffend werk tot stand te brengen is, dan behoort er werkelijk meer verricht te worden dan die f o r- meelie uitbreiding. Dan moe'; aan dat departement de taak met toewijding en vertrouwen worden aan vaard, met het besef dat men aldus aan het land een grooten dienst bewijstkortom met de overtuiging en het heilige vuur, dat alle hinderpalen weet te overwinnen. R. Nbl. Op Dinsdag 4 Mei is in het lokaal «Eensgezindheid" op het Spui te Amsterdam eene vergadering gehouden, ter bespreking van de oprichting van philantropische stichtingen in modernen geest. De volgende punten waren op de agenda geplaatst: 1. Bestaat er behoefte aan de oprichting van stichtingen als die van ds. Pierson, maar in modernen geest 2. Waaraan bestaat de meest dringende behoefte? a, aan een stichting voor 'erwaarloosde meisjes; b. aan een voor meisjes boven de 15 jaar, die gevaar loopen te vallen; c. aan een voor ongehuwde (moeders?) die voor de eerste maal moeten bevallen of d. aan een voor gevallen vrouwen, die aanvankelijk blijken geven, den goeden weg wederom te willen inslaan? 3. Zal men voornamelijk trachten gestichten te vestigen of zal men hoofdzakelijk op verpleging in het huisgezin trachten te werken? 4. Zullen de stichtingen personen van alle kerk genootschappen en richtingen opnemen, met eerbiediging van ieders godsdienstige zienswijze, of zullen zij enkel voor modernen bestemd zijn? 5. Zal de commissie, met de voorbereiding belast, uit een zoo groot mogelijk aantal personen bestaan, behoorende tot alle anti-confessioneele richtingen? 6. Benoeming eener commissie, ten einde over eenkomstig de door de vergadering aangenomen be ginselen de uitvoering voor te bereiden en aan te vangen. Aan de beraadslagingen oordeelde men voorloopig geen openbaarheid te moeten geven. De vereeniging tot uitoefening van oester-cultuur, gevestigd te Heinkenszand, mocht zich in geen lang durig bestaan verheugen. Verleden jaar eerst opgericht, werd zij verleden week reeds ontbonden. De meeste deelgenooten toonden zich ongenegen tot vergrooting van het bedrijfskapitaal, tengevolge waarvan tot liqui datie werd besloten. De 46,000 aangeslagen pannen zijn verkocht voor f 22,50 per duizend. Uit Middelharnis meldt men aan de N. R. Ct., dat de heer P. C. A. M. v. Weel, lid der Prov. Staten voor dat kiesdistrict, heeft verzocht bij de aanstaande verkiezing niet weder in aanmerking te komen. De heer H. Schoonejongen, die door de anti-revolutionaire kiesvereeniging candidaat was gesteld, heeft voor de candidatuur bedankt. Voor de leening door de maatschappij Krasnapolsky uitgeschreven, ten bedrage van f 650,000, is ongeveer het dubbele ingeschreven; de preferente inschrijvers zullen het volle bedrag, de concurreerende 38 pet., ontvangen der sommen, waarvoor zij hebben geteekend. Tegen 19 Mei geschiedt de eerstvolgende oproeping van jongelingen bij .het Instr.-bataillon te Kampen. Wegens de verbouwing in die kazerne worden daarna geen jongelingen meer aangenomen vóór September. Aan het Handelsblad wordt geschrevenNaar aan leiding van het bericht, overgenomen uit het U. D., betreffende den te Rotterdam waargenomen lichtenden cirkel om de zon, op den 3en dezer, diene, dat ook ik omstreeks half twee op dien dag te Amsterdam de helft van dezen kring aan de onderzijde der zon heb waargenomen, doch zonder kleuren. Ik heb er niet verder over gedacht, doch mij kwam in herinnering, dat mijn vader, bij gelegenheid dat er ook zulk een kring te zien was, mij het volgende bij de zeelui bekende versje (zeelui's rijm) mededeelde: Een kring om de maan Dat kan nog gaan, Maar een kring om de zon Daar schreien vrouwen en kinderen om. De bedoeling is duidelijk: profetie van noodweer op zee. Ik hoop, dat de profetie faalt. Op last van hooger hand moet het te Delft in garnizoen liggend bataillon infanterie worden geoefend in het leggen van spoorbanen. Het materieel, benoodigd voor eene baan van 150 M., is bereids aangevoerd. Met grooten luister is de wereldtentoonstelling te Liverppol door koningin Victoria geopend. Ofschoon Nederland daar spaarzaam vertegenwoordigd is, maken naar men van daar schrijft de Nederlandsche inzendingen toch een zeer gunstigen indruk. Onder de Nederlandsche firma's behooren de heeren H. Helle- brekers Zonen van Rotterdam, Wessanen Laan van Wormerveer, Zegers van Waalwijk en anderen. Vooral de sierlijke, rijk met draperieën voorziene étalage van de heeren Hellebrekers Zonen maakt een uit- nemenden indruk. Als hofleveranciers met het J e maintiendrai in top, heeft de genoemde firma terecht begrepen, geen kosten te moeten sparen om Holland en meer in het bijzonder Rotterdam op de Liverpoolsche Expositie flink te doen uitkomen. Er is thans sprake van een bijeenroeping der Tweede Kamer tegen Dinsdag 18 Mei. De zomerdienst der verschillende spoorwegen zal dit jaar op den 1 Juni een aanvang nemen. Ter vergadering van de «Willem Barents-vereeni ging", die te Amsterdam plaats had, is besloten tot ontbinding der vereeniging en tot oprichting van een «Willem Barentsfonds" om daaruit in gunstigen tijd nieuwe wetenschappelijke reizen te laten doen. Het Poolschip «Willem Barents" zal echter worden verkocht en het batig saldo voor het fonds worden bestemd. Hulde werd gebracht aan den voorzitter, den heer Rahusen, en aan de commandanten en officieren der expeditiën, in 't bijzonder aan de nagedachtenis van Koolemans Beijnen. Door de afdeeling zeevaart van het meteorologisch instituut te Utrecht is een atlas saamgesteld uit de op de reizen van de «Willem Barents" gedane meteorologische waarnemingen. Gelijk indertijd is gemeld, werd aan het plan, om gedurende dezen zomer te Leeuwarden het 17e alge meene zangersfeest te houden, geen uitvoering gegeven, maar de zaak tot 1887 uitgesteld. Het feest-comité heeft thans besloten, de noodige voorbereidende maat regelen te nemen, om het zangersfeest in de maand Augustus van dat jaar te doen plaats hebben. Eerst daags zullen lijsten ter inteekening voor het op te richten waarborgfonds worden aangeboden. Gedurende 1885 zijn aan 's Rijks munt vervaardigd en afgeleverd: a. voor rekening van den Staat: 1°. Nederland: 2,000,000 tiencentstukken, 7,800,000 halve centen; 2°. Overzeesche bezitttingen1,750,000 y4 guldens Ned.-Indië, 825,000 l/to guldens Ned.- et 1, ie in e- Dr r

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1