Buitenland. Op 15, 1G, 17 en 18 Juni zal te Leeuwarden het 39e landhuishoudkundig congres worden gehouden, waaraan een tentoonstelling van levende have, pluim gedierte en bijenteelt zal worden verbonden. Verschillende autoriteiten zijn door het bestuur uitgenoodigd de vergadering bij te wonen. Altijd maar: dat gelukkige kapitaal! De Westelijke Bouw-Onderneming, te Amsterdam, deelt over 1885 geen dividend uit, en noemt toch haar toestand nog gunstig. De Ned. Maatschappij voor Kaas- en Roomboterfabriekengeen dividend. De Scheeps bouw- en Werktuigenfabriek De Maas (Delftshaven): idem als voren. Het American-Hotel te Amsterdam (kapitaal f 300,000): als voren. Het herstellingsoord Trompenberg: als voren. De Stoomboot-Reederij Maas en IJsel, te Kralingsche veer: als voren. De Amsterdarasche Chininefabriek heeft in '1885 een verlies van meer dan 40 pCt. van het gestorte maatschappelijk kapitaal geledendaarom is de be slissing der aandeelhouders gevraagd op de vraag: al of niet voortzetting der onderneming? Na eenig debat werd besloten, het bestuur gelegenheid te geven, de aangeknoopte onderhandelingen ten einde te brengen. D. v. Z.-H. Door schipper Knoester, te Scheveningen, is een stuk van den monitor Adder" opgevischt, zijnde een stuk van een paal, waarop met gele bies was geschilderd, en waarin was gebrand het woord Adder." De kracht der liefde bracht, volgens de Micld. Ct., dezer dagen op een klein dorp in Beveland heel wat ongerustheid te weeg. Een brave dorpsbewoner miste drie weken geleden een zijner zonen, die, waar men ook informeerde, nergens te vinden bleek. Eindelijk kwam de verloren zoon te voorschijn. Hij had een reisje naar de residentie gemaakt, waar zich zijn hartsvriendin sedert korten tijd had gevestigd. De vader wil nu den zoon van zijne liefde genezen door hem dienst te laten nemen bij het leger. Te- Amsterdam werd de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van de leden der vereeniging »Het Nederl. Rundveestamboek", onder voorzitterschap van den heer J. Breebaart J.Dz. Uit het verslag bleek de bloei der vereeniginghet ledental bedraagt '1449. In het aantal begunstigers is geen verandering gekomen. Het aantal ingeschreven runderen bedroeg 2185, en wel: stieren van inlandsch ras 314 stuks, koeien van inlandsch ras '18G8 stuks en koeien van gekruist ras 3. 53 runderen, die tusschen de opname en de branding een gebrek kregen, zijn niet gebrand, en werden daarvoor ook geen in schrijvingsgelden gevorderd. De verkoop van exemplaren van het stamboek neemt toe. Het kalverboek, dat door den hoofd-inspecteur wordt gehouden, heeft in den laatsten tijd eene belangrijke uitbreiding verkregen. De eigenaars van ingeschreven vee doen. veel meer opgaven dan vroeger. Zeer vele malen werd het bestuur opmerkzaam gemaakt, dat het inrichten der vereeniging met pro vinciale afdeelingen gewenscht werd. Eenige berichten deden zelfs vermoeden, dat, indien hieraan geen gevolg werd gegeven, de oprichting van andere stamboeken kan worden tegemoet gezien. Zulks zou het bestuur der vereeniging betreuren, daar versnippering van krachten, ook met het oog op 't buitenland, zooveel mogelijk moet worden vermeden. De financiëele toestand der vereeniging is gunstig. De rekening over het jaar 1885 sluit met een batig saldo van 5205,85. De ontvangsten bedroegen 19,595,67 en de uitgaven f '14,389,82. De vergadering bracht eenige wijzigingen in de statuten der vereeniging en in de bepalingen omtrent het houden der stamboeken en inschrijven van vee; deze hadden voornamelijk ten doel: 1°. krachtiger ontwikkeling der vereeniging door verlaging der kosten, aan het lidmaatschap en de inschrijving verbonden 2°. het doel der vereeniging te bereiken en het toe zicht te vergrooten door het vestigen van afdeelingen, die in beperkten kring werken3°. de stamboeken in deelen te splitsen, opdat een lid, die in een zuiver provinciaal verslag belang stelt, een eenvoudig over zicht verkrijge van het in die provincie aanwezig stamboek-vee, en 4°. meer algemeene bekendmaking en gevolgelijk uitbreiding van de vereeniging in de provinciën, waar veehouderij niet in de eerste plaats op den voorgrond treedt. Een hoogst zeldzaam geval deed zich Vrijdag te Eibergen voorman en vrouw gingen ieder afzonderlijk naar eene begrafenis, de man naar die van zijn vader en de vrouw naar die van haar moeder. Naar men meldt, hebben de binnenvader en moeder uit het Burgerweeshuis te Arnhem hun ontslag ge vraagd en gekregen, zoodat deze betrekking vacant geworden is. Inhoud van No. 5 van den Zesden Jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij. Hoofdartikel: De herziening der geneeskundige wetten. Berichten. Rechtszaken. Grootere artikelenHet adres van de Vereeniging. Het meel van tien gulden het kilo. Het optreden van de Politie en de Regeering in Pruisen tegen de kwakzalverij. Asthma-cigaretten van Gicquel. Drie nieuwe allen onfeilbare maagtincturen. Oenolinc. Correspondentie. Varia. Herhaalde Waar schuwingen. De Hooge Raad behandelde Woensdag de zaak Bulkley. De advocaat Stipriaan ontwikkelde drie cassatiemiddelen 1. Onbevoegdheid en overschrijding van rechts macht en schending van artikelen '185 en 227, in verband met artikel 248 strafvordering, wegens de weigering van den president der rechtbank om de vragen van de verdediging aan de getuigen te doen. 2. Schending van artikel 156 der grondwet, artikel 20 der rechterlijke organisatie en 21'1 van straf vordering, omdat het arrest niet inhoudt den tekst van het toegepaste art. 2 strafrecht. 3. Verkeerde toepassing der artikelen 2 en 354 strafrecht en art. 10 der wet van '1854, omdat bij de feiten geen begin der uitvoering plaats had en omdat de handelingen van den rijksveldwachter en de helpers niet ten laste der beklaagden kunnen worden gebracht. De conclusie zal 17 Mei a.s. genomen worden. Te Wateren, op de grenzen van Friesland en Drente, zal eene boterfabriek opgericht worden tot het ver vaardigen van natuurboter op Deensche wijze. Kunst, Wetenschap en Letteren. De Kar et-schildpad. De erfprins van Monaco is onlangs teruggekeerd van een wetenschappelijke reis naar de Azorische eilanden, hoofdzakelijk ondernomen met het doel, een onderzoek in te stellen naar de stroomingen in den Atlantischen Oceaan. Als deskundige werd prins Albert ter zijde gestaan door den hoog leeraar Pouchetde vorst zelf voerde het bevel op zijn fraai zeilschip, het jacht »de Ilirondelle". Uit een dierkundig oogpunt was deze reis o. a. van eenig gewicht door een onderzoek naar de levenswijze en het voedsel van de Karet-schildpad, een reptiel, hetwelk, naar men weet, de grondstof levert waaruit fiches, brillen, doozen en vele andere voorwerpen worden vervaardigd. Uit een verslag, dezer dagen voorgelezen in de Parijsche Academie van wetenschappen en opgemaakt door de heeren G-. Pouchet en J. de Guerne, is ge bleken, dat deze zee-schildpadden, welke werden aan getroffen in de tropische en sub-tropische zeeën, tot op een afstand van 200 mijlen van alle land, zich hoofdzakelijk voeden met pelagische dieren, ook met die, welke niet op de oppervlakte van het water leven. Intusschen vond men in hunne magen ook stukjes hout, boomschors en stroo. Het is daarenboven waar schijnlijk, dat tegen den legtijd deze dieren, die een lengte van bijna twee meters kunnen bereiken, zee wier nuttigen. Het schildpad, zooals het in den handel voorkomt, wordt verkregen door het dier levend boven een vuur te hangen; na verloop van eenigen tijd kan men dan door middel van een tang, de platen van het rugschild afnemen, De wreede operatie belet aan het van zijn fraai opperkleed beroofde dier niet naar zee terug te keeren. Men beweert zelfs, dat, na verloop van een jaar, een nieuwe laag schildpad zich zou gevormd hebben. Het aantal Karet-schildpadden wordt, aangezien deze dieren de gewoonte hebben, hunne eieren te leggen op de plaats, waar zij geboren worden, steeds kleiner door de geweldige jacht, die op hen wordt gemaakt. Misschien is het tijdstip weldra aangebroken, om door het nemen van internationale maatregelen de volkomen uitroeiing van de Karet-schildpad te voorkomen. Ongelukken, ltampen, Misdaden, enz. Maandag morgen was te Ierseke een schipper uit Nieuwdorp (bij Goes) bezig met een 14jarig zoontje zijn vaartuig de haven uit te boomen, toen het door een ander werd aangevaren. Daardoor ging de giek van het eerstbedoelde vaartuig over en deze trof den knaap zoo hevig, dat hij overboord sloeg en spoedig daarna levenloos opgehaald werd. Afgaande op de teekens, die het lijk vertoonde, neemt men aan, dat niet het water, maar de slag hem gedood heeft. In zulk nauw vaarwater ware ook anders redding licht mogelijk geweest. Door de politie te 's Hage zijn een aantal opruiende strooibiljetten in beslag genomen, die uitgedeeld werden onder de lotelingen bij hunne inlijving voor de corpsen van het leger. Aan boord van de mailboot Prins Hendrik" geraakte deze week hij het verhalen in de buitenhaven te Vlissingen, de olieman Hoeksman met zijne linkerhand in de wielen van de op dek zijnde stoomwindmachine. Drie vingers werden hem totaal afgesneden en wel zoo, dat hoogstwaarschijnlijk de heele hand afgezet zal moeten worden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Gilly, bij Charleroi, het fourage-magazijn van de Vereeniging der Houilleres Unies, hetwelk sedert de ongeregeld heden van Maart ingericht was voor het herbergen van een detachement van '17 landers, tot de naakte muren afgebrand. Tengevolge van de groote hoeveel heden stroo en hooi, welke zich in het gebouw bevonden, en van het gemis van brandbluschmiddelen in de nabijheid, nam de brand in een korten tijd zulk een omvang aan, dat de manschappen half ontkleed boven uit de vensters moesten springen, waarbij twee hunner zich ernstig gewond hebben, dat 14 paarden in de vlammen omkwamen, en dat van harnachementen, wapenen en kleederen niets gered kon worden. Uit een verhaal, dat de Gazette de Charleroi van deze ramp geeft, blijkt, dat er geen wacht uitgezet was, wat zeker nog al een zonderling denkbeeld geeft van de waakzaamheid van een detachement militairen, hetwelk in de plaats tijdelijk is ingekwartierd om de openbare orde en rust te handhaven. In de Lijnbaansteeg te Amsterdam kreeg eene dame Dinsdag morgen een vrij zware mand op het hoofd, die voor het gemak uit het venster werd geworpen, in plaats van geheschen. Bij bewoners van de steeg opgenomen, bleek spoedig dat de zaak niet de gevreesde ernstige gevolgen had. Zondagmiddag trof de politie in de wachtkamer der 3e klasse van het station te Deventer een land bouwer uit Olst met diens 18jarige dochter aan, die beiden zóó beschonken waren, dat het noodzakelijk was hen per as naar het bureau van politie over te brengen, waar onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, om het meisje, dat geen teekenen van leven meer gaf, weder tot bewustzijn te brengen. Aan twee personen, die dezer dagen bij een boer te Schaarsbergen een kalf kwamen koopen, werd de 22jarige dochter medegegeven, om den vader op te zoeken, die op het land werkte. Toen zij op een een zamen weg gekomen waren, werd het meisje door een dier personen aangerand, maar op haar hulp geschrei lieten zij haar los, waarna zij zich verwijderden. Het is der politie mogen gelukken de beide onverlaten aan te houden, tegen wie nu vervolging is ingesteld. Maandag j.l. is zekere P. P. te Kloetinge, onlangs failliet verklaard, nadat zijne goederen waren weg gehaald, verdwenen, achterlatende eene vrouw met acht kinderen, waarvan zeven uit zijn eerste huwelijk. Deze laatste, door familieleden en anderen tijdelijk onder dak genomen, zullen waarschijnlijk ten laste van het armbestuur komen. In de militaire gevangenis te Parijs worden sokken gemaakt voor een magazijn, dat de sokken in groote manden laat afhalen. Toen de koetsier Dinsdag opnieuw eenige manden uit de gevangenis had gehaald en deze wilde ledigen, sprong plotseling een man uit een dei- manden. Hij ging zoo snel als de wind op de vlucht, zoodat hij niet ingehaald kon worden. Het was een gevangene, die zich in de mand verscholen had en op deze wijze had weten te ontkomen. Het overmatig rijgen heeft weder een offer gekost. De dochter van den burgemeester van Mahlsdorf bij Berlijn, heeft zich, voor zij op den tweeden Paaschdag naar de kerk ging, zoo stijf geregen, dat zij vóór het einde van de godsdienstoefening de kerk snel moest verlaten. Te huis bekwam zij, bij het buigen van het lichaam om hare schoenen uit te trekken, in de maagstreek een ernstige verwonding, die de genees- heeren uit Berlijn, die er bij gehaald werden, voor ongeneeslijk hielden. Na een ontzettend lijden is het meisje bezweken. IV oord-Amerika- Te New-York hebben verleden Zondag groote demon straties plaats gehad van 30,000 mante Chicago van 20,000 werklieden, allen eischende, dat er niet langer dan acht uren daags zal worden gewerkt, zonder loonsverandering. Broadstreet's Journal berekent, dat in 't geheel 80,000 werklieden een werkdag van 8 uren eischen en met arbeidstaking dreigen, terwijl 20,000 het aantal uren op 9 willen stellen. Op min of meer uitgebreiden voet heeft de beweging zich uit gestrekt over Chicago, Milwaukee, Pittsburg, Kansas- City en andere plaatsen. Het voornaamste punt van

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2