ZIEMKZEESCMI COURANT. voor het arrondis- aAa sement Zierihzee. 1886. No. 34. Zaterdag 8 Mei. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijbjad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk eeu dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 7 Mei '1 8 86. Bij de op 6 Mei '1886 door 't Dagelijksch Bestuur van 't Waterschap Schouwen gehoudene aanbesteding van het vernieuwen, herstellen en onderhouden der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de zeedijken van 't Waterschap over 1886, in 6 perceelen, bij inschrijving en opbod volgens bestek No. 117, zijn aannemers geworden van perceel: 1, distr. Zuidhoek, J. van Strien te Zierikzee, f 3200 2, Borrendamme, 20400 3, Flaauwers, v 5500 4, Koudekerke, 3150 5, Scharendijke, D. Bolier Cz. te Rilland- Bath8100 6, Langendijk en Brouwershaven, II. C. van den Ende te Zierikzee4-550 Door Z. M. is pensioen verleend o. a. aan de heeren L, van Breen, eervol ontslagen comm. der loodsen te Viissingen, f '1285, en aan G. Geerling, eervol ontsl. comm. der loodsen, tevens ontv. der loodsgelden te Zierikzee, f 136; aan Mevr. Hesta, geb. van der Beek, gewezen hoofdonderwijzeres aan de Meisjesschool te Zierikzee, f 402. Zooals men zich zal herinneren, werd onlangs uit Amsterdam een adres gezonden aan den Minister van Waterstaat, om een later vertrek van den mailtrein naar Viissingen te verzoeken, aangezien de kantoren na beurstijd geen tijd genoeg overhielden om hunne brieven voor de Engelsche post gereed te maken. Aan dat verzoek zal met den a.s. zomerdienst worden voldaan. De trein zal dan een half uur later uit de hoofdstad vertrekken. De belangrijke verbetering voor het post- en reizigersverkeer wordt verkregen door eene aanmerkelijke versnelling van den treinenloop op de Staatsspoorwegen. De proefneming met den zoo- genaamden bliksemtrein tusschen Utrecht en 's Her togenbosch, waarvan wij onlangs gewag maakten, stond hiermede in verband. De vertrekuren van Amster dam zijn vastgesteld van het Centraalstation op 4,40 nam., van het Rhijnspoorwegstation op 5,55 nam. Van Utrecht zal men te 6,34 nam. vertrekken, dus 26 minuten later dan thans, terwijl de aankomst te Viissingen desniettemin op 10 uur bepaald blijft. Een bericht der Arnh. Ct., dat de proeven met het systeem-Rijsselberghe (telephoneeren langs in ge bruik zijnde telegraafdraden) zouden zijn mislukt, moet niet juist zijn. Reeds bijna 3 jaar geleden zijn de proeven genomen, en men heeft toen algemeen kunnen lezen, dat zij zijn geslaagd. Het stelsel is trouwens elders met succes in werking. Zoo men ten onzent nog geen aanstalten maakt, het in toepassing te brengen, is dat te wijten aan het ontbreken eener wet op de telephonie, waardoor verbinding van ver schillende telephoonnetten vooralsnog wordt verhinderd. Is het wetsontwerp op de telephonen wet geworden, dan kan eerst de vraag rijzen, of het systeem-Rijssel berghe zal 'worden toegepast. Hij heeft het groote voordeel van goedkoopte, maar zijn wij wel ingelicht, dan staan daartegenover enkele bezwaren, die eene algemeene toepassing wellicht niet raadzaam maken. Vacl. Het vierde jaarlijksch congres van den Bond tegen de prostitutie zal van 28 Juni tot 2 Juli te Londen gehouden worden. Door eenige leden der Nederlandsche jachtvereeniging »Nimrod" worden pogingen aangewend ter verkrijging van een Nederl. honden-stamboek, onder contröle dier vereeniging. Uit Assen meldt men dd. 4 Mei '1886: Ter voldoening aan het besluit van de algemeene vergadering van de leden van het Genootschap ter bevordering van den Landbouw in Drenthe, dd. 19 Febr. 1886, is aan mr. L. Oldenhuis Gratama te Assen een geschenk J aangeboden als herinnering aan zijn secretariaat van bovengenoemd genootschap, dat hij 33 jaren belange loos waarnam en dat hij den '19 Febr. j.l. neerlegde. Het geschenk bestaat uit een zilveren inktstel met een zinnebeeld van den landbouw en een toepasselijk opschrift. Te Amsterdam spelen de heeren R. J. Loman en jhr. D. van Foreerst een schaakmatch om het cham pionship van Nederland. Hij, die 5 partijen heeft gewonnen, zal overwinnaar zijn. Op zeer eenvoudige wijze is Maandag te Parijs het stoffelijk overschot van Busken lluet ter aarde besteld. In het sterfhuis stond de lijkkist, met kransen en bloemen bedekt. Daaronder waren twee groote kransen, met het opschrift: «Aan mijn echtgenoot" en «Aan mijn vader". Het waren de laatste geschenken van zijn weduwe en zijn zoon, voer wie nu een gelukkige levenstijd een einde neemt. Op den schoorsteen stonden j nog een aantal kleine bouquetten, waarmede Huet gewoon was eiken Zaterdag zijn vrouw te verrassen, j In het sterfhuis voerde de heer Jean Reville het woord en herinnerde aan de groote eigenschappen van den overledene«deze was een geleerde, recht vaardig en oprecht, in wien zijn zoon als het ware een deel van zichzelven verliest, want tusschen vader en zoon was er een intellectueele band, die tot het laatste oogenblik bleef bestaan. Een vijftigtal personen volgde de baar; onder deze j waren eenige Nederlanders, die te Parijs wonen. De heer Obreen sprak een kort woord in het Hol- i landsch aan het graf. Uit Nederland was geen enkel bewijs van deelneming gezonden. Te Brielle overleed op 85jarigen -leeftijd de heer M. v. d. Lugt Meister, ridder der orde van den Ned. Leeuw en van de Eikekroon, Hij was meer dan 60 jaar lang gemeente-ontvanger, doch overigens militair in zijn hart. In 1830 nam hij aan den tiendaagschen veldtocht deel, en jarenlang was hij de oudste schutterij commandant van ons land. Tijdens 't bezoek van het Transvaalsche driemanschap aan Brielle op '1 April 1884, trok zijne kloeke, fiere gestalte zeer de aandacht van generaal Smit, en verscheidene toosten werden toen op den krachtigen grijsaard uitgebracht. Op 1 Mei van dit jaar is in den hoogen leeftijd van bijna 96 jaar te Grave overleden de gepens. kapt. Hendrik Gregorius van Steenhardt, een der weinige nog overgeblevenen uit het woelige eerste gedeelte dezer eeuw. Hij was gepensionneerd in '1843, na 31 jaren werkelijken dienst en 8 campagnes te hebben medegemaakt, en was versierd met het eereteeken van Waterloo, de St. Ilelena-medaille en het Metalen Kruis. De officier van justitie, de rechter-commissaris en de griffier bij de rechtbank te Dordrecht, hebben te Oud-Beierland een onderzoek ingesteld in verband met eene frauduleuse bankbreuk, die te Rotterdam juoet hebben plaats gehad. In de provincie Limburg zijn al de burgemeesters aangeschreven door de officieren van justitie, om de ingezetenen opmerkzaam te maken, dat het verboden is, Duitsche of Belgische koperen, bronzen en nickel munten in betaling te geven, en dat daarop in het vervolg streng zal worden gelet. Volgens den Haagschen correspondent der Midd. Ct. heeft prof. van der Hoeven te Leiden zich bereid ver klaard eene nieuwe militaire strafwetgeving te ontwerpen. Dezer dagen werd gemeld, dat de scheepsmodellen uit de modelzaal in het ministerie van marine naar het Rijksmuseum zullen worden overgebracht. Dit bericht had vermoedelijk zijn ontstaan te danken aan het ter verzending gereed maken van verschillende dier modellen. Men verneemt thans, dat tot die over brenging naar het Rijksmuseum geen plan bestaat de modellen worden naar Liverpool gezonden, waar ze op de maritieme tentoonstelling, die aldaar wordt gehouden, tijdelijk plaats zullen krijgen. Per stoomschip «Gelderland" zal den 22en dezer naar Oost-Indië worden overgevoerd een detachement aan vullingstroepen, sterk 100 militairen, onder welke 6 onderofficieren. Het bevel daarover is opgedragen aan den luit.-kol. der artillerie J. E. Biljardt, aan wien als medegeleiders zijn toegevoegd de 2e luits. der infanterie G. H. Brack en W. A. Tromp. Wij ontvingen de punten ter beschrijving voor de 109e algemeene vergadering en het 29e congres der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijver heid, te houden op Dinsdag 13 Juli 1886 en de beide volgende dagen te Haarlem. Deze algemeene vergade ring zal worden opgeluisterd door het bezoek van de alsdan zeer verbeterde en uitgebreide museums der Maatschappij, op het Paviljoen, en de heropening der groote zalen van dat gebouw, waarin thans het museum van kunstnijverheid wordt geplaatst. Behalve de huishoudelijke werkzaamheden en de behandeling van het ontwerp van wet, voorgesteld door de commissie van de tienjaarlijksche wetsherziening, bevat de agenda van de algemeene vergadering de volgende voorstellen. '1. (Van het congres te Alkmaar in 1885). Het congres stelt voor, dat het hoofdbestuur in overweging neme de wenschelijkheid om, gelijk in Pruisen, eene wet tot waarborging van degelijke hoefsmeden en een goed ingerichte hoefsmidschool te verkrijgen en om met het depart. Utrecht daartoe het noodige te doen. 2. Voorstel van het departement Utrecht, om zich te wenden tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met verzoek het wetsontwerp, door den minister van financiën ingediend ter invoering van een statistiek- recht in Nederland voor den in- en uitvoer van vrije goederen, niet aan te nemen. 3. Voorstel van het departement Utrecht, dat de Maatschappij zich tot de regeering en de Kamer wende in zake de aanhangige wetsvoorstellen tot verhooging van het invoerrecht op eenige import-artikelen, t. w. gezaagd hout, petroleum, vruchten, thee enz., ten einde hare bezwaren kenbaar te maken, zoowel tegen het beginsel dezer voorstellen als met het oog op de keuze der artikelen, die voor belasting zijn aangewezen. 4. Voorstel van het departement 's Gravenhage, om een subsidie van f 500 te verleenen aan het dames comité voor de oprichting eener eerste kookschool in Nederland te 's Gravenhage. 5. Voorstel van het departement Deventer, om eene subsidie van f 500 te verleenen voor de oprichting eener ambachtsschool te Deventer. 6. Voorstel van het departement Delft, om het hoofdbestuur uit te noodigen, zich tot de regeering te wenden met een adres, waarbij op het spoedig tot stand brengen van een proefstation voor het onder zoek van bouwmaterialen wordt aangedrongen, of door andere middelen het tot stand komen van zulk een inrichting te bevorderen. Van het congres zijn bereids verschillende onder werpen ter bespreking opgegeven. Utr. Dbl.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1