AfiNKONDIGINC. AANKONDIGING. ZIERIKZEESCHE PAARDENLOTERIJ. ADVERTENTIEN. de Ligger met de Kaart in zijn geheel; de Ligger met de Kaart in zijn geheel; Wie op rijperen leeftijd Het FRANSCH zonder MEESTER, Het DUITSCH zonder MEESTER, Het ENGELSCH zonder MEESTER, TREKKING 2 JUNI 1886. jaar den van "ken. izla- TOOt ■sche wijdde 1 door dere 'aart n de be tand werd ploi- 'en- 'ijze voor leen tnd. en che tuk ling ews eek ken ftert zen ude net mg oor kfd, ra. ïen en Donderdag voor acht dagen is aan den oever van het meer van Ontario, in de nabijheid van Rochester (V. S.), een prachtige luchtspiegeling (fata morgana) waargenomen. Gedeelten van de stad Rochester de zuidelijk daarvan gelegen omstreek waren duidelijk in de lucht, ter hoogte van 6 tot '10 mijlen, zichtbaar Men zag spoorwegen rijden, locomotieven stoom uit laten enz, Dergelijke luchtspiegelingen komen om dezen tijd van het jaar zeldzaam voor; meer in den zomer, als de zon de meeste kracht ontwikkelt. Prins Roland Bonaparte zet dit jaar zijne militaire reizen voorthij heeft thans Tyrol en Boven-Italië bezocht om er de veldtochten van '1790 '1797 en 4800 te bestudeeren. Hij is te Trente, Bassano. Montenotte, Marengo, Arcole en Rivoli geweest. In laatstgenoemde plaats had een zonderling incident plaats. Prins Roland, die incognito reisde, was op liet punt door de militaire autoriteiten gearresteerd te worden, welke hem voor een Oosten rij kschen spion hadden gehouden. Zoodra de bevelhebber der plaats zijne dwaling bemerkt had, stelde hij zich beleefd ter beschikking van den prins om hem het slagveld in al zijne bijzonderheden te laten zien. Een fabel, die in onzen tijd zeker niet misplaatst is, komt in een feuilleton van de Presse voor. Het draagt tot opschrift: »Het gestolen boek" en luidt als volgt: Een nieuw, prachtig ingebonden boek verhuisde van den boekhandelaar N. naar eene bibliotheek, De buren moesten zich tegen elkander drukken om voor den nieuweling plaats te maken. »Ik ken", zeide een ernstig boek tot zijn buurman, »den vader van het hoogmoedige, ondergeschoven kind hij is een compilator, die ook mij bestolen heeft." De nieuw aangekomene hulde zich trotsch in zijn goudkleurig gewaad en vond het niet de moeite waard, op het gefluister acht te geven. Des nachts evenwel deden de boeken een algemeenen aanval op hun nieuwen metgezel en ontnamen hem alles, wat hun ontstolen was. Er bleef niets meer over, dan honderdvijfiig malen het woord i k en de prachtband. De vorige week Dinsdag is te Aberdeen, in den ouderdom van 72 jaren, overleden de heer Thomas Edwards, die een aantal jaren geleden eensklaps eene groote reputatie kreeg, toen de bekende Samuel Smiles eene levensbeschrijving van hem uitgaf, Zijn levensloop, de volharding, waarmede hij, onder zeer ongunstige omstandigheden, zich aan naturalistische studiën bleef wijden, de ontdekkingen, die hij op het gebied der dier- en plantkunde deed, zijn inderdaad merkwaardig. In '1814 te Gosport geboren als zoon van een arm oud-soldaat, onderscheidde hij zich reeds zeer vroeg door zijne liefde voor dieren en planten. Veel. leerlust spreidde hij op de school overigens niet ten toon vóór zijn zesde jaar was hij al driemaal, telkens van eene andere school, weggejaagd, omdat hij zoo lastig was en ook omdat hij steeds allerlei insecten mede in de school bracht. Van zijn zesde tot zijn elfde jaar werkte hij in fabrieken op zijn elfde kwam hij bij een schoenmaker in de leer; of hij zijn werk bijzonder goed deed, blijve onvermeld, maar zijne liefde voor de natuurlijke historie bleef hem bij. Na allerlei lotwisse lingen werd hij soldaat. Maar een fraaie vlinder, die hij fladderen zag, deed hem op zekeren dag, toen hij gedrild werd, uit het gelid stuiven en was de oorzaak, dat hij uit den dienst gejaagd werd. Op zijn drieën twintigste jaar was hij getrouwd en verdiende als schoenmaker niet meer dan 10 shillings in de week; hij moest hard werken. Doch dit verhinderde hem niet, een goed deel van den nacht aan ontdekkings tochten op het gebied der natuurlijke historie te wijden. Hij deed werkelijk allerlei ontdekkingen, die hij in tijdschriften pleegde openbaar te maken; hij had prachtige verzamelingen van inlandsche dieren en planten bijeengebracht. Het lidmaatschap van een aantal ge leerde genootschappen werd hem aangeboden. Toen Smiles hem eindelijk algemeen bekend maakte, werden hem door de stad Aberdeen 400 p. st. en door koningin Victoria een jaargeld van 50 p. st. toegekend. In verschillende steden in Amerika hebben de werk lieden eene beweging begonnen tot het verkrijgen eener beperking van den arbeidsdag tot acht uren. Eenige werkgevers hebben aan dit verlangen toegegeven, anderen zijn weigerachtig gebleven, waarna hunne werklieden onmiddellijk den arbeid staakten. De be weging is het sterkst te Chicago, waar verscheidene duizenden werklieden door de straten trekken. Onge regeldheden hebben niet plaats. Bij de brandweer in België is een masker in gebruik, dat thans ook bij het korps sapeurs-pompiers in Frankrijk in toepassing zal worden gebracht. Het is van vertind koper, inwendig van boven bedekt met een laag watten, welke doorweekt zijn met glycerine. De watten drukken op het oog en verfrisschen zoodoende de traanklieren; aan het benedeneinde is het masker voorzien van eene spons, welke op den neus en mond drukt; deze spons is gedrenkt met water, gemengd met phenylzuur. Door middel van dezen toestel kon men bij eene proef een half uur verblijven in een vertrek, dat zoodanig met rook was gevuld, dat het onmogelijk ware geweest daarin met ontbloot gelaat een minuut te vertoeven. Stoompost. De Zwitsersche consul te San-Francisco heeft den Zwitserscben Bondsraad medegedeeld, dat voortdurend Zwitsers uit de kantons Bern en Aargan naar den Mormonen-staat Utah trekken, waar zij het grootste ongeluk tegemoet gaan. De Bondsraad heeft de regeeringen van Bern en Aargan van dit bericht in kennis gesteld. In de stad Bern bevinden zich voort durend wervers voor de Mormonen. Het aantal menscbenlevens, dat bij zeerampen van stoom booten uit Groot-Brit,tanië en Ierland verloren ging, bedroeg gedurende het jaar 4884/85 707, tegen 644 in het voorafgaande jaar. Bij het zinken van stoomschepen kwamen om, 424 zeelieden en één passagier; op zee zoek geraakte schepen, 388 zeelieden en 10 passagiers; door stranding 46 zeelieden en 4 passagiers; door aanvaring, 74 zeelieden en 25 passagiers en door andere oorzaken 37 zeelieden en 3 passagiers. Het aantal vermiste stoomschepen bedroeg 41 in 1883/84 en'46 in 1884/85. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Brouwershaven brengen ter kennis van belang hebbenden dat overeenkomstig 1 van avt. 16 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland Provinciaal blad No. 85 van 4884 gedurende veertien werkdagen, en wel van 6 tot en met 22 Mei 1886, dagelijks op de werkuren andermaal ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt, alsmede dat binnen dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten zoo door hen die gereclameerd hebben bij den Raad als door die belanghebbenden, welke zich door wijziging, 't zij ambtshalve, 't zij naar aanleiding van door anderen ingediende reclames in hunne belangen benadeeld achten. Brouwershaven, 4 Mei 4886. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. M. LOCKER DE BRUIJNEBurgemeester. G. J. SEVENHUIJSENSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Duivendijke brengen ter kennis van belanghebbenden dat overeenkomstig 1 van art. 16 van het reglement op de wegen en voetpaden in ZeelandProvinciaal blad No. 85 van 1881gedurende veertien werkdagen en wel van 6 tot en met 22 Mei 1886, dagelijks op de werkuren andermaal ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt alsmede dat binnen dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten, zoo door hen die gereclameerd hebben bij den Raad, als door die belanghebbenden, welke zich door wijziging, 't zij ambtshalve, 't zij naar aanleiding van door anderen ingediende reclames in hunne belangen benadeeld achten. Duivendijke, 5 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd T. GAST, Burgemeester. G. ALING.S SEVENHUIJSEN, Secretaris. Wij OndergeteekendenCommissarissen der ONDERLINGE BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJ, onder directie van de Heeren JOlVCw- Co., gevestigd te Amsterdam, hebben het genoegen aan allen daarbij belanghebbenden te berichtendat gisteren en heden door voornoemde Heeren Directeuren aan ons is gedaan lleï£ei»ii»g en Verantwoording over hunne gehoudene Admi nistratie over het jaar 1885welke door ons in volledige orde bevonden zijndemet onze volkomene goedkeuring is bekrachtigd. Wij ontvingen daarbij in tegenwoordigheid van eenige Heeren Correspondenten en Deelgenooten een nauwkeurig overzicht van den stand der Maatschappij en mochten ons opnieuw van haren bloei en vooruitgang overtuigen. Amsterdam, 30 April 1886. Commissarissen binnen de stad, Jhr. Mr. C. H. BACKER. Commissarissen buiten de stad, Mr. C. H. B. BOOT. Mr. J. H. M. Baron MOLLERUS VAN WESTKERKE. Ter deelneming in bovengenoemde Maatschappij en tot het bekomen van inlichtingen, kan men zich ver voegen ten kantore van den Makelaar H. J. BERG te Zierikzee, Correspondent voor de eilanden Schouwen en JDuiveland. gemakkelijk vreemde talen wil leeren, schaffe zich aan Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Practise he methode om door zelfoefening, in korten tijd, FransckDuitsch en Engelsck te leeren lezen, spreken en schrijven door H. C. Spruyt en E. Sc heffer, leeraren bij het Gymnasiaal en Middelbaar onderwijs. Uitgave van NOORDHOFF SMIT te Groningen. Men teekent in bij alle Boekhan del a r e n en (op plaatsen waar deze niet zijn) ook bij cle Post kantoren of tegen inzending van een Postwissel a, f 12,50 voor elke taal bij de Uitgevers. Prospectus alom verkrijgbaar. LOTEN verkrijgbaar a ƒ1,liet LOT, terwijl men voor 10, ELF LOTEN ontvangt. Namens het Bestuur G. A. DE LOOZE Mz., Voorzitter. F. C. VAN DER VLIET, Secretaris.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3