Te Beeston, nabij Nottigham, is Donderdag de Anglo-Scotian fabriek, toebehoorende aan de firma Wilkinson Co., afgebrand. De schade worde geschat op een kwart millioen pond sterling. Meer dan 1000 werklieden bevinden zich hierdoor zonder werk. Een dame te Brussel, die een gedeelte van haar zilverwerk miste, dacht niet anders dan dat het gestolen was en gaf er de politie kennis van. Deze stelde een onderzoek in en deze vond de verdwenen voorwerpen in de bank van leening. Tot grooten schrik der dame bleek dat de dief niemand anders was dan haar echtgenoot. Onmiddellijk trok zij de aanklacht in, maar of zij haar man zoo gemakkelijk vergiffenis zal schenken is twijfelachtig. Een korporaal van het Belgische leger zal nog langen tijd een souvenir van de jongste ongeregeldheden hebben. Op een avond had de korporaal Coch, van het 7e linie regiment, zich in beschonken toestand naar een herberg te Morlanwels begeven, waar hij met de bezoekers grappen maakte en zich vermaakte met het verwisselen van hoofddeksels. De grappen liepen uit op een twist en de korporaal werd buiten de deur gezet. Toen de korporaal bij de wacht van het district kwam, bemerkte hij, dat hij van een pet in plaats van een shako was voorzien. Onmiddellijk beval hij eenige soldaten hem te volgen, ten einde zijn hoofddeksel terug te halen. Ilij liet ze voor de herberg post vatten, beval de geweren te laden en sommeerde den herbergier de deur te openen. Deze, die door het gèruisch wakker geworden en opgestaan was, had het venster geopend hij weigerde echter de deur te openen en zeide den korporaal dat hij d,en volgenden dag maar terug moest komen. Tot antwoord nam de korporaal een geweer en gaf op den herbergier vuur. De kogel ging door een ruit en kwetste den herbergier licht. Dientengevolge stond Coch terecht wegens poging tot moord en werd tot drie jaren gevangenisstraf veroor deeld met het verbod gedurende tien jaren de militaire wapenen te dragen. Te Berlijn zijn de gebroeders Lewin tot zes maanden gevangenisstraf en 3000 Mark boete, snbsidiair 300 dagen gevangenisstraf, veroordeeld. Beide broeders, waarvan de een agent in champagne-wijnen en de andere kunsthandelaar was, stonden bij de politie -te Berlijn sedert langen tijd bekend als ondernemers van hazard-spelen en moeten ook in andere groote steden en op renbanen een soort van bank opgericht hebben. Beide beschuldigden bekenden gespeeld te hebben, doch wilden niet voor spelers van beroep doorgaan. Uit het getuigenverhoor bleek niet met zekerheid dat de broeders met gemerkte kaarten speelden, wel echter dat aan beiden door verscheidene personen hooge sommen verloren zijn: o. a. heeft een intusschen overleden jonge man te Breslau 4200 Mark en de hophandelaar Rothschild te Keulen in het hotel Ernst aldaar 11,000 Mark verloren. De beide broeders stonden bekend onder de namen van »zilverduivel" en »diamantduivel". Ook hebben zij omgang met bekende speelbankhouders. Buitenland. F rank i- ij k. Verscheidene belangrijke vraagstukken zijn besproken in den ministerraad. De minister van buitenlandsche zaken deed eenige mededeelingen over de Grieksche quaestie. Hij had den Franschen gezant te Athene gelast een nieuwe poging bij het Grieksche kabinet te doen. De minister van openbare werken kondigde aan, dat hij weldra een wetsontwerp zal indienen, strekkende tot herziening der wet van '1810 op de mijnen. De minister van financiën verklaarde, dat hij een wetsontwerp gereed maakt, om de bestaande wet geving op de spaarkassen te wijzigen en dat hij hierbij zal letten op de aanmerkingen, die in de Kamer en in de commissie der begrooting over de leening van 900 millioen frank werden gedaan. De heer Lockroy zou naar Londen gaan, om aldaar het vraagstuk der werkmansvereenigingen en der openbare gezondheid te bespreken. Het Journal des Débats kan niet goed begrijpen, waarom de vertegenwoordigers der mogendheden te Athene na de verklaring door den minister Delyannis aan den Franschen gezant gegeven, hun ultimatum hebben afgegeven. Ultimatum beteekent sommatie, en men pleegt geen deurwaarders-exploot te zenden aan lieden, die zich vrijwillig executeeren. Dat de diplomaten blindelings en werktuigelijk een reeds vroeger gegeven bevel hebben uitgevoerd, is nauwelijks te gelooven. De verandering van houding van Griekenland was gewichtig genoeg, om de gezanten er toe te brengen nieuwe bevelen van hunne regeering te vragen. Een uitstel van 24 of 48 uren kon niet het minste gevaar opleveren. Indien de diplomaten van meening waren, dat Grieken- lands verklaring niet duidelijk genoeg was, indien zij iets beslisters verlangd hadden, niets zou hun belet hebben nieuwe onderhandelingen omtrent dat punt te openen. Er was geen periculum in moradaar men voortaan verzekerd was, dat de vrede niet verstoord 1 zou worden. Een ultimatum te overhandigen, waarvoor geen dringende noodzakelijkheid meer bestond, dat zelfs geen reden van bestaan meer hadhalsstarrig Griekenland met grofheid te behandelen, nadat het gebleken was, dat het vrijwillig had toegegeven, dat was zooveel aks Griekenlands prikkelbaarheid kwetsen zonder eenig profijt voor de rust van Europa en voor de waardigheid der mogendhedendat was eene daad van pedanterie en van boos humeur. De Grieken waren dus erg ontevreden, en vreemd is dit niet. De koning van Servië en de vorst van Bulgarije hebben Europa's wil getrotseerd, zonder dat men er aan gedacht heeft hun een ultimatum te zenden. De koning van Grieken land buigt voor den wil der mogendheden, en drie uren nadat hij zich bereid verklaard had den degen weer in de schede te steken, krijgt hij het bevel om zich te ontwapenen. Er ligt in die tegenstelling iets pijnlijks en verbitterends. Wij begrijpen, dat dit de Grieksche natie zwaar getroffen heeft. Maar wij hopen, dat dit baar er niet toe zal brengen, om op het voor drie dagen genomen besluit terug te komen. Europa zal een bewijs van tact en van gezond oordeel geven, als het de Maandag door de diplomaten overhandigde nota niet zal handhaven, en Griekenland zal een nieuw bewijs van gezond verstand en staatkundig inzicht geven, als het op het ultimatum antwoordt, dat het reeds zijn besluit heeft doen kennen, vóórdat het overhandigd was. Zoo iets zou verstandig- zijn, vereenigbaar met de nationale waardigheid, overeenkomstig de belangen des lands. Eene slechte manier van doen van het corps diplomatique moet geen verandering kunnen brengen in zoodanig besluit. In het mijndistrict van Decazeville volgen de misdaden elkander geregeld op. Thans wordt van eene nieuwe ontploffing te Decazeville melding gemaakt, welke veroorzaakt is door het springen van een pijp, ^elke met kruit gevuld, gelegd was onder de deur der woning van een mijnwerker, die niet aan de werk staking heeft deelgenomen, maar voortdurend aan het werk is gebleven. Niemand is door deze ontploffing, die des nacht om een uur plaats had, gewond en de veroorzaakte stoffelijke schade is gering. Persoonlijke aanvallen op mijnwerkers, die aan het werk zijn gebleven, hebben dagelijks plaats. In de militaire opleiding der Fransche jeugd zal waarschijnlijk eene belangrijke verandering komen. De minister van oorlog wil namelijk in de ontwerpen, welke hij gereed maakt, als beginsel opnemen, dat aan jongelieden van '17 tot 20 jaren voorbereidend militair onderwijs gegeven zal worden. IV oord-Amerika^ De kamer van hoophandel te New-York heeft zich er voor verklaard, de oorzaken der werkstaking aan het oordeel van scheidsrechters te onderwerpen. Voorts werd besloten dat, wanneer een werkman den arbeid staakt, zijn plaats open komt en de werkgever van alle verplichting om hem weer in dienst te nemen, is ontslagen. Ook verklaarde de Kamer, waartoe de meest invloedrijke kooplieden en industriëelen van New-York behooren, zich ten sterkste tegen den dwang, die door werkstakers op nog arbeidende werklieden werd uitgeoefend. De werkstaking der beambten bij den Third Avenue-tramweg duurt voort. De werkstakers rekenen op de overwinning, doch de maatschappij hoopte nog in deze week haar wagens weer te kunnen laten loope'n. In de Vereenigde Staten zijn in de laatste jaren uitgestrekte landstreken, vooral in het Westen en het Zuiden, in het bezit van buitenslands gevestigde maat schappijen en personen gekomen. Uit vrees voor de nadeelen, die hieruit zouden kunnen ontstaan, is in het Congres voorgesteld aan vreemdelingen het verwerven van grondbezit te verbieden. Decommissie, in wier handen het ontwerp was gesteld, heeft de aanneming alleen voor de territoriën aanbevolen, daar het Congres niet bevoegd is het landbezit in de Staten te regelen; bovendien zouden vreemdelingen, die Amerikaansch burger worden, niet onder de termen der wet vallen. Zoo gewijzigd, zal liet ontwerp waarschijnlijk door het Huis der Afgevaardigden worden aangenomen. De bekende socialist Most, redacteur der Freiheit, is Donderdag te New-York in hechtenis genomen, onder beschuldiging van opruierij. De jury weigerde echter den volgenden dag deze arrestatie te bekrach tigen en beval dat hij weder op vrije voeten zou worden gesteld; uit de overwegingen bleek, dat men het niet noodig oordeelde, den socialistischen schrijver door vervolging tot een martelaar voor zijne partij te verheffen. Italië. De expeditie van graaf Porro, welke door den emir van Harrar vermoord is, verliet den 26 Januari Napels en zeilde, nadat de met de Engelschen gevoerde onderhandelingen over het engageeren van een troep soldaten om de expeditie te beschermen, mislukt waren, tegen einde Maart van Aden naar Sela. De '100 Vet'terli-geweren, die men ten behoeve van bedoelde troep medegenomen had, werden daar als onnoodig achtergelaten. De Engelschen zouden niet alleen honderd Engelsch-Indische soldaten medegegeven hebben, maar ook, wanneer men de beweringen van Italiaansche zijde gelooven mag. voor de veiligheid der expeditie tot Dschaldessa ingestaan hebben. Reeds te Sela vernam men de vijandige gezindheid van den emir van Harrar jegens de Italianen, en de expeditie had daarom besloten tot het stichten van een factorij te Dschaldessa, voor welk doel vele koopwaren en 50000 lire medegenomen waren. Het doel der onder neming was oorspronkelijk het geheele Somaliland voor den Italiaanschen handel te veroveren. Nadat zich zes leden aan de expeditie onttrokken hadden, bestond zij nog uit den 40jarigen graaf Peter Porro, een vroegeren cavallerie-officier, professor Licate uit Napels, graaf Cocastelli di Montiglio, den Afrika-reiziger Humbert Ramagnolio, die reeds in het vorige jaar met zijn vriend Fernet te Harrar geweest was, den scheepsdokter Gottardi, den koopman Zanini en de heeren Bianchi en Engelis, alsmede een bediende, te zamen dus uit negen Italianen. Enkele leden van het gezelschap, zooals Porro en Zanini, waren tegelijk deelgenoot in het te Zanzibar gevestigde huis Filonai'di, voor welks rekening ook wel de handelszaken afgesloten zouden zijn. In sommige steden van Italië is de verontwaardiging over de gepleegde moorden zeer groot. Te Napels heeft dientengevolge een manifestatie plaats gehad. Eenige honderden personen, van vlaggen voorzien, hebben zich op het Danteplein vereenigd, ten einde de regeering te verzoeken zich over den moord te Harrar te wreken. De politie moest de menigte uiteen drijven, bij welke gelegenheid nog twee personen in hechtenis genomen waren. Een gedeelte der manifestanten heeft zich toen naar de prefectuur begeven en toen de prefect mede gedeeld had, dat een oorlogsschip naar Zeilah gezonden was, ging de menigte rustig uiteen. Fng-eland. Gladstone heeft een manifest aan zijne kiezers in Midlothian uitgevaardigd. Hij verklaart daarin, dat hij de ernstige beteekenis van het verschil van meening over de lersche quaestie niet gering acht, maar bij herinnert aan vroegere gevallen, toen eene dergelijke scheuring de Tory-par tij ten goede kwam. Engeland behoort thans, nu het de handen vrij heeft en sterk is, aan Ierland concessiën te doen. Het herstel der lersche wetgevende macht zal de vruchtbaarheid van het rijks-parlement verhoogen en het Rijk versterken. Gemengd 15 uiten laiidscli Nieuws. Bij gelegenheid van de opening van den Doboj-Tuzla- Siminhar-spoorweg werd Zaterdag te Tuzla een groot diner gegeven, waarbij de Oostenrijksch-Hongaarsche minister van financiën, Van Kallay, een dronk wijdde aan de bevolking van Bosnië en Herzegowina, die door den nieuwen spoorweg gelegenheid kreeg tot verdere ontwikkeling van handel en nijverheid. De welvaart moet in de door Oostenrijk bezette gewesten in de laatste jaren reeds sterk toegenomen zijn en de be volking is blijkbaar geheel met haar nieuwen toestand verzoend. Eet koppelen van spoorwagens. Zeer onlangs werd te Leicester eene vergadering gehouden van geëmploy eerden bij verschillende spoorwegmaatschappijen. Leven dig werd van gedachten gewisseld over de beste wijze om de wagens te koppelen, zonder groot gevaar voor de beambten. In 1884 werden bij het koppelen alleen in Engeland '134 menschen gedood en 1305 gewond. In de zeven laatste jaren waren deze cijfers 1081 en 9256 personen. Het congres van Leicester heeft een prijs van 6200 gulden uitgeloofd voor hem, die eene wijze van koppelen uitvond, waardoor dit zonder gevaar voor de geëmploi- eerden kan geschieden. Aangezien wij weten, dat sommige Nederlandsche deskundigen zich met de oplossing van dit vraagstuk bezig houden, achten wij bovenstaande mededeeling voor hen van eenig belang. De Deensche correspondent van the Daily News telegrafeeert aan zijn blad, dat een Duitscher, Beek genaamd, die aanspraak op den troon van Denemarken maakt, te Kopenhagen is aangekomen. Beek beweert in het bezit van stukken te zijn, waardoor hij bewijzen kan een rechtstreeksche afstammeling van bet oude koninklijke huis van Oldenburg te wezen, dat met den dood van Frederik VII is uitgestorven. Dr. Ferran, wiens naam in den laatsten tijd weinig werd genoemd, heeft een statistiek uitgegeven, door certificaten van geneesheeren en autoriteiten gestaafd, betreffende zijn proeven tot wering van de cholera. Daaruit blijkt, dat van de door hem ingeente personen slechts enkele bezweken, van de door hem voor den tweeden keer ingeënten nog minder.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2