ZIERIKZ1ESCHE COURANT. voor het arrondis- semeiit 1886. No. 33. Woensdag 5 Mei. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie mahnden f Franco per post f 4,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEP1AN. ZIE RIK ZEE, 4 Mei 1 8 8 6. De loop van de ministerieele crisis wordt door den Haagschen kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. aldus verhaald Nadat de Koning tot de overtuiging was gekomen, dat het door hem begeerde kabinet-Schimmelpenninck niet was te krijgen en dat noch de liberalen, noch de anti-revolutionairen van de gauche bereid waren de taak van het ministerie-Heemskerk voort te zetten, gaf hij aan den premier te kennen, dat hij het tegen woordig kabinet wenschte te behouden. Daarop uitte de heer Heemskerk het verlangen, dat althans officieel zou blijken van den onwil der rechterzijde om het -bestuur van 's lands zaken te aanvaarden, en daartoe - werd aan rnr. ZE, baron Mackay, als eerste onder teekenaar van het ultimatum-amendement op art. 194, de opdracht aangeboden tot vorming van een kabinet, onder de mits, dat de taak van dit ministerie zou zijn de aanhangige grondwetsherziening zonder verwijl ten einde te brengen. Men kon natuurlijk op de vingers itrekenen, dat deze opdracht niet zou worden aange nomen. En zonder dan ook blijkbaar met zijne partij- genooten te hebben geraadpleegd, bedankte de heer Mackay schriftelijk voor de hem, eveneens bij brief van den directeur van het kabinet des Konings gedane mtnoodiging. De Koning verzocht daarop den heer Heemskerk het aangevraagd ontslag te herroepen, en de premier gaf toe. Maar onder zekere voorwaarden. Hij eischte 's•'Konings toestemming om de Tweede Kamer te ontbinden. Na raadpleging van zijne bijzondere adviseurs wees Z. M. dien eisch af als onnoodig en te omslachtig. Daarop deed de heer Heemskerk het voorstel om ter stond bij de Tweede Kamer een nieuwe noodtabel te mogen aanbieden, ten einde langs dien weg liet ledental op 94 of zelfs 95 te brengen en als gevolg daarvan de Kamer te ontbindendit voorstel werd aangenomen en zóó kwam de crisis tot een einde. Volgens een brief uit de Hofstad in de Midd. Ct., zal de conferentie tot het tegengaan van drankverkoop op de Noordzee den '10 Juni te 's Hage plaats hebben. In tegenstelling met eene vroegere weigering, die echter nooit officieel, alleen officieus is gedaan, zal Duitschland ook aan deze conferentie deel nemen. Wellicht is die verandering van gezindheid toe te schrijven aan den gunstigen indruk, dien de aanneming van het zalmtractaat te Berlijn gemaakt heeft. Indien echter die bereidwilligheid nu een lokvogel mocht zijn tot de aanneming van liet letterkundig tractaat, dan zal dit op eene misrekening uitloopende heer Van Karnebeek toch wil, naar men verzekert, de verdediging daarvan niet op zich nemen. Men schrijft uit Amsterdam Dat het bestuur van »Arti" voor de tentoonstelling van Rubens' schilderij Het feestmaal van Herodes", bedankt heeft, zal wel zijne richtige gronden hebben. Het bestuur kent zichzelf en weet dat het geen zelf standig oordeel op kunstgebied heeft, sedert het zich voor een jaar of tien door een grappenmaker een smakelooze kopie voor een Titian in de hand liet stoppen. Sedert dien tijd. is het bestuur zóó voorzichtig geworden, dat het voor louter voorzichtigheid slag op slag domheden begaat en geen schilderijen voor echt meer durft erkennen, dan wanneer de schilder er zelf bij staat; wat een lastig geval is voor Rubens, wiens schilderijen natuurlijk heul geen waarde meer hebben, nu Arti's bestuur ze niet meer exposeeren wil! Op de jaarlijksche algemeene vergadering der Ned. Maatschappij van Brandverzekering te Tiel is besloten een dividend uit te keeren van 30 gulden per aandeel van f 4000, waarop 400 is gestort. De aftredende commissaris de heer B. R. P. Hasselman, burgemeester te Tiel, werd als zoodanig bij acclamatie herkozen. Gedurende de maand Maart zijn in de rijks-post spaarbank ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen inlagen f 553,958,3ö5, terugbetaald f 337,846,92. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald ƒ246,441,445. Aan het einde der maand Febr. was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f 6,874,444,475, zoodat het gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde der maand Maart bedroeg f 7,090,585,62. In den loop der maand Maart zijn 3446 nieuwe boekjes uitgegeven884 zijn geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 424,449 in omloop waren. De minister van staat, min. van binnenl. zaken, heeft wegens de uitbreiding van de cholera asiatica, met intrekking zijner beschikking van 49 April j.l., waarbij alleen de haven van Brindisi werd besmet verklaard, de havens van de Italiaansche kusten der Adriatische Zee, van de Oostenrijk-Hongaarsche grenzen tot aan de kaap Santa Maria di Leuca, besmet verklaard. Blijkens medcdeeling van den heer J. van 't Linden- hout kunnen de 800 weezen van de inrichting te Neerbosch voor f '100,000 's jaars worden onderhouden. In de laatste jaren is echter gebleken, dat de wees jongens in de verschillende werkplaatsen en op de boerderij jaarlijks f 15000 kunnen verdienen, zoodat het benoodigde kapitaal tot f 85000 wordt terug gebracht, d. i. ruim f '100 voor ieder. Te Oosterbeek werd dezer dagen een eekhorentje, slechts eenige dagen oud, gevangen. Dewijl men het dier gaarne in het leven wilde behouden, nam men de proef om het door eene kat, die jongen geworpen had, te laten zogen. Dit gelukte uitstekend, eri de kat is nu even zorgdragend voor haar als voor hare eigen jongen. De kleur der vederen van hoenders heeft invloed op het eierleggen althans is het gebleken, dat eene donkere kleur het leggen bevordert. De reden is, dat de van buiten aangevoerde zonnewarmte, of 's winters kunstwarmte, door de donkere kleur beter wordt op genomen dan door eene lichtere. De beste legsters hebben dan ook doorgaans een donkeren vederdos, Dit is ook het geval met eenden en ganzen, doch alleen wanneer dit pluimgedierte vrij kan rondloopen en niet in kleine hokken opgesloten zit. Men schrijft aan liet TJtr. Dagbl. »Nog is de grafsteen niet geplaatst op de plek, waar de begaafde romancière, mevrouw Bosboom- Toussaint rust, en weder moeten wij een uiterst droevig doodsbericht aan onze lezers mededeelen. Coenraad Busken Huet is Zaterdag te Parijs overleden. Velen, zeer velen, zullen deze tijding met innige deelneming ontvangen. Een hoog begaafd man van groote werkkracht is ons ontvalleneen weergaloos critricus heeft het vaderland in Busken Huet te betreurendit verlies is onherstelbaar. Busken Huet had geen evenknie in Nederland. Wanneer en waar de begrafenis van dezen te vroeg gestorven doode zal plaats hebben, is ons niet ter oore gekomen, maar wij hopen, dat het stoffelijk overschot van den schrijver van het «Land van Rembrand" naar dat land zal worden overgebracht. Op plechtige wijze werd Zaterdag op de begraafplaats Jaffa te Delft, het stoffelijk overschot van den heer P. Mesu, student aan de Pol. school aldaar, wien aan het spoorwegstation te Schiedam het bekende ongeluk overkwam, ter aarde besteld. Begeleid door 4 zijner vrienden, werd de lijkkist te Delft aangebracht. Op het eerste perron stonden geschaard verschillende leeraren, de senaat en vele leden van het studenten corps, alsmede de muziek van het reg. huzaren, kapelmeester de heer Waasdijk, welke eene treurmarsch speelde. Gevolgd door al de hier genoemden, zette de lijkstoet zich in beweging. Alvorens de lijkkist, die met tal van kransen was bedekt, aan de aarde werd toevertrouwd, nam de heer Barnet Lyon, voorzitter van den senaat, het woord en sprak met lof van den overledene, een zijner beste vrienden. Daarna sprak professor Pekelharing, mede namens den afwezigen directeur en de overige hoogleeraren en docenten, met lof van den overledene, een ijverig student, bijna gekomen aan den eindpaal zijner studie, met het doel, eens als docent op te treden, waarvoor hij allen aanleg had. Hierna naderde ds. Koch, uit Zeeland, door ziekte verhinderd te spreken, aan den arm van ds. Buisman het graf; de door hem op papier gebrachte rede werd door laatstgenoemden predikant uitgesproken. Daarin werd de overledene geschetst als een voorbeeld van ijver en plichtsbetrachting. Door een der familieleden werd namens de moeder hartelijk bedankt voor de deelneming en eer, den overledene bewezen. De toespraken wei-den gedurig afgewisseld dooi- treur muziek. N. R. Ct. In den voorzomer van 4885 hebben wij eenigen tijd de telegrammen medegedeeld, welke het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut toen ontving over de aanwezigheid van ijs in den Atlantischen Oceaan. Die -berichten werden spoedig gestaakt, omdat de kosten te hoog waren, vergeleken met de belangrijkheid van den inhoud. In September werd in de vergadering van het internationaal comité van weerkundigen te Parijs het vraagstuk behandeld. De chef van den weerkundigen dienst in de Vereenigde Staten, generaal Hazen, beloofde toen zijne medewerking om door telegrafische mededeelingen in Europa op minder kostbare wijze den toestand van het weder en de aanwezigheid van ijs in de buurt van New-Foundland te vernemen. Het is te hopen, dat die pogingen den hoofd-directeur van ons Ned. Instituut, prof. Buys Ballot, in staat stellen, dit jaar met beter gevolg die nuttige waar schuwingen voor de scheepvaart op Amerika tijdig bekend te maken. lïbl. Uit Friesland wordt bericht, dat de beweging voor het algemeen stemrecht in die provincie groote afmetingen aanneemt. Dr. Vitus Bruinsma, leeraar aan het Gymnasium te Leeuwarden, heeft in de Paaschvacantie in verschillende plaatsen voordrachten in dien geest gehouden; te Makkum is een afdeeling van de vereeniging «Algemeen Stemrecht." Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Vanves had een vrouw zich den dood van haar man zoo sterk aangetrokken, dat zij zich in haar kamer opsloot, de kieren der deuren dichtplakte en een kolenvuur aanlegde, tengevolge waarvan zij binnen korten tijd gestikt was. Toen de familie haar kwam halen om bij de begrafenis van haar man tegenwoordig te zijn, vond men een lijk. Te Oestersund in Noorwegen is de nieuwe schouw burg 's nachts na de gastvoorstelling, door het tooneel- gezelschap uit Drontheim aldaar gegeven, afgebrand. Het gezelschap dacht er eenigen tijd te verblijven, en heeft nu zijn geheele garderobe, al de partituren en de bibliotheek verloren. De costumes, ter waarde van 45000 kronen, waren niet verzekerd.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1