Buitenland. Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid heeft zich per circulaire tot de afdeelingen gewend, om nog vóór 1 Mei a.s. den uitslag der beraadslagingen te vernemen van een drietal punten van den beschrijvingsbrief voor de 35ste algemeene vergadering. Over punt A, be treffende het ontwerp van een statistiekrecht, geeft het hoofdbestuur te kennen, dat het daarmede geenszins ingenomen is; punt B, het wetsvoorstel tot wijziging van het tarief van invoerrechten, leidt het hoofd bestuur tot de overtuiging, dat de houtmarkt daardoor te loor zou gaanverhooging van invoerrecht op petroleum wordt ten sterkste afgeraden, wederinvoering van dat recht op hout onlogisch geacht. Minder bezwaar wordt gemaakt tegen verhooging der rechten op zuide lijke vruchten. Punt C handelt over een wenschelijk verband tusschen de verschillende prijskampen en wed strijden voor handswerklieden en leerlingen. Het hoofdbestuur acht eene commissie van vertegenwoordigers van andere corporation, zooals van de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen en het Nederl. Werklieden verbond, als den weg, die tot het doel kan leiden om deze zaak tot eene nationale te maken. Ongelukken, Kampen, Misdaden, euz. Naar de N. R. Ct. meldt, is de Delftsche student, wien dezer dagen te Schiedam het bekende spoorweg ongeluk overkwam, Dinsdag aldaar overleden. Een jongen, die zich Dinsdag te 's Hage onder de menigte bevond, die den koninklijken trein wilde zien vertrekken, trachtte van die gelegenheid gebruik te maken om eene dame hare portemonnaie uit den mantelzak te rollen. De jeugdige zakkenroller werd door een politie-agent op heeterdaad betrapt en naar het commissariaat medegenomen. De beurs wierp hij van schrik weg. Vrijdagnamiddag is een oppassend werkman, in dienst bij de aannemers van den onderbouw van den spoorweg te Deventer, terwijl hij bezig was een modderschuit te besturen die naast een sleepbootje lag, daarvan in den IJsel gevallen en jammerlijk verdronken. De Engelschman, die dezer dagen te Rotterdam met eene hem vergezellende vrouw werd gearresteerd, onder vermoeden dat hij zijn patroon een aanzienlijke som ontstolen had, heeft tot driemaal toe gepoogd zich door ophanging van het leven te berooven, doch men wist het hem iederen keer te beletten. Hij wordt thans dag en nacht bewaakt en zal eerlang naar Londen worden gezonden. Een treurig ongeluk is Dinsdag den 20en April te Groningen voorgevallen. Eenige jongens en meisjes waren aan het Akevkhof aan het spelen en eindelijk aan het twisten geraakt. Een der jongens, oud 12 jaar, liep een meisje van gelijken leeftijd, dat voor hem wegliep, achterna en gaf haar in vollen ren een duw in den rug, waardoor zij voorover kwam te vallen met het hoofd tegen een stoephek. Zij bleef bewusteloos liggen, werd voorloopig in huis gebracht bij den heer K., en later naar huis. Sedert is het kind bijna voortdurend buiten kennis gebleven en Woensdag over leden, waarschijnlijk tengevolge van hersenbeleediging. Uit Den Bommel op Flakkée wordt een geval van toovcrij medegedeeld, dat nu eens niet geheel uit de lucht is gegrepen. Een vrouwelijke ingezetene dier gemeente was sedert langen tijd betooverd, daaraan twijfelde niet een Bommelaar, uitgezonderd natuurlijk de »nieuw-lichters," die zooiets toch niet gelooven willen. Het stond vast dat de vrouw in hare inge wanden een kikvorsch voelde of wel een muis, zeker wist zij het niet. In haar bed vond men rozen en kranzen, er was geen twijfel aan of men had hier met een geval van tooverij te doen totdat dezer dagen een geneeskundige werd geroepen met wiens hulp de vrouw het leven schonk aan een nieuwen wereldburger, een flinken jongen De vrouw is genezen van haar bijgeloof. Een beruchte persoonlijkheid op het gebied der kwakzalverij, dr. Th. Werner, te Breslau, is in den nacht van 15 op 16 April treurig aan zijn einde gekomen. Hij was vooral ongunstig bekend door de leugenachtige attesten, waarmede hij kwakzalver achtige ondernemingen ondersteunde. Vroeger was hij eigenaar eener apotheek te Lauban, en kwam toen reeds met het gerecht in conflict. Wegens vergrijp tegen de zeden was hij 10 April tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij maakte door ophanging een einde aan zijn leven. In de administratie van het douane-station in de haven van Odessa zijn groote onregelmatigheden ont dekt. Door valsche administratie moeten eenige millioenen roebels verduisterd zijn. De directeur en de inspecteur van het douanestation zijn gevangen genomen. De pastoor van een plaatsje in de Spaansche Pro vincie Iluesca heeft den onderwijzer aldaar, met wien hij onaangenaamheden had, door een geweerschot ernstig verwond. Hij is terstond in hechtenis genomen, Amerikaansche bladen maken melding van een meisje met twee tongen, dat dezer dagen te Chicago ten toongesteld werd en veel belangstellenden lokte. Het arme schepseltje spreekt echter lang niet zoo gemak kelijk als de meesten harer eentongige zusters. Zaterdag is te Montreal, Canada, in de St.-Vincentius- a-Paola-gevangenis, waar ongeveer 1000 gevangenen zijn opgesloten, een oproer uitgebarsten. Op een gegeven teeken overrompelden onverwachts de gevangenen hunne bewakers. Al de wapens, die voorhanden waren, werden in beslag genomen, de directeur in eene cel gevangen gezet en daarna begonnen zij met schoppen en houweelen eene bres te slaan in den muur. Doch er waren eenige bewakers ontkomen, en hadden zich gewapend op den sluitmuur der gevangenis opgesteld. De muiters plaatsten den directeur als een schild voor zich. Zij riepen spottend: schiet nu maar. De bewakers aarzelden, doch de directeur riep hun toe: spaart me niet, en doet uwen plicht. De oproer makers moesten wijken. Zij vluchtten terug in hunne cellen, die weldra achter hen gesloten werden; 16 dooden en gekwetsten lagen op de plaats der gevan genis. De directeur had vier kogels in het lichaam en zijn toestand is hopeloos. Toen de politie van Montreal ter plaatse kwam, was het oproer gedempt. Bij de stierengevechten, die te Sant-Cesaire, bij Nimes, hebben plaats gehad, is een tribune ingestort. 22 personen werden gewond, waarvan 5 ernstig. De burgemeester van het Belgische dorp Esschene, die tevens bierbrouwer en landbouwer is, en de werk zaamheden veel door machineriën laat verrichten, ontvangt talrijke brieven waarin men hem dreigt zijn huis in brand te zullen steken, zoo hij met de machines blijft voort werken. Onder de pickpockets zijn meermalen merkwaardige typen. Te Parijs werd dezer dagen een vrouw gearres teerd van 25 jaren, in wier zak een notitieboekje gevonden werd, waarin zeer nauwkeurig opgeschreven waren, met de dagen en de uren, de exposities der groote magazijnen, de belangrijke begrafenissen, de aristocratische huwelijken, de verkoopingen ten behoeve van liefdadige instellingen enz., in één woord al de gelegenheden, waarbij een menigte menschen te vinden is. Een kind te Couillet zat in de kerk onder de mis te spelen met een caoutchouc-ballonnetje, dat door middel van een houten of metalen buisje wordt op geblazen. Eensklaps schoot het instrument in haar keel en het kind deed alle vergeefsche pogingen om het voorwerp uit haar keel te krijgen. Het gezicht werd reeds blauw, toen een vrouw, die in hare nabij heid zat, de kleine te hulp schoot, doch zij kon het buisje niet vatten, zoodat het kind na een kwartier onder de hevigste pijnen overleed. I talie. Bismarcks redevoering over de kerkelijke wet in het Pruisische Heerenhuis, waarin hij den paus met lof heeft overladen, hoeft in Italië een pijnlijken indruk gemaakt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de ver zoening van Duitschland met den paus de oude voor liefde voor Frankrijk zal doen herleven. Er bestaat nog altijd eene kleine, doch invloedrijke partij, die eene nauwe aansluiting bij Frankrijk zoekt en de sympathie voor Duitschland is in het liberale Italië niet zeer sterk. Rusland. Het verblijf van den keizer in den Krim zal langer duren, dan oorspronkelijk was vastgesteld. Als oorzaak daarvan wordt opgegeven, dat de oorlogsschepen, bij het afloopen waarvan de keizer tegenwoordig wil zijn, vooreerst niet kunnen worden te water gelaten, omdat de hellingen verkeerd zijn gebouwd. Men heeft des kundigen uit Engeland ontboden, om de bestaande gebreken te verhelpen, doch rekent in geen geval het afloopen te kunnen doen plaats hebben vóór den aan vang der maand Juni. Uit Odessa wordt aan de Standard gemeld, dat te Taganrog verscheidene nihilisten zijn gevangen ge nomen; zij zouden uit ijverzucht door eene oude nihilistin zijn verraden. Zij verwittigde de politie, dat in eene meisjesschool eene geheime drukkerij was en toen de politie daar binnen drong, vond zij 7 mannen en 5 vrouwen bezig, een manifest aan de Russische boeren te drukken. In het huis werden ontplofbare stoffen, revolutionaire geschriften en 3000 exemplaren van het genoemde manifest, dat de onderteekening des keizers droeg, gevonden. Daarin liet men den Czaar zeggen, dat hij uit Petersburg naar het zuiden had moeten vluchten, omdat de edellieden, de hooge geestelijkheid en de millionairs zijn leven bedreigden om te verhinderen, dat hij den grond onder de boeren vei deelde; hij riep daarom het volk op, om hem te verdedigen en alle bezittingen der edellieden, geeste lijken en millionairs te deelen. Men zegt, dat ver scheidene nihilisten, die door het revolutionair comité naar Yalta (bij Livadia) waren gezonden, naar Turkije zijn ontkomen, toen zij van de arrestatiën te Taganrog hadden gehoord. N oord-Amerika. Verleden Maandagochtend hebben de werkstakers op den Missouri-Pacificspoorweg vóór het aanbreken van den dag, bij Wyandotte, in Kansas, de spoorstaven opgebroken, tengevolge waarvan een ongeluk plaats vond met een goederentrein. De stoker en de remmer kwamen om en de machinist werd doodelijk gekwetst. De maatschappij heeft 2500 dollars uitgeloofd voor de inhechtenisneming der schuldigen. Voor het overige gaat het verkeer onverlet door. Belgie. Het veelbesproken werklieden-congres heeft Zondag te Gent plaats gehad. Des morgens vormde zich aan het station een stoet om de leden van het Congres naar het lokaal van Vooruit te geleiden. Een groot aantal nieuwsgierigen was op de been, evenzoo eenige muziekkorpsen, welke hunne vroolijke tonen lieten hooren. Het getal manifestanten beliep in 't geheel ongeveer 3000. Vreemdelingen waren er weinig. Brussel heeft 170 gedelegeerden, Antwerpen 51 en andere steden 6 a 10 gezonden. Drie roode vlaggen en borden met verschillende opschriften luisterden den stoet op. De bijzondere corpsen der burgerwacht waren opgeroepen; hun hulp is echter niet noodig geweest. Na opening van het congres werd langen tijd ge debatteerd over het al of niet wenschelijke van het toelaten van verslaggevers; ten slotte werden de vertegenwoordigers der pers met 81 tegen 6 stemmen tot de vergadering toegelaten. Vijf moties werden aangenomen. De volgende zitting van het congres zal te Charleroi worden gehouden. Spanje. Galeote, de moordenaar van den bisschop van Madrid, heeft een schrijven gericht aan de Progresso, het republikeinsche orgaan, waarin hij spreekt van zijn godsdienstig geloof, de hoop te kennen geeft dat God hem zal vergeven, wanneer de menschen hem veroordeelen, en er bijvoegt dat de dood van den bisschop in de bedoeling van God gelegen was, die den grond van alle dingen kent. Galeote heeft van een onbekende een brief met 25 pesetas ontvangen. Het officiëele blad heeft het koninklijk besluit medegedeeld, waarbij het ceremoniëel wordt vastgesteld, dat zal moeten in acht genomen worden bij de aanstaande geboorte van het koninklijk kind. Koningin Christina heeft brieven geschreven aan al de aarts bisschoppen en bisschoppen van het rijk, hun ver zoekende God door de geloovigen te doen danken en Zijne hulp te doen afsmeeken bij de aanstaande gewichtige gebeurtenis. Volgens het programma moeten, zoodra het gewichtig oogenblik nadert, - de aartsbisschop van Toledo en alle hooge overheden des rijks verzameld zijn in de nabijheid van de kamer der koningin. Wordt een prins geboren, dan wordt de Spaansche vlag geheschen op een der paleizen te Madrid en worden 21 kanonschoten gelost. Bij de geboorte eener prinses hijscht men eene witte vlag, en is het getal der kanonschoten .slechts '15. De nieuwgeborene wordt op een kussen, in een zilveren schotel liggende, door den eersten kamerheer, vergezeld van den voorzitter van den ministerraad, in de bovengenoemde vergadering gebracht en aan de leden daarvan vertoond. Daarna wordt het aan de moeder teruggegeven, waarna dooi den minister van justitie de geboorteakte opgesteld wordt. Oïiiiaa. De jeugdige keizer zal weldra 16 jaar oud zijn, en dus het tijdstip zijner meerderjarigheid bereikt hebben. Dan zal de zoon des Hemels zijn eerste gemalin kiezen uit meisjes van 12 k 18 jaar van adellijken stam. Uit alle deelen des rijks trekken dan die Mantchousche meisjes van hooge geboorte thans op, om zich te Peking te presenteeren aan de officieren van het paleis, die zullen moeten aanwijzen wie het waardigst is, de levensgezellin van den soüverein te worden. Als men denkt aan de groote afstanden, die afgelegd moeten worden, aan de ellende die de reizigers op de verfoeielijk slechte wegen van het Hemelsche rijk hebben te door-

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 4