ZIERIKZEESCME C0URA1VT. voor hel arrondis- >4** sement Zierikzee. 1886. No. 32. Zaterdag 1 Mei. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 5 i n n e n 1 a n i Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEN9IAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ZIE RIK ZEE, 30 April 488 6. Bij de directe belastingen zijn deurwaarders-districten vacant te Sneek, Zierikzee, Apeldoorn, Epe en Amster dam, tegen eene jaarlijksche belooning resp. van f 4400, f 690, f 800, f 525 en f 4600. Als eene bijzonderheid meldt men uit Vlissingen, dat aldaar dezer dagen drie leden van een zelfde huisgezinde moeder (weduwe), een zoon en eene dochter, tegelijk in ondertrouw werden opgenomen. Uit Vlissingen wordt aan het R. Nbl. geschreven Op den Badhuisweg heerschte gedurende de Paasch- dagen eene buitengewone drukte doordien vele inge zetenen uit Vlissingen en niet minder uit Middelburg eens een kijkje kwamen nemen naar het in aanbouw zijnde badhótel. Dat is reeds een heel eind gevorderd en men behoeft niet veel verbeeldingskracht te bezitten om zich een voorstelling te maken van hetgeen het worden moet en spoedig zijn zal. 't Is een ruim, luchtig en sierlijk hótel, dat gerust de vergelijking met andere zal kunnen doorstaan en de logeergasten zullen een prachtig gezicht hebben op de zee, zoowel als op het land en de stad en zijn slechts enkele passen van het strand verwijderd. De reis naar en van het bad hótel is eveneens zoo gemakkelijk mogelijkde tram houdt om zoo te zeggen voor de deur stil. De gemeenteraad van Vlissingen heeft Burgem. en Weth. dier gemeente gemachtigd tot het aangaan eener geldleening van f 48,278,57 ten behoeve van het uitvoeren van eenige openbare werken, dringend noodzakelijk om de exploitatie van het nieuw gebouwde badhótel mogelijk te maken. Bestaan er in Nederland geen wetsbepalingen tegen majesteitsschennis? vraagt De Tijd, naar aanleiding van een artikel van Recht voor Allen over de komst des Konings te Amsterdam. Een paar staaltjes volgen hier, om den geest van dat artikel te doen kennen. De Koning wordt daar genoemd «iemand, die weinig werk van zijn baantje maakt." Voorts vindt men er deze zinsneden «De zoogenaamde geestdrift bij de komst der ko ninklijke familie is al merkelijk bekoeld, in vergelijking van 40 of 20 jaar geleden, en zonder de straatjongens kwam er niets van de vertooning terecht. Natuurlijk, de burgemeester en dergelijke lui veinzen geestdrift, want hun baantje hangt af van vleien en buigen, oftewel de lust in eene ridderorde vergoedt het spelen van knecht gedurende eene week. Reeds dat bezoek zou het een man van karakter onmogelijk maken, burgemeester van Amsterdam te zijnmaar waar vindt men dezulken op de zetels der machthebbers?" Het N. v. d. D. heeft gemeld, dat de heer F. Domela Nieuwenhuis te Gravenhage, f 45.000 geschonken heeft voor een eigen gebouw der socialisten te Am sterdam, f 2000 voor de weerstandskas en f 4000 voor de propaganda's. Bij het bestuur van de afd. Amsterdam van den Sociaal-Democratischen Bond is echter, volgens de Amst., niets bekend van die gift ten behoeve van een eigen gebouw. Ook de II. Ct. zegt, dat het bericht volkomen on gegrond is. Naar men meldt, zal het examen voor apothekers bediende dit jaar te Groningen en 's Gravenhage worden afgenomen. Het voornemen bestaat, de verzamelingen scheeps modellen, tot dusver bewaard in de modelzaal aan het ministerie van marine, over te brengen naar het rijksmuseum te Amsterdam. De wethouder van 's Gravenhage, de heer P. C. Evers, heeft, naar men verneemt, bedankt voor de hem door de kiesvereeniging «De Grondwet" aangeboden can- didatuur voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De thans gesloten tentoonstelling van voorwerpen door werklieden vervaardigd, te 's Gravenhage gehouden, is in het geheel door ongeveer 40000 betalenden be zocht, terwijl ongeveer 6000 loten zijn verkocht. Op uitnoodiging van den particulieren secretaris des Konings, jhr. Hora Siccama, heeft de fabriek «de Prins van Oranje" te 's Hage een begrooting gemaakt der kosten tot het plaatsen van 6000 standaardkaarsen- licht op den Vijverberg aldaar, door het arbeidsver mogen der eb en vloed van Scheveningen. Om de noodige electriciteit daartoe op te wekken, zijn de werktuigen en 5 kilometer lange kabel begroot op f 30,000. Naar uit Amsterdam wordt gemeld, is door wijlen mevrouw Domela Nieuwenhuis ongeveer f 40,000 aan verschillende kerk- en liefdadige genootschappen ver maakt. Het Luthersch kerkbestuur is het rijkst bedacht. De Fransche regeering zal zich door dr. Mancel doen vertegenwoordigen op de te 's Hage te houden conferentie ter bespreking van middelen tot wering van den verkoop van sterken drank in de Noordzee. De Stoompost verneemt, dat plannen ontworpen zijn voor de verbouwing van het Postkantoor te 's Gra venhage, welke verbouwing zoodanige uitbreiding zou erlangen, dat de Rijks-telegraafdienst in hetzelfde gebouw zou kunnen worden uitgeoefend. Deze dienst zou derhalve van het Binnenhof naar de Prinsenstraat worden overgebracht. Van den 48en tot en met den 24en April zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 68 stoom- en 28 zeilschepen, en vertrokken 76 stoom- en 22 zeilschepen De deputaten-vergadering der anti-revolutionaire partij zal dit jaar den 3den Mei te Utrecht plaats hebben. In den belangrijken bloemhandel, welke in ^Haarlem en omstreken wordt gedreven, schijnen de ongunstige toestanden, welke ook dezen tak van welvaart drukten, voor betere te hebben plaats gemaakt. Tegenwoordig zijn de openbare veilingen van hyacinthen en-andere bloembollen in vollen gang. De prijzen, welke voor goede, meest in den handel voorkomende soorten, werden besteed, zijn hoog en bedragen in vele gevallen het dubbele, ja zelfs meer dan dezelfde soorten 'in de laatste jaren konden opbrengen. Onder de zeer gewilde en goed betaalde soorten komen vooral voor «Homerus", een vroege roode variëteit, «Pellissier", rood, «La Grandesse", wit, «Grand lilas", blauw, enz. Velen, en meer in het bijzonder de talrijke beoefenaars van het bollenvak, zullen met den wensch instemmen, dat deze omkeer ten goede voor den handel van blijvenden aard zijn moge. Hoewel reeds eenige velden van de bloemen zijn ontdaan, worden er echter, dus meldt de H. Ct., nog talrijke plekken in de omstreken aangetroffen, die een bezoek waard zijn. Daar de nieuwe wet op de Staatsloterij verandering heeft gebracht in de winst der collecteurs, kan voor hun aanslag in het patentrecht de maatstaf van 40 cent per lot niet meer gelden. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat niettemin ook in het vërvolg voor de toepassing der patentwet, het aantal loten, aan ieder collecteur in het vooraf gaand jaar verstrekt, zal worden opgegeven. Die het beroep reeds in het vorig jaar uitoefenden worden nog naar den vroegeren maatstaf belast. Wat de nieuwe collecteurs betreft, zal binnenkort opgaaf worden gedaan van het aantal loten, die aan hen voor de eerste der drie in dit jaar te houden loterijen zijn en vermoedelijk zullen worden uitgegeven. De voormalige gedelegeerden der eerste klasse, aan wie nog loten rechtstreeks van rechtswege worden uitgegeven, behooren wegens den verkoop dier loten, naar hunne vermoedelijke winst bij assimilatie als collecteur aangeslagen te worden. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan De Ruijter, van Ridderkerk, die de vorige week door een dollen hond gebeten werd, toegestaan zich op 's lands kosten naar Parijs te begeven, ten einde de inentingen bij dr. Pasteur te ondergaan. Een zoon van het Hemelsche rijk smaakte Dinsdag het geluk, in den echt te worden verbonden met eene dochter uit het land «ontwoekerd aan de baren". Het is n.l. de heer Taen Err Toung, later genaamd Frederick George Arrhee, met mej. M. C. U. Cuypers, dochter van den gevierden architect. De bruigom en diens vader waren in Chineesch ponti ficaal. De veehouder II. J. A. Schouten, te Waverveen, bij Mijdrecht, die verleden week de eerste zuivere room-grasboter aan Z. M. den Koning zond, heeft vanwege Z. M. eene schriftelijke dankbetuiging ontvangen. De N. R. Ct. bevat de volgende mededeeling: «Naar wij vernemen, is de vorige week bij brief van den directeur van 's Konings kabinet aan mr. M. baron Mackay de vorming van een nieuw ministerie opgedragen, doch is die taak door hem niet aanvaard". De Fransche pakketbooten zullen, zoowel op de heen- als op de terugreis van Marseille naar Oost-Indië, tijdelijk de haven van Napels niet aandoen. Uit Enschedé meldt men aan het Rbl.: Woensdagmiddag stond het grootste gedeelte der werkstakende arbeiders voor de fabriek der heeren J. F. Scholten Zn.; zij riepen de medewerking van den burgemeester in, die met de afgevaardigden tweemaal achtereen zich naar de eigenaren der fabriek De arbeiders hebben thans aangevangen te werken op de door de genoemde firma gestelde voorwaarden, na op verzoek van den burgemeester in het bezit van vroegere touwen te zijn gesteld. Vijf wevers zijn niet weer toegelaten. In zake het geding der Holl. Gasfabriek der heeren De Bruijn tegen de gemeente Amsterdam is het schriftelijk debat thans geëindigd. Dinsdag a.s. wordt door de rechtbank de dag van pleidooi bepaald. Daar de heeren Ozinga, Bouterse en Schram te Amsterdam aannemers zijn geworden van de groote havenwerken te Galatz en Ibraila (Rumenië), zullen binnenkort een aantal Nederlandsche werklieden, voor zien van het noodige materieel, derwaarts vertrekken.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3