/ll ltlk/S ISCH COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 30. Zaterdag 17 April. 89ste jaargang- NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD dit •der 31lt 97'/,. 99 763/, 60'/,. 2,45 f 8,40 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEPIAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 16 April 1 8 8 6. In de op Dinsdag 13 April j.l. gehoudene Algemeene Vergadering van het Waterschap Schouwen, werd de Begrooting voor het jaar 1886 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 202443,66. Tevens werd in die vergadering besloten tot eene jaarlijksche uitkeering van f 3242, gedurende 20 jaren, aan de Commissie voor de Grintwegen in Schouwen, voor het onderhoud van het wegennet 1864/66. Te Goes is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Jonquière, liberaal, met 170 stemmen. Op den anti-revolutionairen candidaat, den heer Donner, werden 147 stemmen uitgebracht. Als een bewijs voor het toenemend goederenvervoer naar Engeland via Vlissingen kan dienen dat Maandag middag een extra goederentrein loopen moest. Die trein, welke waarschijnlijk meer zal moeten worden ingelegd, komt te 12.18 te Vlissingen aan. Bij het te Vlissingen op last van den Minister van Marine plaats gehad hebbend onderzoek naar het ge zichtsvermogen van het loodspersoneel aldaar, is bevonden dat de gezichtsscherpte bij 3 zeeloodsschippers, 6 zee- loodsen en 1 binnenloods van dien aard was, dat zij zich aan een tweede onderzoek, bij de directie der marine te Amsterdam af te nemen, zullen moeten onderwerpen. De apotheker Opwyrda roept in het Pharmaceutisch Weekblad zijne vakgenooten op, om zich tot de Tweede Kamer te wenden met verzoek, het wetsontwerp tot wijziging der wet regelende de uitoefening der itrtsenij- bereidkunst, zooals het is ingediend, niet aan te nemen, daar het niet strookt met de ware belangen der pharmacie. Hij wenscht dat de Kamer het ontwerp, alvorens het in behandeling komt, aan het oordeel eener commissie van apothekers zal onderwerpen. In het verslag der Tweede Kamer omtrent het onderzoek in de afdeelingen van het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting van 1885 leest men het volgende: Van verschillende zijden wenschte men de aandacht der Regeering te vestigen op de zoo belangrijke ont dekkingen van Pasteur en vroeg of zij voornemens is te trachten vruchten daarvan te plukken, hetzij door het verkrijgen der smetstof, hetzij door het zenden van eene commissie van geneeskundigen. De Regeering heeft niet gedraald eene commissie te benoemen tot het bijwonen van proeven door Teissandier omtrent de luchtscheepvaart en men meende dat de wetenschappe lijke onderzoekingen van Pasteur, die tot heil van de menschheid ondernomen worden, van veel grooter be lang zijn. Eenige mededeeling der Regeering omtrent het wel of niet gebleken practisch nut van een ontsmettings oven zoude men gaarne tegemoet zien. Sommige leden waren echter van meening dat plaatsing van zoodanigen oven uitsluitend te Rozendaal reeds uit den aard der zaak een weinig doeltreffende maatregel was en on voldoende om zelfs onze zuidergrens te beschermen. Men vroeg of de Regeering nu niet tot eene nieuwe regeling der vacatiegelden voor de commissiën der onderwijzers-examens zoude overgaan. De heer Jac. Luijben, te Hedikhuizen, heeft twee monsterossen, ter zwaarte elk van circa '1300 kilo; deze zullen 28 dezer op de jaarmarkt te Ileusden worden gebracht. Door enkele bladen is reeds melding gemaakt van het droevig verlies, dat ons vaderland getroffen heeft in het overlijden van Anna Louisa Geertruida Bosboom- Toussaint. In de laatste jaren was de gevierde schrijfster aanhoudend meer of min lijdende, en verscheen zij weinig in het openbaar. Toch kwam de dood Dinsdag namiddag half vier plotseling en onverwachtin de laatste dagen hadden zich geen ziekteverschijnselen voorgedaan. Zondag was zij zelfs nog uit geweest. Omtrent haar levensloop ontleenen wij de volgende bijzonderheden aan het Vad.: Zij werd geboren te Alkmaar den 16 Sept. 1812 en had dus bijna den ouderdom van 74 jaren bereikt. Na op 20jarigen leeftijd haar examen als huisonderwijzeres te hebben afgelegd, begon zij haar loopbaan als gouvernante bij eene deftige familie te Hoorn; zij bleef daar twee jaren, inmiddels haar kennis steeds vermeerderend, en in 1837 verscheen haar eerste novelle »Almagro" in Beyerinks »Magazijn van Romantische Verhalen", ge schreven onder den invloed van Scott en Byron. Kort daarop volgde »De Graaf van Devonshire", dat door Potgieter in de Gids met lof werd besproken. Wij zullen de schrijfster niet stap voor stap volgen op haar welbesteed leven, en ook niet al haar werken ver melden. De meeste daarvan zijn zoo niet populair, dan toch algemeen bekend geworden. Men denke aan »Lauernesse", aan de Leycesterromans, aan «Mejonk- vrouw de Mauleon", »De Delftsche Wonderdokter", Majoor Frans", om slechts enkele te noemen. Van allen kan gezegd wordendat zij van een be wonderenswaardig talent, van een groot meesterschap over de taal, van groote kennis, ook van het mensche- lijlc hart, getuigen. Busken Iluet noemde mevrouw Bosboom de dichteres van het protestantisme, en inderdaad van »Lauernesse" af tot in haar laatste werk toe bleef zij de kerkleer, die zij beleed, de evangelisch-hervormde, met warmte toegedaan. Dat geeft aan haar werken een bijzonderen stempel. Het leven van mevr. Bosboom was, afgescheiden van haar werken, weinig rijk aan incidenten. In April 1851 trad mej. Toussaint in den echt met den gevierden kerkschilder Bosboom, en sedert dien tijd woonde zij in de residentie. Men herinnert zich nog hoe zij bij haar zilveren bruiloftsfeest werd gevierd, en hoe men haar 70sten verjaardag voor haar tot een feestdag maakte. Ontbrak het bij die gelegenheid aan officieel eerebetoon, het geheele land bleek haar verdiensten naar waarde te schatten. Ook in het buitenland telde mevr. Bosboom vele vrienden, en verscheiden barer romans werden in het Duitsch, Engelsch en Fransch vertaald. De begrafenis is op aanstaanden Zaterdag bepaald. Men leest in het D. v. Z.-H. Men zou aan de betrokken autoriteiten niet genoeg kunnen aanraden om den menschlievenden maatregel na te volgen, welke onlangs in eenige Amerikaansche hospitalen voor 't eerst is toegepast om het lot te verzachten van de ongelukkigen aangetast door be smettelijke ziekten, die, afgescheiden van de andere zieken, hun dagen in eenzaamheid doorbrengen, ten prooi aan hun lijden en overgelaten aan hun treurige gedachten. Men heeft daar namelijk in iedere kamer een telefoon doen aanbrengen, waardoor zij met hun verwanten en vrienden spreken kunnen, zonder voor iemand gevaarlijk te zijn. Naar wij vernemen worden de eerstvolgende wed strijden van het Algemeen Nederl. Wielrijdersbond te Nijmegen gehouden in Juli a.s. De wedstrijd op den tweeden Paaschdag is uitgeschreven door een 4-tal Geldersche Wielrijderskringen. In Augustus verwacht men een wedstrijd te Utrecht. In de Algemeene Vergadering van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen, te houden op -13 Mei e.k. te Amsterdam, zal door het Hoofdbestuur worden voorgesteld '1. Zich nogmaals te wenden tot den minister van justitie, ten einde worde toegestaan, dat, bij transport van gevangenen, de kap worde gebruikt door degenen, die zulks verlangen. 2. Zich te wenden tot de regeering met verzoek dat, evenals in het buitenland, iedere spoorwegmaat schappij hier te lande worde uitgenoodigd een «cellulair spoorwegrijtuig" te doen inrichten, tot vervoer van gevangenen. Een particulier te Grouw, zoo verhaalt men, had van een schipper een kruiwagen gekocht, op voorwaarde, elke week '10 cent af te betalen. Dit ging goed totdat de tijdsomstandigheden den kooper noodzaakten de afbetaling eenigen tijd te schorsen; maar de schipper daarmede niet tevreden, nam den kruiwagen weder in zijn bezit. Onze huisman, hierover verbolgen, ging zich deswege beklagen op eene audiëntie bij den com missaris des konings, die den klager natuurlijk verwees naar den kantonrechter. De man meende, dat dit maar afschepen was en schreef daarop een adres van beklag aan den koning en heeft 2ijn voornemen te kennen gegeven om, wanneer ook dit niet mocht helpen, zich op den paus te beroepen, hoewel de man protes- tantsch is. De rechtskennis laat hij het volk, gelijk men ziet, nog wel iets te wenschen over. In '1885 hielden reeders van "Vlaardingen en Scheve- ningen eene vergadering in het belang der haring- visscherij, en daarin werd o. a. besloten, dat de visscherij niet vóór 25 Juni mocht worden begonnen, ten einde den handel niet te bederven door de aanbrengst van de z.g. maatjesharing. Nu is het gebleken dat, niet tegenstaande dien lateren termijn van zeilen der schepen, over 't algemeen toch nog te veel maatjesharing is aangebracht en de reederijen verlies door die aanbrengst leden, doordien die soort haring ten slotte voor f 2,50 de ton is verkocht. Er zijn sommigen, die het vertrek der vloot nog op lateren datum wenschen; anderen willen dien op denzelfden houden. Een besluit is echter voor dit jaar nog niet genomen. Bij een faillissement te Amsterdam dat reeds eenigen tijd geleden plaats had, maar waaroveT~mi- drult gesproken wordt, omdat deze week het meubilair wordt verkocht, bleek dat de hoedenmaker f 500, de kapper f 700, de slager f 1400 en de banket bakker ook eenige honderden hebben moet. Nu kan men nagaan, wat de rekeningen van modistes, cou- turières en manufacturers zullen bedragen. Voor dezen besten klant hebben baas en knechts gevlogen en was er niets te goed in winkel of magazijn. Zijn wezels ook wilddieven? Deze vraag wordt zeer zeker door eenige jachtliefhebbers, die in de omstreken van Middelharnis en Sommelsdijk uitgestrekt jacht terrein in huur hebben, bevestigend beantwoord. Volgens hen zijn vele wezels menig jong haas zijn dood, en daarom loofden zij premiën uit op het vangen van wezels. Doch ook muizen versmaden zij niet en bij sommige hunner verblijfplaatsen kan men groote getallen muizenkoppen vinden. Met het oog op de uitgeloofde premie werd een groot getal wezels gevangen en gedood, en daardoor de vermenigvuldiging van het hazenras in de hand gewerkt entevens de veldmuizenteelt, wier aantal onrustbarend is toe genomen. De «Hollandsche maatschappij van Land bouw", afdeeling «Overflakkee en Goederede", minder gesteld op een goed bezet muizenveld, heeft bij de bevoegde macht er op aangedrongen het vangen van wezels te verbieden.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1