zaken met cijfers trachten te bewijzen, dat de gevolgen der onderwijswet overdreven waven voorgesteld. «Niet meer" dan 220 gemeenten zijn vrijgesteld van de verplichting tot het hebben eener gemeenteschool 850 openbare scholen zijn opgeheven, maar daarentegen '1476 vrije scholen" aangenomen, en die waren a]]e, zeide de minister, «wélbevolkt en goed van gehalte." Onder die 1476 zijn «niet meer" dan 54-8 scholen van geestelijke zusters en 22 van school- broeders. Het aantal onderwijzers zonder acte zal spoedig kleiner worden, want men zal de examens gemakkelijk maken. De op wachtgeld gebrachte onder wijzers klagen zonder grond, want enkelen hebben 2000 tot 3000 fr. 'sjaars. En ieder leerling dei- openbare school kost 21.95 fr. per jaar minder dan in '83. De heer Jacobs voegde er bij, dat ook de subsidies niet zoo royaal worden gegeven als dooi de liberalen. De conservatieven zijn zuinig, en wanneer graaf de Kerckhove beweert, dat andere behoeften der gemeenten, zooals de armverzorging of het onderhoud der wegen, onder die staatszuinigheid voor het onderwijs lijden, dan dient hij te weten, dat het gouvernement niet voor alles kan zorgen. De liberalen maken groot misbaar over het wachtgeld der door de regeering ontslagen onderwijzers, maar zij gaven in 1879 geen centime aan de onderwijzers, die uit «gewetensdrang" het openbaar onderwijs in den steek lieten. Omdat de liberale partij alleen voor hare geestverwanten zorgt, hoort men nu om algemeen stemrecht roepen. De heer Houzeau kwam op tegen de cijfers van den minister van binnenlandsche zaken en cle cijfers, die hij aanvoerde, werden weder bestreden door den heer Tack. Te Ninove zijn acht garenspinnerijen met zes tot zevenhonderd arbeiders. Het dagloon bedraagt op het oogenblik fr. 1.25 tot fr. 1.50; die op stuk werken, komen tot fr. 2.50. Deeischis: algemeene verhooging tot fr. 2, voor eenen werkdag van 10, in plaats van 12 uren. De fabrikant, bij wien de werkstaking begonnen is, verklaart, dat het niet mogelijk is den eisch toe te geven. Reeds nu wordt, ten einde het werkvolk aan den gang te houden, zonder winst gewerkt. De concurrentie der Duitsche spinnerijen en het hoog inkomend recht, waarmede deze beschermd worden, is oorzaak van dien toestand. Wordt de productie-prijs hooger, dan moeten de Belgische spinne rijen, die hare grootste afnemers in Duitschland vinden, met verlies werken. De Etoile meldde het eerst, dat de heer van dei- Smissen, het hoofd der zoogenaamde independenten in de Kamer, zijne vrouw had vermoord. Mevrouw van der Smissen woonde op kamers Groenstraat 117, op den hoek der Broederschapstraat. Omtrent 1 */4 ure 's morgens zou van der Smissen in de kamer gekomen zijn en voor dat zijne vrouw kon opstaan, loste hij zes revolverschoten op haar. Alle zes de schoten waren raak en een was doodelijk. De justitie is te 4 ure gekomen. Van der Smissen is in tegen woordigheid van zijn slachtoffer gebracht, dat zonder kennis lag. Hij was zeer kalm. 's Morgens te 7 ure bevond hij zich nog in het politiebureel van Schaarbeek. Zoo het schijnt had van der Smissen een hevigen twist gehad met zijne vrouw; hij eischte eenen brief terug, waarin hij haar voorstellen van verzoening deed. De vrouw weigerde dien brief te geven, zeggende dat hij zich in de handen van mr. Jolly, haren advokaat, bevond. Deze tijding is door andere bladen bevestigd. De vrouw is overleden. Het nieuws heeft in de stad een groote opschudding teweeg gebracht. Alvorens te sterven, heeft zij vergiffenis geschonken aan .haren echtgenoot en betreurd, dat hij haar ook geen vergiffenis had verleend. Een later bericht meldt, dat' Mevr. van der Smissen leeft en er zelfs hoop bestaat op haar herstel. N oor d-.A.:m.erllza.* De Mormonen in Utah hebben het tegenwoordig hard te verantwoorden. De wet tegen de veelwijverij wordt door de bondsautoriteiten streng en consequent uitgevoerd. Vele Mormonen zijn veroordeeld en naar het tuchthuis gezonden. Utah is een territorium dei- Unie en de in ieder territorium geldige wetten der Vereenigde Staten verbieden daar de veelwijverij even goed als in Arizona, Washington, Idaha, enz. Thans is ook de apostel Cannon, vroeger lid van het congres, gevangen genomen. Hij bekleedt na president Taylor den hoogsten rang bij de Mormonen. Geen ander heeft zich zoo scherp tegen de bondsregeering uit gelaten. Hij was het voornamelijk, die zijne geloofs- genooten tot verzet tegen de centrale regeering aanspoorde en hen vermaande de veelwijverij niet op te geven. Vele Mormonen hebben zich door hem tot martelaars laten makenzij erkenden openlijk meer dan eene vrouw te hebben en weigerden aan de wetten te gehoorzamen. In sommige bladen wordt verzekert, dat de Mormonen Ütah zouden willen verlaten om naar den kleinen staat Nevada te ver huizen. waar zij niet direct onder de bondsregeering zouden staan. Er zijn daar slechts 18,000 stemhebbende burgers; wanneer alle Mormonen naar Nevada gingen, zouden zij er bij meerderheid van stemmen een wet i kunnen invoeren, die de veelwijverij toestond. Maar het is niet waarschijnlijk dat de Mormonen hun 1 groote bezittingen in Utah ziülep opofferen. Ook meent men algemeen, dat wéfdra een wet, die het huwelijk voor het geheele gebied der Unie regelt, dooi- het congres zal worden aangenomen. Dan zou geen staat de veelwijverij kunnen toestaan en de Mormonen zouden in den staat Nevada er niet beter aan toe zijn dan in het territorium Utah. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft met groote meerderheid het ontwerp aangenomen, waarbij op staatskosten scheidsgerechten worden ingesteld om bij werkstakingen tusschen de patroons en de werk lieden uitspraak te doen. Het scheidsgerecht zal bestaan uit drie leden, van welke een door de patroons, een door de werklieden en een door beide partijen samen wordt gekozen. Niemand kan worden gedwongen het scheidsgerecht aan te nemen. De door den staat te dragen kosten worden voor ieder geval op 100 dollars geraamd. De werkstakers blijven, ondanks alles, den strijd voortzetten om de spoorweglijnen te boycotten. De «Ridders van den Arbeid" hebben een manifest aan al de werkliedenverenigingen der wereld uitgevaardigd om Gould's handelwijze bekend te maken; zij eischen, dat men hem alles ontneme. Te St. Louis zijn reeds ernstige onlusten voorgevallen. Ongeveer '1000 werk stakers overrompelden al de werkhuizen van de maatschappij en dwongen de arbeiders het werk te verlaten. Later werden zij door de gewapende macht uiteen gedreven. Frankrijk. De heer Bazerian heeft in den Senaat een wets voorstel ingediend strekkende om art. 414 van het Strafwetboek - krachtens hetwelk de journalisten Due Query en Roche te Dec.azeville in hechtenis zijn genomen - aan te vullen; het luidt als volgt: «Art. 1. Alle aansporingen of ophitsingen in het openbaar, door middel van het woord, geschriften of de pers tot de in art. 414 van het strafwetboek vermelde handelingen, strekkende om inbreuk te maken op de vrije uitoefening van industrie of arbeid, worden gestraft met gevangenis van 6 dagen tot 3 jaren en eene boete van 16 tot 3000 fers., of met eene van deze twee straffen alleen. Art. 2. Wanneer op het oogenblik dezer aansporingen of ophitsingen de be drijvers er van aan deze industrie of dezen arbeid vreemd zijn, kan de straf op het dubbele worden gebracht en indien de bedrijvers geene Franschen zijn tot het driedubbele. Art. 3. Art. 63 van het straf wetboek is van toepassing. Art. 4. De in deze wet bedoelde wanbedrijven worden in alle gevallen berecht door de correctioneele politie." Bul garij e. De correspondent der Daily News te Odessa heeft uit goede bron vernomen, dat het Russische gou vernement van oordeel is, dat wat vorst Alexander nu ook nog doet, niets den Czaar van zijne voor nemens met betrekking tot Bulgarije kan afbrengen. Et- is niets, wat den vorst kan redden. De Russische agenten op het Balkanschiereiland zijn in den laatsten tijd zeer bedrijvig geweest en volgens andere berichten is hun doel de bezetting van Bulgarije en Oost-Rumelië door Russische troepen voor te bereiden. Wèl wordt aan de Neue freie Presse uit Petersburg gemeld, dat er niet aan eene bezetting van Bulgarije wordt gedacht en dat de troepenbewegingen in het zuiden alleen met de reis des keizers in verband staan. Nu de vorst zich aan het besluit der mogendheden heeft onderworpen, moet eene Turksch-Bulgaarsche commissie het statuut van Oost-Rumelië herzien, waarvoor vier maanden zullen noodig wezen. Het herziene statuut moet door de mogendheden worden goedgekeurd. Wanneer Rusland over vier maanden vindt, dat bij de herziening het tractaat van Berlijn is geschonden en zulk eene ontdekking zal niet moeielijk zijn dan heeft het een voorwendsel, om zijne goedkeuring te weigeren en biedt zich eene gelegenheid aan tot inmenging in de aangelegenheden van Bulgarije. In September komt derhalve eerst de quaestie van de bezetting aan de orde. Intusschen is aan de Köln. Ztg. uit Weenen het volgende gemeld: Hier zijn weinig verblijdende tijdingen ontvangen die eene belangrijke onrust op verschillende plaatsen van Macedonië melden, die aan buitenlandschen invloed wordt toegeschreven. Men was hier reeds eenigen tijd oA zulke berichten voorbereid, maar op een ongunstiger oogenblik konden zij niet komen. Het is duidelijk, dat zulk een beweging voor de positie van vorst Alexander tegenover de mogendheden en den Sultan noodlottig kan worden de vorst zal met zijn beproefde energie alle krachten inspannen om deze beweging buiten Bulgarije en Oost-Rumelië te houdenmaar het is duidelijk, dat zij er niet toe kan bijdragen hem toegeeflijker te maken, terwijl aan den anderen kant de hem welgezinde mogendheden daarin eene nieuwe aanleiding zullen vinden om hun wil door te drijven. Zwitserland. De werkstaking der verschillende handwerkers, zooals timmerlieden, schrijnwerkers, beeldhouwers, enz., neemt steeds een grooteren omvang; thans hebben ook de steenhouwers zich bij de werkstakers aan gesloten. Te Bazel, St.-Gallen en Lausanne is alle arbeid geschorst, terwijl Zürich het middenpunt der beweging is; in eene algemeene vergadering te Bazel zeide de voorzitter van den algemeenen werkliedenbond, dat weldra de andere steden van Zwitserland het gegeven voorbeeld zullen volgen. Werklieden van alle nationaliteiten nemen deel aan de werkstaking. Sedert een paar dagen is de eerste onderstand van den bond aan de werkstakers uitgedeeld. De werkstaking is tot hiertoe kalm en rustig. Intusschen hebben de socialisten reeds eene brochure verspreid, getiteld de vlie'gen en de spinnen. Duitschland. De nota van wege het Vaticaan, dezer dagen te Berlijn bezorgd, zal een vergelijk tusschen Bismarck en den Paus ten gevolge hebben. De officieuse bladen ICreuz-Zeitung en de Univers, achten de verzoening tusschen Kerk en Staat verzekerd. Eerstgenoemd blad verzekert, dat de Curie zich bereid verklaard heeft om de «Anzeigepflicht" zonder eenige beperking te erkennen, nadat prins Bismarck uitdrukkelijk had verzekerd, dat zonder deze concessie de kerkelijke wetten zeker door beide Kamers zouden worden verworpen. De Curie stelt echter als voor waarde eene openlijke verklaring der Pruisische regee ring, dat zij bereid is om weldra den Landdag eene herziening van de «Anzeigepflicht", gelijk deze dooi de Mei-wetten wordt bepaald, voor te stellen. Hiertoe heeft de Pruisische regeering zich bereid verklaard. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Bij Alfred Defuisseaux is door de justitie Zaterdag eene huiszoeking gedaan. Hij wordt vervolgd zoowel wegens de publicatie van zijn «Catéchisme du Peuple", waarvan 300,000 exemplaren gedrukt zijn, als wegens zijne anarchistische handelingen. Defuisseaux bewoont met zijne vrouw, kinderen en schoonouders een klein kasteel op eenige minuten afstand van Mevergnies Attres. Burger Defuisseaux was afwezig, toen de justitie zich aanmeldde, en tot in den namiddag liet hij zich niet zien. De magistraten waren vergezeld door 12 gendarmen, 's Morgens om half tien arrivierden zij en verlieten eerst des avonds om 8 uur het kasteel. In dien tijd hebben zij dus heel wat kunnen doorzoeken. In de omgeving van Charleroi zijn thans weder meer werkstakers dan in de vorige week. Het is er overigens zeer rustig. De Belgische regeering heeft op alle exemplaren der «Catéchisme du Peuple" van Alfred Defuisseaux, die bij de boekhandelaars en courantenverkoopers ge deponeerd zijn, beslag doen leggen. In de nabijheid van Liegnitz werd dezer dagen een groot aantal lijken in den grond ontdekt. Daar de skeletten nog gedeeltelijk van kleeren waren voorzien, is uit de kleur der monteering, den vorm der knoopen enz. opgemaakt geworden, dat het lijken waren van Pruisische en Oostenrijksche soldaten, die in den slag bij Liegnitz den 15 Augustus 1760 gesneuveld zijn. Kerk- en Schoolnieuws. Bedankt voor het beroep naar de Nederl. Herv. Gem. te Zierikzee, door Dr. J. Herderschee J.Hzn. te Borkuloo. De stichting eener zesde kerk voor de Nederduitsche herv. gemeente te 's Ilage is verzekerd. Met den arbeid zal zeer spoedig worden begonnen. Tot tijdelijke leerares (tot 1 Aug. 1886) in het teekenen en, in de handwerken aan de middelbare meisjesschool te Middelburg is mej. A. M. E. Ringei' uit Groningen benoemd. ZEJETXJ PliV GEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 9 April. »Vixen", kapt. J. Prettyman, van Par naar Dordrecht. VERTROKKEN: 11 April. «Jasper", kapt. J. Battershill, naar New-Castle. ADVERTENTIEN. Hartelijk dank aan allen, die mij blijken van belangstelling gaven op 10 April. Zierikzee, 12 April 1886. Mr. C. VAN DER LEK DE CLERCQ van Stavenisse.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3