Donderdag jl. kwam de langste telefoon-geleiding tot stand, die tot nu toe hier te lande bestaat; zij is bestemd voor de stoorabootreederij Fop Smit Co., en dient tot verbinding harer veren. Te Rotterdam en Dordrecht bevinden zich kleine centraal-inricbtingen. De langste lijn ontstaat, wanneer Slikkerveer met Gorinchem spreekt. Daar dit gesprek over de centrale inrichting te Rotterdam loopt, is de afstand in dit geval 71 K M. De aanleg geschiedde door de Nederlandsche Bell-Telephoon-Maatschappij. Thans wordt met zekerheid bericht, dat de Koning, de Koningin en het Prinsesje op Dinsdag 27 April, den dag na Paschen, Amsterdam zullen bezoeken. Zaterdag werd op de vergadering van aandeelhouders der Billiton-maatschappij, het voorstel van het bestuur, om een tweeden directeur te benoemen, met groote meerderheid van stemmen aangenomen, en tot 2e directeur met algemeene stemmen benoemd, de heer M. A. van Walchren, gep. kolonel van het Ind. leger. Eenige Friesche landbouwers hebben besloten een stoomzuivelfabriek op te richten, liet benoodigde kapitaal is begroot op ƒ30,000; daarvan is door enkele belang hebbenden reeds voor een bedrag van 9000 aan aandeelen genomen. Sommige landeigenaren hebben mede zich bereid verklaard tot inteekening. De rente zal ten minste 3, ten hoogste 4 pet. bedragen. In Noord-Brabant ligt nog eene uitgestrektheid van ruim 57,000 hectaren heide- en woeste grond (geen bósch), die aan de gemeenten toebehoort. De tijdelijke voorzitter van den raad van Ministers, de heer Heemskerk, heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat krachtens machtiging des Konings van 10 April, No. 1, het ontwerp van wet tot het in overweging nemen van eene ver andering van het Xde hoofdstuk der grondwet, wordt ingetrokken. De Noord-Brabantsche maatschappij van landbouw heeft de haar van wege het Departement van Oorlog toegediende premie van 500 voor het houden eener hengstenkeuring afgestaan aan de afdeeling Eindhoven, ten behoeve van de door deze op den 21 September e.k. te houden landbouwtentoonstelling. De Deventer tapijtfabriek keert over 1885 '140 uit per aandeel van '1280. Mevrouw de douarière Kneppelhout te Oosterbeek heeft een aldaar staand gebouw, ter waarde van 15,000, dat voor verschillende doeleinden wordt gebruikt en waarin ook geregeld door predikanten van moderne richting godsdienstoefeningen worden gehouden, aan het gemeentebestuur van Renkum ten geschenke gegeven. Een zonderlinge invalide loopt, volgens de Zwol. Ct., in Steenwijkerwold rond. Voor eenigen tijd werd een kip door een paard zoodanig bezeerd, dat zij een poot zoo goed als verloor. De eigenaar amputeerde zoo voorzichtig mogelijk het lichaamsdeel en verving het met behulp van gips door een houten poot. Hoewel het loopen eerst zeer bezwaarlijk ging, schijnt de kip zich echter daarin zoo geoefend te hebben, dat zij thans voor haar andere natuurgenooten weinig of niets behoeft onder te doen. De Regeering der Europeesche Rijken, die bezittingen in andere werelddeelen hebben, geven aan de stoom vaartlijnen tusschen het moederland en de koloniën subsidie, in den vorm van waarborg van een bepaald bedrag voor het vervoer van de mail, dus voor het verrichten van den postdienst. Het jaarverslag der Maatschappij «Nederland" constateert, dat ontvangt: de Engelsche mail per geogr. mijl 22.21 de Fransche 25.84 de Duitsche 20. Daarentegen staat het bedrag van 3000 per enkele reis, dat onze Regeering aan de Nederl. mail heeft gewaarborgd, gelijk met slechts 1.27 per geogr. mijl. Die som werd vastgesteld, toen de stoomvaart maatschappij «Nederland" een veertiendaagschen dienst invoerde, en is niet vermeerderd toen het getal reizen van 52 op 70 werd gebracht. Men ziet uit die cijfers zegt het Hbl. wat er is van de «begunstiging" waarvan wel eens is gesproken. De Nederlandsche en Indische Regeeringen berekenen dubbel zooveel port als andere landen der Post-unie voor briefwisseling tusschen Europa en Azië, maar dragen niet veel meer dan een twintigste van hetgeen andere Regeeringen voor het geregeld vervoer over hebben." Nu op 1 April 1.1. het nieuwe internationale post verdrag in werking is getreden, is bij den uitgever C. L. Brinkman een volledige tabel van het postverkeer verschenen. Deze tabel bevat de tarieven van verzending in het binnenland en naar het buitenland, over de geheele wereld, zoomede de postpakketten- en spaarbank bepalingen, volgens de jongste wijzigingen van het postverdrag te Lissabon. Saamgesteld door een der directeuren bij de posterijen, schijnt zij ons een ver trouwbare gids te zijn in een vak, dat vooral in de laatste jaren zulk een kolossale uitbreiding heeft verkregen. Onze overbekende «medeburger" F. Domela Nieu- wenhuis heeft in de laatst gehouden vergadering der afdeeling Wolvega van Algemeen Stemrecht, de op merking gemaakt, «dat de beschuldiging, als zouden de socialisten opruiers zijn, een onjuiste beschuldiging moest heeten, en dat niet zij maar de Regeering en de Ministers de opruiers waren." Aldus zegt het uitvoerig verslag in de Opr. Steemu. Ct., dat aldus vervolgt: Op dit oogenblik werd de spreker in de rede gevallen door een stem uit het publiek, waardoor eenige spanning ontstond. De burgemeester der gemeente had het woord genomen en legde den spreker, onder mededeeling zijner ambtelijke betrekking, het zwijgen op, waarop burger Nieuwenhuis antwoordde «Mijnheer, ik ben aan 't woord en straks kunt u debatteeren." De burgemeester was echter een ander gevoelen toegedaan en voegde -hem de woorden toe: «Mijnheer, de burgemeester debatteert niet, hij ontneemt u het woord, neemt het zelf om u te kennen te geven dat hij niet verkiest, dat de Regeering en de ministers in deze gemeente door u beleedigd worden, en zoo gij u daarvan niet onthoudt, zal hij onmid- delijk de vergadering doen uiteengaan." Domela Nieuwenhuis antwoordde daarop, dat hij de ministers niet eens kende en dat het niet zijn bedoeling was de Regeering en de ministers te be- leedigen. De burgemeester zeide na deze verklaring, dat spreker zijn rede kon vervolgen, doch niet anders dan op de uitdrukkelijke voorwaarden: juistere woorden te bezigen en gematigd te spreken. De Nederlandsche fabriek van vruchtensappen, ge vestigd te Tiel, en de eenige welke in ons land bestaat, zond dezer dagen een proefje harer producten aan H. M. de Koningin van Zweden. H. M. betuigde daar over zeer hare tevredenheid, en spoedig volgde eene flinke bestelling. Opmerkelijk is het, dat het toege zondene gefabriceerd was uit eene vrucht, welke in Zweden groeit en bekend is onder den naam van lingon. Uit een particulier bericht van Pontianak, te 's Hage ontvangen, vernemen wij, dat het stoffelijk overschot van wijlen den controleur Van Braam Morris, die bij gelegenheid van den Chineéschen opstand in 't Man- dorsche is gesneuveld, op verzoek der weduwe naar de hoofdplaats Pontianak is overgebracht en aldaar plechtig met militaire honneurs begraven. Het afhalen van het lijk van Montidon af had plaats met een stoomjacht van den resident. Zoodra het jacht voor den koepel van den resident was aangekomen, werd door de militaire muziek een treurmarsch aangeheven. Geheel Pontianak was bij dezen plechtigen intocht tegenwoordig: de officieren en ambtenaren in groot tenue. Twee ambtenaren en twee officieren droegen de slippen van het lijkkleed, terwijl de kist werd ge dragen door twaalf soldaten. Het geheel was zeer indrukwekkend en den onverschrokken gesneuvelde waardig. Verder wordt ons nog gemeld, dat binnenkort zal worden onthuld een monument ter herinnering aan allen, die bij den Chineeschen opstand aldaar zijn ge sneuveld of vermoord. Vad. Als eene bijzonderheid verneemt men, dat Zaterdag bij eene verkooping van ldeinoodiën van schijnbaar luttele waarde aan het Venduhuis op de Groote Markt te 's Hage, toen reeds onderscheidene van die sieraden voor geringe prijzen in andere handen waren overgegaan, op eens bleek dat al die voorwerpen vervaardigd waren van echt goud, zoodat de meeste koopers een goeden dag hebben gemaakt. Door den Minister van Oorlog is op het request der Gymnastiek- en Schermvereeniging «Lycurgus" te Delft, om op 30 April en 1 Mei een aantal kribben met benoodigdheden van het Garnizoens-nachtleger in in bruikleen te mogen hebben, geantwoord, dat Z. E. geen vrijheid vond tot genoemd doel over de gevraagde kribben enz. te beschikken. Het bestuur van genoemde vereeniging is thans in onderhandeling met den heer Gaarlandt, opdat deze de exploitatie van logies en wat daarbij behoort, gedurende die beide dagen, in het voormalig Gymnasiumgebouw op zich neme. Ook heeft er eene voorloopige bespreking plaats gehad met het doel, op Vrijdagavond, den 30en a.s., een Café-concert in Stads Doele te doen plaats hebben. Door een ongenoemde te Rotterdam is aan het Nederlandsche Zendeling-genootschap vermaakt 2000. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot plaatsverv. milit. lid van den militieraad prov. Zeeland, den kapt. L. P. Van der Wal, van het 3e reg. inf., in vervang, van den kapt. J. C. T. Bouman tot kantonr.-plaatsv. in het kanton Heusden, W. Kruiswijk, cand.-notaris te Heusden. Kunst, Wetenschap en Letteren. Albert Wolff bespreekt in de Figaro de «Nachtwacht" van Rembrandt en hare verplaatsing naar het nieuwe Rijksmuseum te Amsterdam. Hij zegt, niet te durven beweren dat het schilderij gewonnen heeft door de tegenwoordige plaatsing. Toch noemt hij het een voordeel dat de copiïsten het meesterwerk nu in het volle licht mogen zien, iets wat Mouilieron en in den beginne ook Charles Waltner niet gegeven was. Deze laatste, die vier jaren geleden begonnen is een ets te graveeren van één meter bij 60 cent. grootte, is nu in staat, terwijl het schilderij in het volle licht staat, die ets af te maken. Verder deelt Albert Wolff mede dat Waltner 50,000 voor zijn ets betaald krijgt, dat er 975 genummerde afdrukken gemaakt zullen worden, en daarna de plaat vernietigd wordt. Van die 975 afdrukken worden er 50 verkocht tegen 1250 en 200 tegen 500. De andere proeven zullen kosten 75 a 150. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. In het «Buitenhuis" te Haarlem, eene inrichting voor armen, die geene woning hebben, heeft een der verpleegden den vader onverhoeds van achteren aan gevallen en hem met een mes gevaarlijke wonden toegebracht. De misdadiger is terstond naar de ge vangenis overgebracht. Haat schijnt de oorzaak van de misdaad te zijn. Een dronkaard, wegens herhaalde veroordeeling ter zake van dronkenschap voor den tijd van 3 maanden in de «Schans" geplaatst, schreef kort geleden aan zijn vrouw of ze hem zestig gulden wilde zenden, want te Ommerschans was zulke een goede gelegenheid om een tapperijtje te beginnen. (Historisch). Vad. Een diamantsnijder uit Haarlem is aangehouden, als verdacht van diefstal van een partij diamanten van een handelaar op den Kloveniersburgwal te Amsterdam. Een mijnwerker, die bij de onlusten te Roux een kogel in den mond had bekomen en in het ziekenhuis te Charleroi werd verpleegd, is uit het ziekenhuis ont snapt. Hij droeg de kleeding van het ziekenhuis, en ondanks het toezicht der oppassers, slaagde hij er in over het tuinhek te klimmen en zijn woning te bereiken. Toen de politie bij hem kwam, was hij naast den haard gezeten en dreigde met den tang te zullen slaan, allen, die hem wilden naderen. De agenten moesten hem met hun sabel dreigen om zich van hem meester te maken. De ongelukkige had deze daad onder den invloed van eene hevige koorts verricht. Toen Vrijdagavond de sneltrein van Genève te Lyon Perroche aankwam, vond de conducteur in een coupé tweede klasse een man liggen badende in zijn bloed. Hij had een revolverschot in de nabijheid van het hart bekomen en daar hij nog ademhaalde, werd hij naar het ziekenhuis gebracht. De man is 20 jaar oud en heet Louis Lacour. Andere inlichtingen kunnen niet omtrent hem gegeven worden. De revolver, welke nog met vijf schoten geladen was, werd onder de bank van den waggon gevonden. Woensdagavond is op den Fitchburgspoorweg in Massachusets (V. St.) een vreeselijk ongeluk gebeurd. Langs de DeerfieM-rivier loopt de lijn op een kunst- matigen oeverrand, die deels uit de rotsen gehouwen en deels op de hoogte van 200 voet boven den water spiegel is aangevuld. Op zeker punt schenen de stort regens eene verzakking te hebben veroorzaakt, tengevolge waarvan een geheele passagierstrein in de rivier stortte. Door den val ontstond daarbij nog brand, wat het tooneel van verwoesting nog vreeselijker maakte. "Van alle personen, die zich in den trein bevonden, zijn slechts drie ongedeerd gebleven. Onmiddellijk dood waren 13 personen, hoofdzakelijk tengevolge van ver branding, en meer dan 30 personen zijn meerendeels gevaarlijk gekwetst. Buitenland. jBelgie. In de Kamer lieeft de minister van binnenlandsche

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2