ecne sterke strijdmacht van Odessa en Nikolajeff naar de Bulgaarsche kust over te brengen. In politieke kringen houdt men liet er voor, dat het Bulgnarsche leger hardnekkigen tegenstand zou bieden. Het Rus sische expeditie-corps zou 300,000 man sterk zijn met 400 kanonnen. In het laatst van de vorige maand is te Dorpat eene nihilistische geheime drukkerij ontdekt, welke op een der hoog gelegen verdiepingen van een huis aan de groote markt was gevestigd. Een dokter, die een der beneden-étages bewoonde, hoorde sedert eenigen tijd des nachts een verdacht kloppen boven zich, dat zeer geregeld was en overeenkwam met het geruisch, dat een in werking zijnde drukpers teweeg brengt. Hij gaf ten slotte den kapitein der gendarmerie van Dorpat kennis van zijne waarnemingen en bij een ingestelde huiszoeking vond men een volkomen inge richte drukkerij. "Vijf studenten, vier Russen en een Israëliet, werden, zonder dat zij tegenstand boden, gevangen genomen. Duitschla n (1. In de commissie van het Pruisische Heerenhuis is van de regeering eene mededeeling ontvangen omtrent de resultaten der onderhandelingen met het Vaticaan. De paus is bereid aan de Pruisische bisschopen te gelasten, voor zoover de thans vacante parochiën betreft, aan de wettelijke bepalingen op *de verplichte aangifte voor benoeming van pastoors te voldoen, zoodra het kerkelijk-politiek wetsontwerp met de onlangs verworpen amendementen van den bisschop van Fulda kracht van wet zal hebben verkregenmaar dat de paus tevens heeft beloofd, dit ook voor het vervolg tot de later vacant komende parochiën te zullen uit strekken, zoodra de godsdienstvrede verzekerd zal zijn. Zoo meldt de Köln. Zeitungdoch volgens de Kreuzzeit, heeft de minister van eeredienst, die dit een en ander namens de regeering mededeelde, er nog bij gezegddat de Paus op het laatstgenoemde punt (verbi,ntenis om ook voor het vervolg de verplichte aangifte te laten doen) de voorwaarde heeft gesteld dat de Pruisische wet op dit punt naar de Wurtem- bergsche wet worde gewijzigd. Voorts ook nog, dat de regeering in de gegeven omstandigheden heeft gemeend, den Koning niet tot eenig voor of tegen te moeten adviseeren, maar hem te moeten aanraden, de besluiten der Pruisische Kamers af te wachten. Intusschen heeft de commissie besloten, de mededeeling eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen en bij het Heerenhuis in te dienen. Daarmede werd de zitting gesloten. In eene daarop gevolgde onderlinge parti culiere gedachtenwisseling hebben prins Hatzfeldt- Trachenberg, graat Brtihl en andere katholieke leden op aanneming der amendementen van den bisschop van Fulda aangedrongen, terwijl baron Manteuffel, graaf Udo Stolberg en andere protestanten daartegen bezwaar maakten, omdat er dan toch slechts half werk zou worden gedaan en er alleen op grond van volle concessie vrede behoort te worden gesloten. Het Heerenhuis zou tegen aanstaanden Maandag worden bijeengeroepen om de zaak in behandeling te nemen. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft heden het wetsontwerp tot bevordering van Duitsche neder zettingen in de oostelijke provinciën, bij derde lezing ongewijzigd aangenomen. Vervolgens werd het geheele ontwerp bij slotstemming, met 214 tegen 120 stemmen goedgekeurd. In den aanvang der zitting verklaarde de heer Magdzinski namens de fractie der Polen, dat deze laatste aan de verdere beraadslaging niet zou deelnemen, nu het Huis bij tweede lezing deze voordracht had aangenomen, welke, naar haar inzien, eene schending is van de grondwet, van de beginselen der humaniteit en van de internationale verhouding. Alleen zou zij een afkeurend votum uitbrengen tegen enkele paragrafen en tegen het ontwerp in zijn geheel. E n o' e 1 a n d. De torpedo-ram Polyphemus" is reeds van Devon port vertrokken, met bestemming naar de Soeda-baai en de Colossus" wordt uitgerust om nog voor den 13en naar het eskader onder bevel van den hertog van Edinburg te kunnen vertrekken. De «Colossus" is een nieuw pantserschip van Q'180 tonnen, 7490 p. kr., gewapend met 4 achterlaadkanonnen, elk van 42 t., en verder geschut van allerlei type, benevens een geheele torpedo-uitrusting. Fr ankrij k. Het aantal redacteurs van Parijsche dagbladen, die de arbeidersbeweging te Decazeville bevorderen, is nog met twee toegenomen. Van de Lanterne en de Jntransigeant is nog elk een medewerker gezonden, naar het district waar de werkstakingen heerschen, om de mijnwerkers aan te sporen in hun voornemen te volharden. Dinsdag had te Firmy een bijeenkomst plaats, waar Camélinat, Basly en twee redacteurs het woord voerden. Camélinat wenschte den werklieden geluk met de kalmte, welke door hen werd aan den dag gelegd en verzekerde, dat men te Parijs minder kalm was, dan zij, wanneer men aan hen dacht. Na eiken volzin door hem gesproken, werd Camélinat toegejuicht en vooral ontstond een oorverdoovend gejuich toen hij, over de arrestatie van Roche en Ducquercy sprekende, uitriep: «Burgers, wij ook zullen misschien hetzelfde lot ondergaan. Maar vreest niets: zij waren met hun drieën en wij zijn reeds met ons zessen. Welnu, wanneer wij gearresteerd zijn, zullen er twaalf komen om ons te vervangen." Woensdag is het onderzoek begonnen naar de feiten, waarvan Roche en Ducquercy beschuldigd worden, liet parket heeft de personen gedagvaard, die het slachtoffer zouden zijn geworden van de valsche be richten door de Gri du 'pewplo' en de Intransigeant medegedeeld. Onder de gedagvaarden behoort de vrouw van een werkman, van wien men had medegedeeld, dat hij in de mijn ernstige brandwonden had bekomen en die nooit het slachtoffer van het geringste ongeluk is geweest. Ook verscheen de familie van een ander werkman, van wien in bovengenoemde bladen gezegd was dat hij ten gevolge van een ongeluk in de mijn was overleden. De familie was in zware rouw gedompeld naar Decazeville gekomen, ten einde bij de begrafenis tegenwoordig te zijn. Ook dit bericht is gebleken valsch te zijn. Ducquercy en Roche weigeren op elke vraag van den rechter van instructie te antwoordenzij willen zich alleen voor de politie-rechtbank verantwoorden. De afgevaardigden Clovis Hugues en Boyer zijn Woensdag te Decazeville aangekomen. Om tien uur hadden de afgevaardigden eene vergadering te Firmy, waar Clovis Hugues verklaarde dat hij gekomen was om den mijnwerkers aan te raden het werk niet te hervatten en de rust niet te verstorende reis van de afgevaardigden was een reis des vredes. Clovis Hugues blijft voorloopig te Decazeville. B e 1 g i e. In de Kamer van Volksvertegenwoordigers interpel leerde Dinsdag de heer Bara de regeering wegens een dagorder van generaal Van der Smissen, waarbij de arrestatie van bekende anarchisten bevolen wordt, wanneer zij zich buiten hunne woonplaats en in plaatsen waar werkstakingen voorkomen, bevinden. Volgens deze dagorder werden Zondag Defuisseaux en Fauviaux gearresteerd, voor zij nog op de plaats, waar de ver gadering gehouden moest worden, waren aangekomen. De heer Bara keurde de handelingen der anarchisten ten strengste af, maar de regeering mocht ook buiten hare wettelijke macht niet treden. De minister-president Beernaert antwoordde dat de generaal de regeering hierover niet geraadpleegd heeft. De minister was het volkomen met den heer Bara eens, dat ook de gewapende macht het recht moet eerbiedigen. Dinsdag hadden te Charleroi, Montigny en Marcinelle 4800, te Gilly 3500, te Fleurus 750, te Marchienne 200, en te Gossalies 700, te zamen ongeveer 10000 werklieden, het werk nog niet hervat. Daar de werk lieden gewoonlijk op Dinsdag het werk weder ter hand nemen, hoopte men, dat het getal werkstakers Dinsdag tot de helft zou verminderen. Te Roux zijn nog vijf lijken van grevisten, die niet herkend zijn. Men veronderstelt, dat het lijken van Fransche of Duitsche werklieden zijn, die, geen familie in de omstreken van Charleroi hebbende, door niemand opgevraagd konden worden. De militaire autoriteiten hebben van generaal Van der .Smissen de instructie ontvangen, dat wanneer een anarchist voor de tweede maal gearresteerd wordt, omdat hij zich buiten zijne gemeente bevindt, hij ge vangen gehouden moet worden tot nadere bevelen van den generaal zullen zijn ontvangen. Zooals gehoopt werd, hebben Dinsdag de meeste werklieden in het bekken van Charleroi het werk hervat. Van de '10,000, die Maandag nog ledig liepen, zijn er thans nog slechts 1100 werkstakers. Woensdag zijn veertig personen voor de rechtbank van Charleroi verschenen, beschuldigd van plundering, brandstichting enz. in de fabriek van den heer Baudoux. De veroor deelingen varieeren van 8 dagen tot 6 maanden gevangenisstraf. Deze zijn de kleine schuldigende overigen worden later terechtgesteld. Generaal Van der Smissen verliet met zijnen staf Woensdag Bergen en keerde naar Brussel terug. Hij heeft dagorder uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat, aangezien de orde hersteld is, de troepen geleide lijk teruggeroepen zullen worden. De voorschriften omtrent het aanhouden van anarchisten in gemeenten, waar de hulp der gewapende macht is ingeroepen, worden ingetrokken. Aan de troepen wordt de dank van den opperbevelhebber gebracht voor den ijver, door hen aan den dag gelegd. 000 man van de bezetting van Gent hebben Woens dag middag bevel gekregen om met een exprestrein naar Ninove te vertrekken, waar ongeregeldheden zijn voorgevallen. De aanvraag tot het zenden dier militaire macht is uitgegaan van het gemeentebestuur te Ninove. Griekenland. Een groote menigte is deze week op een plein te Athene bijeengekomen om te manifesteeren ten gunste van den oorlog. Een der sprekers betoogde dat de oorlog noodzakelijk was voor den roem van Griekenland en voor het herstel van zijn prestige. Op verscheidene andere plaatsen zijn oorlogszuchtige manifestaties ge houden. Cemeugd Buitenlaudscli Nieuws. Men heeft bij verschillende gelegenheden Koning Oscar van Zweden als een goed vader leeren kennen. Dat toont hij nog altijd te zijn. Dezer dagen vroeg hij aan de Volksvertegenwoordiging voor zijn tweeden zoon, die thans 28 jaren oud is, eene jaarlijksche toelaag van 26000 kronen circa f 18000! De rede die de koning daarbij hield was een ware jammer klacht over het treurig lot zijner kinderen, die 't eigenlijk veel slechter hebben dan andere jongelui, daar zij door hunnen rang in hunne bewegingen worden belemmerd. Bedenkt men, dat de koning een civiele lijst van circa een millioen heeft en dat de zonen des konings door de nalatenschap hunner grootmoeder tot de rijkste ingezetenen van het land beliooren, dan komt men tot de conclusie dat de hebzucht toch heel wat adel en grootheid weet te vernietigen, als de koning zich niet schaamt voor die zonen nog een bijdrage uit de slecht gevulde Zweedsche schatkist te vragen. In de Argentijnsche republiek is de goudkoorts uit gebroken, en wel naar aanleiding van berichten over het vinden van dit kostbare metaal in Patagonië. De regeering heeft 200 aanvragen om het recht tot het graven van goud in het district Rio Gallego, waar het erts gevonden moet zijn, ontvangen en groote troepen vertrekken geregeld van Buenos-Ayres naar de goudvelden. De Standard van Buenos-Ayres zegt, dat wanneer deze goudgroeven zoo rijk blijken te zijn, als verwacht wordt, de regeering zich niet veel te bekommeren heeft over het zenden van kolonisten en hunne familiën naar Rio Gallegos, daar minstens 20000 menschen zich in het dal zullen vestigen, zoodra in Europa bekend wordt, dat er goud gevonden wordt. In Europa zijn reeds machines besteld en eene maat schappij is gevormd, welke de mijnen met beter gereedschappen bewerken zal, dan die, waarvan de goudgravers te Punta Arena zich bedienen. Het Congres der Vereenigde Staten heeft met groote meerderheid van stemmen een wetsvoorstel aangenomen, waarbij al de werkstakingen aan een scheidsgericht zullen moeten onderworpen worden. Van 1 Mei tot 30 September 1887 zal te H&vre eene internationale maritieme tentoonstelling worden gehouden. Het doel dezer tentoonstelling is niet om groote winsten te behalen, maar om de handels betrekkingen met alle landen te vermeerderen. Het is bijna twintig jaren geleden, in 1868, dat de eerste tentoonstelling van dien aard te Havre een zeer groot succes verwierf. Door een redacteur van de Figarodie tijdens de onlusten in België is geweest, wordt hulde gebracht aan de telegraaf beambten van Charleroi. Bij de ontel bare telegrammen, door particulieren en industrieelen, wier eigendommen bedreigd werden, verzonden, bij de regeerings- en verdere diensttelegrammen zegt ge noemde redacteur moeten de telegrammen der pers gevoegd worden, die duizenden woorden, dikwijls op het zelfde oogenblik aangeboden, telden. Niettegen staande dezen overvloed van telegrammen, waarvan in België nog geen voorbeeld was, zijn zij alle met den meesten spoed en nauwkeurigheid verzonden. De redacteur van de Figaro bood den 28sten Maatt om 7.15 uur des avonds te Charleroi een telegram aan van '1500 woorden en om 8.45 uur had de medewerker uit Parijs reeds bericht van de ontvangst van het telegram, dat bijna drie kolommen druks vulde, ont vangen. Den volgenden dag werd de 5.45 uur te Charleroi een telegram van 1700 woorden aangeboden, dat te 6.54 uur te Parijs was ontvangen, terwijl den daarop volgenden dag 1100 woorden in 35 minuten overgeseind worden. Eene dame, die zich wat spoedig ongerust maakt, voelt wat hoofdpijn en vreest, dat daaruit eene erge ziekte, bijvoorbeeld typhus, kan ontstaan. «Weet je ook waarmede typhus begint?" vraagt zij aan haren man. «Ik weet het, mama", antwoordt haar zoontje, «met een T."

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2