Z1ERIKZEESCHE COIRIM. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 27. Woensdag 7 April. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 10 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. ,111e stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENM1N. ZIERIKZEE, 6 April 1 8 8 G. Het Verslag over den landbouw in Nederland, over het jaar 1884-, opgemaakt op last van den minister van W., II. en N. is thans verschenen. Daar de heer C. J. M. Jongkindt Coninck stierf, tijdens dit verslag in bewerking was, werd het voltooien daarvan opge dragen aan den heer D. J. Andreae, adjunct directeur der R. L. S. Dit boekwerk, ruim 600 bladen druk beslaande, is voor velen en vooral voor hen, die met den landbouw of aanverwante bedrijven in betrekking staan, een nuttig werk, en zeer dikwijls een goede raadgever. Zoo bevat dit verslag o. a. thans weder een artikel over schadelijk gedierte, hetwelk zoo dikwijls enorme schade aan de gewassen of de vruchten veroorzaakt. De briefschrijver uit de hofstad van de Arnh. Ct. deelt mede, dat de socialisten-vergadering, waarin besloten werd tot de uitwerping van v. Raay, zóó onstuimig was, dat de president na het uiteengaan buitengewone voorzorgsmaatregelen noodig achtte. De heer Domela Nieuwenhuis werd dien avond naar huis geleid door eene eerewacht van twee politie agenten, die den apostel der sociaal-democratie moesten beschermen tegen zijne eigen sociaal-democraten. »Ziedaar Nemesis in hare volle humoristische kracht aan 't werkvoegt de schr. hierbij. Evenals in vele olieslagerijen doet zich in de Ned. oliefabriek te Delft, volgens de Fabrieksbode het geval voor, dat de werklieden dikwijls geplaagd worden door zwerende vingers en door uitslag en puisten, vooral op de armen en het aangezicht, maar wat de oorzaak van deze hoogst onaangename en pijnlijke huidziekte is, ligt in het duister. Het zou niet onmogelijk zijn, dat ook hier bacteriën, die wellicht op de grondnoten voorkomen, het kwaad aanrichten. Voor eenigen tijd heeft dr. Beyerinck een voorloopig onderzoek ingesteld en is hij in briefwisseling over dit onderwerp getreden met dr. C. A. Pekelharing, hoogleeraar in de geneeskunde aan de universiteit te Utrecht. Deze heeft laatstleden Zaterdag een bezoek aan de fabriek gebracht, om zich van de uiterlijke verschijnselen der kwaal rekenschap te geven. Naar aanleiding van dit bezoek is van hem een schrijven ontvangen van den volgenden inhoud: »Om met eenige zekerheid de aandoeningen, die bij de werklieden in de oliefabriek aan handen en armen voorkomen, te bestrijden, zal het noodig zijn eerst de oorzaak van het kwaad nader te leeren kennen. Gaarne ben ik bereid, zooals ik u trouwens reeds mondeling heb medegedeeld, het mijne bij te dragen tot het onderzoek naar de oorzaak der kwaal en naar de beste middelen om haar te bestrijden. Wil mij intusschen nog een kort uitstel geven. Over enkele weken begint de Paasch-vacantie, en dan zal ik, beter dan thans, den tijd kunnen vinden om mij aan de zaak te wijden." Hoe men zich in een spoor weg-waggon te slapen legt, is niet onverschillig. De meeste geneeskundigen raden aan, zich zóó te leggen, dat het hoofd naar de loco motief gekeerd is. In deze houding wordt het bloed door de beweging van den trein uit het hoofd gedreven, hetgeen een lichten en rustigen slaap verschaft. Wanneer men daarentegen, zooals dikwijls gedaan wordt, de voeten naar de locomotief jicht, dan stroomt het bloed uit het onderlichaam naar het hoofd, ver drijft den slaap en brengt in vele gevallen hevige hoofdpijnen teweeg. Dit is niets slechts eene theoretische stelling, maar wordt bevestigd door veeljarige ervaring er waarneming. Te Enschedé bestaat ernstige vrees voor rustverstoring tengevolge van werkstaking. Nadat aan de werklieden in de stoomververij van de firma Stroink en Co. kennis gegeven was, dat de patroons genoodzaakt waren de loonen te verlagen, weigerden die werklieden Vrijdag den arbeid voort te zetten en verlieten de fabriek. Des avonds hadden er op verschillende plaatsen der stad samenscholingen plaats van fabrieks-arbeiders, waarbij zich als gewoonlijk vele nieuwsgierigen aansloten. Ofschoon het aan uitingen van ontevredenheid niet ontbrak, mocht de politie er in slagen de menigte te bewegen rustig uiteen te gaan. Vrijdag hebben de wevers in de fabriek van den heer Scholten, ongeveer 300 man, den arbeid gestaakt, De houding der werkstakers heeft het nemen van krachtige maatregelen van voorzorg noodzakelijk ge maakt. De politie is versterkt en de schutterij onder de wapenen geroepen. Patrouilles doorkruisen de stad. Naar Zutfen is om militaire hulp geseind, en Vrijdagavond is een detachement van 24 man huzaren, onder bevel van den eersten luitenant De Bruyn, met een 'extra-trein van daar naar Enschedé vertrokken. De loonsverlaging, die de ontevredenheid heeft opgewekt, is volgens de N. R. Ctaan wie wij deze bijzonderheden ontleenen, :n de weverijen aldaar algemeen. Nader wordt uit Enschedé bericht, dat de wevers in de fabriek der firma Slroinck Co. den arbeid hervat hebben, nadat tengevolge van onderhandelingen tusschen patroons en werklieden, de voorgestelde ver mindering van loon op de helft was gebracht. Omtrent de werkstaking in de weverij der firma J. F. Scholten Zonen wordt gemeld, dat deze firma, evenals in alle andere weverijen geschied was, eenigen tijd geleden de loonen had verlaagd, waarbij een goed wever evenwel nog altijd f 7 a f 8 's weeks verdiende. Thans eischten de wevers, dat het loon weder op het vroegere bedrag zou worden gebracht. De patroons weigerden en onmiddellijk daarop stonden de weef stoelen stil. Vrijdagavond omstreeks 10 uur kwam het uit Zutfen ontboden peloton huzaren te Enschedé aan. Het werd door de saamgeschoolde menigte met het werpen van steenen en straatvuil begroet, doch een paar flink uit gevoerde charges verstrooiden de gelieele bende, waarna de orde zich spoedig herstelde en alles verder rustig bleef. Ook Zaterdagmorgen bleef alles rustig, docli aan 't hervatten van den arbeid schenen de werkstakers nog niet te denken. Omtrent de werkstaking te Ootmarsum verneemt de N. R. Ct. nader, dat vele werklieden zich weder aangemeld hebben de werkzaamheden te hervatten, doch dat aan hen, die oorzaak waren van de werk staking, de verdere toegang tot de fabriek is ontzegd. Blijkens bericht van de Amerikaansche postadminis tratie, dd. 23 Maart jl., zijn de op 4- en 5 Maart jl. uit Nederland verzonden brievenmalen voor Amerika en Curacao, welke te Queenborough zijn ingescheept, op het den 7 Maart naar New-York vertrokken stoomschip »Oregon", bij het vergaan van dit stoomschip op de Amerikaansche kust, verongelukt. Hoe er soms misbruik gemaakt wordt van de wetenschap, in dienst der vcrvalscherspraktijk, blijkt uit de volgende mededeeling van het Mbld. tegen de vervalsching van levensmiddelen. Een scheikundige ontving de opdracht een monster cognac zeer nauwkeurig te onderzoeken en de hoeveel heden der samenstellende deelen zoo juist mogelijk aan te geven, daar de inzender, een vervalsching ver moedende, den verkooper geheel wenschte te overtuigen door het overleggen van een volledige analyse. Nadat de scheikundige geconstateerd had, dat de cognac uit een mengsel van verschillende abnormale ingrediënten bestond, en hiervan rapport gezonden had, ontving hij eenigen tijd daarna een bezoek van den lastgever, en werd hem medegedeeld, dat hij zeer nauwkeurig onderzocht had, en dat het recept uitstekend werkte, daar er reeds veel duizenden liters van de cognac" verkocht waren Het hoofdbestuur van den Bond voor algemeen stemrecht heeft besloten een volksbeweging in het leven te roepen onder de leuze: naar den Koning. Door dat hoofdbestuur of door een commissie, door het hoofdbestuur aan te wijzen, zal namelijk een adres, waarbij algemeen stemrecht wordt verzocht, »met passend vertoon" den Koning worden aangeboden. Men schrijft uit Rotterdam aan het Hbl.: Het personeel der Rotterdamsche suiker-raffinaderij te Schoonderloo is thans op een getal gebracht, in over eenstemming met het werk, en zal voorloopig geen verdere inkrimping meer ondergaan. Nog dezer dagen werden 25 man ontslagen. De loonen, die aanvankelijk waren verlaagd, ten einde niet genoodzaakt te zijn op eenmaal een groot getal werklieden heen te zenden, zijn voor de overblijvenden weder op het vroeger cijfer gebracht. De directie heeft dus, hoe moeielijk ook voor hare industrie de toestand was, zooveel mogelijk de belangen van haar personeel behartigd, ook door de werklieden ruim tijd te geven om naar een middel van bestaan om te zien. Beschouwt men de gemiddelde weersgesteldheid van de dertig dagen, die wij tot Maart rekenen, zoo vinden wij die zeer nabij normaal. Zeven a acht tiendedeelen van een graad was de temperatuur lager nog geen 2 m.M. was de barometer hoogerde regen- hoeveelheid was iets meer: 50 m.M., tegen gewoonlijk 4-3.5 m.M. Vochtigheid en verdamping iets geringer dan anders. De wind was, met uitzondering van de drie eerste en drie laatste dagen, zeer zwak. Zijn richting was tusschen den 5n en 19n NNW., O. en toen, hoewel zwak, toch onaangenaam door zijn aard. Vóór en na dien tijd was hij uit het Z. en ZW., eenmaal den 24n nog ZO. Letten wij evenwel op de enkele dagen, zoo was de maand vooral ten opzichte der temperatuur on gewoon: de '18 eerste, en dat duurde reeds onafgebroken van 4 Febr. af, waren 3y2 graad te koud, de laatste dertien ruim 4 graden te warm. Bijzonder koud waren '10—'15, bijzonder warm 2328; er komen wel Mei-maanden voor, die gemiddeld niet meer geven dan deze zes dagen, en Januari's die gemiddeld warmer zijn dan de genoemde zes koude dagen. Zelfs was de geheele vorige Februari-maand bijna even koud, volle 5 graden kouder dan het gemiddelde van deze maand Maart. Van 16 Febr. tot en met 17 Maart was het gemiddeld in de eerste twee dagen ruim 2 graden te koud. December heeft zich nagenoeg op de normale hoogte kunnen houden. Overigens was na Juli in alle maanden de temperatuur te laag. Naar wij vernemen, zegt liet Vad., is een met het oog op het gewicht, zorgvuldig gekozen commissie van Nederlandsche officieren,, onder voorzitterschap van den luit.-kol. der genie Voorduijn, naar Parijs vertrokken, ten einde zich onder leiding van den beroemden Tissandier te bekwamen in de luchtscheep vaart. Na de noodige ervaring verkregen te hebben, zal genoemde commissie hier te lande de kern vormen van een op te richten korps luchtschippers.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1