Z1ERIKZEESCHE CRI RAM voor het arroniis- sement Üerihzee. 1886. No. 26. Zaterdag 3 April. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post f 4,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 40 Cent. IT u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIE RIK ZEE, 2 April 4 8 8 6. Bij de op 4 April 4886 door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen gedane aanbesteding van het herbedelven der waterleiding: 4°. langs de oostzijde van den Ellemeetschen weg, tusschen den Ringdijk en den Oudendijk, over 4875 M. lengte, in 2 perceelen 2°. langs de zuidzijde van den Oost- of Molenweg van af de Vriendschapsheul Bs No. 22 tot aan de Elkerzeesche heul Bs No. 24, ten Noorden Eikerzee, over 4550 M. lengte, in 2 perceelen; 3°. langs de oostzijde van den Elkerzeeschen weg tusschen de heul Bs No. 24 en den Ringdijk of de heul BA No. 84 (met uitzondering van 485 M. ten oosten van het dorp Eikerzee) en dus over 4495 M. lengte, in 2 perceelen, alles volgens bestek No. 445, d.d. 48 Maart 4886, bij enkele inschrijving, zijn aannemers geworden de minste inschrijversIzak van de Panne te Eikerzee van de 4 eerste perceelen, elk voor f 97Jan Boslooper te Scharendijke van het 5e perceel voor f 90 en Paulus Bezuijen Sr. te Scha rendijke van het laatste perceel voor f 93. De Levensverzekering-Maatschappij «Dordrecht" hield Maandag in het café Ponsen te Dordrecht hare jaarlijksche Algemeene Vergadering, onder leiding van den commissaris-voorzitter, mr. H. A. Nebbens Sterling. Tegenwoordig waren 29 houders en vertegenwoor digers van 399 aandeelen, te zamen 465 stemmen uitbrengende. Uit het elfde jaarverslag van directeuren blijkt, dat er nieuwe polissen werden afgegeven tot een bedrag van f 4,445,34-0,56 kapitaal en f 2996,28 rente, waardoor het gemiddeld verzekerd bedrag per hoofd in de afdeeling Levensverzekering van f 790,07 steeg tot f 943,64, in de afdeeling Arbeidersver zekering van f 57,89 tot f 58,44. De sterfte bedroeg in de afdeeling Levensverzekering 69,69 °/0, in de afdeeling Arbeidersverzekering 85,84 °/0 van de verwachte. Het plaatsen van aandeelen werd, in verband met de lage rentekoersen, niet bevorderd. Er werden voor het meerendeel aan vroegere aandeelhouders 24- bewijzen van aandeel, elk groot f 5000, afgegeven, waarop 40 °/0 storting en 4 agio ontvangen werd. Uit de rekening blijkt, dat de effecten-, risico- en kapitaal-reserve vermeerderde met f 2563,02 en bij de premie-reserve f 60,049,09 werd bijgeschreven, terwijl van den post oprichtingskosten f 5840,74 gedelgd werd. In overeenstemming met het prseadvies van commis sarissen werd de rekening, zooals zij door directeuren opgemaakt en door commissarissen goedgekeurd was, vastgesteld en besloten een voorloopig dividend van 5 over het bedrag der storting uit te keeren. De volgens rooster aftredende commissarissen mr. J. Heijligers en mr. E. H. Karsten werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer O. H. C. Moulin, die van de oprichting'dei- vennootschap af als commissaris fungeerde en wiens nagedachtenis dankbare hulde werd gebracht, voorzag de vergadering door den heer C. J. J. Verbroek van Nieuw-Beijerland te Dordrecht tot commissaris te kiezen. Vervolgens werd besloten het getal commissarissen met één te vermeerderen en als zoodanig gekozen de heer W. H. F. baron van Heemstra, burgemeester van Deventer. Daarna werden enkele wijzigingen in de artikelen 43, 25 en 27 der statuten volgens het voorstel van het bestuur met algemeene stemmen aangenomen, waarna de vergadering werd gesloten. De leden der vereeniging «Eendracht en landbouw" te Bingelrade (Limburg)' zijn in een adres aan den minister van waterstaat opgekomen tegen het adres door het Nederlandsch Landbouwcomité uitgebracht in zake de adressen van landbouwers en belanghebbenden vragende invoerrechten op meel en vreemde granen. De leden verklaren «dat zij, de overdreven hooge, zoowel als de over dreven lage prijzen afkeurende, van gevoelen zijn, dat het plicht der regeering is zooveel mogelijk ge middelde prijzen te bevorderen en heeft men door het vrijhandelstelsel de te hooge prijzen trachten te weren, dan is het ook billijk, dat men door het protectie- stelsel de te lage tegenga." Adressanten verzoeken ten slotte den minister «aan het advies van het centrale comité niet meer waarde te hechten dan het tegenover zoovele degelijke argu menten, in ons land en in andere landen door de tegenpartij geleverd, waard is en wel in aanmerking te willen nemen, dat de vereeniging van adressanten aan dit lichaam hoegenaamd geen recht of bevoegdheid toekent, om de regeering omtrent onze bedreigde be langen voor te lichten. In ons land wordt doorloopend voor 330,000 aan honig en voor f 4,000,000 aan was meer ingevoerd dan uitgevoerd, en toch is Nederland, volgens het oordeel van deskundigen, wel bij machte zooveel honig en was op te leveren, dat de invoer den uitvoer volstrekt niet behoeft te overtreffen. Dit is een voordeel, dat ons land zou kunnen ge nieten. Een tweede niet te versmaden voordeel, dooi de bijen te weeg gebracht, is tijdens den bloeitijd de bevruchting der ooftboomen, der veldvruchten en van korengewassen. Ook daaraan wordt te weinig aandacht geschonken, hoewel het een bekend, ja, onloochenbaar feit is. In den laatsten tijd wordt in ons vaderland het nut van en de behoefte aan een Nederlandsch proef station voor bouwstoffen meer en meer erkend, zegt De Ingenieur. Niet alleen is een proefstation bij het leveren van bouwstoffen èn voor den verbruiker èn voor den leverancier van groot gemak, maar ook bij de helaas dikwijls voorkomende processen ten gevolge van 't verschillend beoordeelen der geleverde waren, is zulk eene inrichting als onpartijdig deskundige van niet te ontkennen belang. Tevens is voor het proefondervindelijk onderwijs een aan eene technische hoogeschool verbonden proefstation van groot nut. Bij herstemming is te Assen gekozen tot lid van de Tweede Kamer mr. H. Smeenge met 4243 van de 2036 geldige stemmen, die werden uitgebracht. Mr. P. J. G. van Diggelen bekwam 793 stemmen. Bij de eerste stemming, 44 dagen geleden, bekwamen de hh. Smeenge en van Diggelen resp. 704 en 724 stemmen en de anti-revolutionaire candidaat, de heer M. A. de Savornin Lohman, 4-85. Tot leeraar in bouw- en werktuigkundig teekenen aan de ambachtsschool te Rotterdam, is benoemd de heer A. Dirkzwager, architect. Naar wij vernemen beloopen de bijdragen in België voor den aanleg van den tram AntwerpenNeder- landsche grens (Bergen op Zoom) 840,500 frank. De Staat en de provincie Antwerpen zullen ieder 248,750 fr. bijdragen; de verschillende gemeenten waar langs de tram loopt, samen 258,000 fr.; bijzondere en persoonlijke bijdragen 404,000 fr.van eigenaars in de polders 44,000 fr. Totaal 840,500 fr. Het beloop van het bestek bedraagt 875,000 fr. De aanbesteding dei- werken kan nu spoedig tegemoet gezien worden. Uit de brochure van den socialist Van Raay kan men heilzame lessen putten omtrent de toepassing der socialistische theoriën. Domela Nieuwenhuis, de afgod der socialisten, trekt, naar Van Raay verzekert, al de winsten die het bladRecht voor Allen maakt. Hoor nu, hoe D. N. zijne werklieden aan dat blad behandelt. Van Raay schrijft: »De eerste weken was f 4,25 a f 4,50 mijn geheele weekgeld. Zoo werd het langzamerhand grooter, totdat ik na verloop van een half jaar p. m. f 5 verdiende. Wij leden toen letterlijk gebrek en meer malen hadden wij geen voedsel. «Alleen de gedachte hield ons staande: vry te zijn en te kunnen strijden voor onze edele zaak. Maar toen reeds moest ik de schaduwzijde van het leven nog op een andere manier leeren kennen, men zei namelijk dat ik van de partij werd onderhouden. Het tegendeel was echter waar: Ik kreeg altijd minder loon dan de anderen. Toen werd ik expediteur van Recht voor Allen. Mijne vrouw en ik (samen ver dienden toen f 8,50. Zij schreef de adressen der expeditie. Nog altijd werd daar f 7 voor betaald. Toen ik er D. N. opmerkzaam op maakte, dat dit veel te weinig was, daar ik twee middagen in de week moest verzuimen, 's avonds zeer laat zat te schrijven, in 't kort, nooit rust had, werd mij ge antwoord«dat moet je door je vrouw laten doen." «De man dus, die heette te strijden voor g e 1 ij k recht van man en vrouw, wilde in toepassing zien gebracht het stelsel van minder loon te betalen voor vrouwelijken arbeid. Dat was de eerste terugslag in mijne verwachtingen. De socialist D. N. was een ander dan de kapitalist D. N. Uit een brief van een der leden van de bemanning van de aangevaren en te Plymouth binnengeloopen «Java" vernemen wij de namen der vier vermisten. Zij zijnBlans, Rozeluans, Berkhout en Boeklage, allo vier matrozen 2de kl. De drie eerstgenoemden waren gehuwd, de laatste niet. Men weet nog altijd niet door welk schip de «Java" aangevaren is. Als het waar is, wat vermoed wordt, dat de vier ver misten aan boord van dat schip zijn overgesprongen, zullen echter spoedig wel nadere bijzonderheden bekend worden. De «Java" wacht te Plymouth order van de regeering waar zij moet heengaan om gerepareerd te worden. Een later bericht meldt: Het Ned. oorlogsschip «Java" is te Devonport aan gekomen om te repareerende schade tengevolge der aanvaring was zoo groot, dat het schip niet naar ons land kon terugkeeren. Een gedeelte van het galjoenbeeld van de «Loch Broom", waarmede de aanvaring plaats had, werd aan boord van de «Java" teruggevonden. Toen gistermorgen de ambtenaar Croll zich aan het ministerie van binnenlandsche zaken aanmeldde, werd hem door den chef zijner afdeeling gevraagd, of hij bedankt had voor het lidmaatschap van den centralen raai van den sociaal-democratischen bond. Op het ontkennend antwoord van Croll, gaf de chef daarvan kennis aan den minister, die Croll daarna vroeg, of hij bij zijne weigering volhardde. Op het bevestigend antwoord van Croll, deelde de minister hem toen mede, dat hij eervol ontheven was van zijne betrekking. Namens de veroordeelden in het proces-Bulkley is cassatie van het vonnis van het Gerechtshof aan- geteekend.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1