AD VERTEN TIEN. Sociëteit „Tot Nut en Genoegen" te ZIERIKZEE. ALGEMEENE VERGADERING Algcmeene Vergadering IV oord-Amer iUa- De gouverneur van Missouri heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij verordent, dat het spoorweg verkeer, dat door de werkstakers was gestoord, moet worden hervat. Om dat te beveiligen belooft hij de geheele macht van den staat beschikbaar te stellen. De militie is reeds onder de wapenen geroepen. Een trein van St. Louis is daarop ongehinderd vertrokken. De kooplieden en burgers houden openbare meetings, om het gedrag der spoorwegmaatschappij goed te keuren. Alles doet verwachten, dat de werkstaking zal mislukken. De maatschappij is voornemens alle ridders van den arbeid", die iets bezitten, gerechtelijk te vervolgen wegens beschadiging van de eigendommen der maatschappij. Spanje. De lang onderdrukte naijver tusschcn de liberale en conservatieve generaals, die onder koning Alfonso, door diens invloed was in toom gehouden, komt nu in militaire kringen en in de pers duidelijk aan den dag. Generaal Loper Dominguez en vele officieren, die zich tijdens de revolutie hebben onderscheiden, worden vijandig bejegend door maarschalk Martinez Campos en andere generaals, die een groote rol hebben gespeeld bij de restauratie der Bourbons. Zij kunnen den liberalen officieren niet vergeven, dat zij voor uitbreiding van het stemrecht en democratische hervormingen zijn en zich verzetten tegen de be gunstiging der ultramontanen en Carlisten door hovelingen en generaals, die altijd nog eene toekomstige verzoening der vijandige takken van het huis Bourbon door een huwelijk mogelijk achten. Maarschalk Martinez Campos en de tegenwoordige gouverneur van Madrid, Pavia, berucht door zijn coup d'état van 1874, bejegenen de populairste liberale generaals zeer on voorzichtig, want alle Spanjaarden weten, dat de machteloosheid der revolutionaire partijen sedert 1874 voornamelijk is toe te schrijven aan het gemis van militaire aanvoerders. De gematigde politiek van koning Alfonso verwierf den bijval der liberale gene raals, die in Spanje niet ongestraft kunnen worden ontevreden gemaakt. Duitsohland. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft een ontwerp tot het aanleggen van een Rijn-Eems-kanaal, en een kanaal tot verbinding van den Oder met de Spree in behandeling genomen. De Silezische af gevaardigden verlangden het Oder-kanaal, en de Westfalen verlangden, dat de verbinding tusschen Rijn en Eems het allereerst tot stand kwam. In het Heerenhuis zijn de nieuwe kerkelijke wetten aan de orde. Men verwacht, dat het ontwerp andermaal naar de commissie zal worden verwezen, omdat bisschop Kopp nog belangrijke veranderingen wil voorstellen. Men meent, dat de bisschop alleen een zeer beperkte Anzeigepflicht mag toestaan. Een vol ledige en telkens terugkeerende Anzeigepflicht kan de paus alleen erkennen, wanneer alle Meiwetten geheel worden herzien. Men hoopt nu door nieuwe onderhandelingen van weerszijden toenadering. De Berlijnsche correspondent van de Köln. Ztg. merkt op, dat de hoop op het tot stand komen van den kerkelijken vrede, welke eerst zeer groot was, in alle opzichten aanmerkelijk is gedaald. Frankrijk. De begrootings-commissie, die zich weinig ingenomen toont met de regeeringsplannen, bestaat alleen uit republikeinen. Opzettelijk zijn alle monarchalen er buiten gesloten, hetgeen, daar zij een derde van het aantal der leden van de Kamer uitmaken, zeker eene onbillijkheid is. Ook vroeger werden zij uitgesloten, maar zij waren toen de helft minder in getal en bij de verkiezingen hebben zij daarin aanleiding ge vonden om uitsluitend de republikeinen voor den slechten toestand der financiën verantwoordelijk te stellen en hen te beschuldigen 's lands geld te hebben verkwist. Juist wegens den slechten financiëelen toestand had men thans de monarchalen in de be grootings-commissie moeten opnemen, om hen te dwingen hun deel aan de verantwoordelijkheid te dragen. En daarvoor was nog een andere grond. Vele monarchalen toonen zich gezind de republiek aan te nemen en wachten slechts op eene goede gelegenheid en op eenige welwillendheid. De gemeen schappelijke arbeid in de commissie zou de gelegenheid hebben geboden, maar nu voelt het verzoeningsgezind gedeelte der rechterzijde zich afgestooten en weder naar de uitersten harer partij gedrongen. Het schijnt, dat vooral Clémenceau en de zijnen hebben door gedreven, dat geen vertegenwoordiger der rechterzijde in de commissie werd gekozen. Hun kan een overgang van monarchalen tot de republiek niet aangenaam zijn, want daardoor zouden de gematigde republikeinen zoo worden versterkt, dat zij den bijstand der uiterste linkerzijde zouden kunnen ontberen. Men verneemt, dat de minister van marine met verscheidene reederijen onderhandelt om haar in het vervolg het transport van troepen en oorlogsbehoeften naar de koloniën op te dragen. De staat zou dan aan die reederijen 9 van de 34 transportschepen overdoen, cn de overige, die niet ineer aan alle cischen beantwoorden, sloopen. Het onderhoud dier schepen, die slechts bij tusschenpoozen worden gebruikt, zou dan vervallen en de marine-officieren, die er op dienen, zouden voor de kanonneerbooten en torpedo vaartuigen beschikbaar worden. De minister van oorlog beeft onlangs het bevel uitgevaardigd, dat lichaamsstraffen in het leger verboden zijn en dat elk officier, die dit bevel niet nakomt, streng gestraft zal worden. Het volgende gruwzame feit moet aanleiding tot dit bevel gegeven hebben. Een soldaat in Tongkin had zich bij generaal Gionanivelli beklaagd, dat zekere kapitein Poymiro zijn soldaten mishandelde. De genei-aal strafte den soldaat met zestig dagen provoost, omdat deze den hierarchischen weg niet gevolgd was, maar beval tevens den kapitein, zijn wreedheden te staken. Deze, woedend over de aanklacht, maakte misbruik van een afwezigheid van den generaal om den soldaat zoo te laten mishandelen, dat deze den geest gaf. De beweging tegen de speelbank te Monaco heeft in Frankrijk het plan doen opperen, het landje te annexeeren. De speelbank is nadeelig voor de Fransche kustplaatsen en het is daarom te begrijpen, dat in een correspondentie uit Nice aan de Rep. fr. de souvereiniteit van Monaco aan eene grondige critiek wordt onderworpen. Het vorstendom is sedert 4860 door Fransch gebied ingesloten en de Fransche monarchen, die het onder hunne bescherming hebben genomen, hebben den vorst nooit zelfstandigheid gegund. Tegenwoordig zijn de post, de spoorwegen, de telegraaf, de tolrechten van Monaco in handen der Fransche administratie; het. hof van appèl van den kleinen staat is te Aix, Fransche militairen, die in het vorstendom vertoeven, worden geacht niet in het buitenland te zijn. Op alle punten erkent de vorst het gezag der mogendheid, die hem beschermt en zijn bestaan verzekertalleen op één punt wil hij vrij zijn: als het de speelbank geldt. Grr iekerila n cl. De door het koninklijk decreet van 26 Maart opgeroepen reservisten zullen naar de Thessalische grens worden gezonden. Behalve de gepensioneerde officieren zullen ook de twee oudste jaren der militaire academie in dienst treden. Vrijwilligers voor de bataillons jagers worden voortdurend aangenomen. Te Athene meent men, dat de Italiaansche schepen de demonstratievloot in de baai van Soeda zullen verlaten Zuid-Afrika. Aan een particulieren brief, uit Vrijheid, in de Nieuwe Republiek in Zoeloeland, ontvangen, ontleent de Transvaalsche Volksstem van 48 Februari o. a. liet volgende: »de regeering hier heeft op elke wijze getracht, met de Britsche regeering tot eene goede verstandhouding te geraken. Op hare verschillende representaties heeft zij van die regeering nog geen antwoord ontvangen, maar nu het uitzicht daar is, dat wij in vrede met de Zoeloes kunnen wonen en over het algemeen alhier floreeren zullen, vindt men eensklaps uit, dat de Zoeloes «vriendelijk gezind zijn jegens de Britsche regeering". Niettegenstaande alle overeenkomsten enz. gedrukt zijn, wil men nu eerst uitgevonden hebben, op hoeveel grond wij aanspraak maken, en wil men nu eerst uitvinden, dat inbreuk gemaakt is op de gronden van den Koning dien wij uit de gaten gehaald, in zijne rechten hersteld, gekroond en gemaakt hebben, wat hij heden is. Voordat wij ons hier vestigden, was er gedurig onrust in de reserve. Hunne eigene commissarissen hebben erkend, en zullen nog erkennen, dat sedert de oprichting van deze republiek de reserve rustig is en er geene on geregeldheden plaats vinden. De geheele wereld zal erkennen, dat wij den vrede, die hier zoo hoog noodig was, hersteld hebben, en dat wij in plaats van de Zoeloes te onderdrukken, het tegenovergestelde gedaan hebben. De Britsche regeering, in plaats van met ons te onderhandelen, om zoodoende tot eene vreedzame schikking of verstandhouding te geraken, schijnt er op uit te zijn om ons, hoewel indirect, zooals ook in dit geval, tegen te werken. Indien zij meent, dat zij ons zal afschrikken, rekent zij buiten den waard. Onze vijanden zullen natuurlijk daarvan gebruik maken om den burgers allerlei onwaarheden in te fluisteren, maar het volk de overgroote meerderheid en de regeering zullen vaststaan en hunne rechten alhier, wettiglijk verkregen, niet laten varen. Ik sluit eene copie der kennisgeving in om u te vertoonen, dat wij voortgaan met ons werk en verre van verschrikt zijn". De kennisgeving gaat uit van de regeering, is onder teekend door staatssecretaris Esselen en luidt als volgt: «Ter algeraeene informatie wordt hiermede bekend gemaakt, dat, daar de grenslijn van de Nieuwe Repu bliek nu bepaald is en er geene gegronde redenen hoegenaamd bestaan, waarom de burgers dezer repu bliek de aan hen toegekende plaatsen niet zouden I occupeeren volgens wet, van heden af aan de occupatie- wet dezer republiek ten strengste zal gehandhaafd worden. De burgers worden verder gewaarschuwd zich niet te laten misleiden door allerlei geruchtendie verspreid worden door kwaadgezinde personen." Gemengd liuitenlandscli Nieuws. De correspondent der Koln. Zeit. in Servië, dr. Esser, is volgens de Weener bladen, wegens samenzwering met den vorst van Bulgarije, door de regeering van Servië het land uitgezet. Te Berlijn kwam met den trein uit Hamburg een achtjarig knaapje aan, dat reeds een verre reis achter den rug had. De kleine is een zoon van een in Kaap land wonentien zendeling en moest naar zijn grootvader, een predikant op een dorp in de nabijheid van Pasc- walk, door wien hij opgevoed zal worden. De reis, die de 8jarige geheel alleen gemaakt bad, was eenige honderden mijlen per ossenwagen van Heilbrunn, de woonplaats zijns vaders, naar Kaapstad, van daar per stoomboot naar Londen en vervolgens naar Hamburg en Berlijn. Een groot deel der Italiaansche couranten heeft, naar de Lithografische Rundschau vermeldt, voor 4885 een deficit aan te wijzen. Zoo heeft de Opinione een deficit van 60,000 lire, Riforma van 30,000 lire, Liberia van 50,000 lire, Rassegni van 400,000 lire en de Tribuna van 450,000 lire. De Gazette d'Italia zal wegens gebrek aan fonds geheel ophouden. Een meisje uit Oost-Zwitserland eischte bij haar huwelijk als voorwaarde, dat haar man haar dagelijks het geld zou geven voor een glas bier. De man, die wel wat dorstig was, zou liever het bier zelf gedronken hebben, doch hield zich aan de bepaling. Een jaar later was er dringend geld noodig, doch niet voor handen. Toen wist de vrouw raad. Zij had al het biergeld bespaard en tevens haar man voor goed van het drinken genezen. K e r k n i e u w s. Drie en dertig leerlingen van den predikant ds. Sib- macher Zijnen te Middelburg hebben aan den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Veere verzocht, den 2 April a.s. door hem te worden aangenomen en bevestigd. Ge noemde kerkeraad heeft dientengevolge bij dien der Ned. Herv. Gem. te Middelburg de noodige getuig schriften van goed zedelijk gedrag opgevraagd, welke echter tot heden nog niet bij hem zijn ingekomen. Ook te Tholen worden pogingen in het werk gesteld tot uittreding uit het synodaal verband en invoering van het vrij beheer. Eene circulaire, onderteekend door de heeren P. Kuyper en dr. C. C. Schot (den predikant), resp. president en secretaris van het college van kerkvoogden en notabelen, is aan de leden der Ned. herv. gem. rondgezonden, waarin antwoord wordt verzocht op de vraag: vrij beheer of niet? ZEETIJ DINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 28 Maart. «Jasper", kapt. Battershill, van Runcorn. op Donderdag X April a.§.9 's avonds te uur, ten huize van M. FRANKEN (Huis van Nassau). Zijdie LID wenschen te worden van bovengenoemde Sociëteit en zich aanmelden vóór X Meij betalen eene jaarlijksche contributie van X9S©9 terwijl zij die zich na X Mei aan melden, eene contributie betalen ad f £.5© voor het loopende jaar, voor de volgende jaren f X,5©. Tevens wordt nog in herinnering gebrachtdat de Maart-Kwitantie strekt tot bewijs van toe gang bij het feest of de feesten, welke van wege «NUT EN GENOEGEN" in dezen zomer zullen gegeven worden. Namens het Bestuur F. C. VAN DER VLIET, Secretaris. op Dinsdag X3 April X886's voormiddags 40 ure, in het Directie-lokaal te Zierikzee. Zierikzee, 29 Maart 4886. De Voorzitter van het Waterschap-Bestuur van Schouwen, J. L. DE JONGE.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3