Buitenland. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging te Meppel is thans mr. II. Smeenge tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De Arnh. Ct. bespreekt wat er kan worden gedaan tegen den werknood, het alom aangetroffen uitvloeisel van de slapte in handel en bedrijf. Dat het beste, het eenig afdoende middel tegen werknood verschaffing van werk is, klinkt te duidelijk als een axioma, om er veel meer van te zeggen, liet is echter de vraag, of in de bestaande omstandigheden, die zich niet locaal en in een bepaald land alleen voordoen, maar als producten van algemeen wei-kende oorzaken overal voorkomen, dit allereenvoudigst middel wel helpen zal, of dit axioma op het papier misschien in de practijk niet zal blijken te falen. Wat bij eene tij delijke verstoring van overigens normale toestanden afdoende en doeltreffend is, doet somwijlen door den loop der omstandigheden meer kwaad, dan goedhet kan de rampen, welker genezing men beoogt, een voudig verplaatsen of verergeren. Met veel van de in onze dagen van werknood aanbevolen geneesmiddelen is dit werkelijk het geval. Allereerst met emigratie en kolonisatie: het Duitsche panacee. Voor de ont wikkeling van een jong land zijn de non valeurs eener oude wereld niet bruikbaar, en de ervaring toont zonder ophouden nog noemenswaardige afwijzing aan, dat wie in zijn eigen land geen werk kan vinden, om in zijn onderhoud te voorzien, ook elders, waarheen hij cmigieert, de oude knecht blijft, die een kommervol bestaan voortsleept, wanneer hij niet spoedig geheel te gronde gaat. In zoover is emigratie dus evenmin een middel tot beperking van het pauperisme in de Oude Wereld, als tot voorziening in den werknood van eene groote klasse der maatschappij. In Frankrijk zoekt men het geneesmiddel in het opzoeken van groote openbare werken. Maar ook dat heeft zijne bezwaren en gevaren. Op kleine schaal en in eene betrekkelijk enge omgeving mag het vervroegd uitvoeren van buitengewone werken, als plaatselijk middel tot bestrijding van werknood, doelmatig zijn of zelfs aanbeveling verdienen, maar als algemeene maatregel op groote schaal, door groote subsidiën van rijkswege uitgevoerd, kan het slechts afgekeurd worden, omdat het den arbeid van heden ten koste van den arbeid van morgen tegemoet komt. Eene verstandige politiek mag dit niet in de hand werken. In Engeland heeft de minister Chamberlain den 45en dezer aan de armbesturen eene circulaire uitgevaardigd, waarin hij de verpleging van werkeloozen in liefdadige gestichten en hunne bedeeling als huiszittende armen afraadt, maar buitengewone werkverschaffing aanbe veelt. De besturen moeten daartoe, naar hij meent, zoeken naar arbeid van een niet vernederenden, noch grootendeels nutteloozen aard, die door iedereen, welk zijn eigen vak ook zij, kan verricht worden, terwijl zij er op bedacht moeten zijn, dat het werk niet in concurrentie treedt met anderen regelmatiger!, arbeid, en den tijdelijk te werk gestelden niet belet, zijn vroeger handwerk op te vatten, zoodra de gelegenheid zich daartoe aanbiedt. Aan deze juist gestelde eischen beantwoordt volgens den minister het graafwerk. In deze aanschrijving ligt veel aanbevelenswaardigs, ook voor ons land, waar het middel van werkverschaffing dezen winter op vele plaatsen in denzelfden geest met goed gevolg is toegepast. Maar in de allereerste plaats zal daarbij in het oog moeten gehouden worden, dat het noodwerk, waarin terecht een middel tegen werknood gezocht wordt, ook wezenlijk noodwerk zij. Het is en blijft de groote moeilijkheid, zoodanig werk te vinden, dat in de eerste plaats niet nutteloos en blijkbaar alleen voor de gelegenheid opgezocht is, en ten tweede toch met den regelmatig doorgaanden arbeid niet in concurrentie treedt, noch dien in de toekomst bedreigt. Vaste, algemeene regelen zijn hier omtrent niet te stellen; omstandigheden van plaats en tijd moeten uitspraak doen. In de Donderdag gehouden vergadering der Unie te Amsterdam is de vroeger vermelde motie-Boas met 32 tegen 26 stemmen aangenomen, en dus zal het programma van de Unie bepalen, dat het geen so ciaal-democratische beginselen huldigt. Het aftredend bestuur werd nu herkozen en heeft de benoeming aanvaard. Het bestuur bestaat dus uit: mr. S. Katz, le voor zitter; dr. H. Blink, 2e voorzitter; G. Ribbink, le se cretaris F. v. d. Goes, 2e secretarisE. Brandsma, le penningmeester; G. II. L. Huguenin, 2e penning meester; J. Becker, bibliothecaris. Als leden der commissie van advies en contröle, in plaats van de heeren Metelerkamp en Tak, die de op hen uitgebrachte keuze niet hebben aanvaard, werden gekozen de heeren Metelerkamp (herkozen) en ter Haar. Ilierop ging de vergadering uiteen, na mededeeling van den voorzitter, dat eerstdaags door de Unie eene gasmeeting zou worden gehouden. De internationale hondententoonstelling, die de Nederlandsche Jachtvereeniging Nimrod voornemens is op 14, '15, 16 en 17 Mei. e.k. te Rotterdam in het Feestgebouw te houden, belooft zeer belangrijk te worden. De honden zullen allen in een overdekt gebouw worden ondergebracht. De medewerking van de be roemdste keurmeesters uit het binnen- en buitenland is toegezegd. Aan prijzen is uitgeloofd het aanzienlijke bedrag van ruim f 7000, waarvan f 6500 aan gewone en f 700 aan extra prijzen. Onmiddellijk na deze tentoonstelling wordt er eene te Brussel gehouden (2124 Mei) en de gelegenheid is dus aangeboden om de honden op gemakkelijke wijze aan twee groote tentoonstellingen te doen deel nemen. De inschrijvingen sluiten 1 Mei e.k. en moeten ge zonden worden aan het adres van den secretaris, den heer W. M. Pieters, Westerkade 20, te Rotterdam, bij wieri formulieren van inschrijving en programma's kosteloos verkrijgbaar zijn. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot ambt. van het openb. min. bij de kantonger. in het arrond. Zierikzee, standplaats Zierikzee, mr. P. L. van Eeten, thans griff. bij het kantonger. te Oostburg. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Van een bestolen dief wordt uit Kottbus gemeld Een lOjarige boerenjongen stal door middel van inbraak des nachts uit een hotel 300 Mark en een horloge. Zijne schoenen, die hij voor hij aan den arbeid was gegaan, uitgetrokken had, waren toen hij weder buiten kwam, gestolen. Hij moest in de hevige koude barre voets loopen tot hij een rijtuig aantrof en dit rijtuig gaf later tot zijn arrestatie aanleiding. Gedurende een onweder vluchtten 36 vrouwen met hare kinderen in een grot bij Civita Vecchia, waar zij, om zich te verwarmen, vuur aanmaakten. Onge lukkigerwijze vatten eenige stroohalmen vuur, waarop een dikke rook de groote ruimte vulde. Eene onbe schrijfelijke verwarring ontstond, de vrouwen wilden vluchten, doch het gelukte niet allen den uitgang te vinden. Zeventien personen werden gedeeltelijk gestikt, gedeeltelijk verbrand gevonden. Een der patiënten van Pasteur is aan hondsdolheid gestorven. Hij behoorde tot het gezelschap Russen uit het kleine stadje Biel, die door een dollen wolf waren gebeten en naar Parijs waren gegaan om zich door Pasteur te laten behandelen. Den 1 Maart werd een priester, in de ochtendschemering door een wolf aangevallenmet een beet scheurde het dier zijn bovenlip af. Op zyn geschreeuw kwam een buurman hem te hulp, maar ook hij werd gevaarlijk gewond en de wolf drong daarna het huis binnen en ver scheurde het gelaat eener vrouw. Intusschen waren vele mcnschen door het leven op straat gelokt, niet wetende wat er te doen was. Eensklaps wierp de wolf zich woedend tusschen hen en beet 17 personen, totdat hij eindelijk met bijlslagen werd afgemaakt. Op kosten der stad zijn de lijders naar Parijs ge zonden. Uit Plymouth wordt getelegrafeerd: Het Nederlandsche transportschip Java (waarschijnlijk het Donderdag namiddag naar O-I. vertrokken schroef- stoomschip 4e kl. Java) liep Zondag alhier binnen, zwaar beschadigd door eene aanvaring in het Kanaal, bij mistig weder, met eene groote stoomboot. Vier manschappen van de Java worden vermist. Volgens het tweede telegram had de aanvaring plaats even vóór middernacht, twaalf mijlen bewesten den vuurtoren van Eddystone. De Java heeft een groot gat aan stuurboordzij en heeft haar grooten mast verloren. Het is mogelijk, dat de vier ontbrekenden aan boord van het andere schip zijn gesprongen. Dit was een viermast-zeilschip. De naam is onbekend. Het schip verdween na de aanvaring in de mist. In den circus Carré ontstond verleden week onder de voorstelling te Osnabrück een groote paniek. Terwijl het ballet opgevoerd werd, werd een zware knal gehoord en iedereen dacht dat dit bij het ballet behoorde. Tot grooten schrik van het publiek kwam echter de kruitdamp van den tweeden rang dei- toeschouwers en bleek het, dat een jongmensch van 23 jaren zich van het leven had beroofd. Verscheidene dames, die in de nabijheid van den zelfmoordenaar waren gezeten, vielen in onmacht, maar toen het lijk uit den circus was gebracht en de gemoederen weder eenigszins tot rust waren gekomen) werd de voorstelling voortgezet. De reden, waarom de on gelukkige zelfmoord pleegde, is niet bekendalleen weet men dat hij 's morgens oneenigheden met zijn moeder had en dat hij zich op dien dag aan den drank had overgegeven. JB e 1 g* i e. Bergen, 29 Maart. Als zeker kan worden gemeld, dat er noch eene botsing, noch eene ontploffing te Flénu heeft plaats gehad. Intusschen zal morgen de werkstaking algemeen zijn. Overal in de Borinage patrouilleeren de troepen. Bergen, 29 Maart (av. 7 ure). Drie honderd werk stakers hebben een aanval op de steenkolenmijn Marimont gedaan. De troepen hebben vuur gegeven, met het gevolg dat er bij de aanvallers dooden en gekwetsten, te zamen 14, zijn gevallen. Charleroi, 29 Maart. Splingard, het hoofd der anarchisten alhier, is gevangen genomen. Er hebben buitendien belangrijke arrestaties plaats gehad. De werklieden van de Allain-groeven te Antoing, die den arbeid gestaakt hebben, zijn naar Doornik opgerukt. De garde civique is tegen hen op weg gegaan. Te Barges heeft er eene bloedige botsing plaats gehad tusschen de gendarmes en de werkstakers. De toestand is onrustwekkend. Doornik, 29 Maart. (5 ure 21 min.) Een aantal werkstakers zijn op weg naar Crevecoeur. Zij begaan geen plundering of andere gewelddadigheden. Zij zeggen, dat zij het "alleen hebben voorzien op de industriëelen, die het loon hebben verminderd. Bij menigte zitten zij in de herbergenvelen zijn dronken. Wegens den zwaren regen begint de vrees voor ongeregeldheden te verminderen. Rusland. In een artikel, getiteld: «keizer Alexander als staatsman", zegt een Petersburger correspondent der Schles. Ztg. o. a. het volgendeKeizer Alexander neemt meer en meer de leiding der buitenlandsche politiek over. Hij behandelt wel nooit politieke quaestiën direct met de gezanten der vreemde mogendheden, zooals zijn vader gaarne deed, die soms dezen of genen gezant zijn ongenoegen vrij scherp te kennen gaf, maar de heer von Giers ontvangt uit 's keizers mond nauwkeurige voorschriften, hoe hij zich in ieder geval heeft te gedragen. De keizer schijnt ook meer dan vroeger belang te stellen in de meening van het buitenland, voor zoover zij door de pers wordt geuit, want sedert lang is een maatregel weder in werking, die reeds onder Alexander II werd ingevoerd maar allengs in onbruik was geraakt. Aan het departement van buitenlandsche zaken bestaat eene afzonderlijke afdeeling, waar alle de voornaamste buitenlandsche couranten aankomen en waar alle op Rusland betrekking hebbende stukken worden uitgezocht. Interessante artikelen en zelfs korte mede- deelingen worden uitgeknipt en den keizer voorgelegd. Aan de Duitsche bladen wordt de meeste aandacht gewijd. Lange artikelen, die bijzonder gewichtig worden geacht, worden voor den keizer in het Russisch vertaald. Ook belangrijke artikelen in Russische bladen worden voor den keizer uitgeknipt. Geregeld leest hij de Grashdanin, een conservatief blad, dat ook allerlei nieuwtjes uit de groote wereld van Petersburg bevat, en het oud-conservatieve blad van Katkow. Ook van de panslavistische Novo je Vremjci vindt de keizer altijd een exemplaar, op best papier gedrukt, op zijn ontbijttafel. Engeland. Parnell heeft, naar de Londensche correspondent van de New-York Sun verzekert, te kennen gegeven, dat als de gezondheid van Gladstone goed blijft, de home rule voor Ierland verzekerd is, betzij Chamberlain en Trevelyan het kabinet verlaten of niet. Gladstone kan zijn Iersche maatregelen in het Lagerhuis zeer goed zonder Chamberlains hulp er door krijgen. Parnell is dus volstrekt niet beducht, dat Chamberlains oppositie aan de Iersche zaak schade zal toebrengen. Wat het Hoogerhuis betreft, de pairs zullen zich z. i. wel tweemaal bedenken, om Gladstone's Iersche maat regelen te verwerpen, als zij door het Lagerhuis zijn aangenomen. De pairs zullen veeleer al hun best doen om den aankoop van de landgoederen zoo voordeelig mogelijk voor de grondeigenaars te doen uitvallen, en om het wetsontwerp, regelende de autonomie van Ierland, door amendementen te verkleinen. Parnell verwacht geen dadelijke ontbinding van het Parlement, maar meent, voor het geval Gladstone het noodig mocht oordeelen op het land een beroep te doen, met betrekking tot de plannen van Ierland, de partij verhouding alsdan in het Lagerhuis zoo goed als geen verandering zal ondergaan. De grondeigenaars in Ierland wenschen niets liever dan hun land te verkoopen en het vooruitzicht van eene onteigening door het Rijk en de voordeelen daarvan zal hun oppositie tegen home rule totaal breken. Dit zegt. Parnell.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2