ZIERIKZMSCHI COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 25. Woensdag 31 Maart. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD EENE AFWACHTENDE HOUDING. Binnenland, Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Pei' gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Onze staatkundige vereenig-ing-en hebben niet veel succes. De groote kiesvereenigingen houden zoo nu en dan eene vergadering ter bespreking- van het een of ander, maar 't werkt niets uit en maakt geen einde aan eenig gekibbel en noopt niet tot eenigen arbeid. Zelfs de Libe rale Unie heeft met haar inter-provinciaal karakter niet eens meer kunnen uitwerken. Het ontbreekt niet aan redevoeringen, debatten, verslagen en ingezonden stukken in couranten, maar we komen er niet verder mee. Het vermakelijkste was, wat do Amsterdam- scbe Unie dezer dagen vertoonde. Vooi'zoover men uit vergaderingen van 50 of 60 leden kan besluiten tot den geest der geheele vereeniging, heeft de Unie in allerlei opzichten nog al tamelijk geavanceerde beginselen. Nu komt de schorsing van Croll ter sprake en het bestuur acht af keuring van deze daad des Ministers niet ge- wenscht, de grootste helft van het 25tal leden, dat de vergadering bijwoont, is er vóór en 't bestuur 't bijzonder liberaal bestuur dei- geavanceerde vereeniging, 't bestuur, waarvan enkele leden iu bladen en op vergaderingen o. a. van «de Dageraad", allerlei enormiteiten durfden zeggen, dat bestuur wil niet leiden maar heerschen en neemt zijn ontslag, omdat de vergadering wat anders wil, dan 't bestuur. Dezelfde dwaasheid, die ons zooveel ministers pensioenen kost, gaat men dan ook licht in vergaderingen toepassende president speelt dan premier, de leden van 't bestuur ver beelden de ministers en als de vergadering wat anders wil dan 't bestuur, dan treedt 't bestuur, 't alwetende en alwijze bestuur, af. Geen sprake van onderling overleg; geen sprake van vriend schappelijke samenspreking, alles zwaar, deftig, ministerieel komediespel. Hog meer Ben der leden beweert, dat hij op «oneerlijke" wijze is bestreden en de president roept hem tot de orde en verzoekt hem «parlementair" te blijven. En dat is? Dat men maar een heel klein beetje zegt van hetgeen men denkt en dat beetje dan nog zóo uitdrukt, dat men altijd later kan verklaren iets anders bedoeld te hebben. Waar een spreker den g-rootsten onzin uit kraamt, mag men alleen antwoorden, dat men «den geachten spreker dankbaar zal zijn voor nadere toelichtingen aangaande enkele punten zijner doorwrochte rede". Waar eene voel- en tastbare onwaarheid is gezegd, heeft men «den geachten spreker met «groote belangstelling aangehoord, maar betreurt «alleen in enkele opzichten, met hem van mee- «ning te moeten verschillen." Waar het geld met handen wordt weggegooid, zal men hoogstens mogen vragen sof er onder «de gegeven omstandigheden, met het oog op «later mogelijke en wellicht onverwachte uitgaven «niet wellicht reden zou bestaan om te denken over eventueel toe te passen herzieningen." En zoo kunnen we voortgaan tot in het on eindige. Hoeveel tijd vermorst, hoeveel onwaarheid gesproken, hoeveel schijnschoon ter bedekking van valschheid, boosheid en nijd! En op dien weg zouden we doorgaan? Er is zooveel te doen en er wordt zoo weinig gedaan Het parlementarisme en de kabinets-kwesties dooden ons, maken ongeschikt voor allen moge lijken arbeid in 't algemeen staatsbelang. En dan die vergaderingen Hoeveel vergade ringen werden er over Atjeh gehouden, hoeveel moties aangenomen, verworpen, hoeveel stemmen uitgebracht, hoeveel artikelen geschreven en brochures uitgegeven! En is er iets veranderd? En waarom dat alles? Omdat men, in plaats van op tijd te komen, een wedstrijd opent, wie het eerst er bij is. De Unie levert er het beste bewijs van. Over Croll wordt gesproken Maar daar is vóór en tegen die schorsing te zeggen. Men wachte, totdat men zal weten of de Minister inderdaad schorst, wie anders denkt dan hij, Is dat het geval, dan moet er ineens krach tig opgetreden worden, maar niet eindeloos vergaderd, zonder anders dan debatten. Men vreest vóór de soeiaal-demokraten te stemmen en durft er niet tegen te stemmen, terwijl de partij inderdaad niet eens gevormd is. Een groote volksmassadie zwijgt en het «Vrijheidslied" zingt, als ze heen gaan, en daarbij drie of vier voor vast geëngageerde redevoering-houders, die hard werken aan hunne onsterfelijkheid en eiken dag verder komen op de baan der couranten-reputatie. Ook hier hebben we te wachten Komt er niet meer gezond verstand onder de zich noemende soeiaal-demokraten, dan-laat men ze sollen. Toonen ze vatbaar te zijn voor onderhandeling en gezond verstand, dan zal men enkele hunner stellingen moeten overnemen en het moeten overtuigen, dat andere onhoudbaar zijn. En dan is 't de tijd eveneens om krachtig en werkzaam op te treden. Tot zoolang is afwachten de beste politiek. ZIERIK ZEE, 30 Maart -1 8 8 6. De vereeniging van margarineboterfabrikanten heeft zich tot de Kamers gewend met een adres, waarin zij worden ingelicht omtrent tal van punten de industrie betreffende; tevens worden in dat adres verschillende onjuistheden, door het bestuur opgemerkt in het betoog van het kamerlid jhr. mr, Rutgers van Rozenburg, weerlegd- Vrijdagmiddag had ten Raadhuize te Goes eene conferentie plaats tusschen het bestuur der gasmaat schappij en het dagelijksch bestuur. Het is dus te verwachten, dat eerlang iets naders omtrent deze voor de ingezetenen dier gemeente gewichtige zaak zal kunnen vernomen worden. De directeur van de drukkerij «Excelsior" der Soc.- Democratcn te 's Gravenhage was door Commissarissen der maatschappij geschorst. Overeenkomstig de Statuten moest alsnu eene vergadering worden belegd van aan deelhouders om die schorsing te bekrachtigen. Daar was Domela Nieuwenhuys echter op bedacht geweest; in de schorsing een poging ziende om het drukken van Recht voor allen te verijdelen, had hij alle vrienden opgeklopt en eene ontstuimige vergadering volgde. De heeren hadden het nu eens onder elkaar te kwaad; maar 't resultaat was, dat de directeur in zijne waar digheid werd hersteld. Het bleek ter vergadering dat Domela Nieuwenhuys zich verheugde in 't «bezit" een verdacht woord onder Socialisten van de meeste aandeelen der drukkerij. De bekende woordvoerder der socialistische partij, Van Raay, is als lid van den Soc. Boncl geroyeerd. Naar aanleiding daarvan heeft hij eene brochure uit gegeven «Mijn afscheid aan den Soc.-Dem. Bond." Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben aan den heer W. F. Werst, benoemd leeraar in de Steno grafie aan de openbare Handelsschool aldaar, de vorming van een corps stenografen opgedragen uit de jongere ambtenaren der gemeentelijke administratie. Een dertig tal meldde zich daartoe aan, die den geopenden cursus volgen, zoodat met een weinig oefening en volharding de leerlingen het gemeentebestuur van Amsterdam in de a.s. winter over een voldoend getal stenografen zal kunnen doen beschikken. Men berekent, dat in Europa 300,000 blinden zijn. De statistiek geeft één blinde op 1000 inwoners aan, doch deze verhouding wordt belangrijk grooter, wan neer men hen er bij rekent, die ernstige oogziekten hebben. Er zijn meer mannelijke dan vrouwelijke blinden. In den regel wordt een geschenk met dankbaarheid aanvaard. Dat dit echter niet altijd het geval is, bleek deze week te Wageningen, waar een fraai cadeau, in zilver, met opschrift, door B. en W. namens den Raad zou worden vereerd aan dr. L. Vermande, die sedert het vertrek van den vorigen gemeente-geneesheer naar Rotterdam de armenpractijk had waargenomen. Dr. V., die ook heeft behoord onder de sollicitanten naar de thans vervulde vacature, bleef volstandig weigeren het geschenk te aanvaarden, zoodat de Raad er over kan denken, wie nu met het aan den heer V. toe gedachte zal worden vereerd. Waar wacht je toch op, ventje? vroeg een mede lijdend heer aan een kleinen jongen, die elke.n voorbij ganger oplettend aankeek, «Op een heer met een dikken knevel, die een sigaar rookt; dan loop ik hem achterna, net zoolang tot hij het eindje weggooit", was het antwoord. Rooken heeren met knevels dan zulke goede sigaren? »Neen, maar ze gooien niet zulke korte eindjes weg." De 12e algemeene vergadering van leden van den »Nederlandschen Militairen Bond" zal gehouden worden te Utrecht in het «Tehuis voor Militairen" op 15 April. Als te behandelen punten komen o, m. op de agenda voor de volgende vragen 1°. Van het hoofdbestuur: «Kunnen ook stappen worden gedaan tot uitbreiding der werkzaamheden van den Bond in onze koloniën, meer bepaald in Ned.~ Indië, door het oprichten van «Tehuizen voor militairen" aldaar?" 2°. Van de afd. Amsterdam«Ligt het op den weg van den Bond, middelen aan te wenden om den verkoop van sterken drank in de cantines der kazernen te doen ophouden?" en 3°. Van de afdeeling Utrecht: «Wat kan buiten de «Tehuizen" worden gedaan om te voorzien in de geestelijke behoeften van den militair?"

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1