Ongelukken; Kampen, Misdaden, enz. Vrijdagavond word in den koninklijken schouwburg te Wiesbaden bij het begin der voorstelling, toen de kapelmeester Reiss verscheen, van verschillende plaatsen gefloten. De namen van 33 heeren, die hieraan mede gedaan hadden, werden door de politie opgeschreven. Eene dame werd of het tengevolge van dit incident is, is nog niet zeker plotseling ongesteld, zij moest naar hare woning gebracht worden en was spoedig een lijk. Te Madrid is van den prefect van Alicante bericht gekomen, dat aan een banket van socialisten te Almoradi de kreten»Leve de Republiek! weergalmden. Op bevel der politie werd de bijeenkomst ontbonden, doch daar de socialisten niet gehoorzamen wildon, heeft de gendarmerie in de lucht geschoten. De oproerlingen hebben daarna, ondanks den tegenstand der politie, het Casino totaal verbrijzeld. De troepen zijn daarna opgekomen, waarna men tot de aanhouding der belhamels is kunnen overgaan. Eenige jaren geleden werd een gehuwd man te Aken wegens gepleegd verzet in militairen dienst tot negen jaren vestingstraf veroordeeld, te Keulen te ondergaan. Nadat hij '18 maanden van zijn straftijd achter den rug had, slaagde hij er in te ontsnappen en hield zich sedert dien tijd in het Belgische grens- plaatsje Welkenraedt op. In beschonken toestand beging hij echter verleden week de onvoorzichtigheid, als Belgisch spoorbeambte gekleed, de grenzen over te steken om in het naburige dorp Kettenis zijne vrouw te bezoeken. Een politie-agent aldaar, die met den man gediend en hem herkend had, gelukte het hem te arresteeren. De man zit thans weder te Keulen. Buitenland. Frankrij li. De werkstaking te Decazeville duurt nog steeds voort, doch wanordelijkheden zijn in deze mijn-districten sedert de vorige week niet voorgekomen. De Parijsche bladen maken melding van een brief, door de gedele geerden der mijnwerkers aan den minister van binnenlandsche zaken gericht, waarin zij op beslisten toon beweren, dat het vuur in de mijnen op onrust barende wijze toeneemt en dat, wanneer niet spoedig meer mogelijk zaï zijn het vuur meester te worden. Ook vestigen zij de aandacht van den minister op de houding van den ingenieur Laur, wiens rapporten, op valsche inlichtingen gegrond, het vertrouwen der regeering misleiden, en dientengevolge een oorzaak van achteruitgang voor het land zullen worden. Zij bieden aan, den ingenieur in de mijnen te vergezellen, die door de regeering zal aangewezen worden, ten einde de verwoestingen aan te toonen, die in de laatste veertien dagen door het vuur zijn aangericht. In eene bijeenkomst, welke Zondag te Decazeville is gehouden, is de gedelegeerde Carrie aangewezen om naar Parijs te gaan, ten einde de treurige omstandigheden, waarin zijn kameraden verkeeren, bloot te leggen voor de parlementaire commissie, welke belast is met het instellen van een onderzoek naar den toestand der mijnwerkers. Tegelijkertijd zal hij de noodige stappen, in overeenstemming met de afgevaardigden der uiterste linkerzijde, doen, om den minister van openbare werken te overreden een ingenieur naar Decazeville te zenden om bovenstaande mededeelingen der mijnwerkers betreffende de ver woestingen in de mijnen te controleeren. De heer Carrie is reeds te Parijs aangekomen. Belgie. In de fabriekplaatsen en mijndistricten in de omgeving van Luik blijft de toestand nog even ernstig, omdat in enkele mijnen de werklieden geweigerd hebben het werk te hervaten. Vooral voor den dag van gisteren maakte men zich ongerust, omdat 18 personen, die wegens het aanstoken der wanordelijkheden zijn gear resteerd, gisteren voor de rechtbank moesten terechtstaan. Nieuwe troepen zijn daarom ontbodeneergisternacht kwamen te Luik reeds 500 man met expresse treinen aan. Seraing blijft nog altijd het brandpunt der onge regeldheden. Maandag is er een persoon, die voor het geopende venster van zijne woning stond en de troepen bedreigde, doodgeschoten. Een ander persoon werd doodelijk gewond. Onder de oproerlingen zijn nog meer gewonden, doch deze weten zich voor de politie schuil te houden. De voornaamste aanlegger van de ongeregeldheden, welke de vorige week Donderdag te Luik zijn uitgebroken, Eduard Wagener, van Herstal, is in 1849 geboren en de zoon van een onderwijzer. Hij is gehuwd en vader van vijf kinderen, aan wie hij de voornamen heeft gegeven van Anthon, Lucifer, Spartacus, Eudes- Tristan en Louise Michel. Toen de procureur des konings kwam om hem te arresteeren, lag Wagener te bed. Eerst na herhaalde sommaties werd de deur door zijne vrouw geopend. Eene poging om te ontsnappen mislukte Wagener. Hij verontschuldigde zich door den honger tot het maken van oproer gedreven te zijn, hetgeen niet het geval is, daar men hom in een koffiehuis te Luik op den zelfden avond heeft zien soupeeren, terwijl hij ook bij zijne arrestatie geld in den zak had. Kolommen druks bevatten de Belgische bladen dage lijks over den toestand te Luik en omstreken, welke ernstiger wordt naarmate de werkstakingen toenemen. De eischen, die de werkstakers over het algemeen stellen, zijn verhooging van loon en vermindering van werkuren. Aan den eersten eisch zal door de directiën niet gemakkelijk worden voldaan, daar de winsten, welke de mijnen tegenwoordig opleveren, niet over vloedig zijn. De vrees voor ongeregeldheden na afloop der terecht zitting van Dinsdag te Luik, waarin de oproermakers van Donderdag moesten terechtstaan, is onnoodig ge weest. Alles is rustig afgeloopen. De beschuldigden, 27 in getal, zijn omringd door een piket gendarmen te paard en verschillende compagniën linietroepen naar het paleis van justitie gebracht. De meeste beschul digden waren zeer onderdanig en deden talrijke pogingen om de verantwoording van het oproer van zich af te werpen. Wagener alleen had den moed zich op zijne daden te beroemen en te bekennen, dat hij tot het uitbreken van het oproer had medegewerkt. Tegen Wagener is na het requisitoir van den procureur des konings de hoogste straf, zes maanden gevangenisstraf en 200 francs boete, geëischt. Eenige personen, die bij de schermutselingen tusschen de gendarmerie en de oproerlingen gewond werden, zijn tengevolge van de bekomen wonden overleden. Enkele van dezen zijn slechts nieuwsgierigen, die zich in het gedrang hebben gewaagd om beter van het geen voorviel getuige te zijn. De begrafenis van Jacob, te Seraing, die, zooals men weet, door een kogel getroffen werd, toen hij zich met het hoofd buiten het venster waagde, heeft Dinsdagmiddag om 4 uur plaats gehad en is zonder ongeregeldheden afgeloopen. Men was wel voor mani festaties bevreesd, daar de president der anarchistische vereenigingen, zekere Jason, eene redevoering moest houden. Te Antwerpen worden tegen Zondag socialistische manifestaties verwacht. Dt? bijzondere korpsen der scnutterij zijn nu reeas voor cüen dag opgeroepen. Luik, 24 Maart, 10 u. 15 m. des avonds. Op bevel van generaal Delooz, is de geheele burgerwacht plotse ling opgeroepen. Er zijn tegenstrijdige geruchten in omloop. De avondploeg aan de kolenmijnen »Bonne Fin", weigerde af te dalende burgerwacht heeft nu die mijnen bezet, vóór welke zich talrijke samen scholingen vormen. Te La Haye zijn drie werklieden, die de schildwachten met steenen hadden geworpen, zwaar gekwetst weggevoerd. Tegen Zondag zijn mee tings aangekondigd te Gent, Lalouvière, Verviers, Leuven en Andenne. Brussel, 24 Maart. Het dagblad La Nation meldt, dat de anarchisten tegen morgen een monster-meeting in deze hoofdstad hebben aangekondigd. Brussel, 25 Maart. Op de muren van Brussel is een aanplakbiljet van den Brusselschen bond der werk manspartij aangeplakt, waarbij de werklieden worden uitgenoodigd tot het bijwonen eener groote meeting, die dezen avond zal gehouden worden. Het doel der meeting is, te protesteeren tegen de houding der regeering in zake de werkstaking van Seraing, en tegen het gedrag der overheden tegenover de werk liedenbeweging. T ra x* li ij e. De financiëele toestand van Turkije wordt slechter en slechter. Men zegt, dat de sultan uit zijne eigene kas 50,000 Turksche ponden heeft moeten betalen, om de laatste militaire uitgaven te dekken. Inschrijvingen werden geopend, om den toestand der troepen te verbeteren, die veel van de kou hebben geleden. Twee nieuwe divisies werden naar de grenzen gezonden. De Turken hebben 47 bataillons tusschen Elassonna en Zarizena. Hun hoofdkwartier zal van Janina naar Elassonna worden overgebracht. jOixitselilanci. De National Zeitung oppert bezwaren tegen het plan voor een kanaal van Dortmund naar de Eems. Zij vraagt, of men met beter geregeld spoorwegvervoer niet verder zou komen. Het kanaal tusschen de Noord en de Oostzee is van belang voor de oorlogsvloot, voor de verdediging des lands en het heeft geen spoorweg- concuri'entie. Doch de steenkolen, om wier transport het bij het kanaalplan DortmundEems te doen is, kunnen even goed per spoor worden vervoerd. Ook hetgeen de regeering zegt omtrent de kosten, is niet geheel juist. Een kilometer van het kanaal Dortmund Eems kost, zonder den grond, die voor rekening der belanghebbenden komt, 217,000 mark; met den grond zou het 243.000 bedragen. Dit is niet veel minder dan een kilometer spoorweg. Ook omtrent de vrachtberekening is de regeering wel wat al te op timistisch, waarbij nog komt, dat zij niet schijnt te denken aan de schorsing der kanaalvaart door ijs. De vracht voor kolen van Dortmund naar Einden per spoor bedraagt thans per ton 4,20 mark, of pf. 1,40 per tonkilometer. De regeering zegt nadrukkelijk, dat daarmede de bedrijfskosten worden gedekt en er een weinig voor rente van het aanlegkapitaal overschiet. Nu wordt er echter op het kanaal een vrachtprijs van 1.50 mark per ton lager vereischt om het kanaal te doen beantwoorden aan zijn doel; aan de concur rentie der Engelsche kolen langs de Noordzeekust en, met behulp van het Noord- en Oostzeekanaal ook verder op, een einde' te maken. Aan de mogelijkheid van zulke lage kanaalvrachten valt echter eerst dan te denken, wanneer men de rente van het aanl- kapitaal prijs geeft en dit zal men niet willen, toch spreekt de regeering niet van eene heffing van scheepvaartrecht op het kanaal, waarop zij voor den waterweg van de Noord- naar de Oostzee wel degelijk heeft gerekend. Zij schat de steenkolenbevrachting van Dortmund naar de Eems op 1,300,000 ton 's jaars. Wanneer men nu slechts ten dienste dezer hoeveelheid de opbrengst der spoorwegvrachten met 2 millioen mark liet verminderen, zou men zonder kanaal zoo ongeveer komen tot eene verlaging der transportkosten met 4,5 mark per ton, en daardoor de Westfaalsche kolen in staat te stellen om langs de geheele Duitsche kust tegen de Engelsche te concurreeren. Dit zou men meenen, dat ten - gunste van een kanaal was. Want die 2 millioen mark 's jaars zou wel alleen ten bate komen voor één catagorie van goedeVen, maar het kanaal zou tevens voor ander vervoer dienen en ook bijkomende voordeelen kunnen opleveren, door dien er zich langs zijne oevers allerlei industriëele ondernemingen kunnen ontwikkelen, en het den land bouw nut kan opleveren voor aan- en afvoer van water. Doch met dat al is en blijft het hoofddoel: verhooging van afzet voor de Westvaalsche steenkolen- industrie, en nu blijft bet de vraag, of daarvoor jaarlijks een paar millioen mark van staatswege mogen worden opgeofferd. Op deze vraag zal men in alle geval een ontkennend antwoord moeten geven, wanneer gelijk men beweert de belanghebbenden niet gezind zijn om den grond kosteloos af te staan. Dat de Regeering dit echtpv t,ot voorwaarde stelt, is allezins gerecht vaardigd. Maar ook al wordt er aan dien eisch voldaan, dan zal men toch slechts door middel van een scheep vaartrecht kunnen rekenen op rente van het aanleg kapitaal. Gemengd Kuitenlandscli Nieuws. In Valencia is de oogst van sina's appelen dit jaar buitengewoon goed. De uitvoer zal niet minder dan 2 millioen kisten bedragen, vertegenwoordigende het bijna fabelachtige bedrag van f 900,000,000. Voor de gezondheid van hare ambtenaren zorgt zeker geen regeering beter dan de Luxemburgsche. Een badinrichting te Mondorf, sedert jaren te vergeefs te koop aangeboden, zal zij thans in orde laten brengen en behoorlijk inrichten, om mindere staatsambtenaren in de gelegenheid te stellen, er van tijd tot tijd kosteloos te vertoeven tot herstel van krachten. Plotseling ontstane brand zou onder schouwburg bezoekers geen grooter paniek te voorschijn kunnen roepen, dan onlangs de verschijning van een groote rat, op het tooneel van het opera-gebouw te Richmond, in Virginië, bewerkte. Het was juist een roerend oogenblik, en de tenor vertelde zijne aangebeden prima-donna in zeer hooge tonen, dat dood noch duivel hem van de geliefde zouden scheiden, toen eensklaps het fatum in de gedaante van een groote rat, die op de geliefden toeliep, op de planken kwam. De prima-donna viel natuurlijk in zwijm en de tenor vergat zijn dure eeden en koos in plaats van den degen te trekken, het hazenpad. De rat, die even ontdaan was als de zanger, sprong van het tooneel in het orchest en kwam op den bespeler van den grooten trom terecht, die als een krankzinnige met zijn trommelstok in het rond sloeg. Het dier zocht thans een toevluchtsoord onder de stoelen van de overige muzikanten, en die heeren wierpen hun instrumenten weg en klauterden op hun zetels, waarop de zwarte rustverstoorder over de balus trade van het orchest wipte en in het parket, te midden van eene schaar dames belandde. Het tafereel, dat thans volgde, is door geen pen te beschrijveneen deel van het publiek kreeg lach- krampen en een ander deel zenuwtoevallende dames, die geen toeval kregen, sprongen op en drukten de kleederen vast tegen het lijf of klommen op haar zitplaatsen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2