ZIERIKZEESCHË COURANT. voor het arrondis- aè,Isa sement Zierikzee. 1886. No. 24. Zaterdag 27 Maart. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f '1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e lij k s - Geboorte- en Doodberichten van 1G regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag* voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEN9IAN. B i n ne aland. ZIERIKZEE, 26 Maart 188 6. In de Woensdag gehouden zitting van den Gemeente raad, werd medegedeeld een schrijven van den heer A. de Weerd, houdende dankbetuiging voor zijne be noeming tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Iloogere Burgerschool. De benoemde zal den 1 April in functie treden. Was ingekomen een adres van Mej. Ma. Keiler, houdende verzoek de jaarwedde a f 200 's jaars, die zij genoot als onderwijzeres aan de openbare brei- en naaischool (die met 1 Mei a.s. zal ophouden en waar aan zij sints 8 Jan. 1840 was verbonden) als pensioen te behouden. Dit adres is gesteld in handen van Burgem. en Weth. Een adres der Commissie voor de Grintwegen in Schouwen, ter vernieuwde regeling der gemeente- bijdrage in het onderhoud daarvan, wordt ter visie der leden van den Raad gelegd. Een verzoek van W. Meesters, bewaarder in het Gem.-Ziekenhuis, om eene tegemoetkoming in plaats van het steeds door hem in gebruik geweest terrein achter dat gebouw, dat thans voor hoomkwAakacij is aangewezen, wordt gesteld in handen van Burgem. en Weth. Een voorstel van Burgem. en Weth. om aan de te maken voetbrug, ter vervanging van de tweede houten binnenbrug, ijzeren in plaats van houten liggers te makén, wordt aangenomen .met '10 tegen 1 stem, nadat verworpen was een voorstel van den heer W. A. Ochtman, om eene brug te maken, die tevens geschikt is voor rijtuigen. Op 25 Maart 1886 is door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen aanbesteed het leveren en verwerken van 4580 scheepston stortsteen, volgens bestek No. 113 d.d. 4 Maart '1886, in 2 perceelen, bij enkele inschrijving. Aannemer daar van is geworden de minste inschrijver Teunis Johannes Smits Jz. te Dordrecht, perceel '1 voor f 454-3 en perceel 2 voor f 4998; b. het leveren van 1250 M3. grint voor onderhoud der rijbanen over de zee- en inlaagdijken aan de districten Borrendamme, Flaauwers, Koudekerke, Scharendijke, Langendijk en Brouwershaven en voor den weg tusschen den Schelphoek en Répard, volgens bestek No. 114 d.d. '11 Maart 1886, bij enkele inschrijving. Aannemer daarvan is geworden de minste inschrijver II. C. van den Ende te Zierikzee, voor f 1,48 per M3. Op dien dag is door de Commissie voor de Grint wegen in Schouwen aanbesteed de levering van 1240 M3. grint voor onderhoud dier wegen, volgens bestek No. 114 d.d. '11 Maart 1886, bij enkele inschrijving, en is daarvan aannemer geworden de minste inschrijver Jan van den Berg te Viane bij Ouwerkerk, voor f 1,41 per M3. Zaterdag zal te "Vlissingen, als de omstandigheden zulks toelaten, van de werf der Kon. Maatschappij »De Schelde" te water worden gelaten het stalen schroefstoomschip «Industrie", gebouwd voor rekening van de «Badische Schraubendampfschiffahrts-Gesell- schaft" te Mannheim. Dit is een dubbel merkwaardig feit, eerstens omdat het ruim '11/2 jaar is geleden dat een schip van eenige tamelijke grootte is afgeloopen, en alzoo de werkzaamheden aan genoemde fabriek beginnen te herleven, en tevens omdat met den bouw van dit schip van 150 Eng. voet lengte en 400 ton inhoud eerst na 1 Januari is aangevangen, en het alzoo in 12 weken zoover is kunnen voltooid worden. Men verwacht, dat het 'lOjarig bestaan der Rijks- Landbouwschool te Wageningen in Sept. a.s. niet onopgemerkt zal voorbijgaan. De feestelijke opening der school dagteekent van 11 Sept. '1877, doch in Sept. 1876 was die plechtigheid uitgesteld, omdat het hoofdgebouw toen nog niet gereed was. Zaterdag j.l. hielden de leerlingen der Rijks-Landbouwschool reeds eene vergadering en benoemden uit hun midden eene commissie van 12 leden, ';m in overleg met de leeraren eene feestviering voor te bereiden. In het verslag van deir toestand der Rijks-Academie van Beeldende Kunsten in 1885, geeft de commissie van toezicht op die instelling als hare overtuiging te kennen in de eerste plaats, dat aan den hoogleeraar Stang in billijkheid het tractement toekomt, waarop hem uitzicht is gegeven, toen hij zich voor eene even- tueele benoeming beschikbaar stelde; in de tweede plaats, dat de hoogleeraien der Rijks-Academie, voor het meerendeel op gevorderden leeftijd tot hun werk kring geroepen, op eene andere, meer gunstige regeling van hun pensioen aanspraak hebben en in dit opzicht dezelfde rechten kunnen doen gelden als hunne rang- genooten aan de Rijks-Universiteiten. Opnieuw wordt door haar, in overeenstemming met de meest gezaghebbende deskundigen, op eene meer rationeele ree'elinc -dor miiklcamnon ooanoJMaoAn Indien, gelijk zij vreest, die verlangde reorganisatie nog lang op zich moet laten wachten, dan geeft zij Zijne Majesteit in overweging om de door haar aan geduide verbeteringen in de bestaande regeling der prijskampen bij administratieven maatregel in te voeren. Men schrijft uit Amsterdam Het bericht van de Amst. Ct. betreflende een arm gezin, dat wegens 'gebrek zijn hond zou hebben ge slacht, is een onwaardig verzinsel. Er is geen woord van waar en tegenover het ontzaglijk vele goede dat hier gedaan is, is het schande verzinsels in de wereld te brengen, die zouden doen vermoeden, dat hier ter stede in de werkelijke beteekenis van het woord honger zou worden geleden. Socialisten-taktiek. Wanneer uit de benden, waaruit gewoonlijk de volgelingen der socialistische woordvoerders zijn samengesteld, de een of ander wat nog al eens voorkomt gesnapt wordt wegens een gepleegd misdrijf, dan heet het terstond: Dat is er geen der onzen! Nu 't niet te ontkennen valt, dat de befaamde Zwart, die wegens diefstal van lood in hechtenis is genomen, een haantje de voorste onder de socialisten is, nu komt Fortuin op met de bewering dat Zwart niet wel bij 't hoofd is. Volslagen krankzinnig moet Zwart echter niet zijn en dus geldt nu de vraagWanneer heeft Zwart krankzinnige buienAls hij lood steelt of als hij socialistische rede voeringen houdt? Wij zijn benieuwd naar 't antwoord. R. Nbl Jan Prop is iemand die nooit de gelegenheid om een goede ui te debiteeren laat voorbijgaan, of tot morgen wacht, wanneer hij een ander heden een koopje i kan geven. Onlangs werd hij op straat door iemand aangesproken; een klein zenuwachtig mannetje met een belemmering in zijn spraak vroeg hem »K-k-kan u mij b-b-bijgeval ook zeggen of hier ergens een w-w-winkel is, w-w-waar ik v-v-vertinde sp-spijkers, k-kan k-krijgen?" «Wel zeker mijnheer", antwoordde Jan, die dadelijk i begreep dat hij twee menschen tegelijk een koopje kon leveren, «loop de tweede straat rechts door en j dan links om, over de brug, dan sta je vlak voor een j ijzerwinkel, daar kun je ze zeker krijgen." »D-d-dank u", zei het mannetje en ging in de aangewezen richting verder. Jan Prop liep snel een steegje door, dat een kortoren weg bood naar den bedoelden winkel en stond een j oogenblik later in het ijzermagazijn. I De eigenaar, die juist in de kamer achter den winkel zat te eten, stond van tafel op en kwam handenwrijvend naar voren, terwijl hij vriendelijk glim lachend vroeg: «Wat is er van uw dienst?" »Ver-k-koopt u ook v-v-vertinde sp-spijkers? zei Jan, terwijl hij meesterlijk stamelde. «O zeker mijnheer!" »H-h-heele lange?" «Ja mijnheer, ik heb ze van allerlei grootten, heele lange ook." «Zoo! m-m-met erg scherpe punten?" «Ja mijnheer, heel scherpe punten!" »B-b-best! ga er dan maar zoolang op zitten totdat ik eens weerom kom: adjuis!" Toen hij dit gezegd had, geloofde Jan Prop voor zichtig te handelen, door ijlings heen te gaan, want de ijzerhandelaar werd bloedrood in 't gezicht en greep plotseling naar een paar strijkijzers, die op de toon bank stonden. Nauwelijks was de drift van den winkelier bekoeld en zat hij weer voor zijn, eveneens afgekoeld, middag maal, of 't zenuwachtig mannetje trad den winkel in. Weer kwam de ijzerverkooper met een zoetelijken w viuofi. »YVat is er van uw dienst?" «Ver-k-koopt u ook v-vertinde sp-spijkers?" vroeg de klant. Gelukkig was de voordeur nog open en redde de zenuwachtige man door een vluggen sprong zijn leven, want twee zware ijzeren bouten vlogen rakelings zijn hoofd voorbij. D. v. N. Een staaltje van het besef, dat ons publiek heeft van zijne verplichtingen tegenover de politie en de maatschappij, deelt het R. Nbl. mede. De Rotterdam- sche politie had Zondagavond op de Coolvest de hand gelegd op eene vrouw, die zich openlijk aan diefstal had schuldig gemaakt; honderden omstanders, die volmaakt op de hoogte waren van het gebeurde, die dus wisten dat de politie daar een gemeene dievegge, een gevaar voor ieders eigendom dus, in arrest genomen had, verdrongen zich niettemin om de politie, belem merden haar in hare bewegingen, en slaagden er eindelijk in, de vrouw aan de handen der agenten te ontrukken. Onder luid gejuich over dien zegepraal van geweld op recht zette de vrouw het op een loopen. Het R. Nbl. voegt hierbij: Zeg nu aan al die om standers, welke de politie in de vervulling van haar plicht belemmerden, dat zij handlangers van dieven zijn, ze zouden u vol verontwaardiging steenigen, niet waar? En wat zijn ze toch anders? In de Schrans onder Huizen vergaderden Zaterdag de eigenaren van het vee, dat in het laatst van het vorige jaar naar Amerika werd verzonden. De heeren Deibei en Tilma, geleiders en verkoopers der hokke- lingen, waren tegenwoordig en deden verslag van hunne handelingen." Uit de rekening bleek, dat er, met het oog op de minder gunstige omstandigheden, in Amerika een goede prijs was bedongen. De prijs, waarvoor hier het vee was getaxeerd, werd tot aller genoegen uitbetaald, terwijl de specifieke rekening in de vergadering der leden van de vereeniging «Handel in Friesch vee op Amerika" zal worden aangeboden. Al zijn de onkosten voor ditmaal ook hoog te noemen, toch is het niet twijfelachtig, of een tweede zending zal spoedig volgen. Reeds nu is er een brief uit Amerika ontvangen, met verzoek om prijsopgaaf van 20 hokkelingen. Blijven velen als lid der vereeniging deze nieuwe zaak steunen, dan voorzeker zal een geregelde handel in Friesch vee op Amerika kunnen worden verkregen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1