AANKONDIGING. OPMERKINGEN, ADVÉRTENTIEN. Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, VERGADERING Ligger met de Kaart in zijn geheel Herziening van de belastbare opbrengst ONGEBOUWDE EIGENDOMMEN, Somali-land werd de zijne. Révoil had verscheidene zeldzame vogels aan zijn gids te danken, die echter volstrekt geen jacht op maraboets wilde maken; hij zou het een schande hebben gevonden om een dier vogels, die als onrein worden beschouwd, in grooten ge tale in het dorp aanwezig waren en er een soort straat- politie-dienst uitoefenden, te dooden. In den namiddag van 16 Sept. van het vorige jaar kwam te Sixt, een grensplaatsje aan den voet van den Mont-Blanc, een reisgezelschap met gidsen en bedienden aan, uit een tiental personen bestaande. Het nam zijn intrek in een der hotels, waar de aanvoerder een goed middagmaal bestelde. Voor dat dit werd opgedischt, ontstond eene woordenwisseling met den waard. De reiziger had n.l. om melk gevraagd, maar de waard had die geweigerd, omdat de koeien al naar de bergen waren. Daarmede nam de gast geen genoegen, maar gaf bevel tot opbreken, ook omdat de gideen over onheusche behandeling geklaagd hadden. De hotelhouder eischte nu betaling van 30 francs, wegens de onkosten, die hij reeds voor den maaltijd had gemaakt. De reiziger wilde niet betalen dan tegen quitantie, welke de waard weder weigerde. Daarop sloot de waard de deur af van de zaal, waar het gezelschap zich met andere gasten bevond, en belette daardoor de reizigers te vertrekken. Hetzelfde deed hij met de achterdeur, toen de gasten door de keuken wilden heengaan. Op aanraden van een der aanwezigen gaf de reiziger toe; hij wierp 40 francs op tafel de 10 die te veel waren voor de kellners en vertrok. Eenige maanden later werd de waard gedagvaard voor de correctioneele kamer der rechtbank te Bonneville, wegens geweld, gepleegd tegen den prins Von Wied. Het gezelschap had namelijk bestaan uit den prins, twee zijner kinderen met hun gevolg, en de prins had eene aanklacht tegen den hotelhouder ingediend wegens inbreuk op zijne persoonlijke vrijheid. De rechtbank sprak den beklaagde echter vrij. Het openbaar ministerie kwam in hooger beroep, en dezer dagen is de zaak voor het gerechtshof te Chambéry behandeld. Bij het getuigen-verhoor werd door een hoogleeraar in de rechten en een notaris, die het geval hadden bijgewoond, verklaard, dat de zaak zich eenigszins anders dan boven is vermeld had toegedragen; dat de prins eerst geweigerd had iets te betalen, omdat hij nog niets genoten had, en tot betaling eerst was overgegaan toen de waard de deuren had gesloten. De dorpsdokter, die zich mede in de zaal had bevonden, voegde er bij, dat volgens zijn indruk de gast, dien niemand kende, zich had willen verwijderen zonder te betalen, en de daad van den waard hem zeer natuurlijk voorkwam. De beklaagde zelf ontkende niet, dat hij den reiziger had belet heen te gaan, maar hij was daartoe gekomen, omdat hij volstrekt niet wist wien hij voor zich had en omdat er geen bagage was meegebracht. Hij had toen zonder verder nadenken de deur gesloten, om de kosten die voor den maaltijd gemaakt waren niet te verliezen. Na betaling der 30 frs. had de prins de eetwaren meêgenomen. De klachten van de gidsen, zeide hij, waren alleen daardoor gerezen, omdat hij geweigerd had op rekening van de gasten te stellen wat de gidsen zei ven hadden te betalen. Het openbaar ministerie, evenals de president, maakten den beklaagde opmerkzaam dat een hotelhouder, al heeft hij voorrecht op de bagage, geen beslag mag leggen op een reiziger. Het hof oordeelde er ook zoo over, en veroordeelde den waard tot betaling van 30 fres, boete, juist de som die hij ontvangen had Verschillende leden van P. T. Barnums Greatest show on earth" zijn te Londen gearriveerd, ten einde de noodige maatregelen te nemen voor de verscheping van Alice, de weduwe van Jumbo, naar Amerika, daar de heer Barnura ook deze vrouwelijke olifant van den Zoölogischen tuin te Londen heeft gekocht. De olifant zal verscheept worden met het stoomschip »Crecian Monarch" van de Monarch Line en in de »show" prijken naast den ontzielden Jumbo zelf. Onder toezicht van prof. R, A. Ward is de huid van Jumbo, die 1538 ponden weegt (1 Am. pond 4% kilogram), gespannen op een olifantsvorm van eikenhout. Die vorm, welke 3 ton weegt (1 ton 909 kilogram), werd, door 8 paarden getrokken, uit de werkplaats naar Madison Square Gardens gebracht, waar zij zeker evenveel bekijks zal trekken als de levende olifants reus in vroegere dagen. De Chineesche gezant Hsü Ching Chêng vierde, naar uit Parijs wordt geschreven, Maandag in het Chineesche gezantschapshotel in engen nationalen kring zijn huwe lijksfeest. De eerste gemalin van den gezant Hsü stierf ver leden jaar, weinige maanden na haar aankomst te Berlijn, ten gevolge van eene ontijdige bevalling. Sedert dien tijd is langer dan een jaar verloopen, dat, ingevolge de in China gebruikelijke godsdienstige bepalingen, door den gezant nauwgezet als rouwjaar is beschouwd. Op het einde van dat jaar ging de dame, die de tweede echtgenoote van den gezant zou worden en die nog geen zeventien jaar oud is, zich onder geleide, van China naar Europa op reis begevenzij kwam kort geleden te Parijs aan, waar de huwelijksplechtigheid thans heeft plaats gevonden. Op die plechtigheid volgde een diner, waaraan door de familieleden van den gezant en personen, die tot het gezantschap behooren, werd deelgenomen. Te Indianapolis heeft men een papieren schaatsen- baan vervaardigd. Stukken karton, uit stroopapier bereid, werden daartoe opeengeplakt en aan eene bijzonder sterke hydraulische drukking onderworpen. De dikke blokken werden daarna aan vier kanten gezaagd, waaruit men de baan samenstelde, die daarop met schuurpapier werd behandeld, totdat geen enkel spleetje meer te ontwaren en die spiegelglad was. Natuurlijk is de baan slechts voor rolschaatsen geschikt. Ten behoeve van het Instituut-Pasteur, dat men te Parijs wil stichten, is tot dusver 287,490 fres. ont vangen. In de Revue Coloniale komt eene beschouwing voor van Emil Metzger, uit Stuttgart, over Europcesche kolonisatie in Nederlandsch Oost-Indië. Zijn oordeel daaromtrent is aldus samen te vatten: De uitzending naar Indië is duur; de landverhuizer is daar, waar het binnenland nog onbekend is, niet in staat zich zeiven den weg er heen te banen en zich daar te vestigenmen moet hem de werklieden daartoe verschaffen, moet hem jarenlang onderhouden, en dat zijn offers, die men waarschijnlijk nooit terug betaald zal zien, daargelaten nog dat de kolonist mogelijk vóór zijn tijd het slachtoffer wordt van het tropische klimaat. Is het denkbaar, dat dit vooruit zichten zijn, die den landverhuizers zullen verlokken, zich te vestigen in eene landstreek, waar hij geheel op zich zelf zal staan en afstand moet doen van alle gewoonten, die hem lief geworden zijn. Is het gerecht vaardigd, hem tegen te werken in zijne plannen om te gaan naar eene streek, waar hij zich zeiven een tehuis op eigen verantwoordelijkheid denkt te vestigen, om hem te brengen naar het Eldorado in Nederlandsch- Indië? Ziet men evenwel, ter wille van het groote doel, tegen de middelen niet op, waarom neemt men onder de plannen dan ook niet aanstonds op een wees huis voor Nederlandsche kinderen van 48jarigen leeftijd op een der hoogvlakten, waarvan het klimaat zoozeer geroemd wordt? De overlevenden zouden dan althans op 20-jarigen leeftijd beter geacclimatiseerd zijn, dan wanneer zij op gevorderden leeftijd naar Indië komen. De schr. wijst er ten slotte met nadrnk op, dat zijne bedenkingen alleen gericht zijn tegen eene Europeesche kolonisatie op groote schaal, speciaal van Ilollandsche boeren. Daarentegen is Indië naar zijn oordeel een zeer rijk land, waar nog honderden Europeanen een eervol en goed bestaan kunnen vinden, wanneer de zaak maar flink wordt aangepakt. De hoop het gezonken schip »Oregon" te lichten, schijnt zeer gering te zijn, daar volgens de mede- deelingen van de duikers het schip door midden gespleten is. Van de geheimzinnige schooner is tot dusver nog geen spoor ontdekt. Allerlei zeldzame geruchten omtrent de oorzaak van het ongeval komen dientengevolge in omloopo. a. wordt door de New- York Hercdd gemeld, dat aan boord van de »Oregon" eene ontploffing heeft plaats gehad, zonder dat iemand aan boord er iets van gemerkt heeft. De ^Oregon" had 598 postzakken en 66 pakken met 2400 aangeteekende brieven aan boord. In 't geheel zijn 142 zakken gered, waaronder drie voor de Bermudas eilanden, en een voor Mexico. Het grootste deel der Britsche en Duitsche post is verloren gegaan. Den zesden Maart, geboortedag van Koning Karei van Wurtemberg, vond te Ulm iets plaats dat bijzonder groote vroolijkheid opwekte. Op dien datum zijn de »loyale" Wurtembergsche bladen gewoon feestelijke hoofdartikelen te brengen, en ditmaal heerschte tusschen de nationaal-liberale Schellpost en het liberale Ulmer Tageblatt, wier wegen gewoonlijk ver uiteenloopen, eene roerende overeenstemming, want beide bladen bevatten één en hetzelfde hoofdartikel. De bewoners van Ulm waren in de hoogste mate verbaasd over de woordelijke overeenkomst van de artikelen van twee concurreerende bladen en de redacteurs er van waren zeker wel het meest verbaasd van allen. Het bleek dat elk der redacteuren van denzelfden kunstgreep had gebruik gemaakt om gemakkelijk aan een mooi hoofdartikel te komenzij hadden heel eenvoudig een hoofdartikel van een te Stuttgart verschijnend blad, dat er verleden jaar in was opgenomen, nog eens overgedrukt. K erknieuws. Door het Kiescollegie der Herv. Gem. alhier is in zijne vergadering van 22 dezer, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van Dr. W. C. van Manen, opgemaakt het volgende drietal: Dr. II. van Veen te Wadenoyen, Dr. J. Herderschee J.H.zn. te Borkuloo en A. C. J. van der Kemp te Spankeren. In dezelfde vergadering is uit dat drietal beroepen Dr. J. Herderschee J.H.zn. te Borkuloo. WELDADIGHEID. DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier geven onder hartelijke dankbetuiging kennis, dat zij hebben ontvangen eene Gr I IT1 T tot het houden eener gortbedeeling aan de Armen van alle gezindtenwelke bedeeling zal plaats hebben op a.s. Zondag 28 Maart, des middags '12 uur, in het Verplegingshuis. Zierikzee, 23 Maart 1886. Diakenen voornoemd, VAN KINSCHOTVoorzitter. II. LAKENMAN, Secretaris. -* Bevallen van een Zoon 3 A. KOOLE—-van der Vliet. Zierikzee, 21 Maart 1886. Heden overleed de Heer J. HEGLAND in leven Apothecar te Utrecht, in den ouderdom van 53 jaren, innig geliefde broeder van A. HEGLAND. Zierikzee, 18 Maart 1886. AFDEELING ZIERIKZEE. op Donderdag' 25 Maart 1886, des namiddags 18% ure, ten huize van M. FRANKEN, Huis van Nassau.. Namens het Bestuur der Afdeeling voornoemd, De Secretaris, H. G. MULOCK HOUWER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Duivendijke brengen ter kennis van belanghebbenden dat door hen is opgemaakt de ligger van de wegen en voetpaden in de gemeente en dat overeenkomstig 1 van Art. 14 van het Reglement op de wegen en voetpaden in ZeelandProvinciaal blad No. 85 van 1881gedurende eene maand, en wel van 25 Maart 1886 tot en met 25 April 1886, die dagelijks op de werkurenten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt, alsmede dat binnen dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden- ingebracht bij den Raad. Duivendijke, den 24 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. GAST, Burgemeester. G. A.s SEVENHUIJSENSecretaris. Bij den Boekhandelaar II. LAKENMAN te Zierikzee is verkrijgbaar: NAAR AANLEIDING VAN DE BROCHURE VAN DEN HEER C. J. GEERTSEMA over de der gemaakt door Mr. J. MOOLEVBURGH, Oud-Voorzitter der commissie in het schattingsdistrict Goes. PRIJS 20 CENT. HSF" Tegen overmaking van het bedrag in post zegels, geschiedt de toezending franco.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3