ZEMKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. npm 1886. No. 23. Woensdag 24 Maart. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD j is verschenen )ISTE, W^mmm gebracht door honden vechten k draaierij. Het Ir. De marken- iishns half ziek MAN. Met toe- zooals Rem- •deeld, uitkomt. Irden Schrijver, uitgelegd en oclcj^s met ■vaarbij vermeld joór den Boekh. pis nog nimmer L|i 300 Pakketten en enz. enz. enz., lals, dit aanbod 1. jlenstemmen, afie-albums abaksdoozen, nieuwste en alen, sta ik zelfs bij de leïllustreerde uwste modes TTSEX en post f 1,95. andelijks twee ïurendruk met MESHOEDEN jving benevens .andelaren en HOFF, •.e Groningen. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e I ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 00 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, <le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II, LAHESBAS. Binnenland. n te Zierikzee. ZIERIKZEE, 23 Maart 1 8 8 6. Naar wij vernemen, zal op 5 April a.s. door den Hoogen Raad der Nederlanden worden behandeld de zaak van J. den O., gezagvoerder der Stoomboot Zierikzee I", requirant van cassatie tegen een vonnis gewezen door de Arrond.-Rechtbank te Middelburg, waarbij hij wegens overtreding van een Kon. besluit is veroordeeld tot f 50 boete. Er worden pogingen aangewend om te verkrijgen, dat de invoer van vee uit Nederland in Engeland weder onbelemmerd kan plaats hebben, op grond van dat er sedert geruimen tijd in Nederland geen be smettelijke veeziekten van eenige beteekenis meer heerschen. Sedert eenigen tijd is het toezicht op den invoer van vee in Zuid-Limburg aanmerkelijk verscherpt. Men hoopt hierdoor paal en perk te stellen aan de veelvuldige overtredingen van de op dit punt bestaande wetten. Mocht echter blijken, dat het toezicht nog onvoldoende is, dan zal het getal ambtenaren langs de grenzen worden vermeerderd, waartoe trouwens, met het oog op den smokkelhandel van zout en spiritus, het plan reeds schijnt te bestaan. Door eenige invloedrijke personen te Groningen is eene commissie samengesteld, die zich ten doel stelt goedkoope, doch gezonde en nette werkmanswoningen te bouwen, waarvan de huurprijs niet meer dan f 1,25 zal bedragen. Voor het 60-tal, dat men eerst wenscht te stichten, rekent de commissie een kapitaal van f 60,000 noodig te zijn en stelt aandeelen disponibel van f 1000, f 500 en f 100. Volgens eene matige berekening zullen de aandeelhouders ongeveer 4 pCt. van hun kapitaal ontvangen. De voltooiing van de »Keulsche Vaart" kan nog lang op zich laten wachten, aangezien de van staats wege onteigende en reeds betaalde gebouwen en gronden onder de gemeenten Gorinchem, Arkel en Nieuwland den 29 dezer voor het seizoen 1886 publiek zullen verhuurd worden. Bovendien zegt men, dat in de monding van het geprojecteerd kanaal weder eenige wijzigingen gebracht zijn. Den 19 Maart 1886 heeft te Lissabon de uitwisse ling plaats gehad der Nederlandsche en Portugeesche acten van bekrachtiging der op 21 Maart 1885 aldaar gesloten postovereenkomst. Uit een der noordelijkste visschersplaatsen schrijft men aan het D. v. Z.-H., dat men daar nog steeds de meest gegronde reden tot klagen heeft over de wederrechtelijke benadeeling, welke men er van de Engelsche visscherslieden ondervindt. Dat onze staat de conventie ad hoe eerlijk naleeft, wordt algemeen erkend. Dat de minister van marine zoo mogelijk aan de wenschen der duizenden belanghebbenden wil vol doen, daarvan is ieder overtuigd, en dit wordt ook algemeen gewaardeerd. »Maar toch het toezicht is niet voldoende. Vooral over de wijze, waarop de gaffelschoener Argus" hare taak volbrengt, is men niet voldaan. Ik kan daarover niet persoonlijk oordeelen, maar wel weet ik, dat de schippers allen met die klacht instemmen. De minister is zelf een uitmuntend zee-officiermen zou daarom wenschen, dat Z. Exe. het journaal van de »Argus" eens inzag, en men houdt vol, dat dan zou blijken waar dat vaartuig zoo dikwijls is, wanneer onze kustvisschers tusschen vloten van 400 tot 780 Engelschen in zitten. Op één punt, een zeer voornaam, wordt de conventie door de vreemde visschers voortdurend geschonden; het is hun verboden te visschen in het territoir, zich uitstrekkende 10 Eng. mijlen buiten de kust; dat is gereserveerd voor de kustvisschers van het betrokken land. De Engelsche visschers komen echter vlak onder den wal, en loopen van daar met hun snelzeilende kotters naar de diepte. Men koestert onzerzijds den alleszins billijken wensch het territoir vrij te houden. Als dit gebeurde, zou onze kustvisscherij weder een rijke bron van bestaan worden, zooals zij vroeger is geweest. Dit punt vooral geeft aanleiding tot veel twisten, en dan zijn onze Hollandsche visschers niet altoos lammeren. »Werd dit art. krachtig gehandhaafd, dan ware het ook gedaan met de klachten der Volendammers hiervoor kan ik instaan." Aan de Duitsche kusten weet men de vreemden wel op eerbiedigen afstand te houden. Voor onzen kleinen staat is dit natuurlijk veel bezwaarlijker, maar is het onmogelijk, terwijl men op den bodem staat van eene internationale conventie! Bleef ieder op zijn terrein, dan was er een eind aan heel veel vechten en aan tal van onbezonnen handelingen, waaromtrent onder onze visschers ajlerlei, en daaronder vreeselijke, vertellingen de ronde doen. De winst- en verliesrekening over 1885 van de Kon. Maatschappij de Schelde te Vlissingen sluit met een winstpost van ruim 5000. Deze post is, volgens het voorstel der -directie, tot "Afschrijving bestemd. Het bericht, dat de Amsterdamsche gymnasten, die bij de inwijding van het nieuwe gebouw de Antigone" hebben vertoond, waren uitgenoodigd naar Athene, is, volgens de Spectatoreen »canard". De waarheid is dezede consul-generaal van Griekenland te Am sterdam zeide in een gesprek, dat hij den vertooners van de Antigone" wel kon aanraden in den zomer naar Athene te gaan, en dan bij de Olympische spelen deel te nemen aan den wedstrijd, en de »Antigone" daar te vertoonen. Licht dat zij er de gouden medaille konden behalen en de reiskosten. Daar bleef het bij, want het was niet meer dan een los gesprek en eene invallende gedachte. De uitvoer van verwerkte waren gedurende de twee eerste maanden des jaars is 60 millioen hooger dan verleden jaar. Hieruit moet evenwel niet worden op gemaakt, dat de toestand is verbeterd, want gelijktijdig is ook de invoer van grond- en brandstoffen 7 millioen achteruit gegaan, hetgeen niet als een bewijs van den vooruitgang van handel en nijverheid kan worden beschouwd. De meer uitvoer van waren is alleen toe te schrijven aan de inspanning der Fransche fabrikanten en kooplieden, om tot iederen prijs hun overvloedigen voorraad van de hand te doen. Vooral te Parijs klaagt men over het uitblijven van koopers en bestellingen. Wanneer men naar de oorzaak vraagt, krijgt men ten antwoord: »de inheemsche koopers verminderen hunne uitgaven wegens den slechten tijd. De vreemde blijven weg; het buitenland wordt meer en meer gewoon niet meer te Parijs te koopen." In het oorlogs jaar moest de wereld de Parijsche waren ontberen. Daarna kwam eene buitengewone menigte koopers en bestellingen. Toen zij begon te verminderen, kwam de wereldtentoonstelling en veroorzaakte nieuwe vraag. Die had geene verlaging der prijzen ten gevolgezij werden inderdaad hooger, een gevolg van de vele werkstakingen. Deze waren ook oorzaak, dat de fabrikanten niet op den bepaalden tijd konden afleveren. Daardoor werden vele aannemers afgeschrikt. Zij herinnerden zich, dat zij het gedurende den oorlog zonder de Parijsche waren hadden gesteld en beproefden weder elders hunne gading te vinden. Zoo is de Parijsche industrie in de laatste jaren gestadig achteruit gegaan. In de Landbouw-Ki-oniek der N. Gr on. Courant beveelt K. R. V. de oprichting aan van eene protec tionistische Landbouwvereeniging, onder den naam van Protectionistische Liga of dien van Landbouwraad. Het denkbeeld daartoe is door den heer Corten, van Maastricht, in zijne Wek. Landb.-Kroniek, aan gegeven en werd op eene den 9 Maart te Groningen gehouden vergadering van protectionisten besproken. Zij zal uit locale vereenigingen bestaan, die uit hun midden één persoon kiezen voor het hoofdbestuur in de provincie. Uit en door het hoofdbestuur van elke provincie wordt wederom één persoon gekozen, die lid van de liga is, welke zich tot de regeering wendt met voorstellen in 't belang van den landbouw. Het spreekt als van zelf, dat de leden der plaatselijke vereenigingen eene jaarlijksche bijdrage moeten storten om het doel te bereiken. Ook behoeft het niet gezegd te worden, dat de liga protectioniscli zal zijn en, naar het oordeel van K. R. V., dient zij veel verder te gaan, n,l. niet alleen aan te dringen op het heffen van invoerrechten, maar tevens al haar invloed aan te wenden bij de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten en bij de Tweede Kamer, en bovendien zich met alle zaken den landbouw betreffende bezig te houden. -» Het bekende comité te Groningen in zake de in voering van beschermende rechten zal, blijkens de Pr. Gr. C<t., heden Dinsdag in het café-Prins aldaar vergaderen, om begin van uitvoering te geven aan het voorstel tot het oprichten van eene landbouw-ligue, welke zaak reeds eenigen tijd een punt van corres pondentie had uitgemaakt tusschen het comité en de zuidelijke broedersin Limburg, Noord-Brabant,Gelderland en Zeeland. Heden en morgen zal te Zaandam worden verkocht de inboedel van wijlen K. Zwikker, landbouwer te Zaandam. Onder de voorwerpen, welke daarbij zullen worden geveild, komt ook voor een zilveren beker, indertijd door Czaar Peter den Groote geschonken aan Klaas Janssen Tromp, groot scheepmaker te Westzaan. De geschiedenis deelt omtrent deze antiquiteit het volgende mede: Op herhaalde aanzoeken van Czaar Peter begaf deze Klaas Janssen Tromp zich in 1711 naar Rusland en werd daar eerste haas op de werf te Kasan. Voortdurend ontving hij daar bewijzen van de gunst van Czaar Peter, onder anderen het geschenk van eenige zilveren bekers, waarop aan de eene zijde bij afwisseling eene roos of zonnebloem, en aan de andere zijde het woord Kasan gegraveerd staat. Tot heden bleef de beker in de familie van Tromp bewaard, ofschoon de naam zelf door het sterven der mannelijke en het huwelijk der vrouwelijke erfgenamen verloren is gegaan. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Een zeldzame reden heeft een sigarenfabrikant te Berlijn aan zijne schuldeischers opgegeven, waarom hij gedwongen is zijne betalingen te staken. Per cir culaire deelde hij aan zijne leveranciers mede, dat hij zijne verplichtingen niet kan nakomen, omdat zijne vrouw met zijn boekhouder er van door is gegaan, en dat zij de kas heeft medegenomen. Werkelijk bleek dat ook het geval te zijn. De echtgenoote, 42 jaar oud, is met haar bewonderaar, den 26jarigen boek houder, sedert den '14 Maart verdwenen en heeft tot dekking der reiskosten naar Zuid-Europa, waarheen het paartje getrokken is, uit de kas van den fabrikant meer dan 6000 Mark medegenomen Den 24 Februari moet in Rusland op de Dunaburg- Witebsker spoorweg, tusschen de stations Borkowitschi en Barawucha een groot spoorwegongeluk zijn voor gekomen, waarover door het Russische telegraafbureau

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1