IlRÏKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 'EP. IchtM. X1'* s 1886. No. 22. Zaterdag 20 Maart. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ddelburg. lenstemmen, Ifie-albums baksdoozen, nieuwste en len, sta ik zelfs bij de illustreerde I van 3 st. 40 ct- 70 V M. E, VAN ^m-zee. Rterdam m>l, pCt. 72J3/ia 891/. I i 101 10113/., I 105'/. 54»/,, H i 473/, 90'/1( I 1005/, 935/, 87'/, 1341/, 08'/la 683/,, 67,s/i« 1351/2 933/l6 i\ 201 /8 12-13/8 I 60l3/l6 95 967/8 98'/,. I» 76 603/I6 886. oger, langzaam C,90 a f 7,30 6,20 a - 6,80 ige prijzen op- 5,50 a f 5,80 5,— - 5,40 4,30 a f 4,60 3,50 - 4 20 4,20 - 4,50 3,50 - 4,40 3,60 a 4 _2,70 - 3,50 5 cent hooger 8,25 a f 8,50 7,50 - 8,— rer opgeruimd. 8,25 a f 9,25 7,— - 8,— t vorige prijzen. 9,50 a f 40,50 7,— - 9,25 0 a 20 cent 6,90 a f 7,40 1,40 - 6,80 Zieritzee. f 1,181/, - 2,44 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -G e b o o r t e- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aau den uitgever H. LAKFAMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 19 Maart 1 8 8 6. Bij de op 18 Maart 1886 door het Dagelijksch Bestuur van 't Waterschap Schouwen gehouden aan besteding van het herbedelven der waterleiding ge naamd de Brouwershavensche vaart, tusschen den Ringdijk en den Dapper weg te Brouwershaven, in drie perceelen, en van de waterleiding langs de zuidzijde van den Turelureweg, tusschen Lokkersheul, DsNo. 122 en de heul aan den Ringdijk, bh No. '100, ten oosten het gehucht Nieuwerkerk, in een perceel, volgens bestek No. 112, d.d. 25 Februari 1886, bij enkele inschrijving, zijn aannemers geworden van perceel 4, ter lengte van 562 M., P. Bezuijen Sz. te Scharendijke, voor f 128. 2, ter lengte van 561 M., J. Boslooper te Scharendijke, voor 115. 3, ter lengte van 561 M., P. Bezuijen Sz. voornoemd, voor f 97, en het laatste perceel, ter lengte van 762 M., J. H. Berre- voets te Zierikzee, voor f 133. Naar wij vernemen is door de commissie »ad hoe" in zake de gasquaestie, te Goes, van de directie der gasfabriek bericht ontvangen, dat bij een onderzoek in loco is gebleken, hoe er niet meer gas kan worden geleverd dan er thans wordt verbruikt, tenzij er eene zeer belangrijke uitbreiding der fabriek en van het buizennet plaats hebbe. Tot die uitbreiding kan niet worden overgegaan alvorens verlenging der concessie is verleend, waartoe de maatschappij voorstelt eene voorloopige conferentie met burgemeester en wethouders en de commissie ad hoe te houden. Over eventueele vermindering van den gasprijs kan dus eerst later worden beslist. M. Ct. De Kamer van Koophandel te Middelburg heeft in een adres aan de Tweede Kamer deze verzocht, de voorgestelde verhooging van invoerrechten, met name voor hout, petroleum en thee, in 's lands belang achter wege te laten. De volgende curieuse brief werd, naar de Midd. Ct. verhaalt, dezer dagen ontvangen: A 1886. Ik hebt gezien dat het tijd is om te benoemen van dijkgraaf en plaatsvervanger dijkgraaf en ontvanger griffier te benoemen. Ik benomt mij zelfvoor dijkgraaf en ontvanger griffier ook mijn zelf landbouwer te A. van de polder En landbouwer te B. voor plaats vervanger-dijkgraaf van mijn polder Ik ondergeteekenen nb. allen onbezoeden (onbezoldigd). De heer Hora Siccama deelt in een schrijven aan het Dagblad mede, dat hij het plan van een zeehaven te Scheveningen nog niet begraven acht. «Wij geven", j zoo schrijft hij, »den moed nog niet verloren. De i'oorwaarden van concessie waren zoo bezwarend, dat j daaraan niet kon worden voldaan en dit dus met een i weigering gelijk stond. De aanvrage is slechts voor den vorm teruggenomen om den voortgang der zaak niet te belemmeren. Spoedig komt er nieuw leven in." Ged. Staten van Limburg hebben, naar aanleiding van een door den loteling v. O. ingediend bezwaar schrift, de op 20 Februari te Heerle gehouden loting voor de nationale militie, voor wat betreft het gedeelte waaraan de lotelingen deelnamen onder de nummers 36 tot 49, vernietigd, op grond dat een ander loteling voor den adressant heeft geloot. Een sociaal-democratisch program, dat dezer dagen verspreid werd, bevat de volgende punten: 4o. Algemeen gelijk, direct kies- en stemrecht met geheime en verplichte stemming door alle staatsbur- gers voor alle verkiezingen van staats- en gemeente bestuur. 2o. Directe wetgeving door het volk. Beslissing over oorlog en vrede door het volk. 3o. Algemeene weerplicht en dus afschaffing van staande legers. 4o. Afschaffing van alle wetten, die de vrije uiting van meening in pers en vergaderingen, het vrije denken en het openbaar onderzoek beperken. 5o. Kostelooze rechtspleging vóór en rechtspraak dóór het volk. 6o. Algemeen en verplicht kosteloos qnderwijs van staatswege. Kosteloos onderwijs aan alle inrichtingen van onderwijs. Scheiding tusschen Kerk en Staat. 7o. Afschaffing van alle wetten, die aan de vrouw minder rechten toekennen dan aan den man. De sociaal-democratische partij verlangt, ten einde dit doel spoediger te bereiken: lo. Een progressieve successiebelasting (opklimmende belasting op de erfenissen), 2o. Een enkele progres sieve (trapsgewijze) inkomsten-belasting voor Staat en gemeente, ter vervanging van alle bestaande belastin gen. 3o. Onbeperkt recht van vereeniging. 4o. Een normalen arbeidsdag, overeenkomstig de behoeften der maatschappij. De Staat is verplicht den rustdag zooveel mogelijk voor iederen burger te handhaven. 5o. Verbod van kinderarbeid eri van vrouwelijken arbeid, die schadelijk voor de gezondheid, opvoeding en zedelijkheid zijn kan. 6o. Wet op denarbeid. Streng toezicht op alle woningen, werkplaatsen en levensmid delen. 7o. Regeling van den arbeid in de gevange nissen. 8o. Eigen bestuur van alle hulp- en onder- steunings-kassen voor arbeiders, door den Staat te vormen. Een inzender in het Handelsblad oppert het denk beeld, dat de ongunstige financieele resultaten der Rijkstelegraaf, waarin men thans wil trachten te voorzien door een hooger tarief, goeddeels te wij ten is aan het tot in de nietigste bijzonderheden afdalende toezicht, dat door zijne uitvoerigheid tonnen gouds meer kost dan er geïnd wordt". Dit laatste is natuurlijk overdrevende geheele exploitatie kost slechts «tonnen" meer dan er wordt geïnd. Maar ook de geheele aanmerking op het kost bare van een zoo minutieus toezicht is van overdrijving niet vrij te pleiten, wanneer men weet wat de schrijver, die blijkbaar telegraafambtenaar is, weten kan dat het toezicht, voor zoover het niet betreft de nauwkeurigheid van het overbrengen der telegrammen en dit zal niemand verminderd wenschen dus meer speciaal de financieele controle, op een zoo groot kantoor als te Amsterdam, met al zijne hulpkantoren, berust bij één chef, bijgestaan door ternauwernood een half dozijn ambtenaren. Het beheer van de Rijks-telegraaf is zéér minutieus misschien voor 't eergevoel der ambtenaren wel eens stuitend minutieus ofschoon elk gelijkelijk op allen toegepast voorschrift voor niemand in 't bijzonder stuitend behoeft te wezen. Maar wie beweren wil dat het beheer kostbaar is, en wel kostbaar door te angst vallige contróle, die heeft van de kosten, welke de contróle bij andere takken van dienst vereiseht, geen flauw begrip. Naar de Bakkers-Courant verneemt, zal de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, over het afgeloopen jaar geen dividend uitkeeren. De heer A. Herschel Bzn., tabakshandelaar te Amersfoort, is door Z. M. den koning van Portugal, voor aan diens regeering bewezen diensten in zake tabak, benoemd tot ridder van de Christus-orde. Gaarne voldoen wij aan het tot ons gericht ver zoek, onderstaande in zijn geheel op te nemen. Op verzoek van eenige belangstellenden, die gaarne omtrent de bijzonderheden wenschten ingelicht te zijn, hoe de oud-strijdster Catharina Bekkers aan de ge vechten in België heeft deelgenomen, diene het volgende, dat wij ten deele uit haar eigen mond en ten deele door nadere toelichtingen van enkelen harer tijd- genooten vernomen hebben. Na het uitbreken der Belgische onlusten in 1830 was de bevolking van Nijmegen terecht of ten onrechte door de Regeering verdacht van de toenmalige muiters niet zoo sterk afkeerig te zijn als men oirbaar achtte. Daarom en ook ten deele, omdat de tegenpartij zelfs de Geldersche grenzen uit de richting van Mook ge naderd was, waren er vóór Nijmegen een aantal kanonneerbooten gestationeerd om mogelijke onlusten aldaar te onderdrukken, en bij overrompeling den overtocht over de Waal en het doordringen in de Betuwe te verhinderen. Een dezer booten, de No. 22, telde onder hare bemanning een bottelier, die op het hart van onze toen 27-jarige schoone een diepen indruk gemaakt had, die zoo sterk was, dat zij deze kanonneerboot, na hare verplaatsing naar Amsterdam, volgde en aldaar door den toenmaligen commandant, luitenant ter zee, Lochtman van Koningsveld, als waschvrouw aan boord werd aangenomen. Intusschen kreeg de No. 22 met tal van andere kanonneerbooten bevel naar de Schelde te stevenen en onze waschvrouw ging aldus derwaarts mede. Nu wilde echter het geval, dat verreweg het meerendeel der bemanning dezer booten, ter reede van Antwerpen aangekomen zijnde, werd gerequireerd om de bezetting der Antwerpsche Citadel te versterken, zoodat, toen het bombardement der Citadel in vollen gang was en de No. 22 met hare confraters als représaille de stad beschoten, het vijandelijk vuur de bemanning der No. 22 zoodanig had gedund, dat slechts een 4-tal weerbare mannen overgebleven waren. Onder de gekwetsten behoorde ook de bottelier, dien men een arm had weggeschoten. Toen, te midden van het vuur des vijands, nam Catharina Bekkers het kloeke besluit de kleeding van den gesneuvelden kajuitsjongen aan te trekken en op het dek het geschut te helpen bedienen, waartoe zij zich herhaaldelijk over de verschansing der kanonneerboot buigen moest om met den wisscher de stukken schoon te vegen, terwijl 's vijands lood haar elk oogenblik met dood en verderf dreigde. Het geluk wilde echter, dat zij ongedeerd bleef en na den afloop met groote plechtigheid werd geprezen, terwijl haar alle mogelijke belooning werd toegezegd. Het ging onze heldin evenwel later niet naar den vleesche en, na nog vervolgens gedurende een aantal jaren als marketenster bij de artillerie in een niet al te gelukkig huwelijk aan de Belgische grenzen met het leger te hebben rondgezworven, ging zij na den vrede weer in het burgerlijk leven over. Op haren ouden dag geraakte zij in de diepste armoede en moest zij hulpeloos en verlaten geruimen tijd een leven lijden zoo ellendig, dat menig dierenvriend voor zijne be schermelingen een dergelijk leven niet zoude wenschen. Van den een naar den ander verstopten, geraakte de oude vrouw in slecht gezelschap en »\vaar men mee verkeert, daar wordt men mee geëerd": men scheerde haar met hare hospita's over een kam. Door de zorgen van een paar menschenvrienden is dit nu anders geworden, Zij bewoont nu een zindelijk vertrek en heeft eene behoorlijke oppassing. De tot hare ondersteuning gevormde commissie is voornemens van de ingekomen gelden en hetgeen zij verder voor haar zal trachten te doen, een wekeüjkscli kostgeld te betalen en zich herhaaldelijk persoonlijk te over tuigen, dat de ondersteuning ook doel treft. Dat de in te komen bijdragen der commissie dit

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1