ZiERIKZËESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierlkzee. 1886. No. 20. Zaterdag 13 Maart. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD B i n n e n 1 a n d. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VHIJDAG-A"VOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post /^Ij- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN; Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENRIAN. Bij deze C'ouraut behoort een Bijvoegsel. ZIE RIK ZEE, 12 Maart 1 8 8 6. Jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman te 's Hage heeft, naar de Asser Ct. bericht, de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, hem van anti-revolutionaire zijde aangeboden, aangenomen. De liberale kiesvereeniging te Smilde heeft Mr. P. J. G. van Diggelen te Zwolle candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Ook de liberale kiesvereeniging heeft te Assen Mr. P. J. G. van Diggelen candidaat gesteld. Het Handelsblad bericht, dat de uitgifte van de Amsterdammer, Dagblad voor Nederland, 31 Maart wordt gestaakt. Tegelijk met de gewone voorjaarsvergadering van de Vereeniging voor weesvaders te Utrecht, zal aldaar eene tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen, vervaardigd door de weezen in de gestichten. De be sturen der weeshuizen zijn verzocht, op die tentoon stelling de kleeding hunner weezen te doen vertegen woordigen. De algemeene vergadering der Vereeniging voor de Statistiek in Nederland zal dit jaar op 8 Mei te Leiden gehouden worden. De jaarlijksche algemeene vergadering van «Volks onderwijs" zal plaats hebben te Amsterdam op Dinsdag 15 Juni. Te Arnhem is opgericht een afdeeling der Neder- landsche Pensioen-vereeniging voor werklieden, met daaraan verbonden suppletiefonds. Door jonkvr. A. F. W. Rutgers van Rozenburg, onlangs te Bloemendaal overleden, is aan de diaconie en aan de kerkvoogdij der hervormde gemeente ieder eene som van f 1000 vermaakt, vrij van successie rechten. Er is over het gesticht voor jeugdige mannelijke veroordeelden «De Kruisberg", waaromtrent de heer Salomon dezer dagen zulke ernstige onthullingen deed, eene tweede brochure verschenen van den heer G. F. L. Den Breugom de Haas, oud-hulpbewaarder in dat gesticht. In dit geschrift wordt den heer Salomon volslagen gemis aan tact verweten, en worden ook heel wat zaken, die deze zeer ernstig voorstelde, als van veel minder beteekenis beschreven. Intusschen is de ondervinding, op grond waarvan de schrijver oor deelt, wel wat kortnamelijk vier weken. Bij het kantongerecht te 's Hage is een plakzegel- zaak aanhangig. Een timmerman aldaar werd door een deurwaarder gesommeerd om te betalen een som van f 24,49, wegens geleverde glas- en verfwaren. Er werd een gespecificeerde nota gevraagd, welke werd overgelegd en o. a. ook bevatte een plakzegel van 5 cents voor kwijling. Hiertegen nu is door den ge sommeerde bezwaar gemaakt, die bij monde van zijn zaakwaarnemer erkende f 24,44 schuldig te zijn, maar de vordering van f 24,49 betwistte. Maandag zal door den kantonrechter uitspraak worden gedaan. Naar men verneemt, zal de kerkafscheiding te Kootwijk en Voorthuizen weldra aan de beslissing der Rechtbank worden onderworpen. De aangekondigde moustermeeting heeft te Amster dam plaats gehad. De heeren Domela Nieuwenhuis, v. d. Stadt en Fortuyn voerden het woord en deden eene motie aannemen, die door eene commissie naar het stadhuis is gebracht. Daarin wordt het onder nemen van tal van openbare werken gevraagd, alsook teruggave uit de bank van leening van alle panden, die tot het lijfgoed behooren. Die motie is door een stadsbode aangenomen. Er was eene krachtige politiemacht op de been, maar ook de leiders zelf hebben de menigte tot het bewaren der orde aangemaand. Na afloop der vergadering werd een optocht ge houden, om den bezittenden klassen te doen zien, hoe groot de ellende en de nood zijn. Aan dat doel be antwoordde echter de optocht niet, volgens v. d. Stadt, die, toen de politie de menigte wilde doen uiteengaan, vooraf nog tot haar het woord richtte en zeide, dat de optocht een ander, een waardiger karakter moest hebben. Men moest er o. a. niet bij zingen. Fortuyn noodigde de werkeloozen tegen Woensdag morgen 11 ure tot een nieuwen optocht uit. Hier en daar hadden moeielrjkheden met de politie plaats, waarbij enkele burgers en ook een paar politie agenten licht gewond werden, maar over 't geheel Jiep de optocht redelijk goed af. Later op den dag hadden er evenwel hier en daar samenscholingen plaats, waarbij de politie zich krachtig moest doen gelden. Een «jeugdige werkelooze" greep, volgens een verhaal in de Amst., een jongen, die met een tasch op den rug naar huis keerde, aan, en gaf hem een slag in het aangezicht, onder den uitroep: «Daar heb je wat, leelijke kapitalist!" Vijf personen zijn gearresteerd. Ook Jacobus de Zwart is in hechtenis genomen, doch voor andere zaken dan die van den optocht. Ook Woensdagmorgen is weder eene vrij groote menigte in 't Volkspark te Amsterdam bijeengekomen. Fortuyn deelde mede, dat de commissie naar het raadhuis zou gaan om antwoord op de motie te vragen. De politie had de brug over de Nassaukade afgezet, zoodat het volk, bij het verlaten van het park, langs de kade moest loopen om in de stad te komen. Eenige jongens wierpen op die kade de agenten met steenen, zoodat deze met stok en sabel er weêr op moesten inslaan. Een man werd gearresteerd. In de Wésterstraat wachtte eene menigte volks de terugkomst der commissie (Bos, Butter en Geel) af. Laatstgenoemde deelde in het Volkspark mede, dat de burgemeester de commissie niet wilde ontvangen, omdat de motie niet in den voorgeschreven vorm was aangeboden. Nu zeide Geel, dat een brief aan den burgemeester zou worden gezonden en Donderdag te 11 uur het volk weêr moest samenkomen om het antwoord van den burgemeester te halen. Te Maastricht zal op de beide Pinksterdagen een groot festival gehouden worden dooi- de Vereeniging tot bevordering der veemarkten in vereeniging met de sociëteit A polio." Eene som van fr. 2000 zal besteed worden aan premiën voor medewerkende zang en muziekgezelschappen. Twee eerste premiën, ieder groot fr. 500, zijn bestemd voor of worden verloot onder de zang- en muziekvereenigingen uit gemeenten van meer dan 10,000 inwoners. De Ned. Evangelische Protestantsche Vereeniging, gevestigd te 's Gravenhage, heeft blijkens haar jaar verslag reeds 19 Evangelisten en 10 Agenten in ons land gevestigd, die overal met vrucht werkzaam zijn. De uitgaven der vereeniging bedroegen in bet afge- loopen jaar f 15,817,68 en de inkomsten f 14,063,555. Door den Minister van Water-staat is het verzoek der Middelburgsche telefoonmaatschappij, tot over schrijving der consessie op de fir ma Ribbink, Van Borck Co. te Amsterdam, ingewilligd. De onderstaatssecretaris de heer Bryce heeft in het Engelsch Lagerhuis medegedeeld, dat Duitschland zijne adhaesie heeft geschonken aan de op de Haagsche conferentie voorgestelde bepalingen betreffende den handel in sterken drank op de Noordzee. De Engelsche regeering onderhandelt thans met de Nederlandsche, en houdt zich overtuigd, dat de conferentie weldra opnieuw zal worden bijeengeroepen. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat re- cruten, die voor de cavalerie worden aangenomen, niet zwaarder mogen wegen (gekleed) dan 70 K.G. Landbouw. In 1885 zijn op de proefvelden der Rijkslandbouw school geteeld ongeveer '150 soorten aardappelen, waarvan eenige der beste variëteiten hieronder volgen Gele muizen uit zaad geteeld, Trophine, vroege Nassen- grunder, Magnum Bonum, Reading Ibero, Biscuit, Snowlake, Fürstenwalder, Fiftyfold, Alpha, Engelsche jammen, gele rozen, Richter's imperator, Pringle, Richter's sneeuvvrose, Climax nefïrans, terwijl nog eenige soorten van mindere qualiteit, maar toch ruim in opbrengst, werden geteeld, als: Bolieemsche, prima donna, Unfehlbare, vroegste rozen, Aurelie, Brescer pralifia, Eos, Fruhe ronde blauwe en Hortensie. De laatste soort, gepoot naar de methode Gülich, gaf eene opbrengst van 500 hectoliter per hectare. Nog zijn er dat jaar 12 soorten mangelwortels en 6 soorten suikerbieten geteeldde beste der mangelwortels is de Jaune Tankard, liet zaad hiervan was afkomstig van Suttan en Sons te Reading (Engeland). Kunst, Wetenschap en Letteren. Tot gewone leden van het Historische Genootschap zijn o.a. benoemd de heeren Mr. J. P. N. Ermerins te Zierikzee en Dr. L. A. van Langeraad te Nieuw veen. Z. M. de Koning, hoogst ingenomen met de uitbrei ding der Koninklijke nationale zangschool te 's Hage, die op haar jongste Konings-concert zoo duidelijk toonde welke schoone krachten zij bezit, heeft aan genoemde instelling eene belangrijke gift doen toekomen tot aankoop van muziek. Alphonse de Rothschild, te Parijs, heeft de portretten van Rubens en zijne vrouw, door den grooten meester zelf geschilderd, aangekocht voor 1,300,000 francs, uit de verzameling van den hertog van Marlborough. Toen onlangs door de jongelui van het gymnasium, te Amsterdam, ter gelegenheid van de inwijding van het nieuwe gebouw, in den stadsschouwburg met zoo veel succes de «Antigone" ten tooneele werd gevoerd, was onder de genoodigden ook aanwezig de heer N. Vlachos, de Grieksche consul-generaal. De opvoering, zoo meldt het N. v. d. D., droeg zoo in alle opzichten zijne goedkeuring weg en viel zoozeer in zijn smaak, dat hij dat in een uitvoerig verslag aan zijne regeering mededeelde. Zoodoende bereikte die mare ook het kabinet des konings en deze nam in een oogenblik van enthousiasme het besluit om de jongelui, die in de «Antigone" eene rol vervulden, uit te noodigen het stuk ook in Grieken- lands hoofdstad ten tooneele te komen voeren. Z. M. zou voor de kosten van vervoer heen en terug en voor hun verblijf te Athene zorg dragen, ja, wellicht schoot er van de daarvoor vastgestelde som nog wel iets over om in het naar huis gaan Italië eens te bezien.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1