B u i t o n 1 a n d. Maandagmiddag van do vorige week vertrok de markies van Tvveeddale, met een twintigtal genoodigden, j op jacht naar zijn landgoed. Sedert dien werd van den markies en zijne gasten niets meer gehoord. Eerst Donderdagavond kwamen zij, in een wagon door twee locomotieven getrokken, te New-Castle aan lord Tweeddale en zijne vrienden hebben 62 uren lang, met hun trein, onder de sneeuw gezeten, en, te oordeelen naar hunne vreugde, moet dit avontuur hen in den hoogsten graad vermaakt hebben; zij willen zelfs het verhaal hunner gedwongen gevangen schap in het licht geven, onder den titel van: 60 hours under the snew (60 uren onder de sneeuw). Te gelijker tijd zijn duizenden schapen onder de sneeuw bedolven geworden en doodgevroren. Men vreest zelfs voor het leven van sommige schaapherders, van wien men niets meer gehoord heeft. In de Bank van Jersey is een tekort ontdekt van 7,800,000 franken. De waarde der obligaties, welke zij in depót had ontvangen, is nog niet bekend. Er bestaan over deze obligatiën geene boeken, maar enkel onvolledige nota's. De drie rechters be stuurders der Bank die werden gevangen genomen, zijn eigenaars van meer dan de helft der acties van de Bank. Te Verviers heeft men op last van het parket eene begrafenis moeten uitstellen. Het schijnt dat men bij de lijkschouwing revolverkogels in den schedel van den overledene gevonden heeft. De bekende correspondent van de Times te Parijs, de heer De Blowitz, heeft aan de politie medegedeeld, dat in een venster van zijn woning blijkbaar met een salongeweer is geschoten, en dat hij onmiddellijk daarop in zijn huis het fluiten van een kogel heeft gehoord. Het onderzoek door de politie ingesteld, heeft tot geen resultaat geleid. De straat, waarin genoemde heer woont, wordt door de politie bewaakt. De landbouwer H. S., in de gemeente Ambt-Harden- bei'g woonachtig, liet dezer dagen door zijne dienstbode (een nicht) bij een winkelier, mede in die gemeente verblijf houdende, een hoeveelheid boter verkoopen, waarvan het binnenste bestond uit fijngemaakte, gekookte varkensaardappelen met wagensmeer vermengd, waar omheen zeer voorzichtig, een dunne laag boter was gelegd. De dochter van den winkelier, die de schelm streek niet ontdekte, liet de boter in den kelder plaatsen, die eenige dagen later weder te voorschijn kwam om te worden verkochttoen werd het bedrog ontdekt. Tegen den dader, diens vrouw, alsmede de helpster en de dienstbode is proces-verbaal opgemaakt. Spanje. Volgens den berichtgever der Times te Madrid, was de opstand te Carthagena het werk van verachtelijke beursspeculanten te Londen en Parijsdie, beweert hij, een tarief hadden voor opstanden in Spanje van 8000 pond sterling en hooger, naarmate van hunne beteekenis. Geen misdrijf, hoe gruwelijk, hield hen terug. Eenige maanden voor den dood van Koning Alphonso werd, zooals lang aan alle kanselarijen in Europa bekend is, 20,000 p. st. voor het vermoorden van Z. M. geboden. Iemand had het ook op zich genomen en moet vermomd te Madrid geweest zijn, maar de zaak te bedenkelijk gevonden hebben. De koning en de ministers waren gewaarschuwd. Engeland. Lord Salisbury heeft Woensdag 1.1. aan een diner van conservatieven te Londen het woord gevoerd en de meening uitgesproken, dat het kabinet van den heer Gladstone er geheel op aangelegd was om de invoering van »homerule" te verkrijgen. Zulk een voorstel zou echter in het Hoogerhuis den krachtigsten tegenstand ondervinden en die tegenstand zou gesteund worden door de aan Engeland getrouwe bevolking van Ulster, die natuurlijk een afschuw had van het vooruitzicht, dat aan hare erfelijke vijanden het gezag over haar zou verleend worden. Lord Churchill hield te Manchester eene rede, waarin hij o. a. den heer Gladstone de verpersoonlijkte inconsequentie noemde. Daardoor hadden, beweerde hij, de algemeene ver kiezingen onder valsche leuzen plaats gehad. Hij deed een krachtig beroep op de gematigde liberalen, om zich bij de conservativen aan te sluiten. Volgens een parlementaire statistiek is de Engelsche staatsschuld sinds 1857 van 887,144,597 pd. st. op 746,423,964 pd. st. verminderd. Men verzekert, dat Gladstone zijn plan van wetge ving voor Ierland gereed heeft, maar dat het nog niet aan den kabinetsraad is medegedeeld. De nieuwe regeling moet rusten op den grondslag van den zuiveren, eenvoudigen home-rulemet een parlement te Dublin. Dit acht Gladstone de eenige oplossing van het vraagstuk. Bij het formuleeren van het stelsel is de heer Gladstone bijgestaan door sir Robert Hamilton, den permanenten secretaris van den onderkoning. De heer John Morley heeft hiertoe ook medegewerkt, doch geen aandeel gehad in de uitwerking der bijzonderheden; Gladstone is hiervoor de eenig, verantwoordelijke persoon. Men verwacht dat de heer Trevelyan binnenkort zal aftredenvan den heer Chamberlain en nog twee of drie andere leden van het kabinet is dit minder zeker. De heer Gladstone gelooft echter in staat te zijn, des ondanks, de meerderheid van het Lagerhuis op zijne hand te krijgen. Van den steun der Parnellisten s hij reeds verzekerd. Een correspondent van de Standard te Parijs verneemt van Chineesche zijde, dat China volstrekt geene bezwaren maakt tegen de inlijving van Birma en integendeel niets liever wil dan de vriendschap met Engeland te onderhouden. Onderhandelingen worden alleen gevoerd over de bepaling der grenslijn en het aanknoopen van handelsbetrekkingen. Zeer gaarne zou China daarvoor bezit nemen van de stad Bhamo en de Shwely-rivier, een zijtak van de Irawaddy, als grens tusschen China en Birma beschouwen. Van hun zijde verbinden de Chineezen zich dan om de oproerige Birmeezen nimmer tegen de Engelschen te ondersteunen, gelijk zij de Zwarte vlaggen tegen de Franschen deden. Over den nieuwen agrarischen moord in Ierland, die reeds door de telegraaf bekend is, wordt uit Woodford, graafschap Galway, gemeld, dat in de nabijheid van deze plaats Patrick Finlay, een deur waarder, in dienst van sir Henry Burke en van den heer Lewis, werd doodgeschoten in een der bosschen van sir Henry Burke. Vier maanden geleden was Finlay door de National Ligue »geboycot". Hij moest door de politie worden beschermd en nog kort geleden werden de ruiten zijner woning, die dicht bij het politie-bureau is, ingeworpen. Op den dag van den moord was hij verscheidene keeren naar het bosch geweest om hout te halen. Toen hij echter, voor de vierde keer heengegaan zijnde, veel langer dan gewoonlijk wegbleef, ging de politie hem zoekenzij vond weldra het lijk van den verslagene, op den rug liggende, met zijn eigen revolver naast zich. De wonde in de borst stemde echter met de kogels van den revolver niet overeenverschillende bijkomende omstaudigheden brachten alras het vermoeden, dat hier geen zelfmoord heeft plaats gehad, tot zekerheid. Er is nog niemand in hechtenis genomen. B e 1 g i e. Ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad te Ronsse (Renaix) in Oost-Vlaanderen. De directie eener katoenververij had, krachtens eene overeenkomst met den uitvinder, zekere manier van kleuren toegepast, maar het contract, als te bezwarend, opgezegd, daar niet slechts te Ronsse, maar ook elders in verschillende ververijen blijkbaar hetzelfde systeem werd toegepast, maar zonder dat daarvoor het door den gepatenteerden uitvinder bedongen percentage werd uitbetaald. Dien tengevolge was door den uitvinder een eisch tot schadevergoeding ingesteld tegen een aantal ververyen, en ter beoordeeling van den grondslag dezer rechts vordering zou Donderdag 1.1. eene expertise plaats hebben in sommige ververijen te Ronsse. Dit was blijkbaar niet naar den zin der fabrieks-bevolking het parket van Audenaarde, vergezeld van den uit vinder en een tweetal deskundigen, werd reeds bij de aankomst per spoor uitgejouwd, maar toen te 12 uur de arbeiders uit de fabrieken kwamen, groeide de menigte met honderden aan en nam zij zulk eene dreigende houding aan, dat de ambtenaar van het openbaar ministerie per telegraaf de gendarmerie uit Audenaarde ontbood. Deze bleek echter te zwak om de menigte in bedwang te houden, die het hotel, waarin de vreemde heeren zich bevondenmet steenen bombardeerde en met geweld dreigde binnen te dringen. Een detachement kavallerie, uit Audenaarde ontboden, herstelde de orde, zonder van de wapenen gebruik te maken. De bevelhebber van het detachement, de kapitein Lapierre, werd door een steen aan de slaap getroffen en bewusteloos weggedragen. Servië. De vrede zonder vredesvoorwaarden tusschen Servië en Bulgarije is getoekend. Servië handhaaft alle aan spraken, die het tot den vredebreuk van 24 November hebben bewogen. In zijne oorlogsproclamatie zeide koning Milan, dat hij het evenwicht op het Balkan- schiereiland wilde herstellen en öf de vereeniging van Oost-Rumelië met Bulgarije vernietigen öf voor Servië eenig grondgebied veroveren, als compensatie voor de vergrooting van Bulgarije. En den 25 Februari, toen de mogendheden op het sluiten van den vrede aan drongen, herhaalde de Servische regeering na de nederlaag, dat zij den nieuwen toestand op het Balkan schiereiland niet kon erkennen. Zij schikte zich in het onvermijdelijke, toen zij haar gevolmachtigde opdroeg het vredestractaat te teekenen, maar zij zou dadelijk den oorlog hebben hervat, indien zij daartoe de macht had gehad. Gelukkig is dit niet het geval en dit is de beste waarborg van den vrede. Alle twistpunten zijn onopgelost gebleven en vooral de quaestie der naar Bulgarije gevluchte Servische radicalen zal zeker binnenkort tot nieuwe verbittering aanleiding geven. De Servische regeering heeft in het laatst der vorige maand eene poging gedaan om deze partij te verzoenen en liet hare vertegenwoordigers naar Nisch komen. Het resultaat moet niet naar wensch zijn geweest, want aan alle Servische bladen is verboden, er iets van te melden. Do verzoening is mislukt en men kan derhalve verwachten, dat de politiedruk, waaronder Servië sedert eenige jaren gebukt gaat, zal voortbestaan en onlusten zal veroorzaken, waarbij de emigranten geene werkelooze toeschouwers zullen zijn. Gemengd Buitenlandscli Nieuws Door de Pruisische regeering is toestemming ge geven tot de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van een locaalspoorweg van Rees over Empel en Isselburg naar de grenzen van Nederland. Aan het strand van de Oostzee, in de nabijheid van Schleimtinden, werden in het laatst der vorige week 30 vaten olie, die daar waren aangedreven, op- gevischt. Ook zijn verscheidene vaten in zee door een stoomschip opgenomen. De vaten wegen 420440 pd. en droegen Russische stempels. Men gelooft dat een Russisch schip, zonder achterlating van eenig ander spoor, in de Oostzee ten gronde is gegaan, In Lotharingen is in 1884/85 voor het neervellen van 40 wolven 379,20 Mark aan premiën betaald. De premie bedraagt voor een wolf 12, voor een wolvin 9,60 en voor een jonge wolf 4,80 Mark. In 1885/86 werd voor 26 wolven 266,40 Mark aan premie betaald. In Augustus 1884 werd de aankomst te Londen gemeld van den beroemden 475 karaat zwaren, witten diamant uit Zuid-Afrika, benevens de daarop spoedig gevolgde koop van het kleinood door een syndicaat van Londensche en Parijsche diamant-kooplieden. De kostbare steen werd toevertrouwd aan de zorg van een bekwamen slijper, die nu reeds acht maanden lang aan een stuk met dien arbeid bezig is geweest en in April daarmee denkt gereed te komen. Men meldt, dat de steen een der fraaist geslepen diamanten zal zijn, die men tot dusver kent, en beweert dat hij in gewicht en ook in kleur, zuiverheid en glans alle kroon- en historische juweelen in de wereld overtreffen zal. De steen in zijn bijna voltooiden toestand weegt nog altijd 240 karaat, maar om hem zoo mogelijk een nog hoogeren glans en ook nog fraaier vorm te geven, is men van plan zijn gewicht ongeveer tot 200 karaat te verminderen. De nKohinoor" weegt slechts 106 karaat; de regent van Frankrijk" 1363/4 k.de »ster van 't zuiden" 125 k. en de »Pigott" 82J/4 k. De »Groote Mogol" weegt wel 279 karaat, maar is een Idompige steen, rozetvormig geslepen, en zou, als hij in een brillant werd herschapen, waarschijnlijk niet meer dan 140 karaat wegen. Uit de fabriek van Krupp, te Essen, is thans het tweede reuzenkanon voor Italië afgeleverd. Het is een 40 c.M. stuk en heeft een loop van 14 meters lengte. Het weegt 125 ton. Met eene lading van 500 kilo buskruit werpt het granateu van 800 a 1000 kilo. WELDADIGHEID. DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier geven onder hartelijke dankbetuiging kennis: 1°. dat zij hebben ontvangen eene gift, tot het houden eener bedeeling van brandstoffen aan de armen van alle gezindten, welke bedeeling heeft plaats gehad Maandag 1 Maart j.l. 2°. eene gift van 4tOs tot het houden van eene extra-bedeeling aan de armen van alle gezindten, welke bedeeling zal plaats hebben op a.s. Zondag 14 Maart des middags 12 ure, aan het Verplegingshuis 3°. dat door hen in de voormiddag-godsdienstoefe ning in de Kleine Kerk van Zondag 7 Maart, is gecollecteerd een bankbiljet van 35, tot het houden van extra-bedeeling aan hunne armen 4°. dat zij hebben ontvangen eene gift, tot het houden eener bedeeling van brandstoffen aan hunne armenen 5o. een gift van 35, tot het houden eener bedeeling van brandstoffen aan de armen van alle gezindten welke laatste bedeeling heden middag heeft plaats gehad. Zierikzee 8 Maart 1886. Diakenen voornoemd VAN KINSCHOT, Voorzitter. H. LAKENMANSecretaris

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3