ZIËR1KZEESCHE COËRANT. voor het arromlis- Henent Zierihïee. 1886. No. 19. Woensdag 10 Maart. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. IDEALEN. Deze of gene ziet op eene wandeling of bij een kijkje uit zijn venster iets, dat hem aan trekt of iets, dat hem hindert en onwillekeurig komt de gedachte bij hem op, dat 't aangenaam of gewenscht zou zijn, het eene te doen voort duren, het andere te laten ophouden. Hij deelt dat aan anderen mee, er ontstaat eene »Yer- eeniging tot bevordering van of een Bond" of een »Anti Bond", er worden statuten gemaakt, de Koninklijke goed keuring wordt verkregen, papier met hoofdjes gedrukt, een stempel vervaardigd en nu wordt er op los vergaderd, dat het een lust is, ei- wordt alom reclame gemaakt en op de groote trom geslagen en »voor de goede zaak" en »in 't belang der zaak" en »in 't algemeen belang" wordt er beslag gelegd op tijd en geld en geduld en de bestuurders zien hun naam in alle cou ranten en een paar van hen werken en de rest kijkt toe of doet ook dat nog niet eens en zoo nu en dan komt weer eene zalvende bespiegeling, die moet aantoonen, hoe heerlijk het zou wezen, als dit ideaal nu eens verwezenlijkt werd. 't Eigenaardige van een ideaal is, dat het nooit verwezenlijkt wordt, maar die waarheid is niet bestemd om ooit in vergaderingen te worden uitgesproken. Als evenwel alle vereenigingen in Nederland hun doel bereikten, dan was ons land aan het Paradijs gelijk. En dan De geestige schrijver der Guêpes heeft in Une poignée de vérités eene beschrijving gegeven van Parijs, zooals 't zijn zou, als het ineens geheel deugdzaam was geworden en er is geen denkbeeld van te maken, wat een doode vervelende stad dat goddellijke Parijs, die eeuwig durende kermis dan toch eigenlijk geworden is. Neem eens aan, dat de liefde tot de dieren zoo ver was gegaan, dat we allen tot den hoogst onnatuurlijken toestand overgingen, dat we geen vleesch meer aten, dat de vegete- raniërs hun doel bereikten. Wat moet er dan worden van alle dieren, die we nu dooden Het wild vernielt onze velden, de weilanden brengen niets'meer op, de eigenaars hebben ze alleen om er eenige rentenierende koeien en stieren in te laten rondwandelen, de ossen- worden natuurlijk afgeschaft, de melk der koeien blijft in de familie en wordt natuurlijk n ve t door de menschen verorberd en het rundvee vordert eindelijk zooveel plaats, dat er voor de menschen niets overblijft. 't Is beter, dat de menschen in den regel thuis zijn, dan dat ze in de kroeg zitten, maar laat de afschaffers hun zin krijgen. Wat dan? Alle koffiehuizen, restauraties, bier- en wijn huizen of hoe die dingen heeten mogen, worden gesloten of wel, ze verkoopen alleen brood, bier zonder alcohol, koffie en thee zonder melk, maar geen kaas of vleesch of iets dat er op gelijkt en ook geen spiritualia van welken aard ook. Het aantal menschen, dat broodeloos wordt, het aantal handelsondernemingen, dat ophoudt te bestaan, het aantal fabrieken, dat afgeschaft wordt, het is niet te begrooten. En hoewel er zeer zeker niemand de prostitutie zal verdedigen, zou er toch zeker eene omwente ling in den handel komen, als inderdaad de prostitutie ophield te bestaan. Zeker de helft van alle weelde-artikelen wordt tengevolge dier zaak verhandeld. En wat moet daarvoor in de plaats komen? Maar een veel korter redeneering toont aan, dat al dat ideale streven op n i e t s uitloopt. Wie de moeite doet, de eene of andere geschiedenis der beschaving te lezen, zal zien, dat al de ondeugden onzer dagen in vroeger eeuwen in veel hooger mate bestonden. De veel geprezen Grieken en Romeinen hadden beestachtigheden, waarvan we nu geen denkbeeld hebben, en ver maken, waarvan we nu gruwen. Bij bet toenemende verkeer der volken en de uitbreiding der beschaving, zijn de zeden ver zacht en hebben de ondeugden minder ruwe vormen aangenomen en ze zijn meer verfijnd en meer verbreid. Mag men nu aannemen, dat men door middel van voorlezingen, vergaderingen en circulaires een toestand zal veranderen, die saamgeweven is met het leven der menschheid en die dooi de eeuwen heen gebleken is voort te duren in spijt van welke krachtige pogingen dan ook? Wat men kan? 't Is hier en daar een individu redden van een wis verderf! 't Is den kring van menschen, die het goede willen, uit te breiden maar men kan niet een beginsel tot zedelijke verbetering der menschen, door enkelen opgevat, doen dienen tot hervorming der menschheid. Kunnen tal van vereenigingen hun doel niet bereiken, ze bereiken een ander., dat ze niet wenschten: ze zijn oorzaak, dat er noodeloos veel tijd en geld wordt besteed, wat beide zoo hoog noodig elders ware besteed. Twee dingen zijn bereikbaar: Het is mogelijk, te bewerken, dat in een land 1°. alle kinderen in allen deele voldoende gevoed worden en 2°. behoorlijk naar lichaam en geest worden ontwikkeld. Laat ieder voor een paar dozijn lidmaatschappen bedanken, maar zijnen tijd en zijn geld daaraan gevenhij zal, waar hij ernstig streeft, aan 't einde van zijn leven het zalig bewustzijn met zich omdragen, dat hij een machtig bevorderaar is geweest van mensckengeluk en tot verhooging van mensehen- waarde. Binnenland. Zierikzee 8 Maart. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is benoemd tot tijdelijk leeraar in de Nederl. taal en letterkunde aan de H. B. S. alhier de heer A. de Weerd te Groningen, die 10 stemmen verkreeg; 1 stem was uitgebracht op den heer B. S. van Kloosterhuis te 's Gravenhage. Op een verzoek van den kapt.-kommandant der d.d. Schutterij, om het terrein der boomkweekerij achter de Kleine Kerk te mogen gebruiken voor de oefeningen der Schutterij, is op voorstel van Burg. en Weth. met algemeene stemmen gunstig beschikt. De Voorzitter deelde mede, dat dit terrein met weinig kosten voor het beoogde doel in orde te brengen was en dat de boomkweekerij zou kunnen worden overgebracht naar het terrein achter het Ziekenhuis. Benoemd tot Commissaris der Loodsen en Ontvanger der Loodsgelden te Zierikzee, de heer J. van Schelven, in plaats van den heer Geerling, aan wien op verzoek eervol ontslag is verleend; benoemd tot leeraar aan het Instituut te Willemsoord, Dr. Diehl, leeraar aan de H. B. S. te Zierikzee. De stoomboot «Richard Young" passeerde Vlissingen de vorige week, op de reis van Harwich naar Antwerpen, twee uur later dan gewoonlijk. Volgens berichten uit zee drijven verscheidene wrakken in den omtrek van den West Hinder, zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Wijlen mej. F. G. de Koek, onlangs te Dordrecht overleden, heeft aan het Blinden-Instituut te Rotterdam vermaakt f 2000, vrij van rechten. Een zeer eenvoudig middel tegen hoest is citroensap. Men perst het sap uit een citroen, giet er kokend water op en mengt er suiker onder. Daarvan drinkt men van tijd tot tijd. Daar men tegenwoordig in verscheiden fabrieken citroensap bestellen kan en het zeer goed blijft, is die drank nog sneller en goedkooper te bereiden. Men doet een theelepeltje citroensap op een wijnglas vol water en mengt er de noodige suiker onder. Zoo heeft men telkens eene lekker smakende limonade. Omtrent de beweerde onregelmatigheid, die bij.de loting voor de nationale militie te Amsterdam zou zijn begaan, deelt de Haarl. Ct. mede, dat het gebleken is een los gerucht te zijn, van allen grond ontbloot, dat het verschil tusschen hooge en lage nummers aan de bijzondere tint van het papier, waarop die nummers gedrukt waren, van buiten was te zien. WTel waren niet alle nummers op volkomen gelijk papier gedrukt, doch in elke van de verschillende tinten vond men boogere zoowel als lagere nummers, zoodat er niet de minste -loV^rheid bestond van door het kiezen eener bepaalde tint van pap»°r een hoog of een laag nummer te trekken. Bij uitvoerige besciïmVAPf *s dit door ^e- deputeerde Staten aan de reclamanten ^medegedeeld, ofschoon hun verzoek om vernietiging der loting- wegens een gebrek in den vorm, niet ontvankelijk moest worden verklaard. Den 6 Maart 1886 heeft aan het departement van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland en België, tot regeling der voorwaarden van aanleg en onderhoud eener brug over de Maas bij Maaseyk. Bij totstandkoming der voorgestelde conversie van de 4 pCts. N. W. Schuld in een 3% pCts. fonds, ligt het in de bedoeling van den minister van financiën een overeenkomst te sluiten, waarbij de 3ya pCts. schuld wordt overgedaan aan een syndicaat van bankiers, onder voorbehoud dat de houders van 4 pCt. schuld in de gelegenheid worden gesteld tot vrijwillige conversie hunner vorderingen tegen 3y2 pCts. Nationale Schuld. De minister verwacht van dien maatregel den geheelen afloop van conversie der geheele 4 pCL schuld binnen een betrekkelijk korten duur. In het kiesdistrict Leeuwarden, waarvan de ver tegenwoordiger in de Tweede Kamer, de heer Ilingst,. bij de verkiezing in Juni niet verder in aanmerking- wenscht te komen, wordt als aanstaand liberaal can- didaat genoemd de heer dr. Zaaijer, leeraar aan de H. B. S. te Leeuwarden.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1