k Buitenland. Burgerlijke Stand te Zierikzee. en oal ui, lat 'en ar its 'ee r|an 3er en. ot, kar zes ier ng iet de ter iet id- jze r: luis Kret en ret ine Biet in ïgd rde /an >m ist- vee het en, ni ter der den de rer- img een wd, de loor 'hts Rijn ens »eze en- ïde len, die ien. Men schat het aantal treinen, die door den sneeuwstorm in het noorden van Engeland zijn blijven steken, op minstens 50. Een aantal zeerampen hebben er plaats Op het eiland Martinique ging de zesjarige Therese Zany uit Pointe-Sable met haar 5-jarig broertje Tbelius een boodschap doen bij mej. Gelot. De 10-jarige Arthur Belon vergezelde hen. Spoedig kwamen de drie kinderen samen terug, maar verwijderden zich ook weder met elkander. Later keerde Thelius alleen terug. Toen zijn moeder hem vroeg, waar zijn zusje was, antwoordde hij dat Arthur Belon hem opgedragen had te zeggen, dat zij door den duivel meegenomen was. De moeder begon nu vol angst te zoeken en werd door vele buren geholpen. Weldra vond men het meisje in haar bloed badende in een kuil liggen. Juist toen de moeder haar optilde, blies zij den laatsten adem uit. Zij had een touw om den hals gedraaid en verscheidene wonden aan het hoofd. Op eene plaats was de hersenpan ver brijzeld. Arthur werd ondervraagd en bekende, na eerst ontkend te hebben, de dader te zijn. Hij had van mej. Gelot een stukje beschuit gekregen Therese had hem dat afgenomen en niet terug willen geven. Om het terug te krijgen sloeg hij haar dood. De '10-jarige moordenaar werd voor 7 jaar naar een verbeterhuis gezonden. Duitschland. Een inspecteur van het Zendelinggenootschap, de heer Zahn, heeft een «open brief" uitgegeven, waarin hij den heer Woermann, lid van den Rijksdag, heftig aanvalt wegens den uitvoer van spiritualia naar Afrika's Westkust, door zijne firma jarenlang en nog gedreven. De heer Woermann heeft daarop geantwoord in een geschrift, dat de voorstelling van den heer Zahn zeer overdreven noemt. Hij verklaart, dat zijne firma niet meer dan voor 5 millioen mark aan spiritualia per jaar uitvoert en dat deze sterke dranken verdeeld worden over een kustgebied van 3000 Engelsche mijlen met ten minste 100 millioen inwoners. Hij betoogt, dat het door hem uitgevoerde artikel vrij is van schadelijke bestanddeelen, terwijl de langdurige ondervinding zijner firma geleerd heeft dat een matig gebruik van 'alcohol voor den neger niet alleen niet nadeelig, maar hem zelfs een heilzame prikkel tot werken is. Deze uitvoer is voor Duitschlands handel van groot belang; niet alleen de spiritusfabrieken, maar ook kistenmakers, glasfabrikanten, mandenmakers, kuipers enz. zijn daarbij betrokken en verschaffen duizenden werklieden arbeid. De heer Woermann noemt het valsche sentimentaliteit, de belangen van al die personen bij die der negers achter te stellen, alleen omdat deze van sterken drank misbruik kunnen maken. Gedurende de maand Februari zijn bij den Duitschen Rijksdag niet minder dan 4529 petitiën tegen het ontworpen alcohol-monopolie ingediend. Uit Lauenburg, het district dat graaf Herbert Bismarck naar den Rijksdag afvaardigt, kwamen niet minder dan 33 petitiën tegelijk, met 1039 handteekeningen. Grï'ielsetilancl. Een officieus blad spreekt de geruchten tegen, dat- het ministerie voornemens is af te treden. Het zegt ook, dat het gouvernement er niet aan denkt toe te geven. Het land heeft alle offers gebracht, om zijne eer te handhaven en zoo dit onmogelijk mocht blijken, zou het zegt het blad beter zijn, dat het ophield te bestaan. Oostenry k-Hong-ar y e. Te Weenen is het huwelijk voltrokken tusschen aartshertog Karei Stephan, broeder van de koningin regentes van Spanje, en aartshertogin Maria Theresia, oudste dochter van aartshertog Karei Salvator. De bruidegom, 25 jaar oud, is kapitein bij de Oostenrijksche marine; de bruid werd geboren den '18 Sept. 1862, en is dus een jaar jonger. De voltrekking van het huwelijk werd voorafgegaan door de gebruikelijke «renunciatie", eene plechtigheid die bij het huwelijk van elke aartshertogin is voor geschreven, en daarin bestaat dat de bruid, in tegen woordigheid van den keizer, het hof, de ministers en grootwaardigheidsbekleeders van het Rijk, den eed aflegt, waarbij zij afstand doet van alle eventueele aanspraken op eenige kroon der Habsburgsche monarchie. Frankrijk, In den Parijschen gemeenteraad hebben drie soci- alistisch-revolutionaire leden, Joffrin, Yaillant en Chabert voorgesteld om 10000 fr. beschikbaar te stellen voor de werkstakers te Decazeville, en voorts om den wensch uit te drukken, dat het parlement de mijn- concessie in het departement Aveyron te niet doende, de steenkolen-maatschappij vervallen verklare van het eigendomsrecht, hetwelk zij bij die concessie verkregen heeft en de op die wijze weer vrijvallende mijnen voor goed tot onvervrecmdbaren eigendom der natie verklare. De Cri du Peuple vraagt geld voor de werkstakers van Decazeville. Zij schrijft: »Voor den strijd! Er is geen sprake meer van de kleinen der rechtsvoltrekkers (d.i. de kinderen van Watrins moordenaars), het geldt geene kinderen, noch vrouwen meer. Laten zij, die het koud hebben en zonder brood zitten, voor het laatst den rooden haan doen zingen in de zwarte schouw, door den brand te steken in den ledigen trog dat voor deze tot den honger veroordeelden voortaan nutteloos huisraad, ironische weelde, overbodige spotternij! En dat dan dit leger afgedragen rokken en dunne kamizolen zijne holen verlate en zich aansluite bij de mannen, het kleine goed voor zich uit duwende, waarop men aarzelt te schieten. De straat op met de kleinen der rechtsvoltrekkers! Weg met degenen, die schreien; weg met hen die klagen, thans is het te doen om hen, die ten strijde gaan. De zachtaardigen en zwakken zijn aan de beurt geweest; nu is het de beurt der sterken. Komt, jongens van de fabriek en de werkplaats, de kameraden daarginds een handje geholpenTe avond of morgen zal het lood misschien gaten slaan in het plebejer- vleesch in u vleesch, o werkmanLaat dan ons geld op zijne beurt tot kogel dienen tegen het bederf der kapitalisten, laat de zilverstukjes en koperstukken dienen tot schroot tegen den gemeenen vijand. Geen bedelaarsnap reikt men u, kameraden, maar eens strijders patroontasch. Voor den arbeid, tegen het kapitaal Blijkens eene officiëele statistiek, telde men te Parijs in 1861, toen de voorsteden bij de stad werden ingelijfd, 36,713 onderstand-behoevende gezinnen, te zamen 90,287 personen, van wie de meesten wegens landlooperij, diefstal enz. met de politie in aanraking waren geweest. In 1877 bedroeg het getal van der gelijke huisgezinnen reeds 39,866 en in 1880 46,815, te zamen 125,735 personen. In het begin van het Ioopende jaar eindelijk waren bij de weldadigheids- bureau's 180,000 hulpbehoevenden bekend, zoodat het aantal sedert 1861 verdubbeld is, waarbij niet ver geten moet worden, dat vele noodlijdende gezinnen elders een goed heenkomen hebben gezocht. Sedert drie jaren rekent men, dat tusschen de 40,000 en 60,000 personen 's jaars de hoofdstad verlaten. Volgens berekeningen van den heer Leroy-Beaulieu, is de bevolking der hoofdstad met '150,000 zielen ver minderd. Onder de bovenbedoelde 180,000 hulp behoevenden telt men lieden van allerhande soort, van voddenrapers en straatvegers af tot kunstenaars, schrij vers en onderwijzers toe. Duizenden hebben een goede opvoeding gehad en betere dagen gekend, en vooral dezen werden het offer der dronkenschap. Sedert on geveer een jaar treft men vele winkelbedienden onder hen aan, die 6f weggezonden zijn öf een volstrekt onvoldoende bezoldiging ontvangen. Gemengd Buitenlaiidscli Nieuws. In het Oost-Pruisische dorp Gallingen bij Bartenstein is door het koninklijke Landesamt aan de ouders ver boden hun kinderen den naam Lucifer te geven, omdat dit de vorst der duivels is. Ook verdere duivels namen zijn verboden, daar de ambtenaar van den burgerlijken stand ze moet weigeren in te schrijven. Dat men in het Oosten van Pruisen een afkeer heeft van den naam Lucifer, die geenszins den vorst der duisternis toebehoort, maar «brenger des lichts" be- teekent, is niet onbegrijpelijk Uit Rusland komt bericht, dat de winter er nog zelden zoo streng is geweest als thans. In 't Zuiden heerscht een tot dusver onbekende koude, de schepen komen met de grootste moeite binnen en de handel staat totaal stil. Telegrammen uit Odessa melden, dat het de eerste maal is in deze eeuw, dat zich zulk een strenge winter doet gevoelen. Hubertine Auclert, de bekende strijdster in Frankrijk voor de politieke emancipatie der vrouwen, heeft aan den minister van koophandel en nijverheid een brief geschreven, waarin zij verzoekt dat vrouwen worden opgenomen in de commissiën, belast met het organiseeren van de Parijsche wereldtentoonstelling in 4889. Zij zegt o. a.«Daar men niet buiten de too vergodin de vrouw kan, behoort men haar te ontbieden, om zelve de middelen in gereedheid te brengen, die geschikt zijn om de wonderen van hetgeen zij zal tentoonstellen het best te doen uitkomen. Gij zult u herinneren, heer minister, dat mevrouw Lockroy, uwe geëerde moeder, het eens was met onze begrippen van recht en rechtvaardigheid. De zoon van haai', die de gelijkstelling van de vrouw wenschte, kan niet tegen de vrouwen onrechtvaardig zijn. Het zal u tot eer strekken, haar uit te noocligen mede te werken tot een goeden uitslag der tentoonstelling in 1889, en door zoo te handelen zult gij het bewijs leveren, dat gij een republikein en een groot minister zijt." Van Vrijdag wordt uit New-York gemeld, dat op dien dag de zwaarste storm, die sinds 15 jaren geheerscht heeft, in de Noordelijk Vereenigde Staten woedde. Zaterdag was de orkaan aan de kust van den Atlantischen Oceaan nog zoo hevig, dat geen stoomschepen zee konden kiezen, Vrijdag is te Ostende binnengeloopen een Noorsche stoomboot met een lading kabeljauwen, schollen en kreeften. Het is de eerste maal dat een dergelijke invoer uit Noorwegen in België plaats heeft. Steden, die zich ter bewoning aanbieden, vindt men niet weinigen in de kleinere Staten van Amerika. In een enkel nummer van een Amerikaansch blad treft men zes advertenties van zulke steden aan, die zicli- zelven ter bewoning aanprijzen. Terre Ilante noemt zich de welvarendste stad in Indianazij heeft reeds 33000 inwoners, de belastingen zijn er laag en er worden scholen, bibilotheken en een operagezelschap (gebouw gevondende kolen zijn er goedkoop en het water is er zuiver en zacht. Waupaca in Wiscousin, kan nog slechts op een bevolking van 2500 bogen. Dit stadje recommandeert zich voor kolonisatie aan prac- tische mannen met kapitaal. Het bekoorlijkst weet zich echter Danville, Illinois, voor te doen. Danville heeft 15000 inwoners en de bevolking neemt hand over hand toe (niettegenstaande immigratie zeer ge- wenscht schijnt.) De stad vormt het centrum van negen spoorwegen, kolen 60 cents 1,50) per ton, vrij aan huis; en «onze scholen en kerken zijr. on overtroffen en onze menschen gezellig, gastvrij en hoogst beschaafd. Wij moeten slechts fabrieken hebben, en hebben zullen we ze!" Mevrouw Jane Hading, eene actrice te Parijs, klaagde sedert eenigen tijd over zware pijnen in de linkerknie. Doctoren hielden consult en verklaarden dat zij een gezwel hadden ontdekt dat veroorzaakt was door het in zwijm vallen, dat mevrouw Hading iederen avond in Sappho moet doen. De actrice moest besluiten de rol niet meer te spelen, daar zij te kennen gaf dat die, zonder toeval, niet op te voeren was. Prof. Pasteur heeft Maandag in de academie van wetenschappen te Parijs de uitkomsten medegedeeld van zijn inentingen, als behoedmiddel tegen beten van dolle honden. Nadat hij na lang aarzelen, maar op dringend aan raden van prof. Vulpian, de proeven op dieren met zoo goed gevolg genomen, op menschen had toegepast, heeft hij 385 personen ingeënt, allen gebeten door dieren, bij wie, volgens verklaringen vah deskundigen, teekenen van razernij waren waargenomen. Van deze blijven echter 35 nog buiten aanmerking, omdat de bewerking eerst kort geleden heeft plaats gehad. Van de 350 overigen is slechts één aan razernij overleden, een meisje, dat eerst den 37en dag na den beet onder Pasteurs behandeling kwam. De razernij vertoont zich, op zeer weinige uitzonderingen na, binnen de 40 dagen na de verwonding en als zij na 60 dagen zich niet vertoont, is de gebetene gered. Welnu, van de 349 ingeënten is bij 100 de verwonding reeds meer dan 75, bij nog 100 meer dan 60 da gen, bij de overigen 40 dagen oud, en geen van allen is tot dusver ziek geworden. Pasteur beschouwt voorloopig slechts het eerste honderdtal als stellig gered. De vergadering bracht hem warme hulde voor zijne ontdekking. Op zijn voorstel werd besloten stappen te doen, om te Parijs een inrichting te maken voor de behandeling van door dolle honden gewonde personen en daarvoor den steun te vragen van alle beschaafde landen, wier lijders er kunnen worden verpleegd. De minister-president de Freycinet, die de vergadering bijwoonde, beloofde den steun der Fransche regeering. Van 26 Febr.5 Maart '1886. Geboren: van G. J. van der Graaf (overleden) en E. Boot. J. J. Böckling en C. J. Wansink. G. Flik weert en P. van der Have. A. van der Welle en A. van Sluis. M. Veltman en W. Adriaanse. Gehuwd: A. Scheele, 28 j., jm. en M. Bodt, 26 j., jd. Overleden: A. Kaan, 49 m., z. J. Muste, 11 m., z. H. v. Zweeden, bijna 88 j., weduwe van A. v. Breda. H. J. Immink, 40 j., man van A. van Wieren. D. de Paepe, 11 j,, z. J. van der Weijde, bijna 71 j., man van C. Krijger, L. Verheul, 8 m., z. Een zoon dochter zoon

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3