niet uitbetaald; het aanzienlijke groote getal menschen, die voor het in orde brengen en onderhouden der banen gebruikt zouden worden, niet in dienst gesteld; het bezoek van honderden uit de omliggende gemeenten, die de ijsfeesten zouden bijwonen en hunne verteringen in Haarlem maken, blijven weg; de 300 aan spek en vleesch, die men voornemens was op die ijsbanen door stadgenooten te laten verrijden, worden niet uitgereikt; het vroolijk, opwekkende gezicht van een ijsfeest wordt aan oen ieder onthouden, maar de mannen van Recht voor Allen" kunnen zich verheugen, dat zij en zij alleen van dat alles de oorzaak zijn. Dat een koe vier kalveren ter wereld brengt, zooals onlangs te Borkelo gebeurde, is ongetwijfeld een groote bijzonderheid. Nog merkwaardiger wordt het beest als men weet dat het omstreeks Paschen van het vorige jaar aan twee kalveren het leven schonk, dat is dus zes binnen het jaar. De Arnh. Ct. komt in een reeks van artikelen over de grondwetsherziening tot de volgende slotsom: We gaan dus met de regeeringsvoorstellen betrek kelijk het kiesrecht niet vooruit, maar onbetwist achteruit. Ten aanzien der Eerste Kamer wordt het verderfelijk beginsel der geld-aristocratie gehandhaafd; ten aanzien van het rekenplichtig beheer een verkeerd beginsel in plaats van het juiste, doch tot heden onuitgevoerde van de Grondwet van '1848 voorgedragen. Op alle punten dus achteruitgang, verlies voor de liberale zaak. En daar de voorstellen op het derde hoofdstuk de geheele grondwetsherziening beheerschen, achten wij het geheele werk ongeraden en onaannemelijk. Van ons liberaal standpunt, dat alleen grondwetsherziening wil om wezenlijke verbeteringen in het staats-organisme aan te brengen, wenschen wij der Tweede Kamer, cn voornamelijk onzen geestverwanten, het doorzicht en den moed toe tot verwerping der aanhangige voorstellen. in art. 1 in plaats van de woorden»gelden aan gemeenten te verstrekken," alsnu vervangen door »tot tijdelijke herziening in kas-tekorten gelden voor te schieten aan gemeenten wegens opcenten op de Rijks belastingen of het aan haar krachtens wet telijke bepalingen uit te keeren bedrag." De heer De Vos van Steen wijk heeft op drie ar tikelen van de tegen Woensdag a. s. aan de orde gestelde wetsvoordracht, houdende beginselen van het gevangeniswezen, amendementen voorgedragen. De voorsteller wenscht de kantine niet in de ge vangenis toe te laten. Hij wil de gevangenen niet de gelegenheid geven om zich versnaperingen aan te schaffen, die de hardheid van het gevangenisverblijf verzachten, te meer daar uitsluiting van het gebruik der kantine thans eene gevreesde straf is. Voor de huizen van bewaring en de rijks-werkin richtingen wil de voorsteller de kantine laten bestaan, in de werkhuizen als prikkel tot arbeid. Een tweede amendement heeft de strekking om de gevangenen niet te dwingen tot het bijwonen van godsdienstoefeningen der gezindten waartoe zij heeten te belmoren ook dan wanneer bij hen tegen de ver kondigde leer, of tegen de kerkelijke plechtigheid ge moedsbezwaren bestaan. Zoodanigen dwang tot bijwoning der godsdienstoefening acht de heer De Vos met de volkomen vrijheid van godsdienstige belijdenis, bij de Grondwet gehuldigd, onvereenigbaar. Eindelijk stelt hij voor het algemeen geldend be ginsel, dat niemand onverhoord moet worden gestraft, ook in de gevangenis en in de Rijks-werkinrichtingen te doen gelden en dus zoodanig verhoor verplichtend te stellen. Hierbij wijst hij er op, dat dikwerf gestraft wordt op rapporten van bewaarders, lieden, waarschijnlijk door den demoraliseerenden invloed der gevangenen, geenszins allen en altijd onvoorwaardelijk betrouwbaar of die door eigen drift en hartstocht kunnen worden geleid tegenover de gevangenen. De tabak-maatschappij Arendsburg" keert over het boekjaar 1884/1885 een dividend uit van 100 pCt. of f 2500 per aandeel, terwijl aan de houders der actions de jouissance het in cle statuten bepaalde maximum-bedrag van f 12,000 wordt uitgekeerd. De vooruitzichten voor den weldra te verwachten tabaksoogstAan het jaar 1885 zijn gunstig. Als een curiositeit deelt men aan de N. R. Ct. mede, dat deze week te Maastricht een huwelijk voltrokken is tusschen den heer de Winter en mej. Zomer. De notaris, die het huwelijks-contract had opgesteld, ïfódtte Herfst. Waarschijnlijk is het ook slechts toeval, dat dit huwelijk gesloten werd in de Lentemaand. De regeering heeft aan de Tweede Kamer hare Memorie van Antwoord ingezonden op het ontwerp tot tijdelijke belegging van in 's Rijks schatkist aan wezige gelden. Zij wederlegt de bedenkingen tegen dit ontwerp aangevoerd. Dat de maatregel onbeteekenende voordeelen zou afwerpen, kan, naar het haar voorkomt, nimmer eene weigering motiveeren om een voorstel goed te keuren, dat, indien de onderstelling juist is, geene nadeelen, en, zoo zij onjuist is, voordeelen zal afwerpen. Zij handhaaft haar voorstel, maar heeft de redactie van twee artikelen verduidelijkt. Zoo wordt Ook heeft het dorp zeer nette winkels. Er zijn vier kerkenEene Hollandsche, eene Wesleyaansche, eene Presbyteriaansche en eene Episcopaalsclie. De Hollandsche kerk ziet er zoowel van binnen als van buiten, goed uit. De predikant is tevens voorlezer. Men zingt bij een serafine-orgel. In één uur tijds is de geheele dienst steeds verricht, zooals in alle kerken in Zuid-Afrika. De verschillende gemeenten worden ook bijeengeroepen door het luiden der klok, die naast de kerk aan drie opstaande palen hangt. De Zondag is ook de groote visite-dag. Torens en klokken zijn er niet. Iedereen regelt den tijd naar dé zon. Gelukkig dus, dat zij hier meer schijnt dan bij ons! Het wonen en leven is hier alles behalve goedkoop. Als uitzonderingen zijn vleesch, koffie, suiker en tabak veel billijker van prijs dan in Holland. Uitstekende tabak betaalt men f 0,30 het pond. Sigaren kosten echter f 12 de honderd. "Voor bier geeft men f 1,50 per flesch, echt Munchner, even goed als in Europa. Aan koffie zou men een mensch zich te bersten doen drinken. Die staat altijd maar op het vuur. 'tls immer koffie en thee. Om half-zeven verschijnt mijn eerste kop nu reeds aan bed! Op korten afstand benoorden Harrismith ligt de kraal »de Kamp" geheeten, waar al de Kaffers wonen, die alleen over dag dienstbaar zijn en niet op het dorp slapen; be nevens een aantal vrouwen en kinderen. Ter zijde der kraal staat de Kaffer-kerk voor de Christen- Kaffers. De anderen zijn Heidenen. De Kaffers mogen geene wapens bezitten. De blanken daarentegen moeten zich een geweer en patronen aan schaffen, om in geval van oorlog klaar te zijn. Hij, die zijn geweer niet kan betalen, krijgt er een op Staatskosten. Een kwartier buiten het dorp ligt een groot kruithuis. Wat kunnen die Afrikanen fijn schieten! Ik heb gezien, Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een twintigjarige vrouw heeft zich te Schiedam toegelegd op het ve.rkoopen van lootjes, aan dienst boden, van eene verloting van een gouden horloge. Zij int wel de kwartjes voor de loten, doch van eene verloting komt niets. Te Andel is ingebroken bij den gemeente-ontvanger. Al het geld dat in huis was is gestolen. De dader schijnt onbekend. Zooals men weet is Andel de gemeente, waar wegens een conflict tusschen den burgemeester en den raad reeds sedert vele maanden tal van gemeenteschulden onbetaald gebleven zijn, zoodat er vermoedelijk een belangrijk bedrag in kas was. Dinsdagmoigen is te Luik in de kantoren der »Banque de la Société générale" een diefstal van 32,000 francs gepleegd. Een handelsbediende had genoemde som opgenomen aan de »Banque Nationale", daarop begaf hij zich naar de »Banque générale" om ook daar eenige zaken te regelen. De portefeuille met geld had hij in een buitenzak van zijn overjas gedaan. Toen hij liet kantoor verliet, bracht hij zijn hand werktuigelijk in zijn zak en bemerkte dat cle portefeuille gestolen was. Van den dief is nog niets bekend. dat zij driemaal achtereen, een medicijnlleschje van 30 gram, op 200 pas, met den kogel verbrijzelden. Iedereen, die geen vast bezit heeft in den Vrijstaat, -betaalt slechts één pond of f '12 belasting per jaar. Heeft men eigendom, dan is men soms een aardig sommetje schuldig. Toch is het altijd nog weinig bij Holland vergeleken. Standen heeft men in geheel Zuid-Afrika niet. Alles verkeert met elkaar. Wie daarvoor te trotsch is, kan gerust in Europa blijven! Met Kaffers gaat men natuurlijk niet om. Adel en ridderorden kent men hier ook niet. Elk moet trachten zichzelven te adelen! Dronkaards treft men nog al aan. De maatschappij spuwt evenwel op hen en sluit ze geheel en al uit. Misschien kom ik later* wanneer ik soms nog beter van alles op de hoogte zal zijn en meer door eigen ervaring, wel eens terug op de verschillende Zuid-Afrikaansche toe standen en gewoonten. Voor 't oogenblik wil ik nog bijvoegen, dat landbouwers in de eerste plaats, en vooral dezulken, die een kapitaaltje kunnen medebrengen, hier in den Vrijstaat, ongetwijfeld eene schoone toekomst zouden te gemoet gaan. Een ieder, die naarstig is, zal zich zeker rijk boeren. Ook voor allen, die het een of ander ambacht flink kunnen uitoefenen, is het vooruitzicht hier beter dan in Europa. Het onderscheid tusschen de Transvaal en den Oranje- Vrijstaat is nog al groot in alle opzichten. Het eerstgenoemde is door en door rot, terwijl het laatstgenoemde, hoewel langzaam, toch steeds vooruitgaande is, en welke Euro- peesche staat kan zich daarop heden ten dage beroemen? '16 Jan. Wij zitten nu middenin den zomer. Zoodra de zon schijnt en dat doet zij bijna iederen dag, want men ziet haast geene wolken wordt het 80 tot 85 graden warm. Zoodra zij echter om zeven uur ondergaat, koelt de temperatuur soms tot 50° af. De oorzaak hiervan zit ook weer in de hooge ligging: spoedig in de wolken, en toch in de betrekkelijke nabijheid van den evenaar. In de Kaap-kolonie en de Transvaal, heeft men deze Signora Saira Truilzi te Milaan, cle vrouw van den rijksten zijde-fabrikant der wereld, had voor een bal een toilet besteld dat geheel uit linten moest bestaan, die op zoodanige wijze moesten gerangschikt zijn, dat het geheel op de schalen van een kreeft geleek. Den '18 Febr. j.l. verzocht de modiste der dame verlof, een ceintuur van andere stof te mogen nemen, daar zij twee meter goed tekort kwam; zij had slechts een meter over en voor het ceintuur waren twee meters noodig. Signora Truilzi vroeg een staaltje van de stof en zeide dat zij zelve in de magazijnen der stad het bijkomende goed zou trachten te vinden. De schoone dame liep, vergezeld door haren echtgenoot, alle winkels en magazijnen van Milaan af, maar haar zoeken naar het gewenschte was vruchteloos. Te zes uur des namiddags verliet zij hare woning, onder voorwendsel dat zij een bezoek bij hare ouders ging brengen, maar zij keerde den geheelen nacht niet terug en den anderen morgen werd haar lijk uit de Martesana opgehaald. De ongelukkige vrouw had ter wille van twee meter lint zelfmoord gepleegd; met den overgeschoten meter had zij hare oogen geblind doekt. Mac Mahon werd dezer dagen op onwaardige wijze bestolen. Hem werd namelijk het commandeurskruis van het legioen van eer van de borst gerukt; het bestond uit een ster van vijfdubbele stralen en een kroon van eikenloof en lauwerbladen met het portret van Napoleon enz. Ook nam de gauwdief een kleine gouden orde met blauw émail. Het was echter niet op Mac Mahon zelf, doch op zijn wassen beeld in Castans Panopticum te Berlijn, dat de diefstal gepleegd werd. De kleinoodiën hadden met dat al een waarde van ongeveer 100 mark. Te Saint-Philbert-de-Lieu, in Frankrijk, is een man in de gruwelijkste omstandigheden overleden. Een 40-jarig werkman woonde alleen. In een aanval van vallende ziekte, wierp hij een petroleumlamp om, maar de crisis was zoo hevig, dat hij geen bewust zijn van zijn toestand had. Na een lijden van twee uren had de ongelukkige nog genoeg kracht om het vuur te blusschen, dat zijne kleederen gevat hadden, en wierp zich op bed. Eenige oogenblikken later om ringden de vlammen hem op nieuw; hij goot water in het bed en met brandwonden bede' ging hij weder liggen en bleef, zonder zich te bewegentot den volgenden morgen liggen. In dezen toestand werd de man door de buren gevonden. Korten tijd laten over leed hij. In cle aristocratische kringen te MaaYji is van weinig anders sprake dan van een avontuur, waarvan een jonge 20-jarige vrouw, die verleden jaar is gehuwd, de heldin is. Door haar man werd deze dame in de woning van een ander gevonden. De echtgenoot, door vier vrienden geholpen, roste eerst de meiden en knechts af, die hem den toegang tot het huis, waarin zijn vrouw zich bevond, wilden beletten, en vond vervolgens zijn vrouw in gezelschap van haar minnaar. Deze vervolgt den echtgenoot wegens het met geweld binnen dringen in zijne woning, terwijl de laatste eerstgenoemde vervolgt wegens echtschending. De politie heeft allen, zoowel man, vrouw en minnaar, als de vrienden, die het personeel afgeranseld hebben, in hechtenis genomen. scherpe overgangen niet. Zij komen alleen voor in Nata en het hooge gedeelte van den Vrijstaat. Men kan 's avonds ook zelden buiten zitten. Meestal begint het tegen het donker te donderen en dan regent het soms geweldig. Ook vallen er wel hagelsteenen als kippeneieren zoo groot, zoodat van tijd tot tijd ook menschen dood hagelen. Op de zinken daken maken die hagelsteenen een leven, alsof er op gebombardeerd werd. Soms stormt liet er nog bij. De warande rondom het geheele huis, heeft in de eerste plaats ten doel om het inhagelen der ruiten te voorkomen. De nacht is dan weer helder, hoewel frisch. Daar de regentijd dus in den zomer is, valt er 's winters slechts bij hooge uitzondering wat regen. In wintertijd heeft men verscheidene koude dagen. Na zonsondergang rijpt en vriest het soms. Daarentegen heeft men ook dikwijls lekker warme dagen. Het ongestadige klimaat maakt dit district niet zoozeer tot de gezondste, 't Hangt er natuurlijk ook wel wat van af, of men naar de luchtsgesteldheid weet te leven. Men heeft ook geen andere hoornen dan in Holland. De perzike-, abrikoze- en vijgeboomen, groeien echter in den vollen grond op stammen. De perziken, die nu beginnen rijp te worden, zijn niet grooter dan de onze, maar smaken heerlijk. De eiken ontwikkelen zich hier prachtig. Wat mij betreft, gehuisvest en comfortable ingericht in het privaat hotel »Oaks-Hotel", ik ben gezond, mijne zaken gaan uitstekend, ik zit volop in de kennissen, kortom, ik ben hier gelukkig! „TJlbi bene, ilbi patria!" («Daar, waar ik het goed heb, is mijn Vaderland!")

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2