ZlllllkZIISliil COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 'EEP. 1886. No. 18. Zaterdag 6 Maart. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Feuilleton. lvertentiën en vooraf geleverd. liddelburg. RICHTEN. Verhaal van mijne reis naar Zui d-Af rika. I L aangevende meer publici- up de daarin oofdplaats van geheel Neder- meening is dit 'ieele hebben wij Bureau wenscht laden is, waarin angrijke order Et. T les van 3 st. 40 ct. 70 A. M. E, VAN rikzee. [JdSTERDAM 2>/2 3 pCt. 7V/s 86'A 4 '1019/ie 4 102 po 3 406 4 3 1011/a 41/'» 54'/ie 2 3 46'lie 4 1023/IS 5 87 5 4005/a 3 4i/, 4 i> 93i/i. 86u/i6 5 1303/, 5 673/,8 5 6715,is 5 681/, 6 5 67 4 903/ls 436 5 92S|i 5 70Vs 5 993/ig 3 20'/. nd. 5 4 20i/4 3 6O1/4 5 943/4 5 96i5/„ 5 983/„ 3 77 n 3 593/„ 4397/3 W 0 N S. in Z. R. f 4,16i/s Dollars - 2,44 ■t 1 886. it hooger, langzaam f 6,80 a f 7,20 - 6,20 a - 6,70 vorige prijzen lang- f 5,50 a f 5,80 - 5,— - 5,40 rrige prijzen vlug te 4,40 a f 4,70 - 3,60 - 4,30 - 4,20 - 4,50 - 3,60 - 4,40 prijzen. f 3.60 a f 4,- 2,80 - 3,50 aanvoer tot vorige f 7,75 a f 8,25 1 7,- - 7,65 aagd. 8,— a f 9,— - 6,75 - 7,75 i iets meer gevraagd. f 9,50 a f 10,50 - 7,50 i) - 9,25 ger, vlug opgeruimd. V 6 40 a f 6,80 e,— - 6,50 man te Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-, Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 5 Maart 1 8 8 6. Bij de op 4 Maart 1886 door het Dagelijksch Bestuur van 't Waterschap Schouwen gehoudene aan besteding van het herbedelven der waterleiding langs den Ringdijk tusschen de vaart van Noordwelle bij de meestoof Schouwen" en den Ellemeetschen weg en tusschen den weg van Kapelle en Brijdorpe, in drie perceelen, volgens bestek No. 411 d.d. 18 Febr. 1886, bij enkele inschrijving, zijn aannemers geworden van het le perceel Johannes Scherpenisse te Renesse, voor 158,40; 2e Jan Boslooper te Scharendijke, voor ƒ114,50; 3e F. van den Bout Cz. te Scharendijke, voor 108. Programmap lan het Concert, te geven door het Muziekcorps de. D.D. Schutterij te Zierikzee, onder directie van den Kapelmeester D. H. Ezerman, op Dinsdag 9 Maart a.s., 's avonds om half acht precies, in de Concertzaal. 1. Les Montenegrins. Pas-redoublé. Steenébrugen. 2. Cavatin^/je Tancrède. Voor Trom bone më;; "Piano-begeleiding Rossini. 3. Fantaisie »les Hugenots". Meyerbeer. 4. Andante con moto et Rondo. Voor Fluit en PianoKulüau. 5. 14e Air varié. Voor Tuba Christophe. 6. 7. 9. 10. 11. Marche TurqueGuülaume. Bouton d'or. Mazurka de concert. Briffaux. Concertino. Voor Clarinet en Piano. v. d. Bogaerde. Fantaisie HongroiseSteenebrugen. Deux Meditations. Voor Saxophone met Piano-begeleidingBeeckman. Les Myrthes. ValseJoh. Strauss. Inhoud van No. 3 van den Zesden Jaargang van het Maandblad van de Vereniging tegen de Kivak- HoofdartikelAdres van de Vereeniging aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Berichten: Ons bericht uit 's Gravenhage verdui delijkt. Nog eens Theophile's haarkleurmiddel. Een brief van een kwakzalver aan een arts. Kwak zalverij in een degelijk tijdschrift. Onzin in een kwakzalvers-advertentie. Rechtszaken: Een veroordeeling van de rechtbank te Utrecht. Proces-verbaal opgemaakt te Amsterdam. Grootere artikelenVerkrijgbaar in de voornaamste apotheken". De middelen van Bauer. Het boertje van Nieuwbuinen voor het gerechtshof te Arnhem. Ingezonden stukken: Vervalschte Haarlemmerolie, Varia. Correspondentie. Herhaalde waarschuwingenQuina Laroche. Door het bestuur van de «Vereeniging tegen de kwakzalverij" is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het te kennen geeft, met blijdschap kennis te hebben genomen van het voornemen der Regeering, om een deel der Geneeskundige Wetten van 1 Juni '1865 aan herziening te onderwerpen, en zich veroorlooft, bij de Kamer er op aan te dringen, haar aandacht in het bijzonder te wijden aan de artikelen dezer wetten rakende den verkoop in 't klein van geneesmiddelen en de uitoefening van genees kundige praktijk door onbevoegden, daar het van deze een herziening dringend noodig acht. Volgens 't Maandblad van dr. Van Hamel Roos is thans een nieuw soort vervalsching bedacht, nl. gist in boter. Deze vervalsching werd onlangs tot een zeer belangrijk bedrag geconstateerd in Duitschland (Plauen) door dr. Forster. Laat ons hopen dat deze knoeierij de vele hier te lande niet kome vermeerderen. In een volgend nummer zal het blad de vraag be spreken: Kunnen voorwerpen uit nikkel vervaardigd in de keuken gebruikt worden voor het gereedmaken van spijzen? Een reeks proefnemingen zijn door den heer v. H. R. reeds genomen. Onder veel belangstelling herdacht Dinsdag de heer G. B. Lalleman, hoofd der school te Moordrecht, zijn 40-jarige ambtsvervulling aldaar. Wordt de heer Lalleman als zoodanig zeer gewaardeerd, ook als leeraar aan de normaalschool te Gouda en redacteur van de Wekker heeft zijn naam een goeden klank. De Hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage maakt een lijst openbaar van de in 1884 gestolen effecten, waarvan onlangs sprake was. De gezamenlijke waarde is bijna 100.000. Van alles, wat terecht gebracht wordt, zal een premie van 5 pet. worden betaald. Recht voor Allen bevat de volgende advertentie: Heden werd geboren een MODERNE SLAAF. C. IJ. FRANS. J. E. FRANS.V, Heijer. Amsterdam, 20 Febr. 1886. Dat men in Drente soms voor 700 geen hoofd der school kan bekomen, is een feitdat er in de provincie Zuid-Holland, en wel voor een der scholen van de gemeente Zwammerdam, vijf soljfecïhnten voor een even hoog tractement opkomen, is schier onbe grijpelijk te meer daar de buurt, waarin deze school gelegen is, alleen uitmunt in alles wat onaangenaam te noemen is. De Haarl. Ct. bevat een ingezonden stuk, waarin medegedeeld wordt, dat, toen het bestuur der Haar- lemsche IJsclub op een der singels een ijsbaan voor de leden in orde wilde laten brengen, het hierin gehinderd is door de voorvechters van het Recht voor Allen", die het klaarmaken van de ijsbanen feitelijk onmogelijk maakten. Wat is nu het gevolg van hun ijver? De banen worden eenvoudig niet in gebruik genomende 25, die daarvoor in de stedelijke kas gestort zou zijn, VEKVOLG en SLOT. Te vier uur in den namiddag trokken wij weer verder tot des avonds tien uur, toen wij eene uitspanplaats bereikten. De weg is hier goed en helt zeer langzaam af. Om half-acht was ik met Killoch in den maneschijn naast den wagen gaan loopen, ten einde de grens van Natal niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Precies te acht uur stapten wij een beekje over en be vonden ons toen op Vrijstaatsch grondgebied. Al het water van den oostkant van het Drakengebergte vloeit naar den Indischen Oceaan, dat van den westkant, dus ook dit laatste beekje, naar de Oranje-Rivier en dan naar den Atlantischen Oceaan. In de rivieren ten oosten van het Drakengebergte, komt veel paling voor; in die ten westen, in het geheel niet. Kort na het voorgaande, trokken wij nog een beekje door. 12 Dec. Op onzen morgentrek gingen wij langs Vrij- staatsche grensartillerie. Kaffers mogen niet zonder pas over de grens, op gevaar van doodgeschoten te worden, indien zij niet blijven staan. Juist acht dagen te voren had dit lot nog twee-ICaffers getroffen. Douanen zijn er in den Vrijstaat niet. Men mag alles vrij invoeren. In de Transvaal betaalt men inkomende rech|en. Wij passeerden eene mooie steenen brug over de Wilge- Rivier. Van tien tot twaalf uur werd er gerust. Wat verder ontmoetten wij weer eenige artillerie, die uit ferme lui bestaat. Zij zijn goed gedresseerd en zeker van hun schot. Zij dragen eene zeer eenvoudige, bruine uniform. Daarna reden wij den »Harrismith-Berg,' om, ook wel »Platberg" geheeten. Daarachter ligt Harrismith, wat zich langzamerhand voor ons opdeed. Even na drieën kwamen wij behouden op de uitspanplaats aan, vlak voor het dorp. Spoedig ons wat opgeknapt, en op onderkomen uit. De kisten volgden ons. Na eene reis van twee maanden, bereikte ik eindelijk de plaats mijner bestemming. Mijne landreis is alles behalve voorspoedig geweest, 't Is ook eerst voor de tweede maal in zijn leven, dat Master Killoch een dergelijken tocht maakte. Ik heb er een heel pak kleeren mede verspeeld, die hier zeer duur zijn. Ondanks allesbetreur ik niets. Integendeel. Vaak hebben al die avonturen ons doen lachen! Er moest nog worden afgerekend. Voor mijn persoon had ik f 12 te betalen, 15 voor de kisten, 18 voor het eten en drinken, te zamen 45. 't Is dat het in den zomer was en de vrachten laag waren, want anders komt men er zoo niet af. Aan extra-uitgaven, eenige inkoopen, logies in hotels, ben ik nog ruim honderd gulden kwijt geraakt. Men kan de reis ook met den postwagen maken, wat 96 kost. Men mag dan maar 15 Engelsche ponden vracht medenemen en moet dan zijne verdere bagage, zonder toezicht, met den ossenwagen laten nakomen. Ook moet men niet meenen, dat men in die postkar bijzonder veel ziet, en door dat harde rijden schudt men nog veel meer dan ik heb gedaan. Alle menschen, die zaken te verrichten hebben, maken evenwel gebruik van deze postgelegenheid. Ik schreef reeds dat Harrismith een fraai dorp is, met pl.rh. 1400 inwoners. Op het dorp zelve wonen veel Engelschen, vandaar dat er nog al Engelsch wordt gesproken. De taal van den Vrijstaat is Hollandsch. Daarom wordt buiten het dorp dan ook slechts Hollandsch gesproken, of juister gezegd, Afrikaansch, wat weinig van het Hollandsch verschilt: Voor »de" zegt men «die." In plaats van »wij" is het »ons." »Ik is", »gij is" en «ons zijn." Men schijnt geen sterke werkwoorden te gebruiken, hetgeen ik zeer practiseh vind. Men zegt bijv.»Ilt heb een bok geschiet." «Ik had den weg geloop." Men bezigt »banja" voor »veel"op «de plek" voor «dadelijk"; «cantine" voor «drankwinkel"; «tronk" voor «gevangenis"; «zoopje" voor «borrel"; «vuurhoutje" voor «lucifer"; «wijnkelkje" voor «wijnglas"; »noi" voor «jonge dochter", enz. De couranten en alle officieele stukken zijn echter in zuiver Hollandsch geschreven. Het volk legt er zich op toe om onze taal goed te spreken, wat velen dan ook reeds doen. De straten van Harrismith snijden elkaar alle recht hoekig. Zij zijn niet geplaveid. Lantarens behooren nog tot de vrome wenschen. De huizen, waaronder zeer mooie, met waranden en tuinen, zijn van baksteen of zandsteen. (Er is eene steen bakkerij.) Op twee na, zijn zij alle slechts ééne verdie ping hoog. De daken zijn van geribd zink, wat net allemaal gootjes vormt. Deze zinken platen komen uit Engeland. Van binnen zien de woningen er geheel Europeesch uit, met zelfs gelijken schoorsteen, waarin des winters een vuurtj e brandt. Zij zijn verder van alles voorzien. Plafonds zijn hier evenwel ook nog niet. De zolders zijn meest gevernist. In het groote markthuis worden concerten, bals enz. gegeven. Verder is hier een Landdrostkantoor. Voor «landdrost" zouden wij «gouverneur" zeggen. Dan nog eene Gerechtszaal, eene gevangenis, een post- en telegraafkantoor.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1