OPMERKINGEN, Buitenland. AD VERTEN TIEN. Herziening van de belastbare opbrengst ONGEBOUWDE EIGENDOMMEN, Door nu wijlen den heer J. Kneppelhout te Arnhem werden nun het Nederlandse!» Museum te Amsterdam geschonken de vier hieronder vermelde drinkglazen. 1. Hoog cylinder vormig groen glas, waarop in fraaie geëtste letters »AI schijn ick duister de nnem geeft luister", henevens een kapel, hoog 20, middell. 11,4 centimeter, gemerkt »A. M. a Schuerman." Vullens overlevering schonk Viglius Zuichemus hierin den ee re wijn aan Karei V bij diens bezoek aan Utrecht, v. Alke»na en v. d. Schelling. NederI. Dischplechtigheden d. 2 p. 527. 2. Groen van boven wijd uitloopend drinkglas, waarop »Vinans tun", benevens een kapel, een kers en een viooltje, gemerkt Anna Roemers 1646 h. 15, middell. '15 cent. 3. Groen dito, met bolvormige kuip, waarop »A deinain les affaires", h. 16,5, middell. 9,5 cent. Volgens den heer Kneppelhout geëtst door Maria Tesselschade. 4. Kleiner groen glas met diepe kuip, waarop geëtst eenige bloemen, een vlinder en een hoorntje, waartusschen Belle Dori gentil noi vaghi fiori da te prendiam gli honori," hoog 13, niiild. 6,5 cent., gemerkt Anna Roemers. De Arnh. Ct. verhaalt dat een jongeling te Zevenaar, sedert lang omgang hebbende met een meisje, na den dood haars vaders eensklaps veranderde' en verliefd werd op de vijf-en-tachtigjarige moeder. Na het ver strijken der rouwdagen zal hij niet deze laatste in 't huwelijk treden, tot groote droefheid der teleurge stelde dochter. In de jaren 187983 werden uit Nederland naar Engeland uitgevoerd: 201,226 runderen, 1,360,573 schapen en 72.549 varkens. In 't geheel werden in 1879 in Engeland 1,241,847 stuks vee ingevoeld, waarvan 351,223 uit Nederland, en in 1883 1,624,882, waarvan 281,621 uit Nederland. De Apeldoornsche.'Kerkerand weigerde voor eenigen tijd godsdienstonderwijs te doen geven in de openbare schoolgebouwen. Wie dat onderwijs genieten wil, moest maar naar het Catechisatie-lokaal komen. Hoezeer dit kei'keraads-besluit in 't belang van het godsdienst onderwijs was, mogen de volgende, aan de Apeld. Ct. ontleende cijfers aantoonen. Vroeger genoten op de school van den heer Enklaar 10 leerlingen godsdienstonderwijs, thans gaat 1 leerling naar het Catechesatie-locaal. »Op de school van don heer Blits woonden 80 leerlingen dit onderwijs bij, terwijl zich nu slechts 14 leerlingen naar het Catechesalie-locaal begeven. »Door de welwillendheid van Ds. Gronemeijer, die zich belast heeft met het onderwijs op de school van den heer van Ravenhorst, ontvangen aldaar ongeveer 55 leerlingen geregeld godsdienstonderwijs." Wat strekt dat drijven toch tot heil van den godsdienst Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Het dorp Hassénbach bij Kissingen, dat 300 inwoners telt, is bijna geheel afgebrand. 80 huizen moeten in de asch liggen en verscheidene menschen moeten bij die ramp ongelukken hebben bekomen. In de speelzaal te Monaco is de Italiaansche conculaire agent in hechtenis genomen, omdat hij onder verdenking staat, verscheidene gevallen van zelfmoord van Itali aansche onderdanen geheim gehouden te hebben, waar voor hij door den directeur der speelbank betaald ge worden zou zijn. Een onderzoek is ingesteld, waarbij wellicht verschillende geheime handelingen, die in dit speelhol bedreven worden, aan het licht zullen komen. In het arsenaal te Woolwich is in den nacht van Woensdag op Donderdag een ernstige brand uitgebroken. Het gebouw, waarin de brand ontstond, bad een opper vlakte van circa 800 viei kante meters, en was twee verdiepingen hoog. De vlammen namen zoo snel toe, dat de hulp der Londensche brandweer werd ingeroepen, doch toen deze in vliegende vaart op de plaats des onheils verscheen, was het gevaar geweken. Het gebouw is uitgebrand. Een 80jarig grijsaard, die den avond bij eenige vrienden te Leuze (België) bad doorgebracht, werd bij het naai1 huis gaan dooi' drie mannen aangerand, die hem zoo mishandelden, dat hij voor dood bleef liggen. De drie francs, die hij bij zich bad, ontnamen zij hem, waarna zij den grijsaard over den muur van eene boerenwoning wierpen, waar hij den volgenden dag gevonden werd. XXiiitsolilancl. Het voorstel der regeering om den duur der socialisten wet met vijf jaren te verlengen, maakte Vrijdag in den Rijksdag het onderwerp van beraadslaging uit. De minister van binnenlandsche zaken, de heer v. Putt- karnmer, bestreed de theoriën der socialisten, en be weerde dat het revolutionaire streven der socialisten sbhipbreuk zou Jijden op de trouw en de toewijding der natie. In het geval, dat de verlenging der wet niet mocht goedgekeurd worden, zou de vollp verant woordelijkheid van dit besluit op den Rijksdag vallen. De meerderheid der natie is echter, volgens den minister, voor eene verlenging gunstig gestemd. De socialist,ijn-wet heeft nooit ten doel gehad de sociaal- democratie te vernietigen; alleen de revolutionaire vorm, dien zij van tijd tot tijd aanneemt, moet worden te keer gegaan en in deze richting heeft de Duitsche socialistenwet reeds acht jaren met goed gevolg gewerkt. Intusschen aldus ging de minister voort bevat de socialistische partij nog eene vrij talrijke groep, die nog op den ouden bodem staat, en aan het practische streven naar hervorming in den Rijksdag weigert deel te nemen. Deze groep zou de overige leden kunnen medeslepen, indien de socialistenwet hare heilzame werking niet meer deed gevoelen. In den loop van het debat nam de minister Von Puttkammer nogmaals het woord, en stelde in het licht, dat de socialistenwet onderzoek naar de sociale vraagstukken in het algemeen niet verhinderen mocht, maar alleen het agitatie wekkende en revolutionaire van den vorm. Tegen het voorstel verklaarden zich de socialistische en Du itsch-vrij zinnige sprekers, er voor de conser vatieven en nationaal liberalen, zoo mede de lieer Windhorst uit naam van het centrum. Deze laatste echter sprak ten gunste van verscheidene wijzigingen, ten einde liet wetsvoorstel te verzachten of te be perken. Het slot van het debat is geweest, dat het voorstel naar eene commissie werd verwezen. F1 r a n k r ij k. De gezamenlijke groepen der rechterzijde van de Kamer, die liet omtrent een gezamenlijk programma niet eens kunnen worden, hebben een gemeenschap pelijk bureau opgericht, waar men elkander, vooral de leiders, zal kunnen vinden, en alle quaestiën be spreken. Het bureau zal bestaan uit een secretariaat, een comité van parlementaire studiën en een juridisch consultatie-bureau. Aan het hoofd zullen een paar oude leden der rechterzijde staan, de graaf de Lugay, en de oud-president van bet hof van appèl te Parijs, de heer Alexander. Deze heeren zullen steeds bereid zijn, over alle zaken en personen van den dag de inlichtingen te geven, die de leden der rechterzijde kunnen rioodig hebben. Henri Rochefort stelt voor, de kroon-juweelen, die op 20 millioen geschat zijn en thans bij openbaren verkoop nauwelijks 4 millioen zouden opbrengen, te verloten. De hoofdredacteur van de Intransiyeant rekent op eene groote deelneming van het monarchale Europa; vooral de royalistische dames zullen de loten elkander betwisten, om maar in de gelegenheid te komen eene broche te winnen, die koningin Maria Lescynska of Marie Antoinette gedragen heeft, terwijl de Bonupartisten zich met de hoop vleien zullen, dat de fortuin hun de juweelen van keizerin Maria Louise zal doen ten deel vallen. Rusland. Uit Petersburg wordt aan de Daily News geseind, dat de Czaar wel tegen den oorlog is, maar dat toch oorlogstoerustingen in Rusland worden gemaakt. Men zegt, dat de keizer zelf de buitenlandsche aangelegen heden behandelt. Het Petersbui gei' dagblad Sioet bevat, zonder dat 't blad deswege door de censuur is lastig gevallen, een proclamatie van vorst Peter Ka- rageorgewitsch aan de Serviërs, naar het heet, ge- teekend te Genève op 1 Januari. In die proclamatie spoort hij de Serviërs aan, vorst Milan op zijde te zetten. Karageorgewitsch, de pretendent naar den troon van Servië, is een schoonzoon van den vorst van Montenegro, die dezer dagen met staatkundige bedoelingen een bezoek bracht aan den keizer van Rusland. Verder behelst Katkoff s bekende Moskowshi Wjedomosti de volgende opzienbarende nota tegen de diplomatie van Oostenrijk «Een in den nacht van '16 November door Bulgaren onderschepte, in liet Duitsch geschreven brief, door den secietaris van bet Oostenrijksch diplomatiek agentschap te Sofia gericht aan koning Milan, luidt ongeveer aldus: «Uwe Majesteit doe heden of morgen alles wat mogelijk is om Sofia te bezetten, anders zal dit te laat en te moeielijk worden, omdat de troepen van Rumelië niet versnelden niarsch de Bul garen te hulp komen." Gri-oot-örittan j e. Het gerucht, dat de regeering aardenwerken aan de Theems zou laten verrichten, ten einde aan de werkelüözén werk te verschaffen, wordt tegengesproken. Een groote teleurstelling heeft dit démenti onder de werklieden gebracht en daar ook in de minis- teriëele verklaring niets over den nood gezegd wordt, waarin de werkende stand tegenwoordig verkeert, zou men zich niet te zeer verwonderen, wanneer opnieuw ongeregeldheden uitbraken. Mocht dit het geval zijn, dan kan de politie op eene groote versterking rekenen. De directie van de brandweer heeft namelijk 20000 man aangeboden om als buitengewone politiemacht te fungeeren, wan neer hulp noodzakelijk mocht blijken. De onderkoning van Indië, lord Dufferin, is met zijne gemalin bij zijn aankomst te Mandalay, de hoofdstad van het vroegere koningrijk Birma en de tegenwoordige Britsche provincie Opper-Birma, op plechtige wijze ingehaald. Natuurlijk hebben al de ambtenaren het hunne bijgedragen om den intocht van den onderkoning zoo schitterend mogelijk te maken, doch lord Dulferiri moest erkennen, dat de ontvangst van de zijde der inbooi lingen ook vrij hartelijk was. Aan nieuwsgieiigen ontbrak het niet, vooral onder het vrouwelijke geslacht, daar om een hooggeplaatste dame als lady- Dulferin van aangezicht tot aangezicht te kunnen aanschouwen, epn zeldzaamheid geacht werd. Door zijne reis heeft lord Dulferin zich overtuigd, dat nog eenigen tijd verloopen moet voor de rust in het nieuwe iijk volkomen hersteld zal zijn. Hoog noodig is het dus, dat aan den tegenwoordigen toe stand een einde gemaakt en dat een vaste regeerings- vorm ingesteld wordt. Gemengd Buiteiilandscli Nieuws. Een Braziliaansch geleerde, dr. J. H. Duarte Pereira, hoogleeraar bij de rechtsgeleerde faculteit te Phernam- buqo, zal, na geruimen tijd in ons land te hebben vertoefd, eerlang weder terugkeeren. Hij werd, naar de Wet. Nederlander meldt, onder begunstiging der Braziliaansche regeering naar Holland gezonden, om er een onderzoek in te stellen naar 't geen in de archieven berust, betrekking hebbende op de neder zetting der Hollanders in Brazilië. Nu ongeveer een jaar verbleef hij ten onzent, waar hij zich ras op de hoogte van onze taal had gesteld niet alleen, maar in korten tijd eene zoodanige ervarenheid wist te verkrijgen in de ouil-llollandsche taal en schrijfwijze, dat hij onze archiefstukken in de Portugeesche taal kon overbrengen. Met een schat van wetenswaardigheden omtrent de geschiedenis van zijn land zal hij nu de terugreis naar Brazilië aanvaarden. Oscar Carré heeft voor f 180,000 het circus van de Markthalle te Berlijn aangekocht. Renz, die er naar gedongen had, zal nu op een ander punt van Berlijn een eigen circus doen bouwen. Te Glasgow is de vorige week het tweede stoomschip der Norddeutsche Lloyd van stapel geloupen. W ELDAI )IGHEir7. DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier geven onder hartelijke dankbetuiging kennis, dat door hen in de avond-godsdienstoeferiing van Zondag 14 dezer ten behoeve hunner Armen is gecollecteerd een tienguldenstuk, en in de voormiddag- godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk van Zondag 21 dezer eene gift van f S5tot het houden eener extra-bedeeling aan hunne Armen. Zierikzee 22 Februari 1886. Diakenen voornoemd VAN KINSCHOT, Voorzitter. H. LAKENMANSecretaris. Bevallen van eene Dochter M. J. DE CRANE—de Jongh. Zierikzee, 16 Februari 1886. Bij den Boekhandelaar H. LAKENMAN te Zierikzee is verkrijgbaar: NAAR AANLEIDING VAN DE BROCHURE VAN DEN I1EER C. J. GEERTSEMA over de der gemaakt door Mr. JT. 9IOOLMUUBGM, Oud-Voorzitter der commissie in het schattingsdistrict Goes PRIJS SO CENT. ÜHÊ"* Tegen overmaking van het bedrag in post zegels, geschiedt de toezending franco.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3