we niet toestemmen endisoordiaresmagnae deiabuntur (door tweedracht gaan groote zaken te gronde) willen we niet erkennen. Het is zaken doen, en daartoe vrienden maken en connecties aanknoopen en zijn baantje solioon- praten en onder schoone vormen zeggen wat men niet meent, liegende de waarheid spreken en waarheid sprekende liegen, zijn hart en ziel en zijn overtuiging tot koopwaar maken, maar zoo, dat niemand liet merkt. Het eenige devies voor onze dagen zou zijn, dat van het wapen van Wallis, maar in den zin, waarin men dat ge woonlijk (verkeerd) verstaat: Ich dien! Binnenland. ZIÉ RIK ZEE, 23 Februari 1 8 8 6. In de op heden gehouden Bestuurs vergadering van de Afdeeling Zierikzee der Maatschwp-pij tot bevorde ring der Toonkunst zijn benoemd: tot president nn\ i J. M. Isebiee Moens, tot dusver waarnemend president, j en tot secretaris Jhr. W. M. II. de Jonge, penning- meester der Afdeeling, die heide functiën gelijktijdig zal waarnemen. Bij de heden plaats gehad hebbende opening der stembriefjes ter verkiezing van 13 Gemachtigden in het Kiescollege der llerv. Gein. is de uitslag geweest als volgt Ingeleverd waren 155 stembriefjes, waarvan 2 van onwaarde en 7 in blanco. Het getal geldige stemmen bedroeg alzoo 146 en de volstrekte meerderheid 74. Gekozen zijn de lleeren J. G. Bethe J.Tz. met '139, J. E. v. d. Bout met 129, T. v. d. Bout met '137, Mr. C. J. Fokker niet 138, S. G. Nauta v. d. Grijp niet 140, II. G Muluck Houwer met 135, J. J. Keller met 139, J. Lammers Jz. met 138, J. v. d. Linden met 139, M Lokker met '139, G. J. Lunenberg met 131, J. Verdoorn Az. met 140, J. Wiltson met '141 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld op verschillende personen. In een te Groningen gehouden vergadering van voorstanders van beschermende rechten is een voor- loopig adres aangenomen, waarin aangedrongen wordt op de noodzakelijkheid van bescherming: a. om den treurigen toestand van den landbouw; b. orn liet sociale vraagstukc. om de logica der feiten, en d. om de historie. Dit adres zal verzonden worden aan den Minister van Financiën, de Tweede Kamer, Gedep. Staten van Groningen en het genootschap van Nijverheid. Den 2 Maai t zal een meeling belegd worden. Wij worden, waarschijnlijk, in staat gesteld het adres in zijn geheel ter algemeene kennis te brengen. De Minister van Einnen'.andsche Zaken heeft de Commissarissen des Konings uitgenoodigd1°. onder de aandacht van de gemeentebesturen te brengen, dat meermalen is gebleken, dat van tijd tot tijd nog wordt overgegaan tot slooping of herstelling van gedenkteekenen van vaderlaiulsche geschiedenis en kunst, zonder dat daarvan bevoiens aan de regeering wordt kennis gegeven, en 2°. die besturen bij ver nieuwing te verzoeken om zoodra zij kennis dragen van liet voornemen tot sloopen, herstellen of ver bouwen van oude stadhuizen, kerken, torens, kasleelen, poorten en merkwaardige gevels of amleie gedenk teekenen van onze geschiedenis of kunst, daarvan aan voornoemden Minister mededeeling te doen. De officier van justitie te Arnhem bericht, dat ten platten lande v.eel rondgevent wordt met zoogenaamde aarideelen in de lotenbank Fortuna, gevestigd te. Am sterdam, welke men in handen krijgt tegen betaling aanvankelijk van sléchts f 6 (soms ook f 10 of f 15). Zij zijn fraai met kleuren gedrukt en hebben liet uiterlijk van een effect met coupons, waarop met groote letters verschillende papieren van waarde (meest loten) vermeld worden, welke men ten deele na 3 jaren maandelijks betaald te hebben, zal verkrijgen tegen teniggifte van bet aandeel, terwijl men ten deele slechts medegereclitigd zal worden tot de prijzen, welke eventueel in drie ja ren op de loten mochten vallen. Vele oningewijden bpgrijpen de verplichtingen, welke zij bij dien aankoop op zich nemen, hoewel zij in het stuk zelf te lezen staan, niet, ook doordien de rond- veiiters de zaak veelal mondeling geheel anders uit leggen. Derhalve wordt er de aandacht op gevestigd: 1. dat men alleen door gedurende drie jaren in de tien eerste dagen van iedeie maand telkens prompt zes gulden te betalen, welke men zelf, steeds franco, naar bet kantoor te Amsterdam moet overmaken, gerechtigd woidt tot de effecten en mogelijke winsten in liet aandeel uitgedrukt, terwijl elk recht daarop, alsmede op de vroeger gestorte bedragen verloren gaat, ingeval van wanbetaling gedurende ook slechts ééne maand in die drie jaren 2. dat men na prompt 36 X 6 f216 betaald te hebben (gesteld altijd het kantoor beslaat nog en voldoet aari zijne verplichtingen) een totaal van waarden ei langt, waarvan de koop waarde op dit oogeriblik bij lange na niet liet bedrag van f 216 vertegenwoordigt. Dat verordeningen van voor vijf of zes eeuwen liet onderwerp zijn van een proces, komt van tijd tot tijd voor, maar dat in rechten gestreden wordt over wets bepalingen van voor duizend jaren, is zeldzaam. En toch is dat de vorige week bij den Hoogen Raad bet geval geweest, daar bij eene quaeslie van tiendrecht der gemeente Zwolle hoofdvraag was, of een zoo genaamd capitulare, in 785 door Karei den Groote uitgevaardigd, het land tiendpliclitig heeft gemaakt. Voor den landeigenaar werd dit ontkend door mr. A. P. Th. Eijssëll, terwijl mr. v. Stipriaan liet recht der stad verdedigde. Bij Murmerwomde (Fr.) hebben twee grijsaards, 85 en 90 jaren oud, tegen elkander op schaatsen gereden, en zóó, dat eerst na den vierden rit de jongste de overwinning behaalde, liet getal toeschouwers bij dezen wedstrijd was ongewoon groot. liet goedkeuringsmerk, gedurende bet jaar 1886 te bezigen bij den ijk en herijk dei' maten en gewichten, zal zijn de letter V in den gewonen drukvorm, schuin gesteld en bij den ijk van gasmeteis de koninklijke kroon. Na hunne pap genuttigd te hebben, gingen de Kaffers in het gras liggen slapen, daar het zeer warm was. De geheele streek, waarin wij toen waren, is één berg en heuvel, alles begroeid met gras. Enkele alleenstaande bnomen merkt men op. Daar, waar geen gras is, liggen klipsteenen, vreeseltjk harde steenen, die veel ijzero.vyde schijnen te bevatten. Zoover het oog reikt, ziet men koeien grazen. Slechts bier en daar loopt een Kaffer. Een beekje vloeit langs de bergen. Tegen drie uur kwam Mr. ICilloch aangereden. Wij hadden op hem liggen wachten en nu werden de beesten samengedreven en ingespannen, en wij gingen verder van 4 tot 7 uur. Toen stonden wij vlak voor het dorp Howick. Dit laatste eind weg was tamelijk goed, in vergelijk van het pad van gisteren en lieden morgen ten minste. De Kaffers maakten vuur aan, thans in de open lucht, braadden een stuk vleesch en kookten aardappelen er boven voor ons, hetgeen zeer goed gaat. Mijne tent was tevens onze eetkamer. Er stonden ook twee vaste kisten in voor de proviand, de tinnen borden, kopjes, lepels en vorken en de messen. Aan den wand hingen zakken om kam, borstels, zeep, kaarsen, lucifers, leesboeken enz. in te bewaren. Om halftien kwam Killoch bij mij en wij gingen gezellig zitten eten en praten over Afrika. Hij kon mij daarvan veel vertellen. Te Pieter Maritzburg geboren, heeft hij reeds geheel Natal, den geheelen Vrijstaat en een groot gedeelte der Kaapkolonie bereisd. Wij boorden duidelijk liet geruisch van den waterval der Ümgeni, waarheen wij den volgenden morgen vroeg zouden wandelen. Killoch keerde naar zijne tent terug. Ik maakte de zeilen dicht van de mijne om te gaan slapen. Naar buiten kijkende, zag ik dat liet erg mistig was. Het was dan ook nog al frisch. en de maan, die eigenlijk sohijueti moest, was niet te bespeuren 25 Nov. Des morgens om zes uur, bij verrukkelijk weer begaven wij ons op weg naar den waterval van de »Uingeui'\ ook wel »Howiek-falls" genaamd, naar het dorp, dat er vlak bij ligt. Een kwartier later stonden wij op de rotsen, waarvan het water pijlrecht, 118 voet diep, in den afgrond zich stort. Zoo'n indrukwekkend schouwspel krijgt men slechts zelden in zijn leven te. zienDe aantrekkingskracht was zóó sterk, dat wij elkander moesten vasthouden ten einde niet naar beneden te tuimelen. Door haar hoogen val wordt de watermassa geheel in schuim veranderd. In liet groote bekken, waarin het water terecht komt, kan men dit laatste niet zien, daar alles in waterstof en regen herschapen wordt. Uit het bekken stroomt de rivier vorder om een weinig ten noorden van I) Urban, in den Indischeu Oceaan zich te ontlasten. Wanneer later de spoorweg zal geopend zijn, zal deze waterval een der grootste der wereld zeer zeker veel bezocht worden. Op 70 a 80 voet in de laagte vlogen honderden zwaluwen naast den waterstroom. Deze vogels hebben hunne nesten gebouwd op en larigs de rotsen, aan beide zijden van den afgrond. Geruimen tijd bewonderden wij dit prachtige gezicht. Op onzen teruggang namen wij een bad in de rivier. Na het ontbijt trokken wij om negen uur weer verder, door het dorp, na eene groote, ijzeren brug over de Uirigeni gepasseerd te hebben. Bet dorp llovvick is een aardig plaatsje, dat in den laatsten tijd sterk in aanbouw is. In een' winkel zag ik naast elkander liggen: dekens, dameshoeden, haarnetjes, klokken, ploegen, geweren, mosterd, suiker, schapevleesch, brandewijn, petroleum, enz. Nog nimmer zag ik zoo'n mengelmoes! Men treft dit echter veel aldus aan in de Afrikaansehe winkels. Het ging weer berg op en berg af. Om twaalf uur kwamen wij weer op eene vlakte, waar wij uitspanden. Als de wagen stilstaat, wordt er van achteren een bamboes-laddertje van zes sporten tegen geplaatst, opdat men vrij in en uit zijne tont zou kunnen gaan. In den nacht was er een muilezel op den loop gegaan. Men vermoedde dat hij reeds vooruitgeloopen was, daar deze beesten altijd denzelfden weg heen en weer alleggen, soms hun geheele leven zelfs niets andeis zien. Zes Kaffers wei-den uitgezonden om hem te zoeken. Des avonds was hij nog niet gevonden. Wij moesten dus blijven wachten. 2li Nov. Goed weer, maar lucht bewolkt. Naar alle kanten werd gezocht naar den vermisten muilezel. Tegen den avond werd hij eerst gevonden. Hij was des middags opgevangen en bij een' boer geschut. Direct werd er ingespannen en tot elf uur in den avond trokken wij voort tot op eene vlakte. Wij ontmoetten veel ossenwagens, vooral met wol beladen, grootendeels uit den Vrijstaat komende. Ook ziet men veel wagens met huiden bevracht. Overigens vervoert men van alles. De nacht was buitengewoon koud, met feilen, scherpen wind. Het voor- en achterzeil mijner tent fladderden in de lucht, en niettegenstaande ons warm cognacje, lag ik in bed te beven van de kou. 27 Nov. Koud, winderig weer. Ik was stijf van de rheumatiek en kreeg het in de ingewanden. Tegen den middag reden wij verder, doch door den harden wind stoof het geducht. Den tweeden wagen, op tien pas achter ons, konden wij niet zien. In mijne tent was het stof twee rijksdaalders dik, en of ik in bed lag of in de duinen, was om 'teven. Uren, uren ver zagen wij niets dan stofwolken. Met den avond maakten wij halt. Master Killoch paste mij best op. Het grootste gedeelte van den tijd hield hij mij gezelschap, op eene kist gezeten. Ik gebruikte niets dan rijst en thee met opium. Regen en wind hielden des nachts niet op. 28 Nov. Wij maakten twee trekken en kwamen des avonds over liet dorpje »Estcort." Ofschoon het maar klein is, staat er toch een Engelscho dokter. Ik dacht er nog over om hier te blijven totdat ik hersteld was, daar ik nog veel zieker was dan den vorigen dag. 't Was 's nachts enorm koud, en zóó mistig, dat men buiten geene hand voor oogen zien kon. De kleinste openingen mijner tent werden dichtgemaakt. 29 Nov. llet weer was tamelijk goed en ik was ook wat beter. Daar de weg zoo slecht was, steil en vol rotssteenen en gaten, werd ik tot overmaat van sinart voorzichtigheids halve aangeraden om naast den wagen te gaan loopen. Het was zeer wel mogelijk dat, wanneer de ketting van den wagen of het remtoestel brak, het voertuig in de diepte stortte. Hoe zwaar en onaangenaam mij dat loopen, een uur lang, viel, is licht te begrijpen. üp dezen weg ziet men niets dan kale rotsen zonder ééii plantje. Er zijn kuilen in den bodem van minstens een halven meter. Dan weer steken er even zoo liooge steenen boven den grond uit. Die wagens met 4000 kilo bevracht, dansten daar inaar over heen. Dat zij het er heelsliuids afbrachten, gingen teilten male inijn verstand te boven. Naast den weg wat men eigenlijk geen' weg noemen kan bevinden zich fameuse rotsen, met gleuven van tien meter, waardoor vuil water stroomt. Kort en goed, alles ligt daar door elkander en het ziet er uit alsof juist eene aardbeving hadde plaats gehad. 't Was een verschrikkelijke, bovenmenschelijke tochtI Hoe hij zonder ongelukken is afgeloopen, begrijp ik nog niet. Menige wagen is hier evenwel gebroken en menig trekdier heeft er liet leven verloren. Beneden in de kloven ziet men dan ook genoeg geraamten liggen, en groote aasvogels vlogen boven ons hoofd. Het tweede uur van dezen trek, toen wij den berg af waren, was het pad beter. Toch wipte ik soms met bed en al een handbreed in de hoogte. De nacht was wederom bitter koud en winderig. 30 Nov. Gelukkig warm weder! Tegen elf uur gingen wij weer verder. "Wij passeerden met wagen en al, eenige, 'deels uitgedroogde, deels met weinig water staande beekjes. Ik zag nog maar steeds niets dan bergen, bedekt met gras en roodbruine klipsteenen, hier en daar een' boom of een watertje, en bijwijlen eene kraal. Bij deze Kafferdorpen loopt altijd veel vee. rond, daar dat hun rijkdom is. De nacht was zoo vochtig, dat mijne reisdeken geheel nat was. Dec. Reeds om zeven uur was er ingespannen. Onze weg kruiste tweemaal achter elkander den spoorweg van Pieter Maritzburg naar Ladysmith. Deze lijn is prachtig mooi aangelegd, tussclien de bergen door. Wordt zij een maal geopend, dan zal dat zeer nadcelig zijn voor de trans- portrijders. Wij haalden eenige ossenwagens in, die gedeeltelijk naar New-Castle, gedeeltelijk naar den Vrijstaat of de Transvaal gingen, en vormden toen een' trein van 28 wagens. Een zeer aardig gezicht die alle over de bergen te zien trekken! Wij passeerden weer een paar kleine beekjes, en twee grootere, waarover goede bruggen liggen. 't Was zoo warm dat wij in den wagen maar lagen te blazen van de benauwdheid. De ezels men zegt hier nooit muilezels waren doornat. Alles was kokend heet. Ik was zoo goed als hersteld Des avonds om zeven uur bereikten wij het dorp »Colenso". Alvorens er aan te komen, ontmoet men, voor Natal wel te verstaan, nog al houtgewas. Wij moesten onmiddellijk naar den smid, daar de banden der wielen van een der wagens, door de kolossale hitte en het schuiven bij het remmen, zoo warm waren ge worden en uitgerekt, dat er gevaar bestoud zij van de wielen zouden afvallen. Zij werden dus ingekort. Colenso bestaat uit slechts 22 huizen. Vlak bij het dorp liggen eene groote spoorweg- en eene rijbrug over de Tugela, de grootste rivier van Natal. Beide ijzeren bruggen rusten op zes pylers. Er stunt hier een zeer net station. Wij deden eenige inkoopen. Een gewoon brood kost hier f 0,i.0, doch een pond vleesch maar f 0 25. Voor een pond boter betaalt men '1,20, maar vooreen pond Natal-suiker slechts f 0,15. Deze laatste is niet zoo zoet als die, welke wij hebben en daarom niet gewild op de Europeesche markt. Ook de Natal-koffie is minder lekker dan die van Java. Doordat beide waren dan ook niet verzonden worden, blijven zij zoo goedkoop. De nacht was zeer koud, doch zonder wind; maar het dauwde ontzettend.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2