Buitenland. autoriteiten de directeur van het gymnasium, het college van curatoren en don directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid was op dit punt eensluidend. Allen waren van oordeel dat de bedoelde personeels vermindering mogelijk, ja in veel opzichten zelfs wensehelijk was. Daarbij kwam nog, dat de twee bedoelde leeraren niet op wachtgeld behoefden gesteld te worden, maar naar Sarnarang konden worden over geplaatst, waar voor hen twee vacatures bij de hoogere burgerschool bestonden. Toch werd in het voorstel niet getreden. Te Sarnarang werden twee nieuwe leeraren benoemd, de overtollige titularissen bleven te Batavia, en de Indische Begrooting is daar door geheel nutteloos met 16,800 'sjaars bezwaard." Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Veenendaal is op het kantoor van de Veenen- daalsche stoomspinnerij en weverij een brutale diefstal gepleegd. Na zich eerst gedurende den nacht toegang tot de weverij te hebben verschaft, heeft men de deur van het kantoor weten te openen en uit een kastje onder den lessenaar eene belangrijke som gelds gestolen. De geheele fabriek wordt des nachts bewaakt. De dief schijnt zeer overhaast te werk te zijn gegaan, daar hij anders ook eene op hetzelfde kantoor staande kast wel zou hebben onderzocht, waarin ruim f 2000 aan contanten was. Dat de dader iemand is, met het terrein volkomen bekend, lijdt geen twijfel. Rijks- en gemeente-politie hebben dadelijk een nauwgezet onderzoek ingesteld. Sekere S., verpleegde in het krankzinnigengesticht te Heel, kwam Woensdag jl. onverwacht bij zijne familie te Lirnbricht' (Limburg) terug. Hij schijnt er in geslaagd te zijn, het gesticht te ontvluchten. Nauwe lijks was hij te huis, of hij verwondde een zijner bioeders op ernstige wijze met een mes, en zou waar schijnlijk nog meer ongelukken hebben aangericht, zoo niet de buren ter hulpe waren toegeschoten. Het gelukte, hein door middel van een dwangbuis onschade lijk te maken. De ongelukkige is thans weer naar een gesticht overgebracht. Zaterdag werd bij het binnenkomen van een trein te Zutfen door liet personeel, dat zich in den bagage wagen bevond, een schok gevoeld. Veronderstellende dat iets aan den weg mankeerde, werden maatregelen genomen om de veiligheid van den volgenden trein, die in aantocht was, te verzekeren. Bij onderzoek bleek dat twee vrouwelijke personen onder den trein waren geraakt. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp inge roepen, waardoor van de eene slechts den dood en van de andere verwonding aan een der beenen kon worden geconstateerd. Vrijdag avond is een twintigjarig werkman, J. v. S., werkzaam in de kandij fabriek der heeren Castelot Co., te Roozemlaal, door eene drijfriem gegrepen, zoodat hij met kracht romdom eene as werd geslingerd en hierbij zware kneuzingen bekwam. Zijn toestand is zeer ernstig. Een timmerman te Kolderveen bad dezer dagen zooveel werk, dat hij met zijn knecht een nacht moest doorwerken. De buurvrouw, die hen 's nachts hoorde hameren, hield dit voor een spookachtig kloppen, en voorspelde hieruit dat er spoedig een onheil zou gebeu ren. Toevallig geschiedde dit inderdaad: na drie dagen de gewone tijd voor wraak van heksen en spoken werd bij den timmerman de lijkkist besteld voor iemand, die verdronken was. Al de moeite, die men sedert deed oin der vrouw het spookachtig geklop uit het hoofd te praten, hielp niets: zij is en blijft haar leven lang vast overtuigd, dat zij het »veurspouksel lieurd hadde." Beeldenstormerij te Chicago. Den 2 Januari is er eene daad van gruwelijke baldadigheid gepleegd in eene R.-K. kerk te Chicago. Eenige woestelingen zijn de kerk binnengekomen door een der ramen van de aan de kerk grenzende school. Zij haalden de beelden omver en sloegen ze stuk, sneden '16 kostbare schil derijen aan reepen, verscheurden de priesterlijke klee deren, stortten den wijn over het altaar en deden alles wat zij konden om de kerk te ontheiligen. Zoowel de politie als de burgers hebben alle mogelijke pogingen aangewend om de daders te ontdekken, zonder dat deze echter een bevredigenden uitslag hebben gehad. Egypte. De correspondent van de Standard te Cairo noemt den toestand van Egypte zeer ongunstig. Moekthar- pacha klaagt, dat hij niet de ondersteuning vindt, waarop hij meende t.e mogen rekenen, terwijl liet toch van algemeene bekendheid is, dat van de tijdelijke werkeloosheid, waartoe de Turksche en Engelsche commissarissen gedoemd zijn, gebruik wordt gemaakt voor allerlei kuiperijen, om de oplossing van dringende vraagstukken te verhinderen. Sir Henry Drummond Wolff verkeert in eene valscbe positie, en zijn geest kracht verflauwt, omdat hij niet weet, of hij de hem opgedragen zending tot een goed einde kan brengen. Men zegt, dat zijne terugroeping op handen is, en zulk een maatregel ware verkieslijk boven den tegen- woordigen staat van onzekerheid. Uit Soeakin wordt gemeld, dat de Arabieren een aanval op die stad hebben gedaan. Hoewel door de Engelscheri met groot verlies afgeslagen, verwacht men toch een herhaling van den aanval. Dtiitscl il a n dl. De memorie van toelichting over het kolonisatie- ontwerp. dat in het Pruisische Huis van Afgevaardigden is ingediend, doet opmerken, dat de door de regeering ter vrije beschikking verlangde '100 mill, mark geen weggeworpen geld is, maar eigenlijk eene belegging beteekent van staatsgeld in landerijen en een voor schot aan Duitsche boeren, die zich op die landerijen willen vestigen. Naar den tegenwoordigen prijs der landerijen in de oostelijke provinciën, zal voor '100 millioen Mark ongeveer 200.000 hectaren gekocht kunnen worden, waarvan de helft op dit oogenbük in vrijwillige of gerechtelijke veiling komen zal. Welken invloed het optreden van den Staat als kooper op den veilingsprijs hebben zal, durft de regeering niet voor spellen. Die prijs kan daardoor rijzenmaar liet is ook mogelijk, dat hij daalt door grootere aanbieding, daar vele schuldéischers, die tot dusver huiverig waren om een gerechtelijken verkoop uit te lukken, thans wel licht daartoe zullen overgaan. Niet de geheele som echter van 100 millioen zal voor aankoop van landerijen beschikbaar zijn, daar ook groote kosten gemaakt zullen moeten worden voor de inrichting der nieuwe bewoners. Al zijn deze nog niet voorhanden, toch wil de regeering met den aankoop niet wachten, vooreerst omdat het politieke doel van den maatregel anders eerst over al te langen tijd bereikt zou worden ten tweede omdat bij den aankoop van groote goederen deze toch eerst onder het domeinbestuur moeten komen en de tegenwoordige lage prijs der landerijen en lage rentestand voor den aankoop zeer gunstig zijn. V rank r ij k. Ongeveer 35 afgevaardigden van de vechterzijde zijn niet gezind, de onvoorwaardelijke oppositie der monarchalen tegen de republiek te ondersteunen-; zij geven er de voorkeur aan de conservatieve belangen der maatschappij op liet terrein der republiek en binnen de grenzen der constitutie te verdedigen. Nog grooter is het getal der afgevaardigden van de rechterzijde, die weigeren de anarchie te bevorderen en, vereenigd met de intransigenten, ieder kabinet het regeeren on mogelijk te maken. Dit is gebleken, toen zij met de gematigde republikeinen en de opportunisten voor de reg< ering stemden. Het verdient de aandacht, dat deze houding door de regeering en door hare aan hangers wordt op prijs gesteld en de gedachte heeft opgewekt, om van de monarchale oppositie die con servatieven te scheiden, die in de dreigende economische en sociale cricis niet aan eene revolutionaire omwerping der republiek denken, maar met de conservatieve republiek de conservatieve belangen willen verdedigen. Het is daarom niet onmogelijk, dat het ministerie Freycinet uit de gematigde elementen der linker- en der rechterzijde eene rëgeeringsmeerilerheid vormt, die van eene coalitie der rechterzijde met de uiterste linkerzijde niets heeft te vreezen. De verbanning der prinsen is eene goede demogogen leus; zij is kort, begrijpelijk, krachtig en revolutionair en bijzonder bruikbaar op volksvergaderingen, maar daarom is zij des te gevaarlijker. De Fransche staats lieden van den tegenwoordigen tijd hebben zelden den moed zich tegen eene populaire opinie te verzetten. Zoo derhalve iemand orn populariteit te winnen, de verbanning der prinsen voorstelt, duiven de meesten haar niet bestrijden, ofschoon zij in den grond van hun hart het voorstel en den voorsteller verwenschen. Maar zij denken aan hunne kiezers, zij vreezen voor valsche republikeinen te worden uitgemaakt, zij weten, dat in Frankrijk de beschuldiging van verraad ge makkelijk ingang vindt, Niets zou op het oogenbük de verbanning der piinsen kunnen rechtvaardigen. Zij zou een daad van geweld zijn, niet mindei dan de vervolging der republikeinen, na Napoleon's coup d'état. Zij zou bovendien eene erkenning zijn van de zwakheid van de republiek en van de republikeinsche regeering, van angst voor de afstammelingen van Fransche monarchen. Eene sterke regeering zou, van haar kracht bewust, kunnen zeggen: sZoolang de pretendenten zich stil houden, hebben wij ons met hen niet te moeien zoodra zij iets durven ondernemen, zullen wij het hun afleeren." Maar ongelukkig is er nog veel Jacobinisme in het Fransche republicanisme en het openbaart zich in despotisme en neiging tot preventieve maatregelen. De meeste republikeinen hebben weinig begrip van vrijheid, dit woord beteekent voor hen niet meer dan dat zij zei ven »Mazas" niet niet behoeven te vluchten, maar integendeel hunne politieke tegenstanders er heen kunnen zenden. De dwingelandij van liet Jacobinisme bepaalt zich evenmin als vóór 94 jaren tot politiek gebied. Onlangs hield een leeraar aan het gymnasium eene openbare voor lezing en critiseerde Victor Hugo's politieke gedichten scherp, maar rechtvaardig. Dadelijk vielen alle repu blikeinsche bladen hem aan en verlangden, dat hij uit zijne betrekking zou worden ontslagen. Men ziet er uit, hoe de nakomelingen der Jacohijnen de vrijheid en de \on!i aagzaamheid opvatten. Belgie. Aan het Journal de Bruxelles wordt uit Rome geschreven: »De Duitsche rijkskanselier heeft, nadat de paus als bemiddelaar was opgetreden, er geen bezwaar in gezien, de nieuwe Pruisische kerkelijke wet aan het oordeel van den Heiligen Stoel te onder werpen. Vroeger was vorst Bismarck er altijd sterk tegen geweest, zulke wetten aan liet oordeel van het Vaticaan te onderwerpen en dit was een van de redenen, die het tot stand komen eener schikking hebben verhinderd. Men kan zeggen, dat thans een ernstige stap is gedaan, die alle katholieken kan ver heugen. Vorst Bismarck heeft eindelijk ingezien, dat zelfs op het standpunt der Duitsche politiek, het beter is over deze geheele bureaucratische wetgeving heen te stappen." De paus heeft eene commissie van kardinalen met het onderzoek van het Pruisische wetsontwerp belast. Rusland. In een officieus artikel uit Petersburg aan de Polit. Correspondenz wordt verklaard, dat Rusland de clausule van de Turksch-Bulgaarsche conventie, waarbij Bulgarije zich verbindt om den Sultan in geval van ooi log met Bulgaarsche troepen bij te staan, niet kan goedkeuren, en wel op grond van de mogelijkheid dat de troepen van een christenstaat langs dezen weg in de noodzakelijkheid zouden kunnen worden gebracht orn een Mahouiednansch leger tegen dat eener christelijke natie hulp te verleenen. Ook de bepaling, waarbij den Sultan de bevoegdheid wordt gegeven, om zonder goedkeuring der mogendheden over de herbenoeming van vorst Alexander als gouverneur van Oost-Rurnelië te beslissen, zou voor Rusland geheel en al onaannemelijk zijn. T it r* Ie ij e. Volgens de Neue freie Pr esse heeft de Russische regeering, met betrekking tot de vredesonderhandelingen te Bukarest, aan de Por te hare inzichten medegedeeld, met welke de overige mogendheden zich hebben vereenigd. Zij zijn in de volgende vier punten saam- gevat: 1. De vrede tusschen Servië en Bulgarije moet worden gesloten op den grondslag van het tractaat van Berlijn; 2. Alle politieke vragen, die den Sultan en Europa aangaan, moeten uitgesloten blijven; 3. De quaestie der politieke vluchtelingen moet door eene gemengde commissie worden opgelost4. De vertegen woordigers tier mogendheden te Bukarest moeten op de hoogte worden gehouden van den loop der onder handelingen en op hunne opmerkingen moet worden acht geslagen. Zuid-Afrika. Te Kaapstad hebben in 't laatst van Januari ernstige botsingen plaats gehad tusschen de Maleiers en de politie. De eersten wilden, ondanks liet verbod der overheid, op 't in het midden der stad gelegen en gesloten keikhof een lijk begraven. Toen de politie zich verzette, kwamen zij met duizendtallen opdagen, om hun wil door te zetten. Daarop zijn de vrijwilligers onder de wapens geroepen een honderdtal werd van munitie voorzien, en déze vormden een cordon om 't kerkhof. Verscheidene Maleiers weiden gearresteerd de rust was weldra hersteld. Keiuengd Kiiitenlaiiriscli Nieuws. New-York. In de stad New-York zijn in 1885 geboren 30038 kinderen, er zijn '11716 paren gehuwd, 720 paren door denzelfden geestelijke, 6 blanke mannen trouwden met negerinnen, 7 negers, 3 Chineezen en 3 Japanneezen trouwden met blanke vrouwen, 96 mannen en 34 vrouwen trouwden voor de 3de en 3 mannen en 1 vrouw voor de 4de maal. De meeste huwelijken werden gesloten op den leeftijd van tusschen de 20 en 25 jaren. Er werden 159 vondelingen op genomen, 54883 vrouwen en 19489 mannen door de politie gevangen genomen, waarbij het veel grooter getal vrouwen dan mannen opmerking verdient. De begrooting van stedelijke uitgaven voor 1886 bedraagt 35y2 millioen dollars; daarvan is 7^ mill, noodig voor de betaling van interest, 3% mill, voor aanleg en onderhoud van openbare werken, 3% mill, voor politie, ruim 1 mill, voor het schoonhouden der straten, l3/4 mill, voor brandweer, 4V4 mill, voor openbaar lager onderwijs en 1 */4 millioen voor instel lingen van weldadigheid. Onlangs is in deze wereldstad eene maatschappij opgericht, die de voornaamste straten onder den grond met spoorwegen zal doorkruisen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2