Buitenland. Op de aanvrage der heeren Filet te Venlo en Hai'togh te Rotterdam om concessie tot den aanleg van een stoomtramweg Iersekendam naar 't spoorweg station Kruiningen, is gunstig beschikt. Concessionarissen zullen echter niet tot den aanleg van den weg overgaan, voordat door Iersekenaren voor minstens f 15,000 aandeel in de zaak genomen is. Het aantal groote ondernemingen dat in Nederland goede winsten afwerpt, wordt van jaar tot jaar kleiner, merkt de Haagsche correspondent der Zutph. Ct. op. Er ligt een fatum op onze naamlooze vennootschappen. Zelfs in de goede jaren van '74 tot '80 bleven de gemiddelde dividenden ver beneden hetgeen als een behoorlijke kapitaalwinst kan worden aangemerkt; maar tegenwoordig zijn er veel meer die geen dan die wel winst maken. In België trekt hetzelfde ver schijnsel de aandacht. Nu tien jaren geleden werd circa '10 millioen als dividend uitgekeerd aan aandeel houders van Belgische kolenmijnen; in '84 was dat cijfer reeds tot 2 millioen gedaald. En wat wel opmerkelijk, is, in denzelfden tijd is het aandeel van den arbeid in dezelfde mate gestegen als het aandeel van het kapitaal daalde; vóór '10 jaren werd er in Belgische kolenmijnen aan arbeidsloon uitbetaald 53 millioen, thans daarentegen 71 millioen per jaar. Te recht noemde de heer Goeman Borgesius, aan wiens redevoeringen over de sociale quuestie ik deze bij zonderheid ontleen, die cijfers zeer merkwaardig en leerzaam; want het is een scherpe illustratie, op de bewering der sociaal-democratie, dat het kapitaal den arbeid uitzuigt en jaar op jaar een grooter deel voor zich eischt. In de Vergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs, te 's Gravenhage gehouden, maakte de lieer J. Van der Toorn eenige opmerkingen omtrent de haven van Scheveningen. Met de voorbeelden van het Nieuwediep, Ilarliugen en Vlissingen voor oogen, wees hij er op, dat men van een haven te Scheve ningen niet het resultaat kon verwachten, dat Den Haag zou worden hei-schapen in een handelsplaats. De haven zou uitsluitend moeten dienen als vissehers- haven, Wanneer de haven van Scheveningen echter om krijgskundige redenen met een fort moest worden begiftigd, dan ware het z. i. beter dat zij geheel achterwege bleef. Den Hang werd dan in zekeren zin een versterkte plaats; zij stond dan aan vernieling bloot door bombardement, terwijl zij thans, als open stad, staat onder bescherming van het volkenrecht. De heer Van der Toorn deelde verder mede, dat de plannen van den heer Siccama thans als geheel ver vallen moeten worden beschouwd, en gaf, na een kort overzicht der vroegere ontwerpen, zijn denkbeelden ten beste omtrent den weg, die bij verdere, plannen moest worden gevolgd. Kmist, Wetenschap en Letteren. De muurschildering, die bij de restauratie van de Pancratiuskerk te Tubbergen werd ontdekt, is, naar aan de Zw. Ct. wordt bericht, weder onder de kalklagen door de witkwast verborgen geworden. De schildering betrof de voorstelling van den kerkheilige Christoffel, die volgens de legende in Syrië geboren was en onder de' regeering van Decius den marteldood ondergaan heeft. In de nu overdekte muurschildering was hij voor gesteld in eene reusachtige gedaante, het kind Jezus op zijne schouders dragende door het water. Het gewone bijschrift Christophorum vidects, posseci tulus eas, was er echter niet bij te onderkennen. Als men eenige moeite had willen aanwenden, dan had men dit middeneeuwsche gedenkteeken, als eene hulde aan de oude kunst, wel kunnen restaureeren. De heer M. Romein, milit. apoth. te Utrecht, meldt in het Tijdschrift der Ned. Maatschappij ter bevordering van nijverheid: Zooals men weet, wordt caoutchouc uit tropische planten verkregen en hoewel men ook in Europa vele planten vindt, die eene stof bevatten, overeen komende met de gom-elastiek, wordt zij uit deze echter niet bereid. In den laatsten tijd evenwel heeft men zich in Duitschland met de vraag bezig gehóuden, of men van deze planten (b.v vele Sonchussoorten, Lactuca sativa, Euphorbia officinalis, Aselepias cypa- rissias e. a.) bij het bereiden van caoutchouc geen gebruik zou kunnen maken. Tot dit doel heeft dr. G. Kassner, eerste adsistent aan het pharmaceutisCh instituut van de universiteit te Bres 1 au, verschillende planten, behoorende tot de familie der Compositieën, aan een onderzoek onderworpen. In het bijzonder heeft hij zich bezig gehouden met den ook bij ons bekenden ganzedistel Sonchus oleraceus. Hij kwam tot de slotsom, dat deze plant voor het genoemde doel geschikt zou zijn, indien de bijproducten op eene nuttige wijze gebruikt kunnen worden. Uit 400 deelen drogen ganzedistel verkreeg hij 0.187 pCt. zuivere caoutchouc; bovendien de volgende stoffen als bijproducten5 pCt. zaadpluis, welke hij voor papierbereiding of dergelijke zaken aanbeveelt, eenige procenten gele en groene kleurstof, was- en vetsoorten, en eindelijk 92 a 93 pCt. van het uitgetrokken kruid als belangrijk veevoeder. Het slagen van deze industrie wordt vooral beheerscht door de vraag, of de uit getrokken distel aan de verwachting kan voldoen, die de heer IC. er als veevoeder van koestert. Hier te lande wórdt de ganzedistel als een lastig onkruid beschouwd, hoewel zij aan den anderen kant door het vee gaarne wordt gegeten en door de bijen veelvuldig wordt bezocht. Zweden. Hoe ook de voorstanders van beschermende rechten hun best doen, zij hebben weinig kans van slagen. Het voorstel, om rechten te heffen van verschillende behoeften, alsgraan, katoen en machines, dat bij den Rijksdag is ingekomen, is door 28 leden der Eerste en 41 der Tweede Kamer geteekend. In de Eerste Kamer werd het bestreden door den heer Helund, terwijl de bekende socialistische agitator August Palm in eene druk bezochte vergadering trachtte te bewijzen, dat de voorgestelde rechten op levensmiddelen wel de schatkist zouden verrijken, maar dat vier vijfden van die nieuwe lasten door den minderen man zouden worden gedragen. De vergadering nam het volgende besluit: «Daar alle inkomende rechten op levensbehoeften indirecte belastingen zijn, welke het hardst drukken op den werkenden stand en daarom in de hoogste mate onrechtvaardig zijn, zoo protesteert deze vergade ring er tegen; en daar het rechtlooze volk niet andeis dan door protesten zijne meening kan uiten, geeft het de hoop te kennen, dat de billijk denkende leden van den Rijksdag met alle kracht zich tegen zulke invoer rechten zullen verzetten." Er zou nog eene groote demonstratie van werklieden tegen het bedoelde voorstel volgen. O ixitsolil and- De Kölnische Zeitung heeft vernomen dat de Prui sische Regeering bij den Landdag zes of zeven wets ontwerpen zal indienen betreffende de versterking van het Duitsche element in de oostelijke provinciën, waarvan vier reeds zeer spoedig te wachten zijn, nl. een ontwerp betreffende kolonisatie, een op hel school verzuim en twee rakende de aanstelling van onderwijzers en geneesheeren. Het nioet namelijk gebleken zijn, dat de Poolsche propaganda niet alleen tegen de Duitsche onderwijzers, maar ook tegen Duitsche artsen geiicht was. Het wetsontwerp op de kolonisatie zal voorstellen, gelden te bestemmen voor den aankoop van alle lande rijen, die in gerechtelijken veiling komen, ten einde die aan Duitschers in huur te geven. JEngeland. Men meent teekenen van eene scheuring onder de Iersche home rulers waar te nemen. De heer O'Connor is zoowel te Galway in Ierland als te Liverpool in Engeland tot lid van het Parlement gekozen; hij heeft voor het laatste district aangenomen, zoodat te Galway eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Nu beveelt Parnell een gematigden home ruler aan, kapitein O'Shea, die bereid, is de oplossing aan te nemen, welke Gladstone aan de Iersche quaestie wenscht te geven; maar de heer Healy en tien andere Iersche parlementsleden begunstigen de candidatuur van een zekeren Lynch, een onbuigzaam intransigent. Bij het Parlement is een bill ingediend, waarbij wordt voorgesteld om voortaan de herbergen te Londen op de Zondagen slechts tot '10 (in plaats van 11) uren des avonds vergunning te gevenin de groote steden buiten Londen tot 9 (in plaats van tot 10) uren, en op het land zullen in de herbergen des Zondags slechts bona fide reizigers mogen worden toegelaten. IV oord-Amerika. Na twee weken onderhandelingen met de bestuurders, om den dagelijkschen dienst tot 42 uren te verkorten, hebben de koetsiers der New-Yorksche tramways het werk gestaakt. Daar zij geene voldoening voor hunne eischen zagen opdagen, hebben zij Woensdag hun besluit aan 't bestuur te kennen gegeven, zoodat van dien dag af, op de verschillende lijnen der stad geeri enkel tramrijtuig heeft kunnen rijden. Het publiek trok partij voor de werkstakers, en er rezen van alle kanten zoovele klachten op, dat de bestuurders wel hebben moeten toegeven, en de vermindering van werkuren werd toegestaan. Men denkt dan ook, dat het werk weder zal zijn hervat. In de kolen-districten van Pennsylvania schijnt de werkstaking ook tot een goed einde te zijn gekomen; althans de rust is hersteld. De onderhandelingen tusschen werklieden en patroons werden door een gunstigen uitslag bekroond. De ijzer nijverheid had vooral door dezen toestand te lijden, daar de meeste smeltovens stil stonden tengevolge van het gemis aan kolen. Men beschuldigt vooral de Hon garen, die hier in groot getal woonachtig zijn, aanleiding gegeven te hebben tot de hevige wanordelijkheden die het afzenden van troepen hebben veroorzaakt. Servië. Omtrent den financiëelen( toestand van Servië heeft het departement van buitenlandsche zaken te Londen een bericht openbaar gemaakt van den heer Johnstone. Deze deelt mede, dat de begrootingen voor 4883 en '1884 wel een batig slot op het papier toonden, maar dat inderdaad er tekorten waren, Althans in de helft van 488i was een nieuwe leening van '12 millioen gulden en verhooging der directe belastingen noodig. De begrooting voor 4 885 wees bij een raming van 22 millioen gulden een overschot aan van f 25,000, maar ten slotte bleek er een tekort van 5 millioen te wezen. Juist toen de oorlog met Bulgarije begon, was de regeering in geldnood, zoodat zelfs de rente der zoogenaamde Russische goud-leening niet kon betaald worden, ofschoon daarvoor slechts 95.000 noodig was. De oorlogsleening van October jl. deed de schuld stijgen tof. 402 millioen gulden, waarvoor elk jaar bijna 6 millioen noodig is. Daarenboven is de handel door den oorlog verlamd. Schier alle inkomsten zijn verbonden en de belastingdruk kan moeiolijk verzwaard worden. De tekorten over 4885 en '1886 tracht men nu te dekken door de nieuwe tabak-regie. De Econo mist wenscht Engeland geluk, dat Servische schuld niet daar is geplaatst: het grootste deel zit te Weenen! Gemengd Biriteiilaudscli Nieuws. Eenigen tijd geleden meldde het Organe de Mons dat de Amerikaansche spoorwegkoning Van der Bilt een gedeelte van zijn fortuin bestemd had voor de bloedverwanten zijner ouders, die van een zekere familie Dieu, uit de Borinage in België afkomstig waren. Verscheidene personen met dien naam hebben zich dientengevolge aan de buraeux van het provinciaal gouvernement aangemeld, en kwamen daar tot de teleurstellende ervaring, dat het bericht van genoemd blad slechts een verzinsel was. Verdi, die eenigen tijd geleden het besluit nam om zijn opera «Othello" niet het eerst in Milaan te laten opvoeren, daar hij over verschillende zaken ontevreden was, ontving dezer dagen een adres, dat door de voornaamste personen van Milaan was onder teekend en waarin den maestro in de vleiendste bewoordingen verzocht werd om aan zijne laatste besluit geene uitvoering te geven. Verdi antwoordde aan de brengers van het adres, den gebroeders Corti, dat zijn toenemende ouderdom hem de grootste voor zichtigheid bij het leggen der laatste hand aan zijn laatste werk vorderde, en dat hij nog eenige maanden noodig had om het werk te voltooien. Hij zeide door het adres zoo getroffen te zijn, dat hij in 4887 aan den wensch hoopte te knnnen voldoen. Te Liverpool koesteren de Engelsche matrozen tegenwoordig haat tegen de vreemde matrozen, die in het tehuis voor matrozen hunne diensten aanbieden. In deze havenstad, zijn thans vele matrozen zonder werk, er bieden zich veel meer matrozen aan, dan er aangenomen kunnen worden. In vele gevallen geven de kapiteins van Engelsche schepen de voorkeur aan vreemde matrozen, daar deze zooals zij zeggen, volgzamer en ijveriger dan hunne Engelsche collega's zijn. Bismarck heeft aan de Duitsche beambten en militairen verboden, met Poolsche vrouwen te trouwen. Frederik de Groote dacht daar anders over. Toen hij bij de eerste verdeeling van Polen in 4772 ook een stuk kreeg, wilde hij dat slecht bevolkte land zoo snel mogelijk van getrouwe onderdanen voorzien. De uitgestrekte staatsgronden werden in behoorlijke per- ceelen verdeeld en aan ontslagen onder-officieren ter belooning geschonken. Aan deze tot grondeigenaren bevorderde onder-officieren droeg de koning in eene afzonderlijke order op, zoo spoedig mogelijk naar vrouwen om te zien, en vooral niet dan met Poolsche vrouwen te trouwen. Zij moesten voor die vrouwen goede en eerzame mannen zijn, en alleen daarop staan dat er in huis niets dan Duitsch gesproken mocht worden; mocht eene of andere vrouw beproeven, zich aan die verplichting te onttrekken, dan moesten hunne mannen in 's Hemelsnaam niet vergeten dat zij eenmaal in 's konings dienst den onder-officiersstok gehanteerd hadden. Een meisje van negen jaar is verleden week te Liverpool overleden ten gevolge van den schok, door een sneeuwbal veroorzaakt, die haar aan het achter hoofd getroffen had. Te Meran is overleden de vorstin Mathilde van Th urn en Taxis, eene dochter van vorst Johann Alois III van OettingenSpielberg. Haar dood ver levendigt de herinnering aan de geschiedenis van haar tweeden zoon, prins Paul. Deze had als luitenant der artillerie in Beieren de aandacht van koning Lode wijk II getrokken, wiens adjudant en verklaarde-

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2