ZÏERÏKZEESCÏÏE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 12. Zaterdag 13 Februari. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. 1AKGNAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 12 Februari 188 6. Het Statistisch instituut deelt de volgende bijzonder heden mede omtrent de huwelijken in 1874 tot 1884. In die elf jaren valt een gestadige daling der liuwelijkstrequentie op te merken, alleen het jaar 1884 was iets hooger dan in 1883. In 1874 was het aan tal huwelijken per 1000 inwoners 8.38 en in 1883 nog slechts 7.10, welk cijfer voor 1884- steeg tot 7.18. De cijfers van de verschillende provincies zijn zeer utteenloopend. Noord-Holland staat voortdurend bovenaan in de lijst met Fijesland, Groningen en Drente, terwijl Noord-Brabant en Limburg onderaan staan. In 1874 was het hoogste verhoudingscijfer 9.20 voor Noord-Ilolland, het laagste 7/15 voor Noord- Brabant en in 1884 het hoogste weder voor Noord- Holland 7.93, het laagste voor Limburg 5.58. Van de vijf grootste gemeenten was in 1884 de huwelijks- trequentie het hoogste te Utrecht en Amsterdam (7.87 en 7.86), daarna volgde Den Haag met 7.66, dan Rotterdam met 7.59 en eindelijk Groningen met 7.42. In die cijfers zijn echter in de verschillende jaren de grootste afwisselingen te bespeuren. Zoo stond Groningen in 1875, 1876 en 1877 bovenaan met 9.80, 10.08 en 9.95, terwijl 's Gravenhage No. 1 was in 1880, 1882 en 1883 met 8.97, 7.99 en 8.02. Maar al werd er minder getrouwd, er werd niet later getrouwd. Integendeel; onafgebroken stijgt het percentage der beneden de 21 jaar en bijna onafge broken dat der tusschen de 21 en 25 jaar huwenden. In 1874 waren er per 100 huwende mannen en vrouwen resp. 2.27 en 8.91 beneden de 21 jaar, in 1884 resp. 3.61 en 14.13, van 21 tot 25 jaar in 1874 mannen 24,16, vrouwen 33.30 en in 1884 mannen 28 02, vrouwen 35.26. Bij hooger leeftijd begint bij vrouwen onafgebroken daling van percentage, met eenige stijging weder bij de zeer oude (van 60 tot 65 en 65 tut 70), waarbij het percentage aan zeer groote sprongen onderhevig is; bij mannen blijft van de leeftijdsklasse van 25 tot 30 het percentage vrij onveranderd (in 1874 32.10 en in 1884 32.95) om bij hooger leeftijden voor daling plaats te maken. Tot leden van het «Internationaal Instituut voor de Statistiek", tot welks oprichting in het vorige jaar op voorstel van prof. rar. Neumann Spallart is besloten, zijn voor Nederland benoemd de heeren mrs. J. L. De Bruyn Kops, lid der Tweede Kamer, en hoofd redacteur van De Economist en A. Beaujon, hoog leeraar te Amsterdam en directeur van het Statistisch Instituut. Tot eerelid is de oud-hoogleeraar mr. S. Vissering benoemd. Naar men mededeelt, zal een groot deel der lustrum feesten van de Utrechtsche Unversiteit in de kerken aldaar gegeven worden, n.l. die gedeelten, welke zich door het meer plechtige dat hun aankleeft, van de eigenlijke «feesten" afscheiden. Zoo zullen o. a. de feestrede in de Domkerk, de cantate in de Buurkerk (die de grootste ruimte aanbiedt) uitgevoerd worden. Volgens gedane opmeting zullen in de laatste kerk ruim 2000 goede zitplaatsen kunnen aangeboden worden. Aanvrage tot gebruik dier kerken zijn door het bestuur met de meeete welwillend beantwoord. In eene kleinsteedsche kerkvergadering wordt het K.uijper-vraagstuk besproken. Een der broeders, wiens zuiverheid in de leer sterker is dan die in de taal, zegt: »De Heere slaat mijn gade 1" De secretaris der Ned. Vereeniging tot bevordering der Zondagsrust heeft aan de afdelingsbesturen en h h. correspondenten eene circulaire gezonden van den volgenden inhoud «Op de algemeene vergadering, 25 Nov. 1.1. te 's Gravenhage gehouden, werd ter vervanging van de motie-Leiden, op den beschrijvingsbrief voor komende, eene motie van prof. M. A. Gooszen aan genomen van den volgenden inhoud: «De algemeene vergadering, het hoofdbestuur dank «zeggende voor hetgeen het reeds gedaan heeft tot «bevordering van de Zondagsrust, verzoekt tevens, «dat door de zorgen van het hoofdbestuur een «vlugschrift worde uitgegeven, waarin bijzonder «de aandacht wordt gevestigd op de vruchten van «koop en verkoop op den Zondag, en zulks, nadat «daartoe door raadpleging van de afdeelingen en «correspondenten nadere bouwstoffen zijn verzameld." Ingevolge deze opdracht heb ik de eer u namens het hoofdbestuur de volgende vragen te stellen, met beleefd verzoek die met bestaanbaren spoed te willen beantwoorden aan het adres van den heer H. P. Schim van der Loeff, lid van het hoofdbestuur te Gouda: 1. Hoe staat het met koop en verkoop op Zondag binnen het ressort van uwe afdeeling of corres pondentschap? 2. Kan ook approximatief worden opgegeven, hoevele neringdoenden en binnen dat ressort: a. den geheelen dag winkel sluiten b. een gedeelte van den Zondag (en welk ge deelte) sluiten? 3. Kunt u ook oorzaken aangeven, die wellicht het koopen op Zondag in de hand werken 4. Behoort daartoe misschien ook het uitbetalen der werkloonen op den Zaterdagavond? a. wanneer worden ten uwent de loonen aan het werkvolk uitbetaald, en wel, door hoeveel patroons op den Zaterdagavond, door hoeveel patroons op andere tijdstippen, en wanneer; hoeveel werklieden worden daarbij door iederen patroon betaald? 5. Wat zijn ten uwent de voor de hand liggende en in het oog loopende riadeelen, die uit het ver- koopen op Zondag voortspruiten, bij verschillende takken van nijverheid 6. Zijn er wellicht middelen aan te geven, die de oorzaken tot het verkoopen op Zondag kunnen uit den weg nemen, het koopen en verkoopen tegen gaan, de kwade gevolgen opheffen? 7. Kunnen als zoodanig ook in aanmerking komen comparities met werkgevers, werklieden, enz. of ook, wat in Zwitserland wordt toegepast, opwekking aan de leden der vereeniging, om alleen te koopen bij winkeliers, die op Zondag sluiten? Namens het hoofdbestuur voornoemd Otto Sohrieke, Secretaris Pijnacker, 5 Februari 1886." Men is thans druk bezig met het afschilderen en decoreeren van de Kurzaal en de overige benedenzalen van het Scheveningsche Kurhaus. De directie maakt bekend, dat zij de exploitatie dit jaar in eigen beheer zal nemen. Het is haar nu reeds gelukt eene overeen komst voor het geheele seizoen, namelijk van 12 Juni tot 30 September te sluiten met het beroemde Phil- harmonische orkest van Berlijn, onder leiding van professor Manstedt, dat zich verleden jaar gedurende slechts zes weken te Scheveningen deed hooren en thans tot 80 personen is versterkt. Tegen een apotheker te Amsterdam is een vervol ging ingesteld omdat hij, in strijd met de wet, regelende de uitoefening der artsenijbereidkunsfc, zonder recept geneesmiddelen heeft afgeleverd. Het Hbl. behandelt, met het oog op de aanstaande hervatting der Kamerzittingen, de vraagwat staat ons te wachten? liet stelt zich voor, dat de gang van zaken deze zal zijn Zoodra de grondwetsherziening aan de orde komt, zal de rechterzijde voorstellen, 't eerst hoofdstuk X te behandelen. De liberalen zullen zich daartegen wel niet verzetten. De rechterzijde zal dan haar artikel 194 tegenover dat der regeering moeten stellen. Blijft zij bij haren eisch: alles of niets, dan zal 't weder van de volledige opkomst afhangen, of haar voorstel al dan niet wordt aangenomen. Gaat 't door, zoo is het ministerie ge noodzaakt af te tredenhet kan zich niet neerleggen bij eene geheele omverwerping van art. 194. Wordt het voorstel verworpen, en evenmin dat der regeering of een tegenvoorstel der liberalen aan genomen, dan kan men wel de grondwetsherziening als mislukt beschouwen, en 't zal dan enkel de vraag zijn, of enkele hoofdstukken, n.l. die over de troonopvolging en de defensie, nog uit de schipbreuk géred kunnen worden. Uitkomst ware alsdan alleen te verwachten, indien de partijen konden goedvinden, althans ook het kies recht te regelen, ten einde de op breederen grondslag opgebouwde Staten-Generaal over de schoolquaestie te laten beslissen. Of een verzoenings-artikel omtrent de school, öf partiëele grondwetsherziening, welke het kiesrecht insluit geen andere uitweg schijnt er te bestaan, zal ons parlementair stelsel niet aan eene proef woi den onderworpen, welke voor de natie eene ernstige beproeving dreigt te worden. Voor de derde maal in dit jaar is Marken door ijs van de buitenwereld afgesloten. Van Tessel meldde men, dat de oostenwind en sterke eb Zondag vrij wat zwaar ijs van de Zuiderzee aanvoerden. Sommige ijsvelden bleken ruim -.2 voet dik te zijn. Onze oorlogsvloot bestond op 1 Januari uit: A. Schepen tot verdediging van kusten, zeegaten, reeden en stroomen, als: '1°. gepantserde schepen, 4 ramschepen, 2 rammonitors ie kl., 5 idem 2e kl., 5 monitors 2e kl., 5 stoom-riviervaartuigen2°. on gepantserde schepen31 stoomkanonneerbooten, 3 torpedo-booten, groot model, en 20 torpedo-booten, klein model. B. Schepen voor algemeenen dienst, als: 1°. ge pantserde schepen: 2 ramtorenschepen; 2°. ongepant serde schepen, 8 schroefstoomschepen le kl., 1 schroef- stoomschip 3e kl., 4 schroefstoomschepen 4e kl., 1 raderstoomschip en 1 zeilschooner. C. Schepen bestemd voor bijzondere diensten, als: 1°. wacht- en kostschepen: 2 fregatten, 1 korvet en 1 oud-schroefstoomschip 4e kl., 2°. instructie- en exercitie-vaartuigen: 3 fregatten, 2 zeilkorvetten, 1 schoonerbrik, 2 brikken (ijzer), 1 schroefstoomschip 2e kl., 1 zeilkorvet (ijzer), 1 kanonneerboot, 1 oud- schroefstoomschip 3e kl., 1 drijvende batterij, 1 flotillevaartuig en 1 kanonneerboot. D. Schepen der Indische militaire marine: 2 korvetten, 1 oud-schroefstoomschip le kl., 2 rader stoomschepen 2e kl., 2 raderstoomschepen 3e kl., 5 raderstoomschepen 4e kl., 14 schroefstoomschepen 4e kl. en 3 openings-vaartuigen. Maandag is, naar het Rott. Nbl. uit goede bron verneemt, tusschen de autoriteiten der Nederlandscha posterijen en die van Engeland geconfereerd over de invoering van den postpakkettendienst tusschen Enge land en Nederland. Wanneer de onderhandelingen slagen, waaraan bijna niet te twijfelen valt, zal van af 1 Maart a.s. ook gelegenheid bestaan, postpakketten naar en van Engeland te verzenden.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1