FIJNE TOILETZEEP. ADVERTENTIEN. DE FRANSCHE MODISTE, Stempel J. J. GEULEN, Middelburg. ing iei't ien, die ijke len. Zij and de be- aar tot teel net nen len ers tuis en, en. len In ■er- eid en ste :de- ei- tie en eds liet ing ;en de te bespoedigen. Tegelijker tijd heeft hij verklaard, dat de bepalingen van het tractaat van Berlijn niet mogen worden in discussie gebracht. De andere mogendheden hebben Ruslands voorstel aangenomen. Ofschoon Rusland den rol speelt van bemiddelaar in het belang van den vrede, vertrouwt men te Weenen het niet en verdenkt men de Russische diplomatie, dat zij Oostenrijks in vloed in Servië tracht ten gronde te richten. JOoxtsolilancl. De ICöln. Volksztg. deelt eenige bijzonderheden mede omtrent de strekking der nieuwe, kerkelijke wet, welke bij den Pruisischen Landdag zou worden ingediend, en welker hoofdinhoud door den Pruisischen gezant, den heer von Schlözer, aan den paus zou zijn mede gedeeld. De paus zou niet tevreden zijn met de wet. Volgens het Keulsche blad, zouden de professoren aan de katholieke theologische faculteiten en inrichtingen van hooger onderwijs door den Staat, doch in overleg met de betrokken bisschoppen worden benoemd. De bisschoppen zouden daarentegen de leiders aanstellen der convicten voor de studenten der theologiedoch de toestemming der overheid in de keuze blijft noodig. Ook de hoofden der practisciie seminariën voor priesters, waarin de tot priester bestemden, na volbrachte aca demische opleiding, hun kerkelijke opleiding ontvangen, zullen door de bisschoppen benoemd worden, maar onder bekrachtiging van den Staat. Het eindexamen der theologen, na afloop van den academisclien cursus, zal door een regeeringscommissaris moeten worden bijgewoond. Gemengd Buiteiilandscli Nieuws. Sedert eenigen tijd hebben de appelen uit, Italië, Spanje, Portugal enz., in de wandeling Sinaasappelen genoemd, een gedachten concurrent gekregen in die van Palestina. De Duitsche, maar vooral de Engelsche cornmissiën fcot onderstand van behoeftige Israëlieten, aldaar, hebben op groote schaal gaarden en velden in de omstreken van Zepliat, Tiberias en Jeruzalem doen aankoopen, om er die vrucht in cultuur te brengen. De onderneming is uitstekend geslaagd en honderden arme gezinnen zijn er door aan den kost gekomen. De Palestijnsche appel onderscheidt zich door zoeteren smaak, fijner samenstel, gering aantal en kleinere pitten en voorts door meer ovalen vorm bij dunner schil. De aftrek, ook in Nederland, is reeds aanzienlijk en voor het Heilige Land belooft die cultuur een bron van bestaan en ontvangst te worden. Uit Nykoping, in Zweden, wordt van 20 Januari bericht, dat de sneeuw, welke op dien dag viel, over dekt was met zeer kleine donkere voorwerpjes, die bij nader inzien insecten bleken te zijn. De beestjes waren een millimeter lang en springlevend, niettegen staande een temperatuur van 0 graden. De vorige week werd ook te Barbe hetzelfde verschijnsel waar genomen. Van bijzondere hondentrouw wordt in een bericht uit Pruisisch Koningsbergen melding gemaakt. Freule v. Z. had een prachtigen Saint Bernhard, dien zij zelf had opgevoed en die zoozeer aan haar gehecht was, dat hij haar op al haar tochten vergezelde en beschermde. De freule was in den jongsten zomer eens bijna ver dronken, doch werd op haar hulpgeschrei door den hond uit het water gehaald. Uit een brandend huis, waarin zich niemand meer wagen durfde, redde de hond op bevel zijner meesteres een kind uit de wieg en bracht het door de vlammen veilig naar buiten. Plotseling werd later de fieule ziek en stierf zij. De onrust van den hond, zijn neerslachtigheid en het versmaden van al het. hem voorgezette voedsel bewezen genoegzaam, dat hij begreep wat er voorgevallen was, en daar hij zich niet van het lijk wilde verwijderen moest hij aan den ketting worden gelegd. Hij hield zich toen rustig tot het oogenblik der begrafenis, toen hij zich losrukte en den stoet naar het kerkhof volgde. Toen de kist in het graf zonk hadden onderscheiden mannen het werk den hond te beletten haar achterna te springen, en toen het graf was gesloten bleef de hond op het kerkhof achter, waar men hem den volgenden ochtend dood op den grafheuvel zijner meesteres liggen vond. De Parijsche schilder Jorain, zegt de World, die tegenwoordig chef der viveurs is (zij noemen zich nu «Pannés"), heeft, terwijl hij wanhopig was, omdat hij zich zoo doodelijk verveelde, een nieuw soort sport uitgevonden, en wel hardrijderij van slakken (courses d'escargots). De renbaan is eene lange, gladde plank, aan het boveneind waarvan een licht geplaatst wordt, waar de slakken heen kruipen, als het overig deel in duisternis wordt gehuld. Op de baan zijn kleine hindernissen en een beekje aangebracht, en de slakken, waaronder reeds beroemde harddravers zijn, worden, -bij het «handicap" draven zwaarder gemaakt, doordien men kogeltjes van klei op de dieren vastplakt. Be wonderdadige werking der natuur. De Chicago Tribune zegt Hoe wonderbaar is toch de werking der natuur! In de tropische gewesten, waar de mensch niet gaai ne arbeidt, groeit de dadel, de palm, de broodboom. In gematigde luchtstreken vindt de mensch die wil werken, arbeid en het klimaat maakt dien arbeid er tot een genot. In de hooger gelegen landen is de beer gekleed met een dikke pels, en de inboorlingen aan de IJszeeën zijn in staat de felheid van het weer te trotseeren. In Nebraska wordt de man die verdacht wordt een moord te hebben bedreven door de menigte uit de gevangenis gehaald en aan den naastbijzijnden boom opgehangen. Doch ziet, er zijn maar weinig boomen in dien Staat en velen uit Nebraska ontkomen daardoor. In het Noordsche Idraetsblad komt eene levens schets voor van den ouden Paulsen, den vader der bekende schaatsenrijders, De «oude Paulsen", heet het daarin, is nu 66 jaar en commandeert niet langer bij de zeilwedstrijden, noch maakt de «kunsten" op de scbaatsenrijdersbaan; hij moet geholpen worden, om van en in died te komen. Paulsen is schaatsenrijder geweest, zoolang de beenen naar hem wilden luisteren. Nog op 50jarigen leeftijd deed hij zijne sprongen tot groote verbazing van oud en jong. «Wat men goed wil leeren, moet jong geleerd worden", zeide hij en zoo begon een zijner dochtertjes met haar vierde jaar reeds schaatsen te rijden de beenen wilden haar niet dragen en daarom, spalkte hij ze. Voor een «kunstrit", die eenige jaren latei' gehouden werd, droeg men haar op den arm naar de baan, waai- zij zich zoo goed hield, dat alle handen in beweging kwamen, om haar toe te juichen. Hare broeders begonnen hunne oefeningen op 6 a 7jarigen leeftijd onder de leiding van hun vader, die daarbij stelselmatig van het gemakkelijke tot het moeilijke overging en hun steeds voorhield, op beide beenen te rijden. Zooals het dikwijls gaat, de leerlingen zijn den meester boven het hoofd gewassen, maar het belet niet, dat een glimlach het gelaat van den oude verheldert, wanneer hij vertelt van de overwinningen en de medailles, die «zijne jongens" behaald hebben. In de Nouvelle Revue wijdt Georges Salomon eene beschouwing aan de dienstboden van beiderlei kunne, waarin een treurig tafereel wordt opgehangen van deze klasse der Franscbe maatschappij. Zij levert, in vergelijking met andere soorten van dienstbaren, het geringst aantal huwelijken. Het zedelijk gehalte laat daarenboven zeer veel te wenschen over, gelijk met cijfers wordt aangetoond. Het beste geneesmiddel acht de schrijver de grootst mogelijke beperking van het aantal huisknechts. Moedig jongelieden aan zich op landbouw en nijverheid toe te leggen, maak van hen flinke werklieden, die zich een eerbaar meisje tot vrouw kiezen, en de kansen eener dienstbode, om tot een gelukkig huwelijk te geraken, worden belangrijk grooter. Dat zal een nieuwe prikkel voor haar zijn om deugdzaam te blijven, waardoor zij zelve en de maatschappij het meest gebaat zijn. Een geabonneerde op Der Landwirth vroeg aan de redactie in welke verhouding het voedings.-gehalte van rundvleesch tot dat van varkensvleesch stond; hij wilde gaarne weten welke vleeschsoort het voed zaamste was. De redactie riep de hulp in van dr. C. Aschman, scheikundige aan het contröle-station en hoogleeraar aan de akkerbouwschool te Ettelbrück. De heer A. antwoordde bij brief van 17 Jan., gelijk Der Landwirth van 20 Jan. meedeelt, dat hij gaarne bereid was inlichting te geven, waarop hij aldus voortgaat «Veroorloof mij al dadelijk de opmerking te maken, dat er een aanzienlijk verschil bestaat tusschen vet, tamelijk vet en mager rund- en varkensvleesch. Om die reden heb ik het geraden geacht, het navolgende overzicht te maken, hetwelk de vraag in velerlei zin toelichten kan. A. Rundvleesch. Proteïne-stoffen, vet vleesch bevat 18.40 pCt. Zeer Tamelijk vet 20.41 20.50 Vet. 19.20 pCt. 5.19 1.01 Gemiddeld. 19.80 pCt. 8.49 pCt. B. Varkensvleesch. Vet vleesch bevat. 14.54 pCt. 37.34 pCt. Mager 20.25 6.26 Gemiddeld. 17.39 pCt. 21.80 pCt. Rundvleesch is dus voedzamer dan varkensvleesch." Ldb. Ct. Als' afdoend middel om het beslaan van venster glazen in den winter te voorkomen, geeft een Duitsch blad 't volgendeMen plaatst eenige platte borden met sterk gedroogd chloorkalium onder de venster banken. Dit slorpt het water op en houdt de ramen droog. Door het chloorkalium vervolgens weder op het vuur te drogen, kan het telkens op nieuw dienst doen. Als men de glazen eerst met krijt besmeert en daarna met speksteenpoeder afwrijft, zal men ook nagenoeg geen last van beslaan hebben. INGEZONDEN. A propos van de «Conversie" Gezegend Nederland Staatsschuld 1069 millioen ruim (waaronder 1878 tot 1884 voor Atjeh enz. 115,734,000 guldens), rente per jaar f 31,878,448. 4.000,000 zielen 800,000 huisgezinnen, dus 160,000 hoofden van huisgezinnen: waaraf */4 (is dit te veel?) voor onvermogenden en vrijloopenden, rest 120,000 hoofden van huisgezinnen dus per hoofd f 266 per jaaralleen op te brengen als belasting voor renten onzer Staatsschuld. En dan zeurt men nog over conversie en ontlasting der natie met eenige tonnetjes 11 Gezegend Nederland EEN NEDERLANDER. ZEETIJDINGEN. VERTROKKEN. ZIERIKZEE. Febr. «Jasper", kapt. J. Battershill, naar Yarmouth. «Pride of the South", kapt. Pedlar, naar Yarmouth. Aan allendie ons blijken gaven van hunne deelneming in het verlies van onzen geliefden zoon en broeder, betuigen wij onzen wclmeenenden dank. J. C. BAL en Familie. a ix li aan allen voor de belang- stelling den 7en dezer betoond. C. J. VAN ZANDIJK. Zierikzee, 8 Februari 1886. De Weduwe en Erfgenamen van ADRIAAN ANKER, overleden te Zierikzee 2 November 1885, brengen hierbij ter algemeene kennis, dat, krachtens overeenkomstde zaken van den overledene op den bestaanden voet zullen worden voortgezet door de Weduwe en door den mede-Erfgenaam JACOBUS ANKER, die gemachtigd zijn, elk afzonderlijk, alle verbintenissen aan te gaan, tot het bedrijf be trekking hebbende. Zierikzee, 9 Februari 1886. A. VERSTEEG. J. ANKER Az. L. B. VERDOORN. J. DE VOS. A. P. ANKER. W. ANKER. A. VAN DUIN. Bij P. NOORDHOFF te Groningen is verschenen Maandelijksch tijdschrift voor de nieuwste modes van DAMESHOED ENTMUTSEN en COBFFEEES. Prijs per kwart, f 1,80, franco p. post f 1,95. Dit tijdschrift bevat geregeld maandelijks twee a drie PRACHTIGE PLATEN in kleurendruk met de laatste Parijsche modellen van DAMESHOEDEN etc.en tevens een duidelijke beschrijving benevens een overzicht der laatste modes. Men teekent in bij alle Boekhandelaren en Postkantoren en bij den Uitgever P. NOORDHOFF, te Groningen. Gr-a.iiixa.Ti.ve p. stuk 15 ct. doosjes van 3 st. 40 ct. Ohitxois; 25 70 Mede verkrijgbaar bij de Heeren A. M. E, VAN DISHOECK en A. C. DE MOOIJ, Zierikzee.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3