ZÏERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement lierihzee. 1886. No. 11. Woensdag1 10 Februari. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. De nieuwste soort predikers. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,-. Franco per post 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, g-elieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEÏVMAiV. Bij dit nommer behoort als Bijvoegsel een geïllus treerd Prospectus van het Weekblad Uilenspiegel Als praatjes de wereld konden hervormen, zou het duizendjarig rijk reeds lang gekomen zijnwant waarlijk de eeuw van Saturnus heeft niet zooveel tijd geduurd als er noodig is ge weest om achter elkander alle redevoeringen te houden, die sedert 1789 gehouden zijn, ten betooge, dat men met een enkelen maatregel ineens alle mensehen tevreden en gelukkig kan maken. De klachten nemen steeds toe, maar als eene besmettelijke ziekte, neemt ook de zucht om redevoeringen te houden en Tweede Kamertje te spelen, toe. Op een enkelen dag worden op die wijze in ons land een paar dozijn redevoeringen gehouden, waarbij met een ijver een betere zaak waardig, ieder mederedeneerend lid eene opinie verdedigt en als het dan eindelijk afgeloopen is gaat hij, dien de uitslag der stem ming een beetje gunstig geweest is, triomfantelijk naar huis, in de overtuiging, dat hij een handje geholpen heeft om de wereld te hervormen. "Wel heeft hij drie maal het woord gevoerd, maar hij heeft ook zonneklaar aangetoond, dat in art. zooveel het woord toch moet vervangen worden door evenwel en de mannen van evenwel hebben met 13 tegen '10 stemmen hun zin gekregen. Lieb Vaterland kannst rullig sein. Maar dat alles zijn onschadeljke vermaken, die men niet moet verstoren. Na afloop der vergadering wordt er nagepleit onder een bittertje of een glaasje zoogenaamd Beiersch bier, eene bruine vloeistof van zeer twjfeiachtigen smaak en onbekende bestanddeelen, volkomen passende bij de zoogenaamde discussie en de nagemaakte debatten, waarmede men zieh den tijd heeft gekort. De vergaderings-manie, die omstreeks 1874, dank zij de arbeidersbeweging, op de meest onrustbarende wjze epidemisch was geworden, was eindelijk een beetje tot bedaren gekomen, toen algemeen stemrecht en sociaal-democratie de ziekte heftiger dan ooit deden uitbarsten. We worden nu letterlijk doofgeschreeuwd door wereldhervormende redevoeringhouders. Het dolste van de zaak is, dat er nergens een be paald middel wordt aangegeven om de menschen tevreden te stellen. Dat verwondert ons niet, maar 't verdient toch opgemerkt te worden. Maar men dient ook te bedenken, dat deze vergaderingen eigenlijk een geheel ander doel hebben, dan oppervlakkig gezien, het geval is. Ze zijn het best met spiegelgevechten te ver- geljken, waarin men elkaar niet doodt, maar alleen schijnt te willen dooden; overigens blijft de zaak zonder gevolg. De heer A treedt op om te betoogen, dat alleen het socialisme de wereld kan redden en hij wordt luide toege juicht en daar het niemand invalt de onzinnige argumenten te bestrjden van hen, die het onmogelijke willen en alle eerlijke lieden het over het mogeljke eens zjn, ondervindt hj ook geen tegenspraak, wat hem doet gelooven gelijk te hebben. Op eene andere plaats treedt de heer B op om te betoogen, dat de bezitters alleen gelyk hebben en dat de anderen moeten zwijgen. De «anderen" zijn present en joelen en schreeuwen en kraaien en B houdt het er voor, dat hij toch wel enkele bekeerlingen ge maakt heeft. We komen niet verder. Als de machthebbenden alle eerlijke, oprechte, mensehlievende mannen van karakter waren en alle werklieden en arbeiders brave, eerlijke,' drankvrye mannen, die willen werken, dan zou er geen twist zijn. Over moed en karakterloosheid aan de eene en lui heid en dronkenschap aan de andere zijde, zouden dus eerst moeten verdwijnen, voor men den juisten toestand kan beoordeelen. Als daartoe door de goede menschen aan weerszijden eens alle krachten werden ingespannen, zou dat niet meer helpen dan alle mogelijke vergade ringen ZIERIKZEE, 9 Februari 1 8 8 6. Dank zij het daartoe genomen initiatief van een onzer geachte ingezetenen, hadden wij 1.1. Vrijdag het genoegen de heer Justus van Maurik alhier te zien optreden. Door een meer dan volle Concertzaal gaf het publiek harerzijds het beste bewijs, dat zij die optreding op hoogen prijs stelde. In het eerste gedeelte zijner voordracht gaf de heer van Maurik ten beste een zijner novellen, getiteld »de Knorrepot", die met zeer veel belangstelling werd gevolgd en, onzes inziens, dit ook alleszins verdiende. Met niet minder belangstelling werd het tweede gedeelte zijner voordracht, getiteld »een voordracht over de voordracht", gevolgd. Daarin toonde Spr. op echt humoristische wijze aan, hoe, door een gebrek in de spraak, door verkeerde gesticulatiën of wel door misplaatste mimiek, het beste stuk, de schoonste poëzie belachelijk kan worden gemaakt. Voeg hierbij de natuurlijke wijze, waarop dit door Spr. werd voor gesteld, dan ligt het voor de hand dat vooral dit laatste gedeelte zijner voordracht de lachlust van het publiek opwekte. Wij voor ons aarzelen niet, te verklaren, dat de heer van Maurik ons door zijn voordracht een genot vollen avond heeft bezorgd en willen hem gaarne een gunstig antwoord geven op de door hem ten slotte geuiten wensch»dat zijne voordracht van Vrijdag moge behooren tot de «genietbare" voordrachten". Van harte roepen wij den heer van Maurik een »tot weerziens!" toe. Jhr. Siccama heeft van den Koning de vereerende opdracht ontvangen, om Z. M. van advies te dienen op een plan tot het maken van een kanaal van Scheve- ningen naar Vlaardingen, ten einde het Westland met Scheveningen eene goede watergeineenschap te bezorgen. De heer Siccama heeft zich dadelijk onledig gehouden met het doen van opmetingen te Schipluiden. Het aantal inrichtingen te Neerbosch, waar de wees jongens gelegenheid hebben een handwerk te leeren, nam in de laatste jaren sterk toe. In 1869 werd een klompenmakerij begonnen; thans worden 160 tot 180 paar klompen gemaakt. De tweede werkplaats was een tiinrnerwinkel, waarin plaats is voor 30 leerlingen. In 1870 werd een kleermakers winkel begonnen, waar nu reeds 20 leerlingen met hun meester werkzaam zijnin hetzelfde jaar werd met de drukkerij een aanvang gemaakt en deze vooral heeft een groote uitbreiding gekregen. Thans is de drukkerij uitgebreid tot 2 groote lokalen, één te Nijmegen en één te Neerbosch. Men werkt er met 7 snelpersen, terwijl er ook eene binderij en muziekdrukkerij aan toegevoegd is. Niettegenstaande een en ander meer dan 80,000 heeft gekost, is sedert toch meer dan 70,000 uit de overwinst van de drukkerij in de kas der Wees inrichting gestort. De tijdschriften en bladen door de Weesinrichting uitgegeven, tellen thans 16000 abonnés. In 1869 werd ook begonnen met eene boerderij. Men ziet daar nu reeds 39 stuks hoornvee, 6 paarden enz. Behalve andere gewassen verbouwde men, alleen in 1885, 1000 hectoliter aardappelen. De schoenmakerij, die tegenwoordig 800 personen voortdurend van schoeisel voorziet, werd opgericht in 1874 en de tuinderij en bloemkweekerij in 1875. Bij de Weesinrichting staan reeds meer dan 800 vrucht- boomen. In 1873 werd met het metselvak en in 1880 met de meubelmakerij een aanvang gemaakt. In de volgende jaren kwamen er een schilderswerkplaats en eene smederij bij. Het getal aanvragen tot opname van weezen was in den laatsten tijd weer zeer groot. De heeren de Bruijn, eigenaars der vroegere gas fabriek te Amsterdam, hebben van 1 Nov. tot 4 Febr. al hunne werklieden in dienst gehouden en hun steeds het volle weekloon uitbetaald. Donderdag hebben de heeren de Bruijn hen ont slagen, maar zij hebben beloofd, dat tot 1 Mei a.s. allen, die ontslagen zijn, wekelijks hun halve loon aan het kantoor hunner vroegere patroons mogen komen halen. Door de meeste spoorwegmaatschappijen in Europa, zal bij het vinden van bagage van reizigers en van in den trein achtergelaten goederen en voorwerpen, er op gelet worden of daarop het woord «Eureka" voorkomt. Dit staat in verband met eene onder dien naam opgerichte maatschappij, die zich ten doel stelt, gevonden voorwerpen van reizigers aar, de eigenaars terug te bezorgen. Tegen betaling van 3 Mark per jaar kan men zich n.l. als lid dier maatschappij doen inschrijven. Ieder lid ontvangt een volgnummer van inschrijving, dat hij, benevens den naam «Eureka", op zijne bagage en op verdere voorwerpen van waarde, welke hij op zijn reis bij zich heeft, doet aanbrengen, b.v. op koffers door middel van etiquetten, op ringen door gravure, op reisdekens door plaatjes, enz. enz. Bij het vinden van voorwerpen in den trein, op de stations of in de wachtkamers, voorzien van die merken, geeft de maatschappij «Eureka", te Brussel gevestigd, de noodige inlichtingen aan de spoorwegmaatschappijen, en de eigenaar van het gevondene, waar hij ook wone, is onmiddellijk op te sporen, en kan dus spoedig weder in het bezit van zijn eigendom geraken. Het zal onzen lezers misschien niet weinig verrassen te vernemen, dat de heer Magnenat, die op het lumineuse denkbeeld kwam om in bijna alle steden van Nederland concessie aan te vragen voor een Vélocipède-bestellersdienst, niemand anders is dan de vindingrijke mi'. Theuphile, wiens wereldberoemd haar- middel zoo algemeen gewerkt heeft, dat thans iedereen een prachtigen haardos heeft en er dus voor een haarkunstenaar niets meer te verrichten valt. 't Pleit voor 's heeren Theophiles werkzamen aard, dat hij na zijn wel vol brachten arbeid niet rusten wil op zijn haar-lauweren, maar het menschdom gelukkig wil maken door zijne nieuwe vinding der vélocipède-bestellers, in wie wij ongetwijfeld verwachten mogen fraai- geknevelde en zwaar- gebaarde exemplaren van 's heeren Theophiles kunst te zullen zien. Voor Amsterdam heeft de heer Theophile Magnenat zijn verzoek om concessie reeds ingetrokken. -

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1