Met 8 plaatsen wordt nog onderhandeld met hoop op een gunstigen afloop, terwijl 10 anderen met hunne toetreding wenschen te wachten, tot de bond zich bepaald gevestigd heeft, waarvan alsdan op pl. m. 40 plaatsen met 500 deelnemers is te rekenen. Het voorloopig comité is nu van plan eene algemeene vergadering te beleggen, waarin uit iedere toegetreden plaats, naarmate het aantal deelnemers, één of meer afgevaardigden zitting hebben. Deze vergadering zal gehouden worden te Utrecht op een Zondag in de eerste helft van de maand Maart 1886, datum, plaats en uur van samenkomst zullen nader worden bekend gemaakt. Op deze vergadering, die door het voorloopig comité geleid zal worden, zullen onderstaande punten in volgorde worden behandeld: a. Nadere uiteenzetting, waarom een bond gewenscht is, welk nut hij zal kunnen voortbrengen en welke middelen moeten aan gewend worden om met vrucht werkzaam te kunnen zijn. b. Het bespreken en vaststellen der statuten en reglementen, waarvan de ontwerpen door het comité zullen worden ingediend, c. Het kiezen van een hoofd bestuur. cl Verdere voorstellen, die ter tafel zullen gebracht worden. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Maastricht zijn bij een brand een vrouw en twee kinderen door den rook gestikt. Bij de begrafenis van een zeer geacht Israëlitisch ingezetene van Tilburg hebben aldaar ergerlijke on geregeldheden plaats gehad, die de politie niet bij machte was tè voorkomen, 't Was een troep gepeupel dat op alle mogelijke wijze aan de plechtigheid der begrafenis afbreuk trachtte te doen. Voor het gerechtshof te Parijs heeft zekere vrouw Loiselet-Setan terechtgestaan. Het gezin Loiselet bestond uit den man, de vrouw en vijf kleine kinderen. Vrouw Loiselet, oud 33 jaar, gaf zich aan den drank over. Om dien hartstocht te bevredigen verteerde zij het dagloon van haar man, die een goed werkman is, en liet zij haar kinderen bedelen. Het wijf sloeg de arme kinderen geweldig, iederen keer dat zij geen geld genoeg aanbrachten. Wanneer daarentegen de kinderen in hooge mate het medelijden der voorbijgangers hadden opgewekt en een goeden oogst hadden opgedaan, dronk de ont aarde moeder zoo veel, dat zij als verwilderd en in verschrikkelijke woede op haar kinderen toesprong en hen wederom op de wreedaardigste wijze mishandelde. Wij zullen liefst de folieringen verzwijgen, welke het wijf de kinderen deed uitstaan, die gewoonlijk, dood van schrik, onder het bed vluchtten. En dan sloeg het wijf zoo lang en zoo geweldig met een dikken stok onder het bed, dat de arme schepsels er weer onder uit kwamen, waarop het monster zege vierend op de kinderen trapte. Eerst als zij vermoeid was en bijna geen adem meer kon halen hield zij op, maar daarna begon zij weer met vernieuwde woede. Een kind bracht vele nachten in de open lucht in regen en kou door, om aan de gruweldaden der zoogenaamde moeder te ontsnappen. Als het monster niets meer wist te verzinnen, beet zij de kinderen op al de deelen van hun lichaam. De buren hebben die ongehoorde feiten eindelijk aan het licht gebracht. Er werden 60 wonden op een der kinderen gevonden. Een wicht van 2l/2 jaar is aan de mishandelingen bezweken. Het hof heeft vrouw Loiselet-SfeJan veroordeeld tot 5 jaren gevangenis en haar vervallen verklaard van al de wettelijke rechten ten opzichte harer kinderen. Het publiek heeft deze uitspraak toegejuicht. In de gevangenis te Rochefort is een begin van oproer ontstaan onder de gevangenen. Achttien hunner beweerden, dat er vergif in hunne soep was gemengd. Zij dreigden de gevangenbewaarders, die haastig moesten vluchten om aan de woede der gevangenen te ont komen. De onder-prefect, van het voorgevallene onder richt, begaf zich onverwijld naar de gevangenis, waar spoedig na hem verscheiden gendarmen kwamen, die de oproerlingen in bedwang hielden. De leider, een gevaarlijk persoon, die reeds meermalen gevangenschap had ondergaan, is naar eene cel gebracht en zal nu voor het hof van assises terechtstaan. Op de rivier Mersey nabij Liverpool had Dinsdag aan boord van het oorlogsschip «Clarence," dat tegelijk voor verbeter-inrichting en tot opleiding van jonge matrozen dient, een ernstig voorval plaats. De jonge lieden, die zich op dit schip bevonden, zijn namelijk tegen de officieren in opstand gekomen. Van vuur wapenen voorzien, hebben zij een aanval op de officieren gedaan, die zich met hunne revolvers verdedigden, doch ten slotte voor de overmacht zwichten en in de hutten een schuilplaats zoeken moesten. In den strijd zijn 18 personen gewond. De jonge oproermakers hebben vervolgens de sloepen te water gelaten met het doel te vluchten, doch vervolgd geworden zijn zij ingehaald, gearresteerd en aan boord van de «Clarence" in de boeien gelegd. Twee jaren geleden zijn op hetzelfde schip dergelijke wanordelijkheden voorgekomen. Toen hebben de jonge lieden, die zich aan boord bevonden, getracht het schip in brand te steken. Uit Algiers wordt bericht, dat eenige inboorlingen den postwagen van Mossagenem naar Oran in den nacht van 28 op 29 Januari gewapenderhand hebben aangevallen. Verscheidene geweerschoten werden gelost;., een kogel ging door de lantaarn van het rijtuig, dat een som van 70.000 francs vervoerde. Geen der rei zigers werd gekwetst. Door het snel aanzetten der paarden wist men de roovers te ontkomen. Buitenland. Grriekenland. De Weener correspondent van de Times spreekt van een gerucht, dat Koning George, ten behoeve van den hertog van Sparta, den kroonprins, die in Augustus a.s. zijn meerderjarigheid zal bereikt hebben, afstand wil doen van de regeering. De koning zou de regeering moede zijn, na de onaangenaamheden, die hij reeds 22 jaar heeft ondervonden. Hij zou zich een huis hebben doen bouwen te Kopenhagen en aan zijn zoon, die zeer populair is, het bewind willen overdragen. F rankrijk. De kardinaal-aartsbisschoppen van Parijs, Lyon en Toulouse Guibert, Caverot en Desprez, hebben een brief aan den president der republiek geschreven, gedagteekend 22 Januari, maar thans eerst openbaar gemaakt. Langer bet stilzwijgen te bewaren, zeggen de prelaten, zou eene erkentenis der beschuldiging van ongeoorloofde inmenging in de verkiezingen zijn. «De waarheid is", vervolgen zij, «dat in Frankrijk eene anti-christelijke minderheid haren godsdiensthaat met de staatsregeling zou willen vereenzelvigen; waarheid ook, dat de geestelijkheid, getrouw in het verdedigen van de. heilige zaak van den godsdienst, zich meer en. meer beijvert om deze vrij te houden van de hartstochten i. en belangen der politiek Indien eenige geestelijken in den verkiezingsstrijd de gematigdheid uit het1 oog hebben verloren, welke de aard van hun ambt hun behoorde op te leggen, zijn het zeldzame uitzonderingen. Men kan de verant woordelijkheid voor enkele op zich zelve staande handelingen niet niet pecht doen rusten op de geestelijk heid in haar geheel,, gelijk de regeering zelve de verantwoordelijkheid niet kan aannemen voor de ge dragingen van al hare ambtenaren. De geestelijkheid ontveinst zich geenszins het bedenkelijke van den tegenwoordigen toestand uit een godsdienstig oogpunt. Wij zullen, gelijk onze vaderen, bereid zijn om alles te lijden, zoolang men ons niets vergt, in strijd met ons geweten en onze eer. Wij zullen het gezaghebbend woord niet vergeten, hetwelk ons onlangs herinnerde, dat de kerk geen der regeeringsvormen op zichzelf afkeurt. Dit woord zal ten allen tijde het richtsnoer zijn voor ons gedrag jegens den Staat, en wij kunnen er niet in berusten, dat men onze liefde en trouw jegens het vaderland verdacht maakt. Wij vervullen dus eenen plicht en zijn verzekerd van de instemming onzer ambtgenooten in het episcopaat, daar wij in uwe handen, mijnheer de president, dit eerbiedig protest nederleggen tegen de onverdiende beschuldigingen welke de ministeriëele verklaring op Frankrijks gees telijkheid doet rusten." Grr*oot-I3i*itta,nje. De ministeriëele crisis, die sedert Dinsdag van de vorige week bestaat, is haar einde nabij. De bezwaren, die de koningin tegen een kabinet-Gladstone had, schijnen overwonnen te zijn, de heer Gladstone is althans Dinsdag naar Osborne vertrokken om met de koningin te confereeren en naar men meent zou hij de volgende lijst van ministers aan de koningin ter goedkeuring voorleggen Gladstone, eerste lord der trezorie en kanselier van de schatkist; sir Farrer Herschel, lord-kanselier; Harcourt, binnenlandsche zakenGranville, lord-president van den geheimen raadChilders, oorlog. De lords Spencer, Roseberry en Kimberley zijn voor de depar tementen van buitenlandsche zaken, koloniën en Indië bestemd, maar het is nog onzeker in welke volgorde. Naar men verzekert, zou Chamberlain minister van marine, en Morley staatssecretaris van Ierland worden, doch aangaande die posten is nog niets bepaald vast gesteld. Bij zijn aankomst te Portsmouth om zich naar Osborne in te schepen, werd de heer Gladstone met luide toejuichingen ontvangen. In zijn antwoord aan den burgemeester, die hem kwam gelukwenschen, zeide hij o. a.mijne politieke toekomst zal zeer kort zijn. Zooals men zich herinnert was de zitting der beide Huizen van het Parlement Donderdag tot eergisteren verdaagd, omdat het kabinet-Salisbury niet de ver antwoordelijkheid op zich kon nemen van de besluiten, die zoolang de crisis duurde, genomen zouden worden. Eergisteren deelde in het Lagerhuis sir Hicks Beach en in het Hoogerhuis lord Salisbury mede, dat de koningin het ontslag van het kabinet had aangenomen en dat de heer Gladstone belast was met de taak een nieuw kabinet te vormen. De jDaily Telegraph verzekert, dat de heer Glad stone het instellen van een Iersch parlement als het eenig afdoende middel beschouwt om de Ieren tevreden te stellen. Toch zou tot zulk een maatregel niet worden overgegaan, indien daardoor de eenheid van het Britsche rijk op eenigerlei wijze in gevaar wordt gebracht. Te Limerick werd Zaterdag een vergadering van de locale afdeeling der «National league" gehouden, die gepresideerd werd door den mayor van de plaats en speciaal was bijeengeroepen om de vraag te bespreken, of de Iersche kooplieden, die zich onlangs naar Lord Salisbury hadden begeven, om hem van hun loyale gezindheid te verzekeren, al dan niet zouden «geboycot" worden. De mayor verklaarde zich ten sterkste daar tegen. Als men voor dergelijke beuzelachtigheden iemand dadelijk wil «boycotten", zou men wel dag werk hebben. Bovendien was het nu geen tijd om een Iersch handelaar of fabrikant in zijn zaken te be lemmeren. In overeenstemming hiermede werd een motie aangenomen. Gemengd Buiteiilandscli Nieuws. In het jaar I860 was Stephan Fletcher eigenaar van de herberg «de Queens Arms", te Liverpool. Hij leefde van zijn vrouw gescheiden, en stond met alle leden zijner familie op gespannen voet. De weduwe van een scheepskapitein, rnrs. Edwards, nam met haar zoon Walter zijne huishouding waar. Hij beloofde haar daarom eifgename te maken van zijn uit onroerende goederen en '1200 pd. st. in contanten bestaand ver mogen. Hij wees haar zelfs de kast, waarin het testament Jag. Toen hij echter den 16 Jan. 1869 stierf, was het testament spoorloos verdwenen en daar rnrs. Edwards derhalve haar recht op de nalatenschap niet kon bewijzen, verviel die aan den oudsten zoon van Fletcher, Evan, en toen deze in 1874 stierf, weicl diens broeder Stephan erfgenaam. Middelerwijl had rr.rs; Edwards hemel en aarde bewogen en veel geld uitgeloofd om het testament weer in handen te luijgen. Alles was echter vergeefs; het testament was weg en bleef weg. Reeds had zij alle hoop laten varen, toen haar plotseling op 17 Oct. j.I. het vermiste testament onder enveloppe over de post werd toe gezonden, zonder een enkelen regel schrift er bij, of 'eenige andere aanwijzing, waardoor men den afzender zou kunnen ontdekken. Het testament, dat even ge heimzinnig terecht kwam als het verdwenen was, luidde geheel ten voordeele van rnrs. Edwards, en daar de getuigen, die het mede onderteekend hadden, nog in leven waren, kon de echtheid er van bewezen worden. De zaak werd voor den rechter gebracht, die de aan spraken van rnrs. Edwards geldig verklaarde, zoodat zij, na 17 jaren vruchteloos pogen, nu op haar ouden dag in het bezit kwam van een aardig vermogen. Het spoorwegongeluk bij Hugstetten, dat ongeveer 70 personen het leven kostte, heeft tot een reeks van processen aanleiding gegeven, die thans op enkele na, behandeld zijn. Voor het «Landgericht" te Karlsruhe werd dezer dagen tengevolge van dit spoorwegongeval het volgende proces behandeld. Een regeeringsraad, die bij het ongeluk zwaar gekwetst was, had aan de directie der Badensche staatsspoorwegen geen voorstel gedaan, niettegenstaande hij wegens zijne pensionnee- ring jaarlijks 4500 Mark verloor en alleen van Aug. 1883 tot Sept. 1884 meer dan 7000 Mark uitgegeven had voor geneeskundige behandeling. De rechtbank heeft nu bepaald dat de spoorwegmaatschappij van die kosten 5992 Mark vergoeden moet en dat zij hem van 1 September 1884 levenslang jaarlijks 5300 Mark moet uitbetalen, telkens drie maanden vooruit. Deze jaarlijksche toelage is de hoogste schadeloosstelling, die door een rechtbank in Baden is toegekend. De Belgische regeering onderhandelt over de inrichting van een directe stoomvaart tusschen Antwerpen en Mexico. De Grieksche gezant te Parijs heeft aan de firma d'Ardenne te Brussel 40000 uniformen besteld. De adressen, die bij gelegenheid van zyn 25-jarig regeerings-jubileum aan keizer Wilhelm gezonden zijn, zijn van af Dinsdag voor het publiek in het koninklijk slot te Berlijn ter bezichtiging gesteld. Ten voordeele van de koning Wilhelm-stichting voor volwassen dochters van ambtenaars wordt een entrée van 50 Pf. geheven.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2